Alergia - Czerwone plamy na ciele - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Komentarze
moja koleżnka całe dzieciństwo zmagała się z różyczką, pamiętam do dziś jak wyglądała i była cała w czerwonych plamkach
u mnie łupież pstry najpierw ujawnił się cielistymi kropkami, wtedy to olałam i dopiero po jakimś czasie zrobiły się mocno czerwone :( pomogły mi wtedy mocne dermokosmetyki, nie lekceważcie pierwszych objawów ludzie
Od słońca też mogą wychodzić czerwone plamki, ogólnie w tych miesiącach letnich trzeba się pilnować
Ja gdy zobaczyłam u siebie czerwone plamki na ciele, a dokładnie dekolcie to od razu pobiegłam do lekarza, no jestem z tych co mają czarne myśli do razu xD na szczęście była to zwykła reakcja alergiczna na nowy balsam do ciała
Gdy nasze dziecko miało czerwone plamy na ciele to strasznie wariowaliśmy. Myśleliśmy, że właśnie może to być łupież pstry, a było to zupełnie co innego i nie groźnego uff..
W przypadku mojej koleżanki czerwone plamy na ciele świadczyły o zwykłym uczuleniu :D
Dobrze, że te czerwone plamy na ciele można łatwo zdiagnozować. Łupież pstry jest do wyleczenia jestem tego przykładem:)
Gdy tylko jakieś plamy zaczynają się pojawiać na moje skórze to czym prędzej lecę na wizytę do dermatologa. Wiem, że czerwone plamy na ciele równie dobrze mogą być spowodowane uczuleniem, ale moim zdaniem nie ma co lekceważyć takich sytuacji.
Co oznaczają czerwone kropki na ciele?
Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.
Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka.
Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji. Nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia.
Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.
Przyczyny drobnych czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:
- symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi),
- oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
- objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku w postaci wykwitu na dłoni, proszku do prania, na słońce po opalaniu czy reakcja na alkohol),
- naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia),
- symptomy stresu, a nawet nerwicy,
- skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.
Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.
Małe czerwone plamki, którym towarzyszy wysypka i świąd mogą być również objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Najczęściej choroba ta pojawia się już w dzieciństwie, również u niemowląt. Zazwyczaj plamki znajdują się na ramionach i przedramionach oraz na nogach.
AZS może być zlokalizowane również na skórze głowy. U noworodka często objawia się czerwonymi plamkami na całym ciele.
Objawy alergiczne towarzyszące czerwonym plamom na ciele
Oprócz samej obecności czerwonych plam, objawy możliwej alergii mogą obejmować pieczenie i swędzenie skóry oraz jej brzęk. Same zmiany skórne spowodowane alergią mogą przybierać różne formy i rozmiary.
Zazwyczaj są to rumienie (powstałe w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych) lub zaczerwienienia skóry o nierównej, niekiedy podrażnionej powierzchni. Plamy na ciele mogą być ogniskowe lub rozległe oraz przybierać kolory od jasnoczerwonego do bordowego.
W niektórych przypadkach mogą pojawić się także pęcherze, krostki lub strupki. Często alergia powoduje również łzawienie oczu, kichanie czy nawet trudności w oddychaniu. Mogą wystąpić również objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, nudności czy ogólne osłabienie.
Wygląd czerwonych plam różni się w zależności od typu i nasilenia reakcji alergicznej oraz indywidualnych cech skórnych danej osoby.