Zapalenie mieszka włosowego na głowie - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Co należy robić po zakończeniu leczenia zapalenia mieszków włosowych?

W przypadku zapalenia mieszków włosowych pojawiającego się po goleniu włosów wskazane jest odkażanie przyrządów do golenia i niestosowanie maszynki elektrycznej. Zaleca się używanie maszynek jednorazowych czy rozważenie laserowego usunięcia zbędnego owłosienia.

Należy zachować odpowiednią higienę, unikać noszenia zbyt ciasnych ubrań, stosować jednorazowe maszynki do golenia. Warto pamiętać o utrzymaniu prawidłowej masy ciała i kontroli stężenia glukozy we krwi.

Zobacz także

Diagnostyka zakażeń grzybiczych Zakres chorób grzybiczych jest bardzo szeroki: od zakażeń powierzchownych skóry i błon śluzowych, do zakażeń inwazyjnych związanych z zajęciem narządów wewnętrznych. Szybkie rozpoznanie grzybicy inwazyjnej wymaga ostrożności i oceny czynników ryzyka, które mogą predysponować do tego rodzaju zakażeń.

Choroby włosów Wypadanie włosów może być objawem różnych chorób. Oprócz utraty nadmiernej liczby włosów, włosy mogą stać się suche, cienkie, pozbawione blasku i matowe. Utrata włosów może być efektem przebytej choroby, stresu, niedokrwistości z niedoboru żelaza, nieodpowiedniej diety, przyjmowania niektórych leków (np. cytostatyków, leków immunosupresyjnych, witaminy A, β-blokerów). Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się także nieprawidłowa pielęgnacja – m.in. niewłaściwe czesanie i szczotkowanie włosów, prostowanie włosów, trwała ondulacja. Prawidłowo dziennie dochodzi do utraty 60–100 włosów.

Wybrane treści dla Ciebie

Łupież liszajowaty Nazwa łupież liszajowaty dotyczy dwóch spokrewnionych ze sobą jednostek chorobowych – łupieżu liszajowatego ospopodobnego ostrego i łupieżu liszajowatego przewlekłego. Pierwsza z nich nazywana jest w skrócie PLEVA. W stosunku do drugiej stosuje się skrót PLC.

Obszary występowania zapalenie mieszków włosowych

Bardzo często Pacjenci obserwują u siebie:

  • Pod pachami. To wynik nieodpowiedniej depilacji, stosowania drażniących antyperspirantów czy tarcia skóry. Zauważalne są wówczas małe, bolesne krostki, często w miejscach, gdzie włosy są usuwane lub gdzie skóra się poci,
  • Na udach – wynik depilacji zanieczyszczonymi przyborami lub podrażnień,
  • Na twarzy — zwykle wynika ze stosowania zanieczyszczonej golarki, maszynki lub po prostu podrażnienia skóry twarzy,
  • W miejscu intymnym – takie obszary ciała są szczególnie podatne na infekcje. Właśnie dlatego w przypadku nieostrożnej lub nieodpowiedniej pielęgnacji czy depilacji, można doprowadzić do rozwoju tego schorzenia.

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu jest więc bardzo częstą dolegliwością. Schorzenie to może występować na różnych częściach ciała, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Zrozumienie, gdzie pojawia się ta dolegliwość i jakie są jej przyczyny, może pomóc w zapobieganiu oraz leczeniu zapalenia. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej higieny, unikanie podrażnień oraz stosowanie się do zaleceń dermatologa w przypadku nawracających stanów zapalnych.

Występowanie zapalenia mieszków włosowych zależy tak naprawdę od przyczyny schorzenia. Jednym z rodzajów tej dolegliwości jest figówka gronkowca. Zapalenie mieszków włosowych na głowie jest ostrą, ropną odmianą tej choroby. Figówka występuje przede wszystkim u mężczyzn na owłosionej skórze głowy oraz twarzy. Takie zapalenie mieszków włosowych na głowie wyróżnia się obecnością pojedynczych lub mnogich zmian skórnych w formie grudek lub krostek. Choroba powoduje powstawanie dużych skupisk ognisk zapalnych, które tworzą miękkie twory podobne do guzków wypełnionych treścią ropną.

Objawy zapalenia mieszków włosowych – jak wyglądają charakterystyczne grudki i krostki?

Typowe objawy tego problemu dermatologicznego to wysypka, swędzenie i krosty w okolicy mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych powoduje powstawanie na skórze małych czerwonych wypukłych guzków, często są to wykwity z treścią ropną. Jeśli chodzi o miejsce występowania to krostki mogą pojawić się praktycznie na każdej owłosionej części ciała. Powszechny jest stan zapalny, który rozwija się w miejscach często golonych, spotykamy więc zapalenie mieszków włosowych pod pachą, zapalenie mieszków włosowych na nogach czy też zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie i wówczas tworzą się skupiska krostek.

Najczęściej krostki są niewielkie, jednakże zarządzają się zmiany, których wielkość przekracza jeden centymetr i wtedy mamy do czynienia z czyrakiem. W okolicach w których mieszki włosowe położone są głęboko np. na twarzy, schorzenie może przyjąć charakter przewlekły - tzw. figówka. Z tego powodu należy rozpocząć leczenie i odpowiednią pielęgnację, jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany wskazujące na zapalenie mieszków włosowych - objawy są na tyle wyraźne, że nie powinniśmy mieć problemu z ich identyfikacją.


Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Jeśli ujście mieszka zostanie uszkodzone przez nieodpowiednie kosmetyki lub tarcie, ochrona w postaci płaszczu lipidowego zostaje zachwiana i szkodliwe substancje przedostają się miedzy innymi do mieszków włosowych powodując stan zapalny oraz infekcję.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia zapalenia mieszków włosowych lub jakichkolwiek innych problemów skórnych, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem , który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie oraz pielęgnację skóry.

Czytaj dalej...