Przyczyny i Rozwiązania Zaniku Owłosienia na Rękach i Nogach

Hirsutyzm - koniecznie do ginekologa

Jeśli niepokoją cię pojawiające się na twarzy i ciele ciemne włoski, zapewne myślisz o wizycie u kosmetyczki. Zanim jednak się do niej wybierzesz, odwiedź ginekologa, bo tylko on rozpozna przyczynę problemu i zastosuje odpowiednie leczenie.

Na początku lekarz zapyta cię o pochodzenie, występowanie nadmiernego owłosienia w rodzinie (rodzice, rodzeństwo), wagę (sprawdzi BMI, pacjentki otyłe mają nadmiar testosteronu i jego metabolitów), przyjmowane leki. Przeprowadzi też dokładny wywiad ginekologiczny – m.in. zapyta, czy miesiączki są regularne, obfite, jak długo trwają, czy byłaś w ciąży (ile razy), czy miałaś kłopoty z zajściem w ciążę i podejmowane były próby leczenia.

Ostrożnie z depilacją

W kosmetologii jest wiele metod przeciwdziałania hirsutyzmowi, jednak do tej pory nie znaleziono takiej, która trwale usuwa nadmierne owłosienie. Golenie maszynką (np. okolic intymnych) nie zdaje egzaminu, bo włosy odrastają ciemniejsze i grubsze. Dodatkowo często skutkiem tej metody jest zapalenie mieszków włosowych i powstawanie krostek.

Depilacja za pomocą żeli czy wosków także nie daje dobrych rezultatów, bo włosy odrastają po kilku lub kilkunastu dniach. Poza tym składniki tych preparatów mogą podrażniać delikatną skórę. Usuwanie włosów za pomocą elektrolizy czy laseroterapii daje efekty na dłużej, jednak warto pamiętać, że stosowanie tych metod w konsekwencji może prowadzić do tworzenia się mikroblizn na skórze.

Następnie ginekolog sprawdzi, czy przyczyną problemu jest PCOS (wykona USG przezpochwowe, oceniając wielkość jajników, ich strukturę, ilość pęcherzyków, grubość osłonki białej itd. Badanie może wskazać też podejrzenie nowotworu jajników, czy wrodzony przerost kory nadnerczy (zrobi USG brzucha, w badaniu stwierdza się powiększone nadnercza – prawe i lewe).

Następnym etapem badań (w przypadku stwierdzenia, jak i wykluczenia PCOS lub wrodzonego przerostu nadnerczy) jest konsultacja endokrynologiczna (o ile ginekolog nie ma tej specjalności). Badania hormonalne krwi robi się w wyznaczonych dniach cyklu, oceniając poziom testosteronu i jego pochodnych. Jeśli nie dają one odpowiedzi, endokrynolog bada też poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę (może wcześniej wykonać USG tarczycy) i przysadkę mózgową.

Ciche objawy miażdżycy

Jest to jeden z częstszych pierwszych objawów miażdżycy. Bywa tłumaczony wiekiem czy brakiem wytrenowania. Może jednak wynikać z obecności blaszek cholesterolowych w tętnicach wieńcowych, zaopatrujących mięsień sercowy w tlen. Zmniejszają one dostępność krwi dla serca, co obniża jego wydolność. Wówczas u takiej osoby po pokonaniu określonej odległości w szybkim tempie czy po wejściu po schodach pojawia się duszność i uczucie zmęczenia. Jeżeli dojdzie do tego ból, to stanowić to może przyczynek do rozpoznania dusznicy bolesnej i choroby wieńcowej serca.

Kolejny ważny objaw to problemy z utrzymaniem koncentracji, zapamiętaniem nowych informacji i pojawiające się zawroty głowy. Mogą to być objawy miażdżycy w obrębie tętnic np. tętnic szyjnych, zaopatrujących mózg w krew. Niedokrwiony mózg gorzej pracuję, co przekłada się na gorsze zdolności zapamiętywania i skupienia się. Przy dużych zmianach miażdżycowych pojawiają się zawroty głowy. Są one częste zwłaszcza przy odchyleniu głowy, np. podczas wieszania firanek i wynikają z ucisku tętnic potylicznych. Zmniejsza to znacznie dopływ tlenu i wywołuję zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm jest to występowanie nadmiernego owłosienia na ciele kobiet, które charakterystyczne jest dla płci męskiej. Cechą nadmiernego owłosienia są włosy grube, szorstkie oraz mocno wysycone pigmentem. Obszary ciała, które najczęściej dotknięte są nadmiernym owłosieniem u kobiet to: warga górna, wewnętrzne części ud, klatka piersiowa, plecy oraz brzuch. Hirsutyzm może być dziedziczny, objawiać się w ciąży lub być spowodowany innymi zaburzeniami hormonalnymi, lub nowotworowymi.

