Zielona herbata - Cudowne właściwości na pryszcze
Sekret długowieczności
Zielona herbata to produkt, który od wieków znany jest ze swych dobroczynnych właściwości zdrowotnych. Wynika to z wysokiej zawartości związków polifenolowych, które wykazują charakter silnie antyoksydacyjny, antynowotworowy, antywirusowy oraz antybakteryjny. Związki polifenolowe mają zdolność do zmiatania wolnych rodników, które odpowiedzialne są za osłabienie organizmu, szybsze starzenie się oraz ich nadmiar może prowadzić do rozwoju wielu chorób, m.in. nowotworów, czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Hai Matcha jest źródłem polifenoli, głównie flawonoidów, do których zaliczane są między innymi katechiny i epikatechiny mające udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie.
Zielona herbata matcha wykazuje zbawienny wpływ na procesy metaboliczne zachodzące każdego dnia w organizmie człowieka. Wspomaga zachowanie balansu pomiędzy procesami anabolicznymi i katabolicznymi oraz przyśpieszenie przemiany tłuszczu w energię, co sprzyja szybszemu jego spalaniu. Wykazuje działanie pobudzające organizm do wykorzystywania nadmiaru tłuszczu zlokalizowanego na brzuchu, czy udach, co pomocne jest u osób odchudzających się, będących na dietach redukcyjnych. To produkt, który zintensyfikuje proces spadku wagi i stanowić będzie idealne dopełnienie codziennej diety.
Jak zastosować zieloną herbatę jako wcierkę do włosów?
Wcierka z zielonej herbaty to jedna z popularnych metod używanych do wzmocnienia włosów. Aby ją przygotować, wystarczy zaparzyć kilka saszetek zielonej herbaty w gorącej wodzie.
Taki napar pozostaw do ostygnięcia, a następnie możesz wcierać w go skórę głowy, masując delikatnie przez kilka minut. Możesz też przelać go do odpowiedniego pojemniczka i stosować jako spray. Na koniec spłucz głowę. Wcierka z zielonej herbaty działa stymulująco na mieszki włosowe, pobudzając wzrost włosów, a także nawilżając skórę głowy i zapewniając odpowiednie odżywienie.
Spopularyzowana przez Chińczyków metoda stosowania naparu z zielonej herbaty na włosy ma wiele zwolenników na całym świecie. Napar z zielonej herbaty może rzeczywiście przyspieszyć porost włosów i poprawić ich kondycję.
Zielona herbata – właściwości negatywne
Zielona herbata nie może być spożywana bez ograniczeń, co wynika przede wszystkim z zawartości teiny (kofeiny). Tolerancja tego związku to kwestia indywidualna, jednak nadmiar ma negatywny wpływ na układ krążenia i nerwowy. Za duża porcja może wywołać objawy takie, jak nudności, uczucie niepokoju, palpitacje serca, rozdrażnienie, bóle i zawroty głowy.
Zwykle korzystna dawka zielonej herbaty to 3-5 szkl. dziennie, jednak już przy ośmiu mogą pojawiać się negatywne efekty. Przedawkowanie to jednak najczęściej kwestia przyjmowania wyciągów z zielonej herbaty, najczęściej w suplementach diety.
Szkodliwe działanie zielonej herbaty może wynikać z nadmiernego stężenie związków antyoksydacyjnych. U osób wypijających powyżej 13 szklanek herbaty dowolnego rodzaju wykazano większe zagrożenie rozwojem choroby Alzheimera.
Wadą zielonej herbaty może być też nadmiar fluoru. Zbyt duże ilości tego pierwiastka nie wspierają zdrowia zębów. Wręcz przeciwnie, działają niekorzystne m.in. na układ kostny. Pierwiastek pochodzi z gleby i często występuje obficie w słabej jakości tanich herbatach.
Trzeba też pamiętać, że nie każdy może pić ten napój. Są osoby, którym zielona herbata może zaszkodzić.
- Spożycie zielonej herbaty – potencjalne korzyści zdrowotneJournal of Education, Health and Sport
- 10 Evidence-Based Benefits of Green TeaHealthline
- Green Tea for Your SkinHealthline
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Zielona herbata a odchudzanie
Zielona herbata polecana jest w walce ze zbędnymi kilogramami. Należy ją pić na noc, przed snem, po dwukrotnym zaparzeniu. Liście wykazują wówczas właściwości uspokajające oraz relaksujące. Właściwości zielonej herbaty z pierwszego parzenia są nieco inne. Działa ona wówczas pobudzająco i orzeźwiająco. Badania wykazały, iż swoje odchudzające działanie zielona herbata zawdzięcza zawartości katechin, a szczególnie substancji o nazwie galusan epigallokatechiny (EGCG).
Zawarte w zielonej herbacie katechiny mają niezwykle istotny i wielokierunkowy wpływ na organizm. Z jednej strony przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej (zmniejszają liczbę i objętość tkanki tłuszczowej), z drugiej zaś hamują wchłanianie tłuszczu z pożywienia oraz nasilają jego zużycie przez organizm. Ponadto zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów biorących udział w trawieniu. Dzięki tej właściwości herbata zielona korzystnie wpływa na metabolizm wątrobowy, powoduje nasilenie termogenezy i zwiększa utlenianie tłuszczów. Do takich wniosków naukowcy doszli na podstawie eksperymentów prowadzonych zarówno na liniach komórkowych, jak i na zwierzętach.
Badań na modelach in vitro i zwierzętach laboratoryjnych nie da się jednak bezpośrednio odnieść do organizmu ludzkiego. Warto zapamiętać, iż stosowanie używek takich jak papierosy czy alkohol powoduje obniżenie potencjału przeciwutleniającego zielonej herbaty. Jeśli więc zawarte w zielonej herbacie katechiny mają przyczynić się do spadku wagi, lepiej jest wyeliminować z diety wszelkie używki. Trzeba także wspomnieć, iż ze względu na swoje szczególne właściwości odchudzające, zielona herbata stanowi składnik wielu suplementów diety, cieszących się coraz większą popularnością.