Wyprysk na skórze krzyżówka - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Skórne działania niepożądane radioterapii (popromienne zapalenie skóry)
Zmiany stanu skóry podczas radioterapii są bardzo częstym zjawiskiem. Praktycznie u każdego pacjenta poddawanego radioterapii w leczonym obszarze wystąpią pewne przejściowe zmiany stanu skóry. Skóra może ulec zaczerwienieniu lub odbarwieniu, a także stać się sucha i swędząca. Może się również łuszczyć, a na jej powierzchni mogą się pojawić pęcherze. W leczonym obszarze może także dojść do utraty włosów.
Skórne działania niepożądane związane z napromienianiem zwykle rozwijają się powoli przez kilka pierwszych tygodni leczenia i zaczynają ustępować po zakończeniu radioterapii. Niemniej jednak skóra w obszarze poddawanym radioterapii będzie bardziej wrażliwa na słońce zarówno podczas leczenia, jak i po jego zakończeniu. Skóra w obszarze poddanym radioterapii może ulec reakcji na chemioterapię, co określa się jako zjawisko nawrotu objawów popromiennych.
Podczas radioterapii skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, istotne jest więc przestrzeganie instrukcji otrzymanych od zespołu opiekującego się pacjentem. Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry podczas radioterapii.
Czym jest zjawisko nawrotu objawów popromiennych?
Nawrotem objawów popromiennych określa się reakcję skóry, która może wystąpić po podaniu określonych leków cytostatycznych po uprzedniej radioterapii. Skóra w obszarze poddanym wcześniej radioterapii może ulec zaczerwienieniu i stanowi zapalnemu, co może przypominać ciężkie oparzenie słoneczne. Nawrót objawów popromiennych ustępuje po zakończeniu chemioterapii.
Leczenie wyprysków na skórze
Uciążliwe zmiany skórne, szczególnie jeśli towarzyszą im inne objawy, zawsze wymagają wizyty u lekarza. Czasem pomoże lekarz pierwszego kontaktu, np. przy leczeniu ospy wietrznej lub reakcji alergicznej na antybiotyk. Często jednak niezbędna jest pomoc dermatologa . Leczenie zależy od przyczyny pojawienia się wyprysków – może obejmować miejscowe łagodzenie zmian i zapobieganie nadkażeniom (np. przy ospie), podanie leków antyhistaminowych, a nawet antybiotyków.
W pozostałych przypadkach leczenie wyprysków na skórze może wymagać zmiany diety, ograniczenia ilości spożywanej czekolady, a często też dostosowania jadłospisu do nietolerancji pokarmowy. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry – używanie naturalnych, bezzapachowych kosmetyków wolnych od chemicznych barwników. W aptekach dostępne są też specjalne preparaty do przemywania twarzy z zawartością m.in. witaminy A.
Przyczyny powstania wyprysków na skórze
Mówiąc najprościej, wyprysk jest reakcją zapalną, która powstaje w wyniku działania jakiegoś czynnika zewnętrznego. Wyprysk może przyjąć postać ostrą, podostrą lub przewlekłą. Warto wiedzieć, że zmiany skórne to nie zawsze wypryski – przyjmują bowiem bardzo różną postać i mogą mieć przyczyny niezwiązane z reakcją zapalną – ale szerzej opowiemy o tym w poniższym artykule.
Wyprysk kontaktowy
Powstaje poprzez kontakt z alergenami u osób uczulonych. Bardzo często substancją uczulającą jest nikiel, chemikalia stosowane w masowej produkcji lub składniki perfum. Jeżeli substancje drażniące bezpośrednio uszkodzą skórę, mamy wówczas do czynienia z wypryskiem kontaktowym z podrażnienia. Oznacza to, że wyprysk nie ma związku z uczuleniem, ale z działaniem samej substancji (na przykład z drażniącą farbą, smarem lub cementem). Wypryski kontaktowe pojawiają się raczej u osób dorosłych, częściej kobiet, które mają większą styczność z kosmetykami.
l Objawy wyprysków kontaktowych na skórze – przede wszystkim to silny świąd na skórze. Oprócz tego pojawiają się krostki, zaczerwienienie lub pęcherzyki. Skóra staje się również pogrubiała i może się łuszczyć.
