Zapalenie mieszka włosowego na głowie - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Jak leczy się zapalenie mieszków włosowych?
Na proces leczenia wpływa przyczyna oraz stopień zaawansowania infekcji obejmującej zapalenie mieszków włosowych. Leki, jakie lekarze mogą zalecić to przede wszystkim preparaty przeciwgrzybicze, takie jak klotrimazol czy terbinafina. W przypadku zapalenia spowodowanego bakteriami stosuje się antybiotyki, takie jak penicyliny czy makrolidy, aby zwalczyć infekcję. Żeby z kolei złagodzić objawy zapalenia, takie jak zaczerwienienie, obrzęki czy ból, mogą zostać zalecone miejscowe leki przeciwzapalne w formie maści. Często stosowany krem na zapalenie mieszków włosowych to m.in. ten zawierający kortykosteroidy.
Można też zdecydować się na złagodzenie objawów i przyspieszenie procesu gojenia poprzez leczenie domowe. Zapalenie mieszków włosowych pomagają zmniejszyć ciepłe kompresy na zmienione chorobowo miejsca ciała. Regularne mycie tych obszarów za pomocą łagodnego mydła i wody, może pomóc w zapobieganiu dalszym infekcjom. Stosowanie maści antybakteryjnych na takie miejsca pomoże w zwalczaniu infekcji i zapobieganiu jej rozprzestrzenianiu się.
Zapalenie mieszków włosowych na nogach – jak załagodzić i pozbyć się ognisk?
Zapalenie mieszków włosowych na nogach jest problemem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet stosujących depilację tego miejsca. Czerwonych krostek na nogach, które po pewnym czasie najczęściej znikają doświadczyła zapewne każda pani przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku, gdy krostki są niewielkie i pojedyncze lub ogniska są nieduże, można się zastosować leczenie domowe i zakupić lek na zapalenie mieszków włosowych, który należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości. W takim przypadku świetnie sprawdzi się krem na zapalenie mieszków włosowych zawierający w swoim składzie kwas salicylowy lub mocznik, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Odpowiednie będą również kremy zawierające panthenol i allantoinę, które koją skórę, odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz przyspieszają jej gojenie.
Aby ustrzec się w przyszłości przed tym schorzeniem dermatologicznym, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad depilacji. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio częsta wymiana maszynki, w przypadku korzystania z maszynek jednorazowych po każdym zastosowaniu, dezynfekcja depilatorów, prowadzenie maszynki zawsze z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym on rośnie, stosowanie balsamów czy kremów po goleniu zawierających w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia oraz antybakteryjne.
Obszary występowania zapalenie mieszków włosowych
Bardzo często Pacjenci obserwują u siebie:
- Pod pachami. To wynik nieodpowiedniej depilacji, stosowania drażniących antyperspirantów czy tarcia skóry. Zauważalne są wówczas małe, bolesne krostki, często w miejscach, gdzie włosy są usuwane lub gdzie skóra się poci,
- Na udach – wynik depilacji zanieczyszczonymi przyborami lub podrażnień,
- Na twarzy — zwykle wynika ze stosowania zanieczyszczonej golarki, maszynki lub po prostu podrażnienia skóry twarzy,
- W miejscu intymnym – takie obszary ciała są szczególnie podatne na infekcje. Właśnie dlatego w przypadku nieostrożnej lub nieodpowiedniej pielęgnacji czy depilacji, można doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.
Zapalenie mieszków włosowych po goleniu jest więc bardzo częstą dolegliwością. Schorzenie to może występować na różnych częściach ciała, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Zrozumienie, gdzie pojawia się ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny, może pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu zapalenia. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej higieny, unikanie podrażnień oraz stosowanie się do zaleceń dermatologa w przypadku nawracających stanów zapalnych.
Występowanie zapalenia mieszków włosowych zależy tak naprawdę od przyczyny schorzenia. Jednym z rodzajów tej dolegliwości jest figówka gronkowca. Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest ostrą, ropną odmianą tej choroby. Figówka występuje przede wszystkim u mężczyzn na owłosionej skórze głowy oraz twarzy. Takie zapalenie mieszków włosowych na głowie wyróżnia się obecnością pojedynczych lub mnogich zmian skórnych w formie grudek lub krostek. Choroba powoduje powstawanie dużych skupisk ognisk zapalnych, które tworzą miękkie twory podobne do guzków wypełnionych treścią ropną.
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
Na skórze i błonach śluzowych człowieka naturalnie bytują różne bakterie, które tworzą mikrobiom skóry. Utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy „dobrymi” i „złymi” bakteriami pozwala zyskać skuteczną barierę ochronną, jednak na skutek działania różnych czynników może dojść do nadmiernego namnażania się szkodliwych drobnoustrojów. Jedną z bardzo szkodliwych bakterii jest gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), który zaliczany jest do grupy bakterii najbardziej odpornych na działanie antybiotyków. To sprawia, że zakażenia gronkowcowe często są bardzo trudne w leczeniu. Stany zapalne o podłożu bakteryjnym, które obejmują mieszek włosowy, mogą początkowo być mylone z objawami np. trądziku, który jest częstą dermatozą wieku nastoletniego oraz osób dorosłych.
Do rozwoju zapalenia mieszka włosowego dochodzi na skutek wniknięcia bakterii do uszkodzonego mieszka włosowego. Bakterie wnikają także do mieszka włosowego przez ujścia gruczołów łojowych. Uszkodzenia mieszka włosowego są najczęściej spowodowane goleniem zarostu za pomocą maszynek i golarek elektrycznych. W większości przypadków do rozwoju stanu zapalnego o podłożu bakteryjnym dochodzi na skutek nieprzestrzegania zasad higieny akcesoriów do golenia i depilacji, a także dotykania twarzy brudnymi rękami i wyciskania pojawiających się na skórze krost.
Inne przyczyny zapalenia mieszków włosowych to m.in. niekorzystny wpływ na skórę substancji zapachowych i substancji zatykających ujścia gruczołów łojowych, które są obecne w kosmetykach do mycia i pielęgnacji. Chemiczne związki z kosmetyków utrudniają samoistne opróżnianie gruczołów łojowych, prowadząc do zastoju sebum, które stanowi dla bakterii pożywienie. Po wniknięciu drobnoustrojów do mieszka włosowego organizm zaczyna się bronić, czego skutkiem jest nasilający się stan zapalny. Ryzyko zakażenia bakteryjnego oraz rozwoju zapalenia w obrębie mieszków włosowych zwiększa również pocieranie odzieży o skórę, nadmierna potliwość oraz łojotok i brak prawidłowej higieny skóry. Zapalenie mieszków włosowych może rozwinąć się u osób w każdym wieku.
