Zapalenie mieszka włosowego na głowie - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Zapalenie mieszków włosowych na nogach – jak załagodzić i pozbyć się ognisk?

Zapalenie mieszków włosowych na nogach jest problemem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet stosujących depilację tego miejsca. Czerwonych krostek na nogach, które po pewnym czasie najczęściej znikają doświadczyła zapewne każda pani przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku, gdy krostki są niewielkie i pojedyncze lub ogniska są nieduże, można się zastosować leczenie domowe i zakupić lek na zapalenie mieszków włosowych, który należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości. W takim przypadku świetnie sprawdzi się krem na zapalenie mieszków włosowych zawierający w swoim składzie kwas salicylowy lub mocznik, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Odpowiednie będą również kremy zawierające panthenol i allantoinę, które koją skórę, odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz przyspieszają jej gojenie.

Aby ustrzec się w przyszłości przed tym schorzeniem dermatologicznym, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad depilacji. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio częsta wymiana maszynki, w przypadku korzystania z maszynek jednorazowych po każdym zastosowaniu, dezynfekcja depilatorów, prowadzenie maszynki zawsze z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym on rośnie, stosowanie balsamów czy kremów po goleniu zawierających w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia oraz antybakteryjne.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem

W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.

W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Obszary występowania zapalenie mieszków włosowych

Bardzo często Pacjenci obserwują u siebie:

  • Pod pachami. To wynik nieodpowiedniej depilacji, stosowania drażniących antyperspirantów czy tarcia skóry. Zauważalne są wówczas małe, bolesne krostki, często w miejscach, gdzie włosy są usuwane lub gdzie skóra się poci,
  • Na udach – wynik depilacji zanieczyszczonymi przyborami lub podrażnień,
  • Na twarzy — zwykle wynika ze stosowania zanieczyszczonej golarki, maszynki lub po prostu podrażnienia skóry twarzy,
  • W miejscu intymnym – takie obszary ciała są szczególnie podatne na infekcje. Właśnie dlatego w przypadku nieostrożnej lub nieodpowiedniej pielęgnacji czy depilacji, można doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu jest więc bardzo częstą dolegliwością. Schorzenie to może występować na różnych częściach ciała, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Zrozumienie, gdzie pojawia się ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny, może pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu zapalenia. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej higieny, unikanie podrażnień oraz stosowanie się do zaleceń dermatologa w przypadku nawracających stanów zapalnych.

Występowanie zapalenia mieszków włosowych zależy tak naprawdę od przyczyny schorzenia. Jednym z rodzajów tej dolegliwości jest figówka gronkowca. Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest ostrą, ropną odmianą tej choroby. Figówka występuje przede wszystkim u mężczyzn na owłosionej skórze głowy oraz twarzy. Takie zapalenie mieszków włosowych na głowie wyróżnia się obecnością pojedynczych lub mnogich zmian skórnych w formie grudek lub krostek. Choroba powoduje powstawanie dużych skupisk ognisk zapalnych, które tworzą miękkie twory podobne do guzków wypełnionych treścią ropną.


Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu.

Czytaj dalej...

Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu.

Czytaj dalej...

części nabłonkowej, która w górnych warstwach skóry tworzy osłaniającą włos pochewkę, w dolnych natomiast stanowi źródło dzielących się komórek, które następnie podlegają procesowi rogowacenia i przyczyniają się do wydłużenia łodygi włosa.

Czytaj dalej...