Domowe sposoby na leczenie wyprysku kontaktowego
Objawy kontaktowego zapalenia skóry. Jak wygląda wyprysk kontaktowy?
Objawy kontaktowego zapalenia skóry (wywołanego kontaktem z alergenem lub substancją drażniącą) są charakterystyczne i podobne niezależnie od rodzaju alergenu lub drażniącej substancji.
Mogą różnić się w zależności od indywidualnej reakcji skóry oraz rodzaju substancji, z którą doszło do kontaktu. Reakcja może być miejscowa lub rozprzestrzeniać się na większe obszary skóry w zależności od stopnia wrażliwości.
Do typowych objawów wyprysku kontaktowego należą:
- wysypka o charakterze rumieniowo-obrzękowym,
- swędzenie i zaczerwienienie skóry, szczególnie w miejscu, które miało kontakt z alergenem lub drażniącym czynnikiem,
- bolesne pękanie skóry.
W przypadkach przewlekłych kontaktowe zapalenie skóry może wywoływać:
- pęcherzyki lub pęcherze wypełnione płynem,
- nadżerki,
- nadmierne rogowacenie (złuszczanie) skóry,
- zliszajowacenie, czyli pogrubienie warstwy naskórka.
Nasilenie objawów może być różne, a one same mogą pojawić się na każdej części skóry – od kilku godzin do ok. 10 dni po ekspozycji na substancje drażniące.
Wyprysk kontaktowy – objawy
- wypryskiem potnicowym - to najczęściej występująca choroba skóry, typowe dla niej pęcherze najczęściej tworzą się na dłoniach lub stopach, pojawiają się po kontakcie z alergenem lub bakterią,
- rumieniem wielopostaciowym - najbardziej charakterystycznym objawem choroby są zaczerwieniania na skórze, które w postaci ostrej zmieniają się w pęcherze, zmiany na skórze mogą wywołać leki, infekcja lub kontakt z substancją chemiczną,
- cukrzycą - wysuszana, popękana skóra czasem pojawia się u osób, które chorują na cukrzycę.
Podrażnienie wywołane przez reakcję alergiczną często wymaga leczenia farmakologicznego, prowadzonego pod kontrolą lekarza, które polega na podaniu leków antyhistaminowych – zwłaszcza w ostrym przebiegu alergii. Niektóre przypadki wymagają stosowania sterydów lub leków immunosupresyjnych.
Domowe leczenie kontaktowego zapalenia skóry może wspierać farmakoterapię lub łagodzić objawy stanów zapalnych skóry o łagodniejszym przebiegu. Dobre efekty daje stosowanie maści i kremów, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację naskórka. Jeżeli pojawiają się pęcherzyki z sączącym się ze środka płynem, łagodzący efekt ma okład ściągający z wody połączonej z roztworem soli fizjologicznej. Płyn wysusza skórę i łagodzi uporczywe swędzenie. Polecane jest także stosowanie emolientów, aby poprawić barierę ochronną naskórka i go nawilżyć.
Z wypryskiem kontaktowym zmaga się bohaterka programu Co mi do dolega, który można oglądać na antenie Discovery life. Jak wyglądają zmiany na skórze typowe dla tego schorzenia? Dowiecie się tego z poniższego filmu:
Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy) – przyczyny
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
- nikiel, np. biżuteria, wykończenia odzieży (zamki, guziki), okulary
- chrom (metale, cement, skóra garbowana)
- kobalt (metale, cement)
- formaldehyd (odzież, lakier do paznokci, tworzywa sztuczne)
- substancje zapachowe (perfumy, olejki eteryczne, kosmetyki)
- balsam peruwiański (perfumy)
- konserwanty (podłoże leków stosowanych miejscowo, kosmetyki)
- przyśpieszacze wulkanizacji i przeciwutleniacze gumy (rękawiczki lateksowe, bielizna, buty, lycra, oleje techniczne)
- leki (neomycyna, benzokaina)
- barwniki (farby do włosów i tkanin)
- kalafonia (kleje, papier, pokosty)
- lanolina (kremy)
- monomery akrylu (cement ortopedyczny).
Czynniki ryzyka rozwoju alergicznego kontaktowego zapalenie skóry nie są znane, ale wydaje się, że duże znaczenie ma predyspozycja genetyczna.
- Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia
Powstaje w wyniku kontaktu skóry ze stężoną substancją drażniącą (np. silne kwasy albo zasady, wybielacze) albo w wyniku przewlekłego działania mniej stężonej substancji powodującej wysuszenie skóry i uszkodzenie naskórka.
Substancje drażniące:- mydła i detergenty
- alkohole i środki odkażające
- kwasy i ługi
- rozpuszczalniki organiczne, smary, oleje techniczne, benzyna, olej napędowy
- żywice i kleje
- farby, tusze i werniksy
- cement, beton, gips
- środki owadobójcze i grzybobójcze
- nawozy sztuczne
- włókna szklane.
- Fotoalergiczne lub fototoksyczne kontaktowe zapalenie skóry
Przyczyny fototoksycznego kontaktowego zapalenie skóry, to np. dziegieć, furokumaryny (np. psolareny stosowane leczniczo lub zawarte w owocach, zwłaszcza w limonkach i jarzynach), czerwień bengalska (stosowana w okulistyce), niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, pochodne kwasu propionowego (np. ibuprofen).
Przyczyny fotoalergicznego kontaktowego zapalenia skóry, to np. kosmetyki z filtrem UV, substancje zapachowe, środki odkażające, leki przeciwgrzybicze.