Wypryski w okolicy nosa - Przyczyny, leczenie i skuteczne porady pielęgnacyjne
Prawidłowo dobrana pielęgnacja
Odpowiednio dobrana pielęgnacja cery z niedoskonałościami to, oprócz prawidłowo dobranego leczenia, klucz do skutecznej walki z wypryskami.
Skóra trądzikowa powinna być dokładnie oczyszczana, jednak musimy pamiętać o tym, aby nie używać kosmetyków zawierających w składzie alkohol czy mydło i jego pochodne ‒ te składniki co prawda wizualnie przyspieszają wysychanie istniejących już wyprysków, ale równocześnie pozbawiają naszą skórę płaszcza hydrolipidowego, czego skutkiem może być jeszcze większe namnażanie się wyprysków.
Do tego celu świetnie sprawdzą się produkty marki Mixa z serii dedykowanej skórze z wypryskami. Znajdziemy tam Oczyszczający żel myjący bez mydła, Płyn micelarny do skutecznego demakijażu oraz Oczyszczający tonik bez alkoholu. Każdy z tych produktów został dobrany tak, aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia oraz makijaż, ale równocześnie nie wysuszać problematycznej skóry.
Po oczyszczaniu warto zadbać o nawilżenie naszej skóry twarzy i ciała. W tym celu świetnie sprawdzi się Krem nawilżający 2w1 przeciw niedoskonałościom. Jego formuła skutecznie redukuje wypryski oraz dogłębnie nawilża naszą skórę przez cały dzień. Jeśli z kolei zależy nam na dodaniu odrobiny kolorytu naszej cerze, warto sięgnąć po krem DD marki Mixa ‒ Korygujący krem DD przeciw niedoskonałościom. Jego formuła została wzbogacona o oczyszczający cynk oraz filtr SPF15, dzięki czemu skutecznie chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB, zanieczyszczeniami oraz działaniem czynników zewnętrznych, które mają wpływ na powstawanie niedoskonałości.
W przypadku pielęgnacji pozostałych partii ciała, na których pojawiły się wypryski, warto wybrać Krem do ciała Multi-komfort marki Mixa. Został on stworzony z myślą o codziennej pielęgnacji problematycznej oraz suchej i wrażliwej skóry ciała. Dzięki swojej aksamitnej konsystencji niezwykle łatwo się rozprowadza oraz błyskawicznie wchłania w spragnioną nawilżenia skórę.
Co to jest niacynamid?
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym zaczęło pojawiać się coraz więcej produktów, w których substancją aktywną jest niacynamid. Co to takiego? Niacynamid to pochodna witaminy B3 i funkcjonuje również pod taką nazwą, a dodatkowo jest znana jako witamina PP i niacyna. Czy niacynamid to kwas? Niacyna to połączenie dwóch substancji: kwasu nikotynowego oraz amidu. Niacynamid odgrywa ważną rolę w m.in. w produkcji aminokwasów i kwasów nukleinowych. Niacyna jest produkowana przez nasz organizm, a dokładniej przez aminokwas znany jako tryptofan. Niestety witamina B3 produkowana jest w bardzo małych ilościach, przez co niezbędne jest dostarczanie jej naszemu organizmowi poprzez odpowiednią dietę i suplementację. Niacynamid znajdziesz w takich produktach jak:
- mięso
- ryby
- nabiał
- drożdże
- produkty z pełnego ziarna
- orzechy
Oprócz tego niacynamid odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Odpowiada za syntezę węglowodanów, aminokwasów czy hormonów płciowych, a ponadto stymuluje produkcję erytrocytów.
