Wyprysk w jamie ustnej - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Do jakiego lekarza z opryszczką jamy ustnej?

Z objawami wskazującymi na zakażenie wirusem opryszczki zgłoś się do lekarza rodzinnego. W przypadku dzieci konsultacji udziela pediatra. Diagnostyką i leczeniem opryszczki wargowej i opryszczki narządów płciowych zajmuje się specjalista dermatologii i wenerologii. Skierowanie do tego specjalisty otrzymasz od lekarza rodzinnego.

A jeśli nie chcesz czekać w długich kolejkach najpierw po skierowanie, a potem do specjalisty, kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne, którego ofertę możesz zamówić na Welbi. W ramach Polisy Zdrowie Welbi po opłaceniu pierwszej składki możesz:

  • umawiać się na e-konsultacje lub wizyty stacjonarne z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistami bez czekania w długich kolejkach, z lekarzem POZ skonsultujesz się w 24 godziny, a z wybranym specjalistą z listy dostępnych w danym pakiecie 2 ciągu z reguły 3 dni roboczych,
  • zyskać dostęp do minimum 190 badań laboratoryjnych, obrazowych i czynnościowych,
  • mieć możliwość wykonania bez dodatkowych kosztów profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia w wersji dla kobiet lub dla mężczyzn (w pakietach OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD).

Zamów na Welbi ofertę i sprawdź, z jakich usług medycznych i na jakich zasadach można korzystać w ramach wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi.

Zmiany na ustach - dlaczego się pojawiają?

Nasze usta są niestety podatne na występowanie wszelkiego rodzaju zmian, gdyż pokrywa je bardzo cienka i delikatna błona śluzowa. Ta cienka bariera ochronna ust ma je chronić przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, mróz czy słońce, a tymczasem łatwo ją podrażnić lub przesuszyć. Usta odzwierciedlają też czasem stan naszego zdrowia - można z nich wyczytać niektóre choroby oraz niedobory witamin, zwłaszcza A i B2.

Białe krosty (grudki) na ustach

Jeśli na ustach masz małe jasne (czasem żółtawe lub czerwone) plamki, krosty (grudki) wielkości kilku milimetrów (zwykle ok. 5 mm), są to najprawdopodobniej plamki Fordyce’a.

Plamy Fordyce’a, nazywane też granulkami Fordyce’a, mogą mieć postać skupiska grudek. Zwykle są lepiej widoczne po naciągnięciu skóry. Plamki Fordyce'a są bezbolesne, nie swędzą i nie można się nimi zarazić. Skąd się biorą?

Plamki te powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Są obecne w naszej skórze od urodzenia, ale wraz z wiekiem mogą się coraz bardziej powiększać i być bardziej widoczne.

Jak się okazuje, zmiany te są bardzo powszechne - występują u około 80% społeczeństwa. Nie trzeba ich leczyć, gdyż nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą jedynie stanowić problem estetyczny.

Jak im przeciwdziałać?

  • zadbaj o nawilżenie skóry, pij regularnie niegazowaną wodę,
  • ogranicz spożycie cukrów, soli i produktów przetworzonych,
  • unikaj alkoholu i napojów gazowanych,
  • rzuć palenie,
  • zdrowo się odżywiaj - pamiętasz szczególnie o kwasach omega-3, witaminie A, D i witaminach z grupy B, które dobrze wpływają na naszą skórę,
  • stosuj miejscowo kremy zawierające tretinoinę, która wspomaga złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych,
  • używaj płynów do cery trądzikowej na bazie nadtlenku benzylu i kwasu salicylowego.

Objawy zapalenia jamy ustnej

Objawy zapalenia jamy ustnej różnią się w zależności od przyczyny, która je spowodowała. Cechą wspólną zazwyczaj jest jednak ból, obrzęk, zauważalna i wyczuwalna zmiana w jamie ustnej (taka jak np. zaczerwienienie, pęcherzyk, owrzodzenie, nadżerka, itp.) oraz trudności z przełykaniem.

Zapalenie jamy ustnej stanowi nieprzyjemną dolegliwość, która może utrudniać normalne przyjmowanie posiłków i napojów, a nawet mówienie. Szczególnie dotkliwie to schorzenie mogą przechodzić dzieci, u których dodatkowym aspektem może być gorączka.

Objawy stanu zapalnego różnią się też ze względu na sam rodzaj zapalenia. Wyróżniamy:

  • alergiczne zapalenie jamy ustnej,
  • aftowe zapalenie jamy ustnej (tzw. afty),
  • opryszczkowe zapalenie jamy ustnej,
  • grzybicze zapalenie jamy ustnej.

Jak rozpoznać rodzaj zapalenie w jamie ustnej? Mrowienie, pieczenie, swędzenie, ból oraz np. nadżerki mogą pojawiać się w wyniku alergicznego zapalenia jamy ustnej. Na chemio- lub radioterapię organizm często reaguje z kolei zaczerwienieniem, bolesnymi owrzodzeniami i opuchlizną.

Jeśli za zapalenie jamy ustnej odpowiadają bakterie, zwykle objawia się to piekącym bólem, zaczerwieniem, obrzękiem, czy owrzodzeniem.

Z kolei aftowe zapalenie jamy ustnej przebiega z bolącymi, białawymi lub żółtymi owrzodzeniami albo nadżerkami. Wirus opryszczki może dawać takie symptomy jak pęcherzyki, które po pęknięciu zamieniają się w strupki. Ponadto czasami obserwuje się także m.in. podwyższoną temperaturę oraz pogorszenie samopoczucia.

W przypadku grzybiczego zapalenie w jamie ustnej, pierwszym objawem jest biały nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust. Mogą towarzyszyć im bolesne zajady w kącikach ust.

pod paskiem czy biżuterią u chorego uczulonego na nikiel, na rękach u sprzątaczki używającej środków czyszczących, na policzkach w miejscu, na który nałożono kosmetyk, który uczulił chorego pod wpływem opalania.

Czytaj dalej...

Dzięki zróżnicowaniu symptomów łatwo możesz rozpoznać, czy masz do czynienia ze stosunkowo niegroźną alergią pokarmową lub kontaktową czy pracujesz lub przebywasz w potencjalnie szkodliwym środowisku w przypadku wyprysku niealergicznego.

Czytaj dalej...

Pojawiające się wykwity w postaci symetrycznych, swędzących, napiętych i głęboko osadzonych pęcherzyków o średnicy do około 3 mm wypełnionych treścią ropną, mogą utrzymywać się na skórze nawet do trzech tygodni.

Czytaj dalej...

W ostrym zapaleniu z pęcherzykami i wysiękiem zbieraniem się płynu oprócz glikokortykosteroidów stosuje się okłady ściągające z samej wody, z 0,9-procentowym roztworem NaCl lub z octanowinianem glinu.

Czytaj dalej...