Atopowe zapalenie skóry
To przewlekła choroba skórna, której towarzyszy świąd. Główną przyczyną AZS jest dysfunkcja bariery skórnej, która powoduje suchość, świąd i stan zapalny. Choroba może dotykać zarówno niemowlęta, starsze dzieci i osoby dorosłe. Źródłem AZS są geny, bo układ odpornościowy nieprawidłowo odpowiada na małe dawki antygenów, wytwarzając nadmiernie przeciwciała IgE, skierowane przeciwko alergenom. Właśnie przez to chory może reagować na bardzo różne alergeny środowiskowe, takie jak pyłki roślin, pokarmy czy sierść.
l Objawy AZS: zaczerwienienie, suchość skóry, świąd, powracające zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne występują najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na twarzy i szyi. Mogą pojawić się również na narządach płciowych.
Czy na raka podstawnokomórkowego się umiera?
Chociaż rak podstawnokomórkowy prawie nigdy nie rozprzestrzenia się na inne miejsca w organizmie, to może powodować oszpecenie. W rzadkich przypadkach może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Jeśli tak się stanie, może zagrażać życiu.
– Jeśli miałeś dużo ekspozycji na słońce w swoim życiu i masz pryszcz, który nie ustępuje, pozwól komuś spojrzeć na niego przez dermatoskop – mówi. – Jeżeli wychwycisz te rzeczy wcześnie, możemy użyć kremów do chemioterapii, aby się ich pozbyć bez konieczności wycinania czegoś z twarzy. Ale jeśli jest na to za późno, będziemy musieli je wyciąć, co może skończyć się blizną na twarzy. Dlatego prosimy o czujność podczas sprawdzania skóry i zawsze nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Wiemy, że zmniejszają one ryzyko ich wystąpienia.
Wczesne wykrycie raka podstawnokomórkowego może zmniejszyć blizny spowodowane usunięciem guza. Co roku poddawaj się kontroli pod kątem raka skóry u dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne, umów się na wizytę u lekarza.
Czerniak nie jest nieuleczalny. Grunt to się o nim dowiedzieć
Słońca coraz więcej, tymczasem eksperci apelują o rozsądek. Wciąż nie chronimy skóry. Widać to po liczbie zachorowań na czerniaka, która w ciągu ostatniej dekady wzrosła w Polsce aż dwukrotnie.…
Wyprysk kontaktowy: leczenie
Podstawą leczenia wyprysku kontaktowego jest unikanie kontaktów z alergenem, co nie znaczy niestety, że wyprysk zniknie całkowicie. Swędzenie skóry i potrzebę ciągłego drapania łagodzą leki przeciwhistaminowe, niektóre dostępne są bez recepty.
Wyprysk, który nie ustępuje pomimo unikania alergenów, leczy się glikosteroidami stosowanymi miejscowo na skórę. Duże zmiany łagodzi się za pomocą leków ukrytych pod opatrunkiem. W leczeniu zmian skórnych o charakterze alergicznym wykorzystuje się również lecznicze naświetlania skóry.
Natomiast, gdy wyprysk jest wynikiem alergii na słońce i promieniowanie, zaleca stosowanie preparatów blokujących jego działanie, w tym kremów z wysokim filtrem UV (tzw. blokerów).
Skórę dotkniętą wypryskiem kontaktowym należy traktować w specjalny sposób: nawilżać odpowiednimi preparatami i utrzymywać mało agresywną higienę. Zaleca się także ograniczenie stosowania silnie alergizujących kosmetyków i środków higienicznych, które nie dość, że mogą wywoływać wyprysk, to jeszcze nasilać zmiany skórne. O metodach pielęgnacji skóry alergicznej należy rozmawiać z lekarzem dermatologiem lub alergologiem.