Domowe sposoby na leczenie wyprysku kontaktowego
Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie. Jak zapobiegać wypryskowi kontaktowemu?
Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) to choroba skóry, której leczenie polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącym. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów wyprysku kontaktowego. Sprawdź, jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać?
Spis treści
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Jak wyleczyć kontaktowe zapalenie skóry? Przede wszystkim należy unikać kontaktu z alergenem lub substancjami drażniącymi, które są przyczyną stanu zapalnego skóry. Po pojawieniu się objawów wyprysku bardzo ważne jest obfite zmycie wodą zajętego obszaru skóry, dla usunięcia wszelkich śladów szkodliwych substancji. W dalszej kolejności stosuje się leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie objawów kontaktowego zapalenia skóry.
FAQ
Najczęstsze pytania dotyczące kontaktowego zapalenia skóry (wyprysku kontaktowego).
Czy kontaktowe zapalenie skóry jest zaraźliwe?
Ponieważ kontaktowe zapalenie skóry nie jest wywołane przez patogeny, nie istnieje ryzyko zarażenia się od innej osoby. Można bez obaw przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą dotkniętą tym schorzeniem.
Gdzie na ciele może wystąpić wyprysk kontaktowy?
Wyprysk kontaktowy może pojawić się zarówno na twarzy, jak i na ciele - w miejscu kontaktu skóry z alergenem lub substancją drażniącą (np. w okolicy dłoni, bioder, pępka).
Po jakim czasie znika wyprysk kontaktowy?
W większości przypadków wyprysku kontaktowego jego przebieg jest łagodny, a charakterystyczne dla niego objawy zanikają samoistnie po upływie od kilku dni do kilku tygodni.
e -Konsultacja z Receptą Online AlergiaWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
Natychmiast przerwij kontakt z substancją, którą podejrzewasz o wywołanie zmian – np. przemyj ręce po kontakcie z substancjami, które powodują objawy. W razie nasilonego świądu skóry możesz zażyć tabletkę leku przeciwhistaminowego (niektóre dostępne są bez recepty).
Wyprysk kontaktowy rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego obrazu zmian skórnych oraz ustalenia związku pomiędzy ich pojawianiem się a np. pracą zawodową.
Wyprysk kontaktowy może przypominać wyprysk atopowy (atopowe zapalenie skóry) i inne mylone z nim choroby skóry. Najważniejszym badaniem w rozpoznaniu wyprysku kontaktowego są tzw. testy płatkowe. Polegają one na nałożeniu na skórę pleców małych krążków bibułek nasączonych różnymi substancjami wywołujących wyprysk kontaktowy (zawartymi w np. kosmetykach, gumie, metalach, lekach, tworzywach sztucznych). Pojawienie się pod ich wpływem zaczerwienienia, grudek czy pęcherzyków może oznaczać uczulenia na którą z tych substancji.