Domowe sposoby na leczenie wyprysku kontaktowego

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) – na co, objawy, jak leczyć?

  • Wyprysk kontaktowy, określany również kontaktowym zapaleniem skóry, jest to stan zapalny skóry wywołany bezpośrednim kontaktem z alergenem lub drażniącym środkiem chemicznym.
  • Najczęstszymi przyczynami wyprysku kontaktowego są takie substancje, jak detergenty, kosmetyki czy metale.
  • Do objawów kontaktowego zapalenia skóry zaliczane są zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz wystąpienie na jej powierzchni pęcherzy i łusek.
  • Leczenie opiera się głównie na unikaniu substancji wywołujących reakcję oraz stosowaniu leków przeciwzapalnych i odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Kontaktowe zapalenie skóry to częsta choroba skóry, która może wystąpić u dorosłych i u dzieci – na skutek alergii lub nadwrażliwości organizmu na niektóre cząsteczki chemiczne. Wyjaśniamy, czym jest wyprysk kontaktowy i co prowadzi do kontaktowego zapalenia skóry, jakie są objawy kontaktu z alergenami i substancjami drażniącymi oraz na czym polega leczenie kontaktowego zapalenia skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) - objawy

Charakterystycznym objawem wyprysku kontaktowego jest silny świąd skóry, na powierzchni której tworzy się zaczerwienienie, łuszczące się grudki oraz pęcherzyki. Ważne jest to, że zmiany tworzą się w miejscu kontaktu z np. tkaniną czy tworzywem zawierającym uczulające chorego czynniki (np. pod paskiem czy biżuterią u chorego uczulonego na nikiel, na rękach u sprzątaczki używającej środków czyszczących, na policzkach w miejscu, na który nałożono kosmetyk, który uczulił chorego pod wpływem opalania). Czasem zmiany występują jednak na całej powierzchni ciała. Chorzy na KZS z podrażnienia mogą odczuwać parzący ból lub pieczenie, zwłaszcza w razie kontaktu z substancją silnie drażniącą.

Skóra staje się pogrubiała, bardzo sucha, łuszczy się, wyraźnie zaznaczają się jej naturalne bruzdy (np. na nadgarstkach skóra może przypominać korę drzewa), skóra na dłoniach podeszwach niekiedy pęka powodując ból.

Wyprysk kontaktowy alergiczny

Alergiczny wyprysk kontaktowy pojawia się zazwyczaj w miejscu, w którym skóra miała kontakt z alergenem. Niepożądana reakcja alergiczna może pojawić się nagle, nawet na skutek styczności z substancją, na którą organizm nie wykazywał wcześniej żadnego uczulenia. Uczulenie może spowodować np. proszek do prania lub płyn do płukania tkanin. Zdarzają się przypadki, że podrażnienie występuje w miejscu odległym od zetknięcia skóry z antygenem. Jest to stan charakterystyczny dla krwiopochodnego zapalenia skóry, kiedy alergen rozchodzi się po całym układzie krwionośnym, a widocznym objawem jest np. tzw. syndrom pawiana, czyli zaczerwienienie widoczne w okolicach pośladków. Alergiczny wyprysk kontaktowy jest tak naprawdę opóźnioną reakcją organizmu – rozwija się dopiero po upływie pewnego czasu od kontaktu z substancją wywołującą alergię – nawet po kilku dniach. Podłoże alergiczne często ma wyprysk kontaktowy na twarzy, który może pojawić się na policzkach, czole czy szyi kilkanaście godzin, a nawet kilka dni po kontakcie z alergenem, stąd trudno jest określić jego przyczynę. Często wysypkę, zaczerwienienie, a w niektórych przypadkach pęcherze z płynem pojawiają się na skutek reakcji na kosmetyki lub kontaktu z biżuterią.

Jeżeli zapalenie skóry pojawia się zawsze w miejscu jej styku z drażniącą substancją i do reakcji dochodzi bezpośrednio po kontakcie, jest to niealergiczny wyprysk kontaktowy. Niezależnie od tego, czy podrażnienie pojawia się na tle alergicznym czy niealergicznym, nigdy nie należy drapać wysypki, nawet jeżeli przynosi to chwilową ulgę. Rozdrapanie podrażnień powoduje jeszcze większą wrażliwość naskórka, który przez mechaniczne uszkodzenie staje się podatny na groźne zapalenia o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Przykładem może być wyprysk kontaktowy na dłoniach, czyli tzw. egzema, która pojawia się zazwyczaj na zewnętrznej stronie dłoni. Często jest przypadłością fryzjerek, które mają wielokrotny kontakt z substancjami chemicznymi zawartymi w kosmetykach do włosów, a także świeżo upieczonych mam czy pielęgniarek, które z kolei bardzo często myją ręce. Egzema początkowo jest łagodną reakcją, ale z czasem jej objawy mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe. Skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona, sucha i swędzi. Z czasem jednak zmiany mogą przerodzić się w pęcherze wypełnione płynem, które pękając, powodują zwiększoną podatność naskórka na infekcje bakteryjne.

Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie. Jak zapobiegać wypryskowi kontaktowemu?

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) to choroba skóry, której leczenie polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącym. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów wyprysku kontaktowego. Sprawdź, jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać?

Spis treści

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącymi, które są przyczyną stanu zapalnego skóry. Po pojawieniu się objawów wyprysku bardzo ważne jest obfite zmycie wodą zajętego obszaru skóry, dla usunięcia wszelkich śladów szkodliwych substancji. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów kontaktowego zapalenia skóry.

The best thing you can do if you have hyperkeratosis is to speak to a dermatologist a medical doctor specializing in conditions of the skin, hair, and nails about your condition and any concerns you have.

Czytaj dalej...

Jednakże, przypominamy ponownie, że jeśli guzek na wardze sromowej jest szczególnie bolesny, powiększa się, lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie medyczne.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Zalecają odstawienie mocnej herbaty, koncentratu pomidorowego, octu, chrzanu, proszku do pieczenia oraz pieczywa, które powstało na jego bazie, a także roślin strączkowych, mleka sojowego, serów, orzechów, migdałów, ciast produkowanych przemysłowo.

Czytaj dalej...