W obecnych czasach kobiety bardzo dbają o usuwanie nadmiernego owłosienia ciała. W sytuacji, gdy zmagamy się z hirsutyzmem, ilość niechcianych włosków na ciele jest tak duża, że wymaga ogromnego nakładu czasu i pracy, aby się ich pozbyć. Kobiety dotknięte nadmiernym owłosieniem często są wycofane społecznie, a także zmagają się z zaburzeniami lękowymi oraz depresją. Obniżenie jakości życia spowodowane hirsutyzmem może negatywnie wpłynąć na rozwój emocjonalny oraz doprowadzić do ciężkich zaburzeń psychicznych. Jeśli zauważymy u siebie lub osób nam bliskich zmiany w zachowaniu, należy niezwłocznie udać się do psychologa lub psychiatry. Taka konsultacja pomoże w pokonaniu zaburzeń lękowych oraz pokieruje nasze myśli i uczucia na właściwe tory działania.

Żylaki, czyli problem wystających żył na nogach

Wystające na nogach żyły często sugerują występowanie żylaków, co jest związane z niewydolnością żylną. Skłonność do powstawania żylaków jest uwarunkowana genetycznie, a poza tym sprzyja jej niezdrowy tryb życia – w tym brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta.

Żylaki pojawiają się, gdy dochodzi do poszerzenia i wydłużenia żyły, co sprawia, że zyskuje ona kręty przebieg. Żylaki nie tylko stanowią defekt estetyczny – nieleczone, mogą być zagrożeniem dla życia. Pojawiają się, gdy zastawki w naczyniach są uszkodzone – wówczas krew, zamiast kierować się żyłą do serca, zaczyna się cofać. Jej ciśnienie i nacisk na ściany żyły zwiększają się, co skutkuje rozszerzeniem żyły. Przy wspomnianym problemie skóra staje się cienka, błyszcząca i napięta, a pod nią można zauważyć nabrzmiały żylak. Krew wewnątrz niego jest zwykle niebieska, co wiąże się z jej niedotlenieniem. Żylakom często towarzyszy uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, które mają tendencję do puchnięcia w okolicy kostek pod koniec dnia. Pojawiać się może także ból nóg – zwłaszcza po długotrwałym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji.

Żylaki mogą mieć powikłania. Można do nich zaliczyć trudno gojące się owrzodzenia. Leczy się je za pomocą kompresjoterapii, skleroterapii, farmakoterapii, a także chirurgicznie. Leczenie powinien dobrać lekarz, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, stan pacjenta i inne istotne informacje.

Twoja prywatność jest dla nas ważna

Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:

  • obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
  • analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
  • marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
  • udostępniania funkcji mediów społecznościowych.

Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.

Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.

Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.

W tym artykule omówimy różne aspekty włosów na nogach, podzielimy się informacjami na temat golenia i jego wpływu na zarost, oraz przedstawimy skuteczne metody osłabiania włosków, abyś mogła cieszyć się gładkimi nogami przez dłuższy czas.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Niektórzy pacjenci odczuwają wówczas dyskomfort opisywany jako kłucie, mrowienie, albo swędzenie zależy to jednak od rodzaju sprzętu, jaki ma dany gabinet, bo aparaty najnowszej generacji prawnie nie wywołują takich niedogodności.

Czytaj dalej...

metale przejściowe , cechujące się wysoką reaktywnością; zazwyczaj są to takie metale jak nikiel, chrom, kobalt, pallad; metale te mogą występować w biżuterii, ponadto na kontakt z nimi narażone są osoby zatrudnione w rozmaitych gałęziach przemysłu,.

Czytaj dalej...