Wyprysk ze zużycia - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) - objawy

Charakterystycznym objawem wyprysku kontaktowego jest silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Ważne jest to, że zmiany tworzą się w miejscu kontaktu z np. tkaniną czy tworzywem zawierającym uczulające chorego czynniki (np. pod paskiem czy biżuterią u chorego uczulonego na nikiel, na rękach u sprzątaczki używającej środków czyszczących, na policzkach w miejscu, na który nałożono kosmetyk, który uczulił chorego pod wpływem opalania). Czasem zmiany występują jednak na całej powierzchni ciała. Chorzy na KZS z podrażnienia mogą odczuwać parzący ból lub pieczenie, zwłaszcza w razie kontaktu z substancją silnie drażniącą.

Skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się, wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy (np. na nadgarstkach skóra może przypominać korę drzewa), skóra na dłoniach podeszwach niekiedy pęka powodując ból.

Co to jest normalne zużycie mieszkania?

Spory na tle normalnego zużycia mieszkania występują bardzo często. Na szczęście wielu z nich można uniknąć, poprzez zabezpieczenie swoich interesów odpowiednią umową najmu. Powinna ona dokładnie określać, co wolno, a czego nie najemcy i jakie koszty napraw jest on zobowiązany pokryć. W dokumencie warto uwzględnić takie kwestie, jak wbijanie gwoździ, zmiana koloru ścian, pokrywanie kosztów napraw czy wymianę umeblowania. Dobrą praktyką jest podpisanie wraz z umową protokołu zdawczo-odbiorczego, który wykazuje, w jakim stanie najemcy przekazywane są sprzęty. Pozwoli to uniknąć późniejszych kłótni o to, czy dane urządzenie faktycznie zostało oddane w stanie wyraźnie pogorszonym. Oprócz umowy dobrze jest też porozmawiać osobiście z właścicielem i poznać jego podejście do ewentualnych zmian w lokalu i rozumienia pojęcia normalne zużycie.

Trzeba jednak pamiętać, że nigdy żadne ustalenia ustne nie ochronią przed różnicą zdań, dlatego wszystkie ustalenia muszą być potwierdzone pisemnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby dokument nie zawierał zapisu, że ostatni czynsz pokrywa kaucja w umowie najmu. Może to utrudnić właścicielowi lokalu dochodzenie swoich praw i wywołać konieczność wejścia na drogę sądową. Najemca powinien natomiast uważać, aby wynajmujący nie chciał pociągnąć do odpowiedzialności finansowej za normalną eksploatację mieszkania. Kaucja może zostać pomniejszona lub przejęta na poczet naprawy tylko wtedy, gdy szkoda została sklasyfikowana jako ta spowodowana celowym lub niezamierzonym dzielnym działaniem najemców i wychodzi poza zakres normalnego zużycia mieszkania.

Jeśli ma się wątpliwości co do zapisów prawnych, warto najem mieszkania powierzyć profesjonalnemu zarządcy. Zabezpieczy on interesy obydwóch stron i będzie czuwał nad poprawnym wykonywaniem umowy.

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) - leczenie

Zasadnicze znaczenie ma wyeliminowanie kontaktu z alergenem lub czynnikiem drażniącym.

Podstawę leczenia przeciwzapalnego kontaktowego zapalenia skóry alergicznego i z podrażnienia stanowią glikokortykosteroidy stosowane miejscowo (np. w maści, kremie) zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Bardzo suche zmiany na dłoniach lub stopach w ostrym okresie zapalenia mogą wymagać stosowania glikokortykosteroidów pod opatrunkiem. Czasem lekarz może zalecić także stosowanie glikokortykosteroidów doustnie w ciężkich przypadkach ostrego zapalenia lub w przypadku zajęcia dużej powierzchni skóry.

W ostrym zapaleniu z pęcherzykami i wysiękiem (zbieraniem się płynu) oprócz glikokortykosteroidów stosuje się okłady ściągające – z samej wody, z 0,9-procentowym roztworem NaCl lub z octanowinianem glinu. Okłady wysuszają skórę i łagodzą świąd. Stosuje się je kilka razy dziennie – wilgotną bawełnianą tkaninę nakłada się na skórę i zmienia 1–4 razy co 15–30 min.

