Zapalenie mieszków włosowych - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Zapalenie mieszków włosowych – czym jest?
Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne , które obejmuje zakażenie mieszków włosowych znajdujących się w skórze. Zazwyczaj ma łagodny przebieg. Poddane leczeniu szybko ustępuje, jednak nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dermatologicznych.
Zapalenie mieszków włosowych powstaje zazwyczaj na obszarach podrażnionej skóry . Podrażnienie może być wywołane depilacją, tarciem skóry o skórę (np. w przypadku skóry na udach) lub tarcia skóry o ubranie . Czynnikiem wywołującym tę chorobę może być także długotrwałe noszenie opatrunków, plastrów i bandaży . Zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj wywoływane jest przez drobnoustroje , które bytują na skórze.
Jednorazowe maszynki do golenia i preparaty do dezynfekcjiSchorzenie może wystąpić niezależnie od płci czy wieku. Najbardziej predysponowane są osoby:
- chore na cukrzycę,
- z osłabionym układem immunologicznym, np. w przebiegu zakażenia wirusem HIV, leczone transplantologicznie lub chorujące na nowotwór,
- chorujące na schorzenia dermatologiczne, takie jak np. trądzik, egzema, liszaj płaski,
- cierpiące na otyłość,
- często depilujące swoje ciało,
- spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej (zmiany występują na pośladkach i tylnej stronie ud) [1,3].
Zapalenie mieszka włosowego - diagnostyka
Zmiany skórne w zapaleniu mieszków włosowych są bardzo charakterystyczne. Zwykle w celu postawienia diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia wystarcza jedynie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku wyjątkowo nasilonych zmian konsultacja u dermatologa może okazać się konieczna.
Oto kilka pytań, które można zadać specjaliście w celu uzyskania dokładniejszych informacji o chorobie:
- Czy w moim przypadku konieczne jest wykonywanie badań w celu potwierdzenia diagnozy lub określenia przyczyny choroby?
- Czy istnieje groźba zainfekowania osób z mojego otoczenia, np. poprzez korzystanie z tego samego ręcznika, przyrządów toaletowych?
- Jakie leczenie jest najkorzystniejsze w moim przypadku?
- Jak długo należy przyjmować przepisane leki i jaki jest przybliżony koszt terapii?
Oto kilka pytań, które może zadać specjalista. Warto przeanalizować je przed wizytą, gdyż skrupulatne odpowiedzi mogą znacznie ułatwić diagnozę i przyspieszyć odpowiednie leczenie.
- Kiedy i w jakiej lokalizacji po raz pierwszy zaobserwował/-a Pan/-i pojawienie się krost?
- Czy dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy w życiu, czy może występowały w przeszłości?
- Czy zauważył/-a Pan/-i, aby cokolwiek zmniejszało lub zwiększało częstość pojawiania się zmian? Jeśli tak, proszę wymienić.
- Czy cierpi Pan/-i na choroby przewlekłe, w tym cukrzycę, choroby nowotworowe, schorzenia przewodu pokarmowego? Jeśli tak, to jakie?
Zapalenie mieszka włosowego - badania
Podstawowe badanie fizykalne, składające się z oglądania i palpacji (badanie dotykiem) jest zwykle wystarczające do postawienia diagnozy. W razie wątpliwości, głównie dotyczących czynnika sprawczego, należy pobrać wymaz ze zmiany. Preparat bezpośredni oglądany pod mikroskopem po wcześniejszym wybarwieniu pozwala uwidocznić obecność bakterii w postaci charakterystycznych fioletowych ziarenek skupionych w większych grupach. Po pobraniu wymazu należy również założyć hodowlę na specjalnych pożywkach bakteryjnych. Umożliwia ona określenie wrażliwości danego szczepu na dostępne na rynku antybiotyki, tym samym zwiększa skuteczność terapii.
Przydatne jest również wykonanie morfologii krwi z rozmazem (leukocytoza z dominacją granulocytów obojętnochłonnych), OB (wzrost), CRP (wzrost).
Zapalenie mieszków włosowych - objawy
Zapalenie mieszków włosowych objawia się wykwitami skórnymi, często wypełnionymi płynem surowiczym lub ropą, zlokalizowanymi wokół mieszków włosowych. Wykwity te często się zlewają, tworząc skupiska niebolesnych grudek i krostek przebitych włosami, które mogą powodować świąd, a nawet ból.
Tego typu zmiany mogą być zlokalizowane na całym ciele, jednak najczęściej obserwuje się je na twarzy, owłosionej skórze głowy, pachach, pośladkach i okolicy łonowej. Mogą wystąpić także na ramionach, udach czy łydkach.
Ropnych grudek nie powinno się wyciskać. Podczas wyciskania może dojść nie tylko do rozsiania bakterii po skórze. Podczas wyciskania część ropy zostanie wgnieciona jeszcze głębiej, pogarszając tym samym stan zapalny.
Sprawdź, jak wyglądają truskawkowe nogi

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie mieszków włosowych jest infekcją bakteryjną, która szybko może się rozprzestrzeniać. Jest to przypadłość uciążliwa, a nieleczona może prowadzić do poważnych dolegliwości oraz chorób. Z tego względu warto wiedzieć, co jest przyczyną zapalenia oraz jak się ono objawia, aby w odpowiednim momencie rozpocząć leczenie. Jak zatem rozpoznać objawy stanu zapalnego na głowie?
Mieszki włosowe odpowiedzialne są za wzrost włosów. To właśnie z ich kanałów wyrastają włosy na skórze głowy oraz ciele. W obszarze mieszka włosowego znajdują się gruczoły łojowe, które produkują łój chroniący skórę przed szkodliwymi substancjami i ich wniknięciem w głąb skóry. Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.
Najczęściej to bakterie gronkowca wywołują uporczywy stan zapalny, który może przekształcić się w figówkę. W większości przypadków występuje zapalenie mieszków włosowych na głowie, skórze brody, nóg oraz pod pachami.
