Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych - skuteczne metody i porady
Zapalenie mieszków włosowych – czym jest?
Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne , które obejmuje zakażenie mieszków włosowych znajdujących się w skórze. Zazwyczaj ma łagodny przebieg. Poddane leczeniu szybko ustępuje, jednak nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dermatologicznych.
Zapalenie mieszków włosowych powstaje zazwyczaj na obszarach podrażnionej skóry . Podrażnienie może być wywołane depilacją, tarciem skóry o skórę (np. w przypadku skóry na udach) lub tarcia skóry o ubranie . Czynnikiem wywołującym tę chorobę może być także długotrwałe noszenie opatrunków, plastrów i bandaży . Zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj wywoływane jest przez drobnoustroje , które bytują na skórze.
Jednorazowe maszynki do golenia i preparaty do dezynfekcjiSchorzenie może wystąpić niezależnie od płci czy wieku. Najbardziej predysponowane są osoby:
- chore na cukrzycę,
- z osłabionym układem immunologicznym, np. w przebiegu zakażenia wirusem HIV, leczone transplantologicznie lub chorujące na nowotwór,
- chorujące na schorzenia dermatologiczne, takie jak np. trądzik, egzema, liszaj płaski,
- cierpiące na otyłość,
- często depilujące swoje ciało,
- spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej (zmiany występują na pośladkach i tylnej stronie ud) [1,3].
Zapalenie mieszków włosowych - leczenie, przyczyny i objawy
Zapalenie mieszka włosowego to choroba, która cechuje się obecnością bakteryjnego zakażenia powierzchownych warstw skóry. Objawia się głównie: drobnymi pęcherzykami na skórze z ropną wydzieliną, czerwoną obwódką oraz niekiedy pojedynczym włosem na szczycie zmiany. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia zapalenia mieszka włosowego.
- Mieszek włosowy - budowa
- Zapalenie mieszka włosowego - kogo dotyka?
- Zapalenie mieszka włosowego - przyczyny
- Upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego - schorzenia
- Zapalenie mieszka włosowego - objawy
- Zapalenie mieszka włosowego - zapobieganie
- Zapalenie mieszka włosowego - diagnostyka
- Zapalenie mieszka włosowego - badania
- Zapalenie mieszka włosowego - leczenie
- Zapalenie mieszka włosowego - domowe sposoby leczenia
- Zapalenie mieszka włosowego - zapobieganie nawrotom choroby
- Zapalenie mieszka włosowego - najczęściej zadawane pytania
Zapalenie mieszka włosowego jest schorzeniem rozwijającym się w wyniku zakażenia bakteryjnego powierzchownych warstw skóry. Uwidacznia się jako pojedyncza lub mnoga, niewielkich rozmiarów krosta (pęcherzyk wypełniony ropną wydzieliną) o żywoczerwonej, zapalnej podstawie, zlokalizowana w obrębie skóry owłosionej. Wykwity mogą umiejscawiać się praktycznie wszędzie, najbardziej typową lokalizacją są kończyny dolne, tułów (głównie plecy i kark) oraz twarz, zajęta częściej u mężczyzn.
Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym – co stosować i kiedy udać się do specjalisty?
Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym, tak jak poprzednie najczęściej spowodowane jest przez nieumiejętną depilację. Oprócz oczywiście kremów przeciwzapalnych świetnie sprawdzi się także szałwia na zapalenie mieszków włosowych. Wykonywanie okładów z naparu tego zioła na podrażnione miejsce, skutecznie likwiduje ropne krostki. Zioło to można także stosować w formie olejku szałwiowego - wystarczy wtedy dodać kilka jego kropli do ulubionego balsamu czy kremu po goleniu. Stan zapalny w okolicy włosa powinien szybko minąć.
Niekiedy jednak zdarza się, że w obrębie zainfekowanego miejsca pojawia się czyrak. Warto wtedy zastosować tribiotic na zapalenie mieszków włosowych, który jest lekiem i znakomicie sprawdza się w przypadku tego rodzaju schorzenia. Przeciwdziała on rozwojowi zakażeń bakteryjnych w uszkodzonej skórze. Kiedy jednak bolesność utrzymuje się przez dłuższy czas, a stan zapalny nie znika, należy bezwzględnie udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednią dla nas metodę leczenia.