Jak skutecznie leczyć zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?

Mieszki włosowe to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój. Wydostaje się on na powierzchnię skóry, tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który chroni ją przed podrażnieniami (m.in. neutralizuje szkodliwe substancje i uniemożliwia im kontakt ze skórą oraz wniknięcie w jej głębsze warstwy).

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?

W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez "starcie" tzw. płaszcza lipidowego przez drażniące kosmetyki lub poprzez mikrourazy mechaniczne, np. podczas golenia, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam namnażają się. Wówczas organizm zaczyna się bronić i zapoczątkowuje stan zapalny. Wówczas na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz krostki wokół włosa. Te guzki mogą być w kolorze czerwonym, żółtym lub białym, a w środku może znajdować się ropna treść. Zapaleniu może towarzyszyć świąd, ból i obrzęk.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Typową zmianą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, niezależnie od etiologii, jest drobna krosta koloru żółtego, często przebita włosem i otoczona niewielką rumieniową obwódką.

Zmiany skórne mogą być pojedyncze lub mnogie. W przypadku zmian powierzchownych dolegliwości nie występują. Świąd i bolesność mogą pojawić się w przypadku zmian głębszych (tzw. zwykłe zapalenie mieszków włosowych), które często pokrywa się z występowaniem czyraków lub czyraków mnogich. W przypadku figówki zmiany skórne są bardziej nasilone i przybierają postać wykwitów grudkowych, krostkowych, a nawet guzów skórnych. Zmiany tego typu mogą goić się z pozostawieniem blizny.

W razie pojawienia się zmian skórnych wskazujących na zapalenie mieszków włosowych należy zgłosić się do dermatologa.

Zapalenie mieszków włosowych głowy – objawy

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem mieszków włosowych? Objawy tej choroby są dość łatwe do samodzielnego zdiagnozowania. Niezależnie od tego, na której części ciała pojawia się dermatoza, symptomem jest żółtawa krostka, bardzo często przebita przez włos. W jej obrębie zauważalne jest zaczerwienienie, które świadczy o rozwijającym się stanie zapalnym. Zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub tworzyć skupiska na twarzy, szyi, głowie i pozostałych częściach ciała.
Jeśli zmiany przejawiają jedynie charakter powierzchniowy, nie towarzyszą im inne objawy. Jeśli jednak zmiany są nasilone, mogą one przyjmować formę czyraków, a chory dodatkowo odczuwa silny świąd skóry głowy i bolesność w obrębie zmian.

Czy zapalenie mieszków włosowych może zagrażać naszemu zdrowiu? W większości przypadków nie. Najczęściej po kilku dnia stan zapalny zaczyna się zmniejszać, a zmiany skórne ustępują. Niestety, w niektórych sytuacjach może dojść do powikłań, które wiążą się z ciągłymi nawrotami dermatozy, szybkim rozprzestrzenianiem się zmian, a nawet pojawiania się czyraków. Może dojść także do uszkodzenia skóry, czego efektem będzie nieestetyczna blizna. W przypadku skóry głowy może dojść do całkowitej utraty włosów. Bardzo ważne, aby w przypadku pojawienia się objawów tej dermatozy nie dotykać ani nie wyciskać zmian, gdyż zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. To właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z maszynek z wymiennym ostrzem. Dzięki temu mamy pewność, że nie rozwinęły się na nich bakterie.

Niezwykle istotne dla zahamowania skutków choroby jest zwracanie uwagi na wszystkie, nawet z pozoru nieistotne objawy, jak delikatne swędzenie, uczucie mrowienia, a w skrajnych wypadkach nawet ból, jaki można odczuwać w określonych obszarach skóry.

Czytaj dalej...

Pryszcze na głowie, szczególnie o treści ropnej lub o czerwonym zabarwieniu, pojawiają się najczęściej w sezonie zimowym i mogą świadczyć o zapaleniu mieszków włosowych, trądziku, grzybicy lub łuszczycy.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Wyleczenie na stałe tak poważnej choroby, która jest związana z całym zespołem patologicznych zmian chorobowych czy metabolicznych i hormonalnych oraz naczyniowych , wymaga także włączenia odpowiedniej diety, wyeliminowania stresu ze swojego otoczenia, porzucenia papierosów czy alkoholu.

Czytaj dalej...