Zapalenie Mieszków Włosowych na Rękach - Przyczyny, Objawy i Leczenie
Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób skóry: czyraka lub figówki. Jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych? Jak rozpoznać objawy stanu zapalnego? Na czym polega leczenie tej choroby skóry?
Spis treści
- Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?
- Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny
- Zapalenie mieszków włosowych - czynniki ryzyka
- Zapalenie mieszków włosowych - objawy
- Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
- Zapalenie mieszków włosowych - jak zapobiegać?
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Po zastosowaniu maszynki lub po depilacji woskiem w obrębie ujścia włosa pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. Tego typu zmian nie należy lekceważyć. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może doprowadzić do rozwoju czyraka czy figówki.
Czyrak objawia się w postaci bolących guzków. W przebiegu choroby stan zapalny atakuje głębsze warstwy skóry i atakuje także tkankę okołomieszkową. Z kolei figówka to przewlekłe ropne zapalenie torebek włosowych na wardze górnej i na brodzie, które może doprowadzić do obrzęków i bólu skóry.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?
W przypadku czyraków dermatolog wystawi receptę na odpowiedni antybiotyk. Najpopularniejszymi preparatami dostępnymi obecnie na rynku, są maści i kremy z dodatkiem mupirocyny, kwasu fusydowego lub retapamuliny. Stosujemy je miejscowo 1-2 razy dziennie (wedle zaleceń specjalisty). Czasem możemy się również spotkać z propozycją wypróbowania miejscowej kuracji kortykosteroidami, w celu złagodzenia bolesnych obrzęków oraz uporczywego swędzenia. Do leczenia zapalenia mieszków włosowych na skórze głowy możemy użyć przeznaczonych do tego celu szamponów pielęgnujących, które również zawierają składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W skrajnych przypadkach włączane jest również doustne leczenie ogólnoustrojowe.
Duża część kobiet skarży się również na otarcia w okolicach intymnych oraz pachwinach, które może przerodzić się w zapalenie mieszków włosowych. W takiej sytuacji rekomendowana jest depilacja laserowa jako alternatywa dla tradycyjnego golenia.
Przyczyny i występowanie zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych (Folliculitis) to przypadłość, która może często kojarzyć się z podrażnieniami występującymi po goleniu. Powszechną przyczyną tego schorzenia są bakterie takie jak gronkowiec złocisty, paciorkowiec ropotwórczy czy grzyby z rodzaju Malassezia. Istnieją również inne możliwe czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych, jest to:
- nadmierna potliwość,
- choroby metaboliczne w tym cukrzyca,
- nieodpowiednio dobrane kosmetyki,
- nadwaga i otyłość,
- wilgotny i gorący klimat,
- uszkodzenie mechaniczne skóry,
- zakażenie wirusowe lub grzybicze,
- stosowanie opatrunków okluzyjnych,
- długotrwałe stosowanie kortykosteroidów,
- niewłaściwa dieta.
Zapalenie mieszków włosowych tak naprawdę może dotyczyć wszystkich owłosionych obszarów naszego ciała. Najczęściej krostki pojawiają się na twarzy (u mężczyzn), kończynach górnych i dolnych, okolicach intymnych, skórze głowy oraz pod pachami.