Jak skutecznie leczyć zapalenie mieszków włosowych

Domowe sposoby na zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych

W przypadku golenia kluczowe jest korzystanie z maszynek jednorazowych zgodnie z ich przeznaczeniem oraz dezynfekcja ostrza maszynki przed użyciem. Zalecana jest również rezygnacja z maszynek elektrycznych wielorazowego użytku. W łagodzeniu podrażnień pomocne bywają preparaty przeznaczone dla skóry atopowej. Zawierają one mocznik, emolienty oraz kwas mlekowy, który pozwala przywrócić skórze jej naturalne pH.

Ważna jest również częsta wymiana ręczników oraz przyborów toaletowych, z których korzystamy na co dzień. Oczywiście warto jest też zwrócić uwagę na zbyt obcisłą odzież np. dżinsy czy bieliznę, która będzie mocno przylegać do skóry i uszkadzać ją mechanicznie. Dlatego też zaleca się noszenie przewiewnej, lekkiej bielizny oraz ubrań z „oddychających” materiałów. Takie postępowanie pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych.

Profilaktyka

Profilaktycznie możemy również wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji peelingi. Zarówno w przypadku skóry głowy, jak i całego ciała. Głównym zadaniem takiego peelingu jest lekkie złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, który blokuje ujścia mieszków włosowych. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów peelingów w tym mechaniczne, które zawierają małe ścierające drobinki oraz chemiczne - enzymatyczne. Ten drugi rodzaj opiera się głównie na delikatnym rozpuszczaniu nadmiaru sebum gromadzącego się wokół ujścia mieszków. Natomiast peeling mechaniczny pozwala nam pozbyć się nadmiaru naskórka w sposób fizyczny.

  1. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego - choroby skóry głowy, Trychologia, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-7.pdf
  2. Winters RD, Mitchell M. Folliculitis. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547754/
  3. L. Rudnicka, M. Olszewska, A. Rakowska, Współczesna Dermatologia, Tom 1, Wyd. PZWL, Warszawa 2022
  4. Lin, H. S., Lin, P. T., Tsai, Y. S., Wang, S. H., & Chi, C. C. (2021). Interventions for bacterial folliculitis and boils (furuncles and carbuncles). The Cochrane database of systematic reviews, 2(2), CD013099. https://doi.org/10.1002/14651858.CD013099.pub2

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Typową zmianą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, niezależnie od etiologii, jest drobna krosta koloru żółtego, często przebita włosem i otoczona niewielką rumieniową obwódką.

Zmiany skórne mogą być pojedyncze lub mnogie. W przypadku zmian powierzchownych dolegliwości nie występują. Świąd i bolesność mogą pojawić się w przypadku zmian głębszych (tzw. zwykłe zapalenie mieszków włosowych), które często pokrywa się z występowaniem czyraków lub czyraków mnogich. W przypadku figówki zmiany skórne są bardziej nasilone i przybierają postać wykwitów grudkowych, krostkowych, a nawet guzów skórnych. Zmiany tego typu mogą goić się z pozostawieniem blizny.

W razie pojawienia się zmian skórnych wskazujących na zapalenie mieszków włosowych należy zgłosić się do dermatologa.

Mieszkowe zapalenie skóry – co to takiego?

Zapalenie mieszków włosowych to problem, który może pojawić się bez względu na wiek i płeć, choć najczęściej dotyczy dorosłych mężczyzn. Zmiany skórne mogą obejmować zarówno owłosioną skórę głowy czy twarz, jak i inne części ciała. Szczególnie częste jest zapalenie mieszka włosowego pod pachą lub zapalenie mieszka włosowego na nogach, co najczęściej ma związek z nieprawidłową depilacją. Zapalenie mieszków włosowych pod pachą lub tzw. ropień w pachwinie może być szczególnie bolesny, ponieważ w wyniku rozwijającego się stanu zapalnego powiększeniu mogą ulegać także węzły chłonne.

Przymieszkowe zapalenie skóry – przyczyny

Dlaczego tak naprawdę dochodzi do zapalenia mieszków włosowych? Przyczyny obecności tej dermatozy mogą mieć zarówno charakter infekcyjny, jak i nieinfekcyjny. Zmiany zapalne nieinfekcyjne mogą mieć miejsce w sytuacji, gdy nie dochodzi do wniknięcia czynnika patogennego. Może to być wynik przyjmowania niektórych leków, na przykład glikokortykosteroidów.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęstszą przyczyną stanu zapalnego mieszka włosowego jest infekcja, wywołana najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego. Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne – do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu. Inną równie częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych na udach bądź swędzących pachwin jest ciągłe drażnienie skóry i noszenie zbyt obcisłych ubrań lub bielizny, które dodatkowo wykonane są ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Zapalenie mieszków włosowych na twarzy może także zostać wywołane przez podrażnienie skóry substancją chemiczną, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych.

Warto mieć także na uwadze, że istnieją inne, mniej oczywiste przyczyny pojawiania się zapalenia mieszka włosowego na twarzy i innych częściach ciała. Są to:

Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?

Mieszki włosowe to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój. Wydostaje się on na powierzchnię skóry, tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który chroni ją przed podrażnieniami (m.in. neutralizuje szkodliwe substancje i uniemożliwia im kontakt ze skórą oraz wniknięcie w jej głębsze warstwy).

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?

W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez "starcie" tzw. płaszcza lipidowego przez drażniące kosmetyki lub poprzez mikrourazy mechaniczne, np. podczas golenia, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam namnażają się. Wówczas organizm zaczyna się bronić i zapoczątkowuje stan zapalny. Wówczas na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz krostki wokół włosa. Te guzki mogą być w kolorze czerwonym, żółtym lub białym, a w środku może znajdować się ropna treść. Zapaleniu może towarzyszyć świąd, ból i obrzęk.

Niezwykle istotne dla zahamowania skutków choroby jest zwracanie uwagi na wszystkie, nawet z pozoru nieistotne objawy, jak delikatne swędzenie, uczucie mrowienia, a w skrajnych wypadkach nawet ból, jaki można odczuwać w określonych obszarach skóry.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Ten typ występuje u zaledwie kilku procent chorych na łuszczycę niewielkie krostki mogą pojawiać się pod wpływem stresu, przyjmowania niektórych leków, ale przyczyną ich występowania jest także zakażenie.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...