"Wyprysk pieniążkowaty - Przyczyny i Rozwiązania"

Jakie objawy towarzyszą wypryskowi pieniążkowatemu?

Nieestetycznym zmianom skórnym w przebiegu wyprysku kontaktowego towarzyszą uciążliwe objawy. Chorzy odczuwają silny świąd, który nasila się w godzinach wieczornych i zakłóca spokojny sen. Schorzenie ma też wpływ na komfort codziennego funkcjonowania – pęcherzyki nie tylko swędzą, mają również nieestetyczny wygląd, przez co odbierają choremu dobre samopoczucie i pewność siebie.

Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju zmiany skórne, nie czekaj, ale udaj się na wizytę do dermatologa, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Obawiasz się, że na wizytę u specjalisty trzeba będzie długo czekać? Kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę można zamówić na Welbi. Opłacając miesięczną składkę za wybrany pakiet, będziesz mieć możliwość korzystania z różnych usług medycznych. Zamów ofertę i sprawdź.

Wyprysk pieniążkowaty - przyczyny

Rumień pieniążkowaty często pojawia się jako następstwo po urazie sk ó ry. Mowa tu oparzeniu, otarciu, a nawet ukąszeniu owada. Takie podrażnienie może pociągnąć za sobą wystąpienie jednej lub wielu zmian w kształcie monety, utrzymujących się nawet przez kilka miesięcy. Nie ma jednej znanej przyczyny, która bezpośrednio aktywuje tę chorobę. Jednak wiele os ó b borykających się z wypryskiem pieniążkowatym jednocześnie boryka się z astmą, atopowym zapaleniem skóry (AZS) lub ma skłonność do alergii.

Wypryskowi pieniążkowatemu często towarzyszy zwłaszcza AZS, które charakteryzuje się swędzeniem lub łuszczeniem ekstremalnie delikatnej skóry. Jeśli masz skłonności do przesuszeń i źle reagujesz na składniki aktywne w kosmetykach, zacznij od przeglądu produktów, których używasz do oczyszczania cery i mycia ciała.

Czego unikać przy skórze skłonnej do alergii? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Czasami wysypkę i podrażnienie może wywołać sweter utkany z naturalnej przędzy, czasem za pogorszenie stanu skóry odpowiedzialna jest gwałtowna zmiana klimatu czy środowiska, w którym przebywamy. Poniżej przedstawiamy krótką listę potencjalnych czynników drażniących, które najczęściej są odpowiedzialne za nawroty wyprysków:

  • wełna i inne tkaniny pochodzenia zwierzęcego,
  • zbyt częste zażywanie kąpieli w gorącej wodzie,
  • używanie zaburzającego pH skóry mydła,
  • stres,
  • silna chemia gospodarcza: np. środki czyszczące, odkażacze, proszki do prania i płukania tkanin,
  • zadrapania, skaleczenia i otarcia na sk ó rze,
  • atopowe zapalenie skóry (oraz ogólna wrażliwość skóry).

Jak wyleczyć wyprysk pieniążkowaty?

Mimo, że wyprysk pieniążkowaty lubi nawracać i niekiedy przyjmuje postać przewlekłą, można go skutecznie leczyć. Kuracja opiera się na:

  • łagodzeniu i opanowywaniu stanu zapalnego,
  • odbudowie warstwy ochronnej naskórka,
  • leczeniu nadkażenia bakteryjnego, jeśli takowe wystąpiło.

Leki na wyprysk pieniążkowaty stosuje się miejscowo. Przeważnie zawiera ona kortykosteroidy skutecznie zwalczające stan zapalny. Oprócz nich zaleca się głębokie nawilżanie zaatakowanej zmianami skóry, celem odbudowy bariery ochronnej i przyspieszenia regeneracji. W leczeniu nawilżającym stosowana jest maść na wyprysk pieniążkowaty, ponieważ skuteczniej odbudowuje ona warstwę lipidową naskórka niż kremy. Skuteczniej też zapobiegają utracie wody.

W przypadku zmian odpornych na działanie glikokortykosteroidów zaleca się włączenie leków immunomodulujących o działaniu miejscowym. Niekiedy lekarze włączają do kuracji doustne leki przeciwhistaminowe celem zmniejszenia dolegliwości świądowych.

Kiedy wypryskowi towarzyszy wtórne nadkażenie bakteryjne, konieczne jest podanie antybiotyków. W zależności od tego, jak jest ono głębokie i rozległe, podaje się antybiotyki miejscowe w postaci maści lub ogólnoustrojowe przyjmowane doustnie.

Polecane

Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić? Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie

The best thing you can do if you have hyperkeratosis is to speak to a dermatologist a medical doctor specializing in conditions of the skin, hair, and nails about your condition and any concerns you have.

Czytaj dalej...

Jednakże, przypominamy ponownie, że jeśli guzek na wardze sromowej jest szczególnie bolesny, powiększa się, lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie medyczne.

Czytaj dalej...

psolareny stosowane leczniczo lub zawarte w owocach, zwłaszcza w limonkach i jarzynach , czerwień bengalska stosowana w okulistyce , niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, pochodne kwasu propionowego np.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...