Alergia - Objawy i Sposoby Leczenia

Objawy alergii - jak objawia się alergia?

Objawy alergii pojawiają się nagle, jednak wcale nie są takie oczywiste. U różnych osób alergia może się objawić na wiele sposobów, w zależności od jej typu. Jeśli nie jest to alergia utajona, to objawy pojawiają się szybko, niedługo po bezpośrednim kontakcie z alergenem.

Jedak postawienie diagnozy wcale nie jest proste. Zwykły katar lub kaszel nie wskaże nam na co jesteśmy uczuleni. Warto jednak obserwować swoje reakcje na podstawie sytuacji. Jeśli objawy takie jak kaszel czy zaczerwienienie oczu nasilą się w przypadku kontaktu ze zwierzęciem, podejrzenie może paść na alergię na sierść.

Podobnie w przypadku odkurzania - jeśli objawy alergii stają się bardziej uporczywe podczas odkurzania, można przypuszczać, że spowodowane jest to alergią na roztocza.

Znacznie trudniej natomiast zdiagnozować alergię na pyłki lub alergie pokarmowe, ponieważ bardzo często w ich przypadku dochodzi do reakcji krzyżowych. W przypadku zauważenia u siebie uporczywych objawów, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie testy alergiczne, pozwalające na wykrycie źródła alergii, wdrożenia odpowiedniego leczenia, a w rezultacie zminimalizowania jej objawów.

Czytaj też:

  • Alergiczne testy z krwi - wskazania, przebieg, wyniki
  • Testy prowokacyjne - wskazania, przebieg, przeciwwskazania
  • IgE alergenowo swoiste w diagnostyce alergii

Alergiczny nieżyt nosa a zapalenie zatok przynosowych

Niestety, objawy alergicznego zapalenia nosa często myli się z objawami zapalenia zatok przynosowych, które najczęściej jest spowodowane zakażeniem wirusowym (przeziębieniem). Warto wiedzieć, jakie różnice w objawach występują w przebiegu tych dwóch chorób (tabela poniżej).

co najmniej 2 z następujących objawów, utrzymujących się przez >1 h przez większość dni:

  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa
  • kichanie, szczególnie o napadowym charakterze
  • świąd nosa
  • zapalenie spojówek
  • jednostronne objawy
  • niedrożność nosa bez innych objawów
  • wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z nosa
  • ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
    - gęsty śluz i/lub
    - brak wycieku wydzieliny z nosa
  • ból nosa i gardła
  • nawracające krwawienie z nosa
  • upośledzenie węchu

Alergie oczu – rodzaje

Wyróżniamy tu całą gamę chorób: zapalenia spojówek – sezonowe i całoroczne, zapalenia spojówki i rogówki – atopowe, wiosenne oraz kontaktowe, a także choroby powiek – zapalenie alergiczne i kontaktowe. Mogą być to choroby ostre – w których objawy pojawiają się nagle i trwają krócej lub przewlekłe – ciągnące się czasem latami. Często choroby te mogą mieć też charakter nawrotowy, zwłaszcza w przypadku alergii na czynniki pojawiające się okresowo np. pyłki.

Kluczowe jest przede wszystkim zapobieganie – unikanie kontaktu z alergenem, noszenie specjalnych okularów w trakcie pylenia, częste przemywanie oczu i twarzy, czasem nawet przepłukiwanie oka solą fizjologiczną. Przy pojawieniu się objawów można stosować chłodne okłady, dbać o higienę oczu (zwłaszcza u osób noszących soczewki) oraz czystość w pomieszczeniach.

Czy wiesz że: według niektórych danych alergiczne choroby narządu wzroku możemy zdiagnozować nawet u 30% populacji, a liczby te stale rosną?

W przypadku konieczności stosowania leków można wybrać te działające miejscowo (w formie kropli czy żelu do oka) lub ogólnoustrojowo np. w tabletkach. Stosuje się leki przeciwhistaminowe zarówno doustnie np. loratadyna, feksofenadyna jak i miejscowo w kroplach do oczu np. azelastyna, leki stabilizujące komórki odpowiedzialne za stan zapalny np. kromoglikany, olopatadynę czy ketotifen w kroplach do zakrapiania oczu, leki obkurczające naczynia stosowane miejscowo, sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy miejscowe leki z substancją immunosupresyjną np. cyklosporyną. Wybór leczenia zależy od nasilenia, nawrotowości objawów, rodzaju alergii oraz preferencji pacjenta. W niektórych wypadkach można zastosować również odczulanie.

Alergie są jedną z najczęstszych chorób na świecie, dotykają większości z nas w mniejszym lub większym stopniu. Alergie oczu to jeden z ich rodzajów, mogący mieć rozmaite przyczyny i przebieg, ale zwykle niestety skutecznie uprzykrzają życie każdego chorującego. Obecnie mamy wiele leków i możliwości leczenia tej grupy chorób, jednak ich skuteczność bywa różna, dlatego kluczowe jest optymalne dobranie terapii dla każdego alergika.

Do chorób o podłożu alergicznym zalicza się alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, astmę, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk kontaktowy, alergię pokarmową oraz reakcje anafilaktyczne.

Czytaj dalej...

Według dyrektywy Unii Europejskiej miód to słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, a następnie przerabiają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach.

Czytaj dalej...

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...