Pryszcze na czole u mężczyzn - Przyczyny, Leczenie i Porady
Ropne krosty na głowie we włosach
Ropne krosty na głowie we włosach z dużą dozą prawdopodobieństwa są skórną manifestacją zapalenia mieszków włosowych. Jest to infekcja wywoływana przez gronkowce, czyli jedne z najbardziej zjadliwych bakterii gram dodatnich.
Stan zapalny pierwotnie obejmuje ujścia mieszków włosowych, a następnie całe mieszki oraz ich otoczenie. Z czasem powstają bolące krosty na głowie, a także strupy.
Wyróżnia się kilka postaci infekcji, wśród których na wyróżnienie zasługują:
- Figówka, która stanowi ropne zapalenie mieszków włosowych w postaci przewlekłej, utrzymujące się długi miesiącami, a nawet latami. Wypryski na głowie pojawiają się pod włosami, ale też na twarzy. Mają charakter krost oraz zmiękczonych grudek. W miejscu wykwitów włosy wychodzą z mieszków z wyjątkową łatwością, co sprzyja miejscowemu łysieniu.
- Czyraczność, a więc ropne zapalenie okołomieszkowe, związane z powstaniem martwiczego czopa. Schorzenie to często występuje u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia czynności nerek oraz niedostatki odporności.
Jeśli ropne krosty pojawią się u dziecka, zwłaszcza niemowlaka, należy zareagować jak najszybciej i przede wszystkim zadbać o to, by maluch nie dotykał i nie rozdrapywał wyprysków.
Trądzik u dorosłych mężczyzn – przyczyny
Czasem nawet doświadczony dermatolog może mieć drobne trudności z określeniem, jakie jest podłoże trądziku u dorosłego mężczyzny. Konieczne jest tutaj wykonanie kompleksowych badań i przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Nie da się jednak ukryć, że istnieje kilka czynników, które szczególnie przyczyniają się do powstawania trądziku i są zazwyczaj głównymi winowajcami.
Pierwsze z nich to uwarunkowanie genetyczne. Trądzik, podobnie jak wiele innych chorób, może być dziedziczny. Dlatego w pierwszej kolejności, nawet jeszcze przed wizytą u lekarza, powinniśmy spróbować się dowiedzieć, czy w naszej najbliższej rodzinie występowały podobne przypadki. Niestety podłoże genetyczne to bardzo silny czynnik, którego czasem nie da się obejść. Biologiczne predyspozycje do trądziku mogą dominować nad zastosowaną profilaktyką. Jednocześnie jeśli okaże się, że nasi rodzice bądź dziadkowie przechodzili to samo, być może szybciej uda się zastosować skuteczne leczenie.
Drugim podejrzeniem są zaburzenia hormonalne – dlatego po skonsultowaniu się z lekarzem z pewnością zostaniemy skierowani na badanie hormonalne. W tym przypadku mowa o zawyżonej ilości androgenów, czyli hormonów płciowych produkowanych przez nadnercza. Za duży poziom testosteronu, DHEA i DHT zaburza pracę mieszków włosowych, przez co sebum jest coraz więcej. To zaś idealne warunki do rozwoju trądziku. Jednym z sygnałów świadczących o tym, że to właśnie hormony są odpowiedzialne za zmiany skórne, może być wypadanie włosów. Wszystko dlatego, że zwiększona ilość testosteronu może przyczynić się do łysienia.
Czasem zdarza się również, że krosty i grudki powstają na skutek uszkodzeń skóry – mowa tu o zarówno o podrażnieniach powstałych podczas golenia zarostu, jak i otarciach pochodzących z niedopasowanych ubrań wykonanych z syntetycznych materiałów. Mówimy wówczas o trądziku mechanicznym. Dodajmy także, że golenie, jeśli korzystamy z niesprawdzonych narzędzi bądź też nie dbamy o to, by były czyste, prowadzi do roznoszenia wielu bakterii.
Jednym z podstawowych elementów zapobiegających trądzikowi jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zachowywanie zasad higieny. Niestety stosowanie kiepskiej jakości kosmetyków może stać się głównym powodem, dla którego pojawiają się bolesne, ropne zmiany na skórze. Duży udział mają w tym produkty na bazie alkoholu, substancji sztucznych lub składników nieznanego pochodzenia. Alkohol nadmiernie wysusza skórę, dlatego ta stara się bronić i produkuje więcej sebum, żeby zapewnić sobie nawilżenie.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że mężczyźni rzadziej niż kobiety sięgają po kosmetyki do pielęgnacji, nie szukają też porady u dermatologów. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trądzik u dorosłego mężczyzny został wywołany nie tyle niewłaściwą pielęgnacją, co wręcz jej brakiem.
Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie
Krosty na głowie mogą świadczyć o rozwoju groźnych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także innych schorzeń, jak łuszczyca czy trądzik. Jakie są inne przyczyny powstawania tego typu wykwitów? Sprawdź, co stosować na swędzące i bolesne wypryski pojawiające się między włosami.
- Krosty na głowie nie są problemem, który należy ignorować. O czym świadczą?
- Wśród potencjalnych przyczyn wykwitów skórnych na głowie wymienić można: infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, trądzik, czy łuszczycę. Co jeszcze?
- Leczenie krost skóry głowy zaczyna się od diagnozy. Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
- Od czego robią się krosty we włosach? Przyczyny
- Ropne krosty na głowie we włosach
- Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
- Czy swędząca skóra głowy i krostki to ospa wietrzna?
- Czerwone krosty na głowie to może być łuszczyca
- Czym leczyć krosty na skórze głowy?
Jak zapobiegać pojawianiu się wyprysków na czole?
Nie zawsze da się zapobiec powstawaniu trądziku – zwłaszcza, jeśli jest wynikiem uwarunkowania genetycznego. Czasami jednak wystarczy wyuczyć się kilku nawyków, aby znacząco zmniejszyć szansę na pojawianie się wyprysków na czole. Co robić?
- Staraj się wyeliminować przyczyny powstawania wyprysków, a więc zadbaj o dietę, zdrowy tryb życia czy odpowiednią pielęgnację.
- Wypryski, które pojawiają się tuż przy linii włosów, mogą być wynikiem niedokładnego mycia skóry. Oczyszczanie twarzy nie jest bez znaczenia – resztki makijażu, brudu i kurzu z łatwością mogą zapchać skórę i przyczynić się do powstawania wyprysków. Dlatego staraj się zawsze dokładnie oczyścić twarz i nigdy nie idź spać w makijażu.
- Nawilżaj skórę. Zdarza się, że gruczoły łojowe produkują za dużo sebum w reakcji na nieodpowiednie nawodnienie naskórka. Codziennie stosuj nawilżające kremy.
- Zapoznaj się z domowymi sposobami pielęgnacji skóry. Domowe maseczki, toniki DIY, skrzyp polny czy pokrzywa – na trądzik świetnie działają zioła oraz produkty naturalnego pochodzenia.
- Grzywka – postaraj się zapuścić grzywkę lub upinaj ją. Nie poprawiaj zbyt często włosów palcami – roznosisz w ten sposób bakterie.
- Trądzik na czole może wiązać się z noszeniem poliestrowych czapek. Wybieraj bawełnę!
