10 objawów raka - Poznaj Signały, Które Nie Warto Ignorować
Rak nerki - objawy występują dopiero w zaawansowanym stadium. Co powinno zaniepokoić?
Rak nerki to najczęściej występujący nowotwór złośliwy nerek. Pierwsze objawy raka nerki często pojawiają się dopiero w momencie, gdy choroba osiągnie duże zaawansowanie. Rokowanie w raku nerki jest uzależnione od budowy mikroskopowej nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania w chwili rozpoznania. Sprawdź, kogo dotyczy zwiększone ryzyko zachorowania na raka nerki, jak przebiega diagnostyka raka nerki oraz jakie metody stosuje się w leczeniu raka nerki.
Spis treści
- Rak nerki - informacje ogólne
- Rak nerki - czynniki ryzyka
- Rak nerki - objawy
- Rak nerki - diagnostyka
- Rak nerki - klasyfikacja
- Rak nerki - leczenie
- Rak nerki - rokowanie
Rak nerki to najczęściej występujący nowotwór złośliwy nerek. Co roku w Polsce rozpoznawanych jest około 5 tysięcy nowych przypadków raka nerki. Rak nerki może rozwijać się zupełnie bezobjawowo. Według badań naukowych, ponad połowa przypadków raka nerki jest wykrywana przypadkowo podczas wykonywania badań obrazowych jamy brzusznej. Podstawową metodą leczenia raka nerki jest chirurgiczne usunięcie nowotworu. Do terapii zaawansowanego raka nerki zostało wprowadzonych wiele nowych leków celowanych.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Pierwsze objawy raka nie są charakterystyczne
Pierwsze objawy raka mogą być typowe dla rodzaju choroby, podczas gdy w innych przypadkach są bardziej ogólne. To sprawia, że można błędnie przypisać je innym przyczynom, jak np. stres czy przepracowanie. Czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy występują jednocześnie.
Nowotwory powodują 1 na 4 zgony w Polsce i są drugą ich najczęstszą przyczyną zaraz po schorzeniach układu krążenia. Z chorobą nowotworową żyje 440 tysięcy osób, ale umiera 1,17 miliona osób rocznie.
Znajomość wczesnych objawów nowotworu pomaga rozpoznać chorobę, gdy są największe szanse na wyleczenie. W jej przypadku liczy się czas, czyli wczesne rozpoznanie.
Rak błony śluzowej trzonu macicy – przyczyny
Rak błony śluzowej trzonu macicy występuje przede wszystkim po menopauzie, a 25% przypadków zdarza się u kobiet przed menopauzą. Najważniejszy wpływ na rozwój raka trzonu macicy wywiera długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny, szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progestagenów.
Do czynników ryzyka rozwoju raka trzonu macicy należą:
- otyłość w wieku 50-59 lat,
- brak potomstwa i niepłodność
- stosowanie leków o działaniu agonistycznym wobec receptora estrogenowego
- wczesna pierwsza miesiączka
- późna ostatnia miesiączka,
- występowanie cykli bezowulacyjnych,
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- przerost endometrium,
- obciążenia rodzinne,
- zespół Lyncha
Rak trzonu macicy – możliwości leczenia
O metodzie leczenia guza trzonu macicy decyduje stopień zaawansowania nowotworu oraz jego typ. W leczeniu raka trzonu macicy stosuje się metody chirurgiczne (obejmuje 90% chorych), radioterapię i brachyterapię oraz leczenie skojarzone (chemioterapia i hormonoterapia).
Leczenie chirurgiczne jest podstawową metodą leczenia raka trzonu macicy. Operacja polega na całkowitym wycięciu macicy z przydatkami (drogą brzuszną, laparoskopowo lub z wykorzystaniem robota da Vinci). U pacjentek ze zmianami umiejscowionym także poza macią celem leczenia operacyjnego jest próba całkowitej cytoredukcji.
Radioterapia raka trzonu macicy jest elementem postępowania uzupełniającego zabieg operacyjny lub może stanowić samodzielną metodę leczenia
Leczenie systemowe (chemioterapia) wykorzystuje się w przypadku rozsiewu choroby w jamie brzusznej lub nawrotu raka trzonu macicy. W terapii stosuje się chemioterapię składającą się z karboplatyny oraz paklitakselu. Możliwości leczenia drugiego rzutu są ograniczone. W przypadku wznowy opcją leczenia raka endometrium jest terapia gestagenami.