Zanik włosów na nogach - Przyczyny, Leczenie i Porady

Ciche objawy miażdżycy, które łatwo przegapić

Miażdżyca to obecnie jedna z najczęstszych chorób w polskim społeczeństwie. Jej rozwój jest wynikiem współdziałania różnych czynników, głównie nieprawidłowej diety i małej aktywności fizycznej. Przez długi czas nie daje istotnych dolegliwości, co utrudnia diagnozę. Zazwyczaj pojawiają się jednak ciche objawy, których można nie zauważyć lub niesłusznie przypisać je wiekowi i zmęczeniu.

Spis treści

Miażdżyca należy do schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jest to uogólniona obecność złogów cholesterolu, w postaci blaszek miażdżycowych w obrębie naczyń przebiegających przez różne narządy i części ciała. Należy do schorzeń przewlekłych, długo rozwijających się. Zaczątki zmian miażdżycowych stwierdzane są już u dzieci i młodzieży. Przez to, że przez długi czas jest bezobjawowa lub skąpobjawowa bywa ignorowana. Należy jednak pamiętać, że nie leczona może prowadzić do poważnych następstw.

Zmiany miażdżycowe prowadzą często bowiem do zawału serca, udaru mózgu, przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych czy jelit. Można im jednak zapobiegać. W tym celu należy przestrzegać zasad zdrowego żywienia i uprawiać regularnie sport. Nie powinno się palić papierosów, ponieważ przyspieszają one rozwój miażdżycy. Ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu. Odpowiednio wcześnie wykryta miażdżyca i zbyt wysoki poziomu cholesterolu mogą być leczone. Oto najczęstsze pierwsze objawy miażdżycy.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Zmiany na skórze

Nieco rzadszym, ale czasem obserwowanym objawem miażdżycy są zmiany na skórze. Wynikają one również z wysokiego poziomu cholesterolu, czyli czynnika przyczyniającego się w znacznym stopniu do miażdżycy. Najczęściej pojawiają się żółtaki w obrębie powiek górnych. Są to małe żółte zgrubienia, w postaci grudek. Czasem pojawiają się one w zgięciach łokciowych, pod piersiami oraz na ścięgnach nadgarstka i na ścięgnie Achillesa. W bardziej zaawansowanych stanach występują przebarwienia skóry, w postaci brunatnych plam oraz owrzodzenia, zwłaszcza na podudziach. Oprócz tego, z powodu niedokrwienia skóra robi się często blada. Dochodzi też do cierpnięcia i marznięcia nóg. Tętno w obrębie grzbietu stopy czy przy kostce może być gorzej wyczuwalne przez zmniejszony przepływ krwi przez naczynia.

Ból brzucha pojawiający się po jedzeniu i ogólny brak apetytu to kolejne potencjalne objawy miażdżycy, które rzadko są z nią kojarzone. Jeżeli jednak blaszki miażdżycowe rozwiną się w obrębie tętnic zaopatrujących w krew jelito cienkie i jelito grube to takie objawy mogą się pojawić. Wynikają one z niewystarczającego dopływu krwi i przewlekłego niedokrwienia jelit. W takich warunkach pracują one gorzej. Pojawia się ból brzucha, zazwyczaj po około 30 minutach od posiłku. Przewlekły ból zniechęca do jedzenia. To, wraz ze zmniejszonym przyswajaniem pokarmu często prowadzi do utraty masy ciała i wychudzenia.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Mieszki włosowe to zagłębienia w skórze, z których wyrastają włosy. Stan zapalny może objąć powierzchniową część mieszka lub część umieszczoną głębiej w skórze . Zazwyczaj przyczyną zapalenia jest zakażenie bakteryjne, jednak infekcja może mieć charakter wirusowy, grzybiczy lub w niektórych przypadkach niezakaźny. Ze względu na czynnik wywołujący wyróżniamy zapalenie mieszków włosowych:

  • bakteryjne – najczęściej zapalenie wywoływane jest przez bakterie Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego). Na ciele pojawiają się krostki, którym nie towarzyszą inne objawy. Inną bakterią wywołującą zapalenie mieszków włosowych jest Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). Pojawia się najczęściej po kąpieli w skażonej bakterią wodzie, najczęściej nieuzdatnionej w basenach czy wannach z hydromasażem. Chorobę tę mogą wywołać także bakterie Gram-ujemne z rodzajów Klebsiella i Enterobacter,
  • drożdżakowe – wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Malassezia . Występuje u młodych osób. Zmiany obejmują najczęściej okolicę ramion, pleców i szyi,
  • grzybicze – pojawia się najczęściej na skórze głowy, powodując jej łuszczenie oraz wypadanie włosów,
  • wirusowe – powoduje je wirus opryszczki. Często dotyka mężczyzn chorujących na opryszczkę wargową, którzy nie zachowują ostrożności podczas golenia twarzy, gdy na wardze pojawi się wykwit,
  • pasożytnicze – spowodowane zakażeniem roztoczami z rodzaju Demodex . W wyglądzie przypomina trądzik różowaty, może pojawić się u osób z upośledzoną odpornością,
  • środowiskowe – częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest mechaniczne tarcie skóry, zwłaszcza w kierunku pod włos. Często powstaje w trakcie golenia, ale może pojawić się w wyniku noszenia zbyt ciasnej odzieży lub obcierania skóry, np. w przypadku osób otyłych. Inną przyczyną środowiskową jest stosowanie kosmetyków, które mają właściwości komedogenne. Zatykają one ujścia mieszków włosowych, co prowadzi do indukcji stanu zapalnego. Niedrożność mieszków włosowych może być spowodowana także przez stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów [1,2].

Przyczyny wystających żył na rękach mogą być różne, podobnie jak w przypadku widocznych żył na stopach i całych nogach nie zawsze są one powodem do obaw, chociaż niewątpliwie nie należy ich lekceważyć.

Czytaj dalej...

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...

O kreatynowym przedłużaniu włosów słyszał chyba każdy w końcu tak popularna metoda przedłużania kosmyków, nie mogła przejść bez echa wśród kobiet, które nawet w minimalnym stopniu zainteresowane są kwestiami związanymi z urodą, fryzjerstwem i pięknymi włosami.

Czytaj dalej...

Emitowane ultradźwięki wprawiają w drgania zawarte we włosach cząsteczki keratyny, w konsekwencji doprowadzając do zmiany ich właściwości i struktury, powodując tym samym, że nasze naturalne włosy łączą się z dodatkowymi kosmykami.

Czytaj dalej...