Zapalenie mieszka włosowego na głowie - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem

W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.

W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Jak zapobiegać?

Jako że wyleczenie zapalenia mieszków włosowych wymaga czasu, warto zadbać o wykluczenie czynników ryzyka, które spowodują jego ponowne pojawienie się. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na higienę przedmiotów używanych podczas mycia, strzyżenia lub golenia się. Należy również włączyć do codziennej pielęgnacji odpowiedni szampon lub balsam, wykluczając te ze sztucznymi składnikami, które przyczyniać się mogą do wysuszania skóry.

Dr n. med. Piotr Turkowski

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Zapalenie mieszków włosowych na nogach – jak załagodzić i pozbyć się ognisk?

Zapalenie mieszków włosowych na nogach jest problemem, z którym boryka się na co dzień wiele kobiet stosujących depilację tego miejsca. Czerwonych krostek na nogach, które po pewnym czasie najczęściej znikają doświadczyła zapewne każda pani przynajmniej raz w swoim życiu. W przypadku, gdy krostki są niewielkie i pojedyncze lub ogniska są nieduże, można się zastosować leczenie domowe i zakupić lek na zapalenie mieszków włosowych, który należy stosować do momentu ustąpienia dolegliwości. W takim przypadku świetnie sprawdzi się krem na zapalenie mieszków włosowych zawierający w swoim składzie kwas salicylowy lub mocznik, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Odpowiednie będą również kremy zawierające panthenol i allantoinę, które koją skórę, odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz przyspieszają jej gojenie.

Aby ustrzec się w przyszłości przed tym schorzeniem dermatologicznym, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad depilacji. Do najważniejszych z nich należy odpowiednio częsta wymiana maszynki, w przypadku korzystania z maszynek jednorazowych po każdym zastosowaniu, dezynfekcja depilatorów, prowadzenie maszynki zawsze z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem, w którym on rośnie, stosowanie balsamów czy kremów po goleniu zawierających w swoim składzie substancje kojące, łagodzące podrażnienia oraz antybakteryjne.

Zapalenie mieszków włosowych – czym jest?

Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne , które obejmuje zakażenie mieszków włosowych znajdujących się w skórze. Zazwyczaj ma łagodny przebieg. Poddane leczeniu szybko ustępuje, jednak nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dermatologicznych.

Zapalenie mieszków włosowych powstaje zazwyczaj na obszarach podrażnionej skóry . Podrażnienie może być wywołane depilacją, tarciem skóry o skórę (np. w przypadku skóry na udach) lub tarcia skóry o ubranie . Czynnikiem wywołującym tę chorobę może być także długotrwałe noszenie opatrunków, plastrów i bandaży . Zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj wywoływane jest przez drobnoustroje , które bytują na skórze.

Jednorazowe maszynki do golenia i preparaty do dezynfekcji

Schorzenie może wystąpić niezależnie od płci czy wieku. Najbardziej predysponowane są osoby:

  • chore na cukrzycę,
  • z osłabionym układem immunologicznym, np. w przebiegu zakażenia wirusem HIV, leczone transplantologicznie lub chorujące na nowotwór,
  • chorujące na schorzenia dermatologiczne, takie jak np. trądzik, egzema, liszaj płaski,
  • cierpiące na otyłość,
  • często depilujące swoje ciało,
  • spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej (zmiany występują na pośladkach i tylnej stronie ud) [1,3].

Zapalenie mieszków włosowych na nogach

Jednym z obszarów najczęściej dotkniętych zapaleniem mieszków włosowych są nogi. Schorzenie pojawia się głównie na skutek golenia tego obszaru za pomocą maszynki lub depilatora . Może powstać, gdy stosujemy złą technikę golenia – wówczas włoski zaczynają wrastać w skórę nóg. Częstą przyczyną jest także nieodpowiednia higiena przyrządów do depilacji. Należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i wymianie. Pozostawiając wilgotną maszynkę po goleniu w łazience, tworzymy idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów na jej ostrzach.

Dbając o przyrządy używane do golenia nóg, jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi zapalenia mieszków włosowych.

W ramach profilaktyki warto wdrożyć poniższe zasady:

  • Włoski na nogach usuwaj zgodnie z ich kierunkiem wzrostu.
  • Nie stosuj depilatora lub maszynki, gdy twoja skóra jest podrażniona.
  • Jeśli jeden sposób depilacji doprowadza do powstawania stanów zapalnych, wypróbuj inną metodę (np. woskowanie),
  • Pamiętaj, że jednorazową maszynkę do golenia powinno się używać wyłącznie jeden raz.
  • Po depilacji umyj skórę nóg za pomocą antybakteryjnego mydła.
  • Unikaj noszenia obcisłych i nieoddychających ubrań.
  • Nie stosuj kosmetyków zatykających pory.
  • Po każdej aktywności fizycznej pierz swoje ubrania [1-3].

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.

Czytaj dalej...

Z tego powodu należy rozpocząć leczenie i odpowiednią pielęgnację, jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany wskazujące na zapalenie mieszków włosowych - objawy są na tyle wyraźne, że nie powinniśmy mieć problemu z ich identyfikacją.

Czytaj dalej...

Aby postawić prawidłową diagnozę u psa, można przypisać szereg badań mózgu i rdzenia kręgowego tomografia komputerowa , Badanie rentgenowskie, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie ultrasonograficzne narządów wewnętrznych, laboratoryjne badanie krwi.

Czytaj dalej...