Zapalenie Mieszków Włosowych na Rękach - Przyczyny, Objawy i Leczenie

Domowe sposoby na zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych

W przypadku golenia kluczowe jest korzystanie z maszynek jednorazowych zgodnie z ich przeznaczeniem oraz dezynfekcja ostrza maszynki przed użyciem. Zalecana jest również rezygnacja z maszynek elektrycznych wielorazowego użytku. W łagodzeniu podrażnień pomocne bywają preparaty przeznaczone dla skóry atopowej. Zawierają one mocznik, emolienty oraz kwas mlekowy, który pozwala przywrócić skórze jej naturalne pH.

Ważna jest również częsta wymiana ręczników oraz przyborów toaletowych, z których korzystamy na co dzień. Oczywiście warto jest też zwrócić uwagę na zbyt obcisłą odzież np. dżinsy czy bieliznę, która będzie mocno przylegać do skóry i uszkadzać ją mechanicznie. Dlatego też zaleca się noszenie przewiewnej, lekkiej bielizny oraz ubrań z „oddychających” materiałów. Takie postępowanie pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych.

Profilaktyka

Profilaktycznie możemy również wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji peelingi. Zarówno w przypadku skóry głowy, jak i całego ciała. Głównym zadaniem takiego peelingu jest lekkie złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, który blokuje ujścia mieszków włosowych. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów peelingów w tym mechaniczne, które zawierają małe ścierające drobinki oraz chemiczne - enzymatyczne. Ten drugi rodzaj opiera się głównie na delikatnym rozpuszczaniu nadmiaru sebum gromadzącego się wokół ujścia mieszków. Natomiast peeling mechaniczny pozwala nam pozbyć się nadmiaru naskórka w sposób fizyczny.

  1. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego - choroby skóry głowy, Trychologia, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-7.pdf
  2. Winters RD, Mitchell M. Folliculitis. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547754/
  3. L. Rudnicka, M. Olszewska, A. Rakowska, Współczesna Dermatologia, Tom 1, Wyd. PZWL, Warszawa 2022
  4. Lin, H. S., Lin, P. T., Tsai, Y. S., Wang, S. H., & Chi, C. C. (2021). Interventions for bacterial folliculitis and boils (furuncles and carbuncles). The Cochrane database of systematic reviews, 2(2), CD013099. https://doi.org/10.1002/14651858.CD013099.pub2

Zapalenie mieszków włosowych na nogach

Jednym z obszarów najczęściej dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych są nogi. Schorzenie pojawia się głównie na skutek golenia tego obszaru za pomocą maszynki lub depilatora . Może powstać, gdy stosujemy złą technikę golenia – wówczas włoski zaczynają wrastać w skórę nóg. Częstą przyczyną jest także nieodpowiednia higiena przyrządów do depilacji. Należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i wymianie. Pozostawiając wilgotną maszynkę po goleniu w łazience, tworzymy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów na jej ostrzach.

Dbając o przyrządy używane do golenia nóg, jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi zapalenia mieszków włosowych.

W ramach profilaktyki warto wdrożyć poniższe zasady:

  • Włoski na nogach usuwaj zgodnie z ich kierunkiem wzrostu.
  • Nie stosuj depilatora lub maszynki, gdy twoja skóra jest podrażniona.
  • Jeśli jeden sposób depilacji doprowadza do powstawania stanów zapalnych, wypróbuj inną metodę (np. woskowanie),
  • Pamiętaj, że jednorazową maszynkę do golenia powinno się używać wyłącznie jeden raz.
  • Po depilacji umyj skórę nóg za pomocą antybakteryjnego mydła.
  • Unikaj noszenia obcisłych i nieoddychających ubrań.
  • Nie stosuj kosmetyków zatykających pory.
  • Po każdej aktywności fizycznej pierz swoje ubrania [1-3].

Zapalenie mieszków włosowych – jak do niego dochodzi?

Mieszki włosowe są kanałami w skórze, z których nie tylko wyrastają włosy, ale także uchodzą do nich przewody gruczołów łojowych. Właśnie tą drogą łój wydostaje się na powierzchnię i tworzy barierę ochronną skóry, czyli tzw. płaszcz lipidowy. Dzięki temu część szkodliwych substancji ze środowiska zewnętrznego nie dociera do głębszych warstw skóry, co zapobiega jej podrażnieniom. Jeżeli bariera ochronna zostaje zlikwidowana poprzez jej mechaniczne starcie lub chemiczne substancje, które zawierają kosmetyki, drobnoustroje mają ułatwioną drogę wniknięcia do organizmu. Właśnie tak rozwija się zapalenie mieszków włosowych.

