Domowe sposoby na leczenie wyprysku kontaktowego

Czym jest kontaktowe zapalenie skóry? Leczenie domowe i specjalistyczne

Kontaktowe zapalenie skóry to stan zapalny wywołany przez substancję, która ma styczność ze skórą. W celu identyfikacji czynnika drażniącego wykonuje się próby płatkowe, przykładając do skóry standardowy zestaw alergenów. Objawy kontaktowego zapalenia skóry to rumień, obrzęk, pęcherze, świąd i łuszczenie się naskórka.

Kontaktowe zapalenie skóry znane jest też pod nazwą wyprysk kontaktowy. Najczęstsze substancje odpowiadające za powstanie takiej reakcji skórnej stanowią: metale, jak nikiel, chrom, kobalt (obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach, suwakach), substancje zapachowe zawarte w kosmetykach, środki odkażające, benzyna, olej napędowy, formaldehyd (zawarty w odzieży i lakierach do paznokci).

Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie. Jak zapobiegać wypryskowi kontaktowemu?

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) to choroba skóry, której leczenie polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącym. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów wyprysku kontaktowego. Sprawdź, jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać?

Spis treści

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącymi, które są przyczyną stanu zapalnego skóry. Po pojawieniu się objawów wyprysku bardzo ważne jest obfite zmycie wodą zajętego obszaru skóry, dla usunięcia wszelkich śladów szkodliwych substancji. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów kontaktowego zapalenia skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) – na co, objawy, jak leczyć?

  • Wyprysk kontaktowy, określany również kontaktowym zapaleniem skóry, jest to stan zapalny skóry wywołany bezpośrednim kontaktem z alergenem lub drażniącym środkiem chemicznym.
  • Najczęstszymi przyczynami wyprysku kontaktowego są takie substancje, jak detergenty, kosmetyki czy metale.
  • Do objawów kontaktowego zapalenia skóry zaliczane są zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz wystąpienie na jej powierzchni pęcherzy i łusek.
  • Leczenie opiera się głównie na unikaniu substancji wywołujących reakcję oraz stosowaniu leków przeciwzapalnych i odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Kontaktowe zapalenie skóry to częsta choroba skóry, która może wystąpić u dorosłych i u dzieci – na skutek alergii lub nadwrażliwości organizmu na niektóre cząsteczki chemiczne. Wyjaśniamy, czym jest wyprysk kontaktowy i co prowadzi do kontaktowego zapalenia skóry, jakie są objawy kontaktu z alergenami i substancjami drażniącymi oraz na czym polega leczenie kontaktowego zapalenia skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

W przypadku przewlekłego zapalenia i pogrubienia i szorstkości skóry w następstwie zapalenia, szczególnie w kontaktowym zapaleniu skory z podrażnienia, skuteczne są środki nawilżające z dużą zawartością tłuszczów, środki keratolityczne, czyli rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka kremy zawierające polidokanol i mocznik oraz wazelina.

Czytaj dalej...

Pojawiające się wykwity w postaci symetrycznych, swędzących, napiętych i głęboko osadzonych pęcherzyków o średnicy do około 3 mm wypełnionych treścią ropną, mogą utrzymywać się na skórze nawet do trzech tygodni.

Czytaj dalej...

Pojawiające się wykwity w postaci symetrycznych, swędzących, napiętych i głęboko osadzonych pęcherzyków o średnicy do około 3 mm wypełnionych treścią ropną, mogą utrzymywać się na skórze nawet do trzech tygodni.

Czytaj dalej...