Jak usunąć wągry z nosa domowymi sposobami
Samodzielne usuwanie wągrów z nosa
Domowe sposoby jak usunąć wągry z nosa są różne, jednak nigdy nie będą one w pełni skuteczne. Dobrą metodą jest peeling, czyli złuszczenie naskórka, który można wykonać za pomocą peelingów ziarnistych, enzymatycznych i peelingów typu „peel-off", które działają jak maseczka na wągry. Domowy peeling przy pomocy kosmetyków zakupionych w drogerii nie usunie zaskórników, lecz zapobiegnie tworzeniu się nowych dzięki dokładnemu oczyszczeniu skóry. Warto pamiętać, aby nie wykonywać peelingu zbyt często, gdyż może przyspieszać rogowacenie naskórka.
Czy jest sposób, jak usunąć wągry z nosa szybciej, na przykład przed imprezą? Służą do tego specjalne plastry na wągry. Plaster przyklejamy na nosie, brodzie, czy też na czole i pozostawiamy na kilka minut, po czym odrywamy. Jest to metoda szybka, niestety niezbyt skuteczna, gdyż po kilku godzinach wągry z powrotem wypełniają się sebum. Plastry działają powierzchniowo, nie usuwają wszystkich wągrów i nie zapobiegają tworzeniu się nowych zmian.
Obecnie reklamowane są urządzenia do usuwania zaskórników jak odkurzacz do wągrów. Cena tego urządzenia waha się od około 40 do około 120 zł. Urządzenie to wysysa zanieczyszczenia skóry jak odkurzacz, na zasadzie próżniowej.
Maseczka na wągry
Dobrym domowym sposobem jest maseczka na wągry. Przed nałożeniem maseczki należy wykonać parówkę, aby zmiękczyć skórę. Parówkę wykonujemy ze zwykłej wody. Po prostu osłaniamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską, gdzie para wodna nawilża i zmiękcza skórę twarzy. Do wody można również dodać ziół jak lipa, szałwia czy rumianek. Dobrze działa również parówka z olejku pichtowego. Do miski z gorącą wodą wlewamy ok. 10-15 ml olejku i trzymamy twarz nad oparami przez ok. 10 minut.
Wypryski na dekolcie
Trądzik, który możemy zaobserwować na dekolcie to bardzo często efekt zapchanych gruczołów potowych. Jego pojawianie się bardzo często możemy zaobserwować po intensywnym treningu. Zapchane gruczoły potowe tworzą bolesne, czerwone guzki, bardzo często wypełnione ropą.
Chociaż wypryski na twarzy i ciele mogą spędzać nam sen z powiek, wpływać negatywnie na nasze samopoczucie oraz to, w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie, trądzik nie jest sytuacją bez wyjścia. W sieci istnieje niezliczona ilość „cudownych” sposobów na pokonanie trądziku, jednak to, o czym przede wszystkim należy pamiętać to cierpliwość i konsekwencja. Rozpoczynając naszą walkę z trądzikiem powinniśmy być świadomi tego, że wypryski nie znikną z naszej twarzy po upływie jednej nocy. Trądzik to choroba, dlatego też przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza dermatologa lub endokrynologa, który po dogłębnym wywiadzie i badaniu określi stan naszej skóry i dobierze odpowiednie leczenie.

Wypryski wokół ust
Ten typ wyprysków to bardzo częsty objaw niedoboru witamin z grupy B. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty spożywamy i wprowadzić pokarmy z pełnego ziarna, produkty zawierające dużą ilość warzyw liściastych oraz chude mięso.
Regularnie co kilka tygodni zauważasz na swoim podbródku wypryski? Może mieć to związek z Twoim cyklem owulacyjnym oraz wahaniami hormonów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku żuchwy: występujące tam wypryski są duże, zaczerwienione i bolące. Często mogą przechodzić także na obszar szyi. Nieleczone mogą pozostawić szpecące blizny.
Wypryski na żuchwie oraz wypryski na szyi mogą być także skutkiem zaburzeń pracy jelita grubego: to skutek diety bogatej w potrawy smażone oraz wysoko przetworzone. Fast foody, słodkie gazowane napoje, sztuczne barwniki ‒ to wszystko ma wpływ na wygląd Twojej skóry!