  • pasożyty,
  • wirusy (głównie wirus opryszczki),
  • drożdżaki,
  • dermatofity, czyli grzyby odpowiedzialne za grzybicę skóry i paznokci.

Nieinfekcyjna forma schorzenia występuje jako skutek stosowania niektórych leków. Zapalenie mieszków włosowych na twarzy, które nie jest wynikiem infekcji, występuje często u osób z trądzikową cerą, które stosują w leczeniu miejscowym maści zawierające kortykosteroidy i kortykotropinę. W wyniku ich działania na skórze mogą pojawić się wykwity w formie krostek. Nieinfekcyjną formą zapalenia jest również podrażnienie na skutek zbyt dużej ekspozycji na słońce.

Krępującym problemem jest zapalenie mieszków włosowych miejsc intymnych, które może być efektem podrażnienia przez stosowane kosmetyki do higieny intymnej. Znacznie częściej jednak jego przyczyną są wrastające włoski. Jest to łagodniejsza forma zapalenia, której leczenie opiera się głównie na zabiegach pielęgnacyjnych.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to częsta jednostka chorobowa, która może mieć podłoże infekcyjne, w tym najczęściej bakteryjne. Typowe wykwity to przymieszkowe krosty, które mogą występować w każdej lokalizacji, przy czym częste jest zajęcie owłosionej skóry głowy czy kończyn.

Zapalenie mieszków włosowych stanowi częsty problem dermatologiczny związany ze stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Zapalenie to może być spowodowane zakażeniem, w tym najczęściej bakteryjnym (czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty – Staphylococcus aureus), ale również grzybiczym czy wirusowym.

Do innych czynników odpowiedzialnych za zapalenie mieszków włosowych należą przewlekłe drażnienie czy uraz mechaniczny (pocieranie), co może manifestować się klinicznie w postaci tzw. zespołu niebieskich dżinsów czy zespołu kierowców ciężarówek, gdzie, odpowiednio, zmiany zlokalizowane są na skórze kończyn u osób noszących zbyt ciasne spodnie lub na skórze pośladków u osób przebywających długotrwale w pozycji siedzącej. Inną możliwą przyczyną zapalenia mieszków włosowych są stosowane leki (takie jak glikokortykosteroidy), oleje i smoły (w tym ekspozycja zawodowa), a także stosowane na skórę opatrunki okluzyjne. Warto wspomnieć, że kąpiel w podgrzewanych basenach o zamkniętym obiegu (jaccuzi) może sprzyjać zakażeniu mieszków włosowych wywołanemu przez pałeczkę ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Do zapalenia mieszków włosowych predysponują nadwaga i nadmierna potliwość. Ponadto częściej chorują pacjenci zakażeni HIV i chorzy na AIDS, a także cukrzycę.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Jeżeli zmiany na skórze są wypełnione płynem lub ropą, należy pamiętać, aby nigdy nie wyciskać i nie rozdrapywać krostek, ponieważ tylko pogłębi to stan zapalny w głębszych warstwach mieszka. Leczenie zapalenia mieszków włosowych o podłożu bakteryjnym prowadzi się w oparciu o antybiotykoterapię i maści antybakteryjne do miejscowego stosowania. Nie należy ich stosować na własną rękę i zawsze trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ważne jest, aby w czasie terapii wstrzymać się od depilacji, a po jej zakończeniu wdrożyć odpowiednią profilaktykę, która polega głównie na stosowaniu odpowiednich kosmetyków właściwych dla skóry z tendencją do podrażnień. Skuteczne są kremy i balsamy zawierające mocznik. Wymagana jest też dbałość o każdorazową dezynfekcję maszynki do golenia po jej użyciu.

Postać przewlekłą zapalenia mieszków włosowych nazywamy figówką figówka gronkowcowa choroba ta może doprowadzić nie tylko do powstawania głębokich blizn na skórze, ale także w niekorzystny sposób odbijać się na ogólnym zdrowiu i kondycji organizmu.

Czytaj dalej...

Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

części nabłonkowej, która w górnych warstwach skóry tworzy osłaniającą włos pochewkę, w dolnych natomiast stanowi źródło dzielących się komórek, które następnie podlegają procesowi rogowacenia i przyczyniają się do wydłużenia łodygi włosa.

Czytaj dalej...