10 objawów raka - Poznaj Signały, Które Nie Warto Ignorować

Rak nerki - informacje ogólne

  • wiek: ryzyko zachorowania na raka nerki rośnie wraz z wiekiem, a największa zachorowalność występuje w 6. i 7. dekadzie życia,
  • płeć męska: rak nerki występuje dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet,
  • palenie tytoniu: uważa się, że palenie tytoniu może odpowiadać za nawet 1/3 przypadków raka nerki,
  • otyłość: otyłość oraz związane z nią zaburzenia metaboliczne predysponują do rozwoju raka nerki,
  • nadciśnienie tętnicze: podwyższone ciśnienie tętnicze jest kolejnym z udowodnionych czynników ryzyka rozwoju raka nerki. Utrzymywanie ciśnienia tętniczego w granicach normy może natomiast chronić przed rakiem nerki,
  • czynniki środowiskowe: częsty kontakt z niektórymi substancjami (azbest, trichloroetylen) jest czynnikiem zwiększającym ryzyko raka nerki,
  • przewlekła choroba nerek: krańcowa niewydolność nerek wymagająca terapii za pomocą dializ predysponuje do rozwoju raka nerki,
  • czynniki genetyczne: około 2-5% raka nerki ma podłoże genetyczne. Istnieją zespoły chorobowe, w których rak nerki jest jednym z elementów obrazu klinicznego. Przykłady takich schorzeń to zespół von Hippel-Lindau oraz zespół Birt-Hogg-Dube.

Ciekawostką w świecie naukowym stało się opublikowane w 2017 roku badanie naukowców z Mayo Clinic. Wykazało ono, iż regularne spożywanie kawy (zawierającej kofeinę) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka nerki. Jeszcze bardziej intrygujący wydaje się fakt, że to samo badanie udowodniło zwiększone ryzyko wystąpienia raka nerki u osób spożywających kawę bezkofeinową.

Rak nerki - klasyfikacja

Właściwe zaplanowanie leczenia raka nerki wymaga postawienia ścisłej diagnozy. Samo rozpoznanie nowotworu nie jest wystarczające – należy dokładnie poznać jego rodzaj, budowę mikroskopową oraz stopień zaawansowania. Wszystkie te parametry opisywane są za pomocą specjalnych klasyfikacji. Warto zatem dowiedzieć się, co oznaczają określenia znajdujące się w wynikach badań diagnostycznych.

Pierwszym z istotnych parametrów jest podtyp histologiczny raka nerki. Podtyp ten informuje nas, z jakiego rodzaju komórek jest zbudowany dany nowotwór. Ocena podtypu histologicznego jest wykonywana w trakcie badania histopatologicznego. Na tej podstawie wyróżnia się następujące rodzaje raka nerki:

  • rak jasnokomórkowy – jest to najczęściej spotykany typ raka nerki, stanowiący około 75% wszystkich jego przypadków. Nazwa raka jasnokomórkowego pochodzi od charakterystycznych komórek nowotworowych, wypełnionych kropelkami tłuszczu, które nadają im jasny wygląd.
  • rak brodawkowaty – to drugi najczęstszy typ raka nerki, stanowiący około 15% wszystkich przypadków. Charakterystyczną cechą raka brodawkowatego jest tendencja do tworzenia wielu ognisk jednocześnie (lub jednoczesnego występowania w obu nerkach).
  • rak chromofobowy – stanowiący ok. 5% przypadków raka nerki. Cechą charakterystyczną raka chromofobowego jest niski indeks mitotyczny, co oznacza, że jego komórki ulegają bardzo powolnym podziałom. Ryzyko wystąpienia przerzutów odległych w przypadku raka chromofobowego jest niższe niż w przypadku innych podtypów raka nerki.
  • inne, rzadsze podtypy (m.in. rak z cewek zbiorczych, rak śluzowy, nowotwory mieszane) – stanowią łącznie pozostałe 5% przypadków raka nerki.

Podczas badania histopatologicznego ocenie podlega nie tylko rodzaj komórek, z których zbudowany jest dany nowotwór. Badanie ma również na celu określenie cech nowotworu, które mogą być istotne w planowaniu leczenia oraz ocenie rokowania u danego pacjenta.

Jakie są najczęstsze objawy raka?

Jakie są pierwsze objawy raka? Skąd mam wiedzieć czy mam nowotwór? Czy mając dobre wyniki krwi można mieć raka? Jakie są najczęstsze symptomy choroby nowotworowej i kiedy zgłosić się do lekarza?

Większość niepokojących objawów może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, niekoniecznie nowotworowymi. Dlatego w onkologii preferujemy złotą zasadę 2-3 tygodni. Jeżeli po tym czasie, po okresie leczenia objawowego, symptomy nie ustępują i nie otrzymujemy cofnięcia się dolegliwości, należy wykluczyć chorobę nowotworową – wyjaśnia dr n. med. Janusz Meder – onkolog, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Rak błony śluzowej trzonu macicy – przyczyny

Rak błony śluzowej trzonu macicy występuje przede wszystkim po menopauzie, a 25% przypadków zdarza się u kobiet przed menopauzą. Najważniejszy wpływ na rozwój raka trzonu macicy wywiera długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny, szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progestagenów.

Do czynników ryzyka rozwoju raka trzonu macicy należą:

  • otyłość w wieku 50-59 lat,
  • brak potomstwa i niepłodność
  • stosowanie leków o działaniu agonistycznym wobec receptora estrogenowego
  • wczesna pierwsza miesiączka
  • późna ostatnia miesiączka,
  • występowanie cykli bezowulacyjnych,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przerost endometrium,
  • obciążenia rodzinne,
  • zespół Lyncha

Najczęściej wyróżniane są dwa raki skóry rak podstawnokomórkowy którego nazwa wzięła się stąd, że rozwija się on z komórek warstwy podstawnej naskórka oraz rak kolczystokomórkowy wywodzący się z komórek kolczystych naskórka.

Czytaj dalej...

Blizny, znamiona po oparzeniach i przewlekłe stany zapalne skóry potencjalnie nie są uważane za możliwą przyczynę wystąpienia nowotworu, niemniej zdarzają się przypadki wystąpienia choroby na takim podłożu, jeśli towarzyszy im przerost tkanek.

Czytaj dalej...

Wśród czynników predysponujących wymienia się wyniszczenie organizmu, spadki odporności układ immunologiczny działa zbyt słabo w tym HIV, a także choroby przewlekłe jak cukrzyca, choroby nerek oraz niewłaściwa higiena osobista.

Czytaj dalej...

Ten rodzaj raka skóry rzeczywiście jest złośliwy, jednakże zasadniczo w jego przypadku nie obserwuje się przerzutów rak podstawnokomórkowy ma za to tendencję do wieloletniego i powolnego naciekania tkanek, w okolicy których się rozwija.

Czytaj dalej...