Zapalenie mieszka włosowego na głowie - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Objawy zapalenia mieszków włosowych – jak wyglądają charakterystyczne grudki i krostki?
Typowe objawy tego problemu dermatologicznego to wysypka, swędzenie i krosty w okolicy mieszków włosowych. Zapalenie mieszków włosowych powoduje powstawanie na skórze małych czerwonych wypukłych guzków, często są to wykwity z treścią ropną. Jeśli chodzi o miejsce występowania to krostki mogą pojawić się praktycznie na każdej owłosionej części ciała. Powszechny jest stan zapalny, który rozwija się w miejscach często golonych, spotykamy więc zapalenie mieszków włosowych pod pachą, zapalenie mieszków włosowych na nogach czy też zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie i wówczas tworzą się skupiska krostek.
Najczęściej krostki są niewielkie, jednakże zarządzają się zmiany, których wielkość przekracza jeden centymetr i wtedy mamy do czynienia z czyrakiem. W okolicach w których mieszki włosowe położone są głęboko np. na twarzy, schorzenie może przyjąć charakter przewlekły - tzw. figówka. Z tego powodu należy rozpocząć leczenie i odpowiednią pielęgnację, jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany wskazujące na zapalenie mieszków włosowych - objawy są na tyle wyraźne, że nie powinniśmy mieć problemu z ich identyfikacją.
Zapalenie mieszka włosowego – objawy. Jak leczyć ten stan i jak go uniknąć?
Krostki zlokalizowane na owłosionej skórze głowy, w okolicy zarostu na twarzy, a także m.in. na owłosionej skórze klatki piersiowej mogą wskazywać na zakażenie mieszka włosowego. W tym przypadku wykwity mają charakterystyczną postać pierwotną, po której dojść łatwo jest rozpoznać stan zapalny mieszków włosowych.
Zapalenie mieszka włosowego wywołane jest przez bakterie. Najczęściej jest to zakażenie gronkowcowe. Zapalenie mieszka włosowego może powodować głębokie uszkodzenia skóry, co jest obarczone wysokim ryzykiem powstawania blizn.
Zapalenie mieszka włosowego częściej dotyczy mężczyzn. Może przejść w postać przewlekłą, którą nazywamy figówką. Częstym powikłaniem nadkażenia bakteryjnego skóry jest powstawanie bardzo bolesnych czyraków, które mogą mieć nawet kilkanaście milimetrów średnicy. Z zapaleniem mieszków włosowych najlepiej zgłosić się do dermatologa, który dobierze odpowiednie metody leczenia. Ze względu na częstą lokalizację zmian w okolicy zarostu niezbędne jest szybkie rozpoczęcie terapii, bo pozwala ona uniknąć nie tylko towarzyszących zapaleniu mieszków włosowych dolegliwości, ale także kompleksów, obniżenia samooceny i szpecących wygląd blizn. Ważne! Powstających na skórze ropnych krost i innych wykwitów skórnych nie należy wyciskać, bo grozi to nasileniem się stanu zapalnego oraz rozprzestrzenianiem się zmian skórnych.
Objawy zapalenia mieszków włosowych
Objawy zapalenia mieszków włosowych są bardzo charakterystyczne. Jeśli dojdzie do infekcji, to na skórze głowy pojawia się uporczywe swędzenie oraz wykwity skórne. Pojawiające się zmiany często wypełnione są ropą lub płynem surowiczym i znajdują się w obrębie ujść mieszków włosowych. Początkowo pojawiają się pojedyncze wykwity, które wraz z czasem rozprzestrzeniają się i tworzą całe skupiska grudek i krostek.
Mogą wywoływać swędzenie, a nawet ból. Ponadto pojawiające się krostki często przebite są włosami, a w ich obrębie widoczny jest rumień. Niezależnie od miejsca pojawienia się zapalenia mieszków włosowych, objawy są takie same. Jeśli wykwity skórne nie znikną po kilku dniach, a co więcej zaczną się rozprzestrzeniać, wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza w celu ustalenia leczenia.
Zapalenie mieszków włosowych na udach, głowie czy innych miejscach ciała objawia się podobnie. Zmienione chorobowo obszary skóry mogą być zaczerwienione lub podrażnione. Wiele osób doświadcza swędzenia wokół tych miejsc oraz krostek. W przypadku bardziej zaawansowanych lub zakaźnych przypadków zapalenia mieszków włosowych może wystąpić tworzenie się ropnych zmian skórnych, takich jak wrzody czy ropnie.
W niektórych przypadkach może też występować rogowacenie. Mieszkowe zapalenie włosów w takich sytuacjach to schorzenie towarzyszące. W przebiegu choroby nadmiar keratyny skutecznie blokuje ujście mieszków włosowych i gromadzi się w wierzchnich warstwach naskórka oraz gruczołów łojowych.