Przyczyny występowania pryszczy na głowie
Skąd się biorą pryszcze na głowie?
- zbyt duża ilość cukru w diecie,
- stres,
- brak równowagi hormonalnej,
- zanieczyszczenia,
- zbyt częste używanie suszarki i przegrzewanie skóry głowy,
- źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji,
- a wreszcie – zbyt rzadkie mycie włosów.
Podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, krostek pod włosami nie wolno wyciskać, a trądzik nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Więcej – zaniedbany, może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz rozległych stanów zapalnych.
Jednak leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe. Bariera, jaką są włosy, skutecznie utrudnia bowiem nanoszenie wszelkich maści i kremów leczniczych. Obcinanie włosów to jednak ostateczność – pryszcze staną się wtedy lepiej widoczne.
Jeśli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach, jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę.
W przypadku trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry – wyjątkiem są te z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, które wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Pomóc mogą również szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem oraz z cyklopiroksyną.
Może to zapalenie mieszków włosowych?
Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Jego przyczyną mogą być zarówno bakterie (np. gronkowiec złocisty), jak i wirusy (wirus opryszczki) czy drożdżaki.
Dochodzi do niego wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej wywołują bakterie, dlatego zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyk.
Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który może powodować ból, zaczerwienienie i swędzenie. Objawem mogą być również strupki i krosty we włosach. Może być spowodowane przez bakterie lub grzyby, które powodują infekcje. Zapalenie występuje najczęściej na skórze głowy z nadmierną produkcją sebum lub w wyniku uszkodzenia skóry głowy, na przykład po zabiegach fryzjerskich. Pojawia się także przy częstym noszeniu syntetycznych czapek, goleniu głowy lub zbyt częstym myciu skalpu.
Ropne krosty na głowie mogą mieć różne przyczyny, najczęściej to:
- Trądzik - może występować nie tylko na twarzy, ale również na skórze głowy.
- Grzybica skóry głowy - może prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Liszajec zakaźny - to choroba skóry spowodowana przez bakterie, która powoduje powstawanie ropnych krostek na skórze głowy.
- Infekcje bakteryjne - mogą prowadzić do powstawania ropnych krost na skórze głowy.
- Łuszczyca - choroba autoimmunologiczna, która może powodować powstawanie łuszczących się plam na skórze głowy, które mogą pękać i zakażać się, co może prowadzić do powstawania ropnych krost.
- Reakcje alergiczne - na składniki kosmetyków do pielęgnacji włosów, farby do włosów lub inne produkty mogą powodować powstawanie ropnych krost na skórze głowy.
- Uszkodzenia skóry - otarcia, skaleczenia, rany na skórze głowy mogą zakażać się bakteriami i prowadzić do powstawania ropnych krost.
Krosty na głowie – pryszcze i strupy na skórze głowy: przyczyny i pielęgnacja
Krosty na głowie najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Ich powodem może być także zapalenie mieszków włosowych, a krosty i strupki to jedynie objaw. Aby się ich pozbyć, powinniśmy zadbać o odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skalpu, a także zakwaszenie skóry.
Data publikacji: poniedziałek, 17 kwietnia 2023 09:51Krosty na głowie najczęściej pojawiają się osób, które mają problem z nadmiernych przetłuszczeniem się włosów i tłustą skórą, jednak nie jest to regułą. Stosowanie w tym przypadku mocno oczyszczających kosmetyków w celu pozbycia się pryszczy z głowy jest dużym błędem i powoduje jeszcze większy nawrót problemu. Krostek na głowie najłatwiej pozbyć się regularną i sumienną pielęgnacją - częstym mycie włosów delikatnymi szamponami, regularnymi peelingami skalpu oraz płukankami zakwaszającymi.
- Przyczyny krost na głowie
- Swędząca skóra głowy i krostki
- Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
- Ropne krosty na głowie - zdjęcia i przyczyny
- Czy bolące krosty na głowie to objaw trądziku
- Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca
- Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy
Pryszcze na głowie – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na głowie mogą mieć postać drobnych krostek, ale też bolesnych ropnych wykwitów. Często towarzyszy im swędzenie. Przyczyny mogą być całkiem błahe i związane z zaniedbaniem higieny skóry głowy, ale zdarza się, że za wypryski odpowiadają poważne choroby. W każdym przypadku konieczne jest leczenie, ponieważ przy znacznym nasileniu problemu może dojść do osłabienia i wypadania włosów.
Pryszcze na głowie mogą być skutkiem dotykania skóry dłońmi, na których przenoszone są bakterie i brud. Bardzo często ropne krosty pod włosami są objawem trądziku, który obejmuje wówczas również inne partie ciała. Do chorobowych przyczyn zalicza się też między innymi łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. Podstawienie odpowiedniej diagnozy jest najważniejsze, ponieważ do niej należy dostosować sposób leczenia.
Spis treści:
