Alergia - Objawy i Sposoby Leczenia
Alergie oczu – rodzaje
Wyróżniamy tu całą gamę chorób: zapalenia spojówek – sezonowe i całoroczne, zapalenia spojówki i rogówki – atopowe, wiosenne oraz kontaktowe, a także choroby powiek – zapalenie alergiczne i kontaktowe. Mogą być to choroby ostre – w których objawy pojawiają się nagle i trwają krócej lub przewlekłe – ciągnące się czasem latami. Często choroby te mogą mieć też charakter nawrotowy, zwłaszcza w przypadku alergii na czynniki pojawiające się okresowo np. pyłki.
Kluczowe jest przede wszystkim zapobieganie – unikanie kontaktu z alergenem, noszenie specjalnych okularów w trakcie pylenia, częste przemywanie oczu i twarzy, czasem nawet przepłukiwanie oka solą fizjologiczną. Przy pojawieniu się objawów można stosować chłodne okłady, dbać o higienę oczu (zwłaszcza u osób noszących soczewki) oraz czystość w pomieszczeniach.
Czy wiesz że: według niektórych danych alergiczne choroby narządu wzroku możemy zdiagnozować nawet u 30% populacji, a liczby te stale rosną?
W przypadku konieczności stosowania leków można wybrać te działające miejscowo (w formie kropli czy żelu do oka) lub ogólnoustrojowo np. w tabletkach. Stosuje się leki przeciwhistaminowe zarówno doustnie np. loratadyna, feksofenadyna jak i miejscowo w kroplach do oczu np. azelastyna, leki stabilizujące komórki odpowiedzialne za stan zapalny np. kromoglikany, olopatadynę czy ketotifen w kroplach do zakrapiania oczu, leki obkurczające naczynia stosowane miejscowo, sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy miejscowe leki z substancją immunosupresyjną np. cyklosporyną. Wybór leczenia zależy od nasilenia, nawrotowości objawów, rodzaju alergii oraz preferencji pacjenta. W niektórych wypadkach można zastosować również odczulanie.
Alergie są jedną z najczęstszych chorób na świecie, dotykają większości z nas w mniejszym lub większym stopniu. Alergie oczu to jeden z ich rodzajów, mogący mieć rozmaite przyczyny i przebieg, ale zwykle niestety skutecznie uprzykrzają życie każdego chorującego. Obecnie mamy wiele leków i możliwości leczenia tej grupy chorób, jednak ich skuteczność bywa różna, dlatego kluczowe jest optymalne dobranie terapii dla każdego alergika.
Objawy alergii skórnej u dorosłych. Jak wygląda?
Jak wygląda alergia skórna? Zdjęcia obrazujące to zagadnienie pokazują bardzo różne symptomy.
W zależności od konkretnej jednostki chorobowej do typowych objawów należą grudki wysiękowe, pęcherzyki, rumienienie występujące pojedynczo lub w większych grupach.
Przy alergiach pokarmowych, na przykład na nabiał, gluten czy orzechy występują niekiedy wysypki w postaci małych jasnych krostek, a także obrzęk twarzy i warg.
Często towarzyszy temu uporczywy świąd oraz suchość skóry, zwłaszcza w przebiegu AZS.
Ponieważ swędzenie prowokuje odruch drapania, na ciele mogą się też pojawiać niewielkie rany, a w skrajnych przypadkach owrzodzenia.
Możliwe jest też samoistne pękanie przesuszonej skóry, szczególnie w miejscach narażonych na zwiększone napięcia, takich jak zgięcia łokciowe i kolanowe.
Problemy te u alergików mogą nawracać z różnym nasileniem przez całe życie, ponieważ jednak poszczególne epizody związane są z bezpośrednim działaniem substancji uczulających, objawy zwykle ustępują w ciągu kilku, kilkunastu godzin po zaprzestaniu ekspozycji na dany czynnik.
Tak jak zostało wspomniane wyżej, istnieją okoliczności potencjalnie zwiększające nasilenie symptomów, stąd na przykład częste alergie skórne w ciąży - w tym szczególnym czasie silnie ujawnia się między innymi AZS. Typowe problemy skórne, choć uciążliwe, nie są jednak niebezpieczne ani dla przyszłej mamy, ani jej dziecka.
Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
Alergia skórna może występować w różnych miejscach ciała. W przypadku kontaktowego zapalenia skóry, objawy są miejscowe i zwykle ograniczone do niewielkiej przestrzeni, która miała kontakt z alergenem.
W zależności od sytuacji może się zatem pojawić na dłoniach (co jest bardzo częste na przykład u osób uczulonych na lateks, z którego wykonuje się rękawiczki medyczne, czy nikiel, którym pokryte są nożyczki), ale też nogach, twarzy, szyi, brzuchu, plecach, narządach płciowych.
Jak objawia się alergia
Objawy alergii często są nagłe i występują krótko po kontakcie z uczulającym chorego alergenem (typowo dzieje się tak w alergii na sierść zwierząt). W rozpoznaniu alergii kluczową rolę odgrywa dobrze przeprowadzony wywiad, a zwłaszcza powiązanie występowania objawów z narażeniem na określony alergen.
Wskazówką może być powtarzanie się objawów w określonej sytuacji, np. seryjne kichanie podczas odkurzania (w alergii na alergeny kurzu domowego), ból brzucha i biegunka po zjedzeniu orzeszków (w alergii pokarmowej), nagła duszność po pogłaskaniu kota (alergia na jego alergeny obecne w ślinie i sierści). Objawy uczulenia na pyłki roślin nawracają zwykle w tych samych miesiącach roku (zależy to od tzw. kalendarza pylenia określonej rośliny – zobacz: Kalendarz pylenia).
Badanie chorego przez lekarza (tzw. badanie fizykalne) nie zawsze ułatwia rozpoznanie alergii – po ustąpieniu objawów alergii jego wynik może być całkowicie prawidłowy. W razie jej zaostrzenia objawy zależą od tego, który narząd został zajęty (tabela poniżej).
- wyciek wydzieliny z nosa
- wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła (może temu towarzyszyć odchrząkiwanie)
- kichanie
- zaczerwienienie nosa
- u dzieci – poprzeczna bruzda skóry na nosie w wyniku częstego pocierania nosa z powodu świądu, częste wycieranie nosa dłonią (tzw. salut alergiczny)
atopowe zapalenie spojówek
- zaczerwienienie oczu
- łzawienie oczu
- obrzęk powