Wyprysk na skórze krzyżówka - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Zmiany stanu skóry podczas leczenia onkologicznego
Metody leczenia onkologicznego, w tym radioterapia i chemioterapia, mogą wywoływać szereg problemów ze skórą. Często spotykane zmiany stanu skóry obejmują zaczerwienienie, wysypkę, suchość, łuszczenie oraz swędzenie. Skóra może ulec przebarwieniu, stając się miejscami jaśniejsza lub ciemniejsza. U pacjentów onkologicznych często dochodzi również do tworzenia się ranek i pękania skóry. Takie skórne działania niepożądane mogą powodować dyskomfort i zwiększać ryzyko zakażenia.
W czasie choroby nowotworowej pacjenci i ich rodziny powinni zwracać uwagę na wszelkie oznaki przerwania ciągłości skóry i podejmować odpowiednie środki ostrożności w celu ochrony skóry. Pomocne mogą być tak proste czynności, jak nawilżanie suchej skóry, stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej oraz sprawdzanie stanu skóry pod kątem oznak zakażenia.
Zmiany stanu skóry często spotykane podczas leczenia onkologicznego
- Zaczerwienienie skóry
- Swędzenie skóry
- Suchość, płatowe złuszczanie się naskórka
- Pieczenie, szczypanie lub mrowienie skóry
- Wysypka lub wypryski przypominające trądzik
- Pęknięcia i uszkodzenia skóry
- Przebarwienia skóry
- Tworzenie się pęcherzy i łuszczenie się skóry
- Delikatna i cienka skóra
- Zmiany w obrębie paznokci
- Nadwrażliwość na słońce
- Powolne gojenie się ran
- Utrata włosów
Skórne działania niepożądane radioterapii (popromienne zapalenie skóry)
Zmiany stanu skóry podczas radioterapii są bardzo częstym zjawiskiem. Praktycznie u każdego pacjenta poddawanego radioterapii w leczonym obszarze wystąpią pewne przejściowe zmiany stanu skóry. Skóra może ulec zaczerwienieniu lub odbarwieniu, a także stać się sucha i swędząca. Może się również łuszczyć, a na jej powierzchni mogą się pojawić pęcherze. W leczonym obszarze może także dojść do utraty włosów.
Skórne działania niepożądane związane z napromienianiem zwykle rozwijają się powoli przez kilka pierwszych tygodni leczenia i zaczynają ustępować po zakończeniu radioterapii. Niemniej jednak skóra w obszarze poddawanym radioterapii będzie bardziej wrażliwa na słońce zarówno podczas leczenia, jak i po jego zakończeniu. Skóra w obszarze poddanym radioterapii może ulec reakcji na chemioterapię, co określa się jako zjawisko nawrotu objawów popromiennych.
Podczas radioterapii skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, istotne jest więc przestrzeganie instrukcji otrzymanych od zespołu opiekującego się pacjentem. Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry podczas radioterapii.
Czym jest zjawisko nawrotu objawów popromiennych?
Nawrotem objawów popromiennych określa się reakcję skóry, która może wystąpić po podaniu określonych leków cytostatycznych po uprzedniej radioterapii. Skóra w obszarze poddanym wcześniej radioterapii może ulec zaczerwienieniu i stanowi zapalnemu, co może przypominać ciężkie oparzenie słoneczne. Nawrót objawów popromiennych ustępuje po zakończeniu chemioterapii.
Czy na raka podstawnokomórkowego się umiera?
Chociaż rak podstawnokomórkowy prawie nigdy nie rozprzestrzenia się na inne miejsca w organizmie, to może powodować oszpecenie. W rzadkich przypadkach może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Jeśli tak się stanie, może zagrażać życiu.
– Jeśli miałeś dużo ekspozycji na słońce w swoim życiu i masz pryszcz, który nie ustępuje, pozwól komuś spojrzeć na niego przez dermatoskop – mówi. – Jeżeli wychwycisz te rzeczy wcześnie, możemy użyć kremów do chemioterapii, aby się ich pozbyć bez konieczności wycinania czegoś z twarzy. Ale jeśli jest na to za późno, będziemy musieli je wyciąć, co może skończyć się blizną na twarzy. Dlatego prosimy o czujność podczas sprawdzania skóry i zawsze nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Wiemy, że zmniejszają one ryzyko ich wystąpienia.
Wczesne wykrycie raka podstawnokomórkowego może zmniejszyć blizny spowodowane usunięciem guza. Co roku poddawaj się kontroli pod kątem raka skóry u dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne, umów się na wizytę u lekarza.
Czerniak nie jest nieuleczalny. Grunt to się o nim dowiedzieć
Słońca coraz więcej, tymczasem eksperci apelują o rozsądek. Wciąż nie chronimy skóry. Widać to po liczbie zachorowań na czerniaka, która w ciągu ostatniej dekady wzrosła w Polsce aż dwukrotnie.…