W przypadku przewlekłego zapalenia i pogrubienia i szorstkości skóry w następstwie zapalenia, szczególnie w kontaktowym zapaleniu skory z podrażnienia, skuteczne są środki nawilżające z dużą zawartością tłuszczów, środki keratolityczne, czyli rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka (kremy zawierające polidokanol i mocznik) oraz wazelina.

Świąd można opanować, stosując doustnie leki przeciwhistaminowe lub leki przeciwświądowe (mentol 0,1–2%, kamfora 0,1–3%) miejscowo.

Fototerapię UVA lub UVB, czyli naświetlanie zmian, lekarz może zalecić u chorych, u których inne sposoby leczenia okazały się nieskuteczne albo są przeciwwskazane. Chorzy narażeni na alergeny zawodowe, którzy nie mogą stosować rękawic lub kremów ochronnych, mogą odnieść korzyść z przewlekłego stosowania fototerapii.

W fotoalergicznym i fototoksycznym kontaktowym zapaleniu skóry stosuje się preparaty zawierające filtry promieniowania UVB i UVA.Jak rozwiązać konflikt związany z normalnym użytkowaniem?

Zgodnie z art. 675 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny po zakończeniu najmu Najemca zobowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Kodeks Cywilny zaznacza jednak, że Najemca nie ponosi odpowiedzialności za zużycie będące następstwem normalnej eksploatacji mieszkania. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 11 maja 1999 r (I CKN 1304/98, OSNC 1999, nr 12, poz. 206.) Najemca jest zwolniony z obowiązku naprawy szkody, jeśli udowodni, że gorszy stan rzeczy jest usprawiedliwiony normalnym zużyciem. Z racji tego, że normalna eksploatacja mieszkania nadal jest pojęciem niesprecyzowanym, na tym tle wybucha wiele konfliktów. Jeśli strony nie zawarły w tym zakresie żadnych szczególnych postanowień, to za kryterium powszechnie uznaje się np. zalecenia wynajmującego co do prawidłowego używania rzeczy. Wynajmujący, który uznał, że najemca nie dochował należytej staranności, może wystąpić z roszczeniem od najemcy o odszkodowanie za szkodę. Najczęściej odszkodowanie to przyjmuje wymiar kaucji w umowie najmu. Jeśli jest wyższe, konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową.

Przykładów takich sporów w polskim sądownictwie nie brakuje, zanim jednak wejdzie się na drogę sądową, warto spróbować sprawę polubownie. Bez sądów i adwokatów konflikt można rozwiązać, korzystając z oferty sądu arbitrażowego. Toczące się przed nim postępowania są krótsze niż przed sądem powszechnym tańsze i mniej sformalizowane. Koszty rozpatrzenia sprawy przez sąd arbitrażowy to ok. 300-1300 złotych, a czas oczekiwania na wyrok to od 50 do 90 dni.

Spór rozstrzygnąć można również we „własnym gronie”, np. powołując rzeczoznawcę. Oceni on, czy faktycznie doszło do zniszczenia, czy też „usterki” są normalnym użytkowaniem. Jeśli najemca będzie dysponował ubezpieczeniem OC, to z pokryciem zniszczeń nie będzie problemu. OC najemcy chroni go przed wydatkami związanymi z naprawą szkód oraz cudzej wartości. Oznacza to, że polisa będzie mogła pokryć koszty naprawy uszkodzonej podłogi, ścian, okien, mebli, sprzętów AGD i RTV w wynajmowanym lokalu mieszkalnym. Ubezpieczenia OC najemcy proponuje wiele towarzystw i to w atrakcyjnych cenach.

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Pojawiające się wykwity w postaci symetrycznych, swędzących, napiętych i głęboko osadzonych pęcherzyków o średnicy do około 3 mm wypełnionych treścią ropną, mogą utrzymywać się na skórze nawet do trzech tygodni.

Czytaj dalej...

Rozróżniamy bardzo różne rodzaje trądziku, na przykład trądzik młodzieńczy występujący w okresie dojrzewania , trądzik ropowiczy, gdzie pojawiają się ropne torbiele, trądzik skupiony bardzo duże zaskórniki i nacieki.

Czytaj dalej...