Ziaja - Skuteczne Metody Leczenia Trądziku Różowatego

Trądzik różowaty - higiena i pielęgnacja skóry

Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomaga odbudować uszkodzoną warstwę ochronną. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają. Do codziennej pielęgnacji i mycia twarzy zaleca się dermokosmetyki do skóry wrażliwej, zawierające substancje nawilżające i zmiękczające, takie które nie niszczą ochronnej warstwy lipidowej. W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy unikać mydeł lub detergentów syntetycznych, ponieważ działają drażniąco i wysuszająco, niszcząc warstwę ochronną naskórka. Nie zaleca się również kosmetyków i leków miejscowych, które zawierają substancje drażniące oraz kosmetyków zawierających środki zapachowe, gdyż mogą podrażnić skórę.

Ważnym elementem wspomagającym leczenie trądziku różowatego jest odpowiednio skomponowana dieta. Należy w niej unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz żywności typu fast-food. Z diety należy wyeliminować także cukier i produkty o dużej zawartości cukru oraz produkty charakteryzujące się wysokim indeksem glikemicznym.

  • alkohol (w szczególności czerwone wino, ale zalecana jest także eliminacja mocnych alkoholi)
  • nadmierne ilości kawy i herbaty
  • pikantne oraz gorące potrawy.

Niektóre publikacje wskazują na konieczność ograniczania w diecie produktów bogatych w histaminę, są to przede wszystkim sery pleśniowe. Niewskazane jest spożywanie potraw zawierających siarczany, azotany oraz glutaminian sodu, czyli związki charakterystyczne dla przetworzonego mięsa oraz kuchni chińskiej.

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty u dorosłych to przewlekłe zapalenie skóry twarzy, które objawia się zmianami na policzkach, nosie, brodzie i czole. Najczęściej w przebiegu schorzenia obserwuje się wyraźne zaczerwienienie skóry, rozszerzone naczynka oraz krostki i grudki. Jak dotąd nie ustalono dokładnej przyczyny występowania trądziku różowatego, ale wskazuje się na kombinację czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. w zależności od podtypu choroby leczenie obejmuje preparaty miejscowe, antybiotyki, retinoidy, a niekiedy również zabiegi laserowe. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy choroby i jakie domowe sposoby mogą być pomocne w leczeniu trądziku różowatego.

Trądzik różowaty – pielęgnacja gabinetowa

Ważną częścią terapii trądziku jest właściwa współpraca pacjenta z kosmetologiem oraz dermatologiem. Te dwie składowe pozwolą zapobiec zaostrzeniom objawów choroby, umożliwić ich złagodzenie i wydłużyć okres remisji. Zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie kosmetologicznym powinny działać wyciszająco, kojąco, ochronnie, przeciwzapalnie, nawilżająco i regenerująco. W przypadku rumienia świetnie sprawdzą się zabiegi mezoterapii bezigłowej , jonoforezy czy sonoforezy z dodatkiem witaminy C, która uszczelni naczynia krwionośne i zadziała przeciwzapalnie. Terapia światłem LED , np. światłem zielonym) jest idealna do leczenia napadowego rumienia . Z kolei źródło światła IPL (Intense Pulse Light) usuwa rumień , zapobiega powstawaniu nowych zmian naczyniowych oraz niszczy namnażające się bakterie . Na efekty trzeba poczekać kilka tygodni od pierwszego zabiegu.

Do częstszych i zarazem skutecznych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie zaliczamy peelingi chemiczne , które możemy włączyć podczas remisji choroby, aby wydłużyć ten okres. Należą do nich:

  • kwas azelainowy – o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym,
  • kwas laktobionowy – działa łagodząco, nawilżająco, antyoksydacyjnie, wzmacnia barierę naskórkową, skutecznie zmniejsza rumień .

Stosowane mogą być również zabiegi oczyszczające i pielęgnacyjne :

  • peeling kawitacyjny,
  • infuzja tlenowa,
  • oksybrazja.

Metody skojarzone , jak np. zabieg z wykorzystaniem kwasu fitowego w połączeniu z witaminą C oraz retinolem H10 (pozbawionym właściwości drażniących charakterystycznych dla poprzedniej generacji retinoidów), zakończonym maską łagodzącą z kwasem hialuronowym i pantenolem uspokoi i wygładzi skórę, wyrówna jej koloryt, a dodatkowo zadziała antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.

Miejsce 5 – Yasumi Azelaic Acid Cream – maść na trądzik różowaty z kwasem azelainowym

Krem z kwasem azelainowym od Yasumi przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, trądzikowej oraz z trądzikiem różowatym. Swoje działanie zawdzięcza składnikom aktywnym:

  • kwas azelainowy 10%: wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto złuszcza skórę. Dzięki tym cechom redukuje istniejące zmiany trądzikowe, wygładza cerę i zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości,
  • niacynamid 5% (witamina B3): działa przeciwzapalnie, rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza wydzielanie łoju,
  • alfa arbutyna: rozjaśnia przebarwienia.
Zalety Iwostin Rosacin
✅ Silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne
✅ Skuteczna redukcja wyprysków i przebarwień

Yasumi Azelaic Acid Cream koncentruje swoje działanie na sile składników antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Krem złuszcza martwy naskórek, ale też szybko niweluje wypryski. Dogłębnie oczyszcza skórę, dzięki czemu zmniejsza liczbę zaskórników i zapobiega ich powstawaniu. Dodatkowym atutem jest redukcja przebarwień. Ponadto zwęża pory, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólny wygląd skóry. Ponadto krem stymuluje produkcję kolagenu, co z kolei poprawia gęstość skóry.

Gdy na twarzy zwłaszcza w centralnej części w okolicach nosa, brody i czoła często pojawia się rumień oraz widoczne, pękające naczynka , a do tego występują zmiany skórne w postaci wyprysków i zaskórników można mieć przypuszczenia, że to objawy trądziku różowatego, Początki bywają łagodne i mogą nie wzbudzać podejrzeń, jednak warto być czujnym i nie ignorować pierwszych symptomów.

Czytaj dalej...

ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego w tym rozrusznik serca , choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców.

Czytaj dalej...

urodzinach zamienić swoje sprawdzone nastoletnie kosmetyki na odpowiednio dobrane kremy 20 , w których składzie znaleźć można składniki zwalczające wolne rodniki, w tym witaminę C, witaminę E, karotenoidy oraz flawonidy.

Czytaj dalej...

Wysoka zawartość drogocennych substancji, które kocha skóra sucha, dojrzała i z przebarwieniami, zapewnia wysoką skuteczność i daje flash effect , czyli maksymalnie ujednolicenie kolorytu i uelastycznienie.

Czytaj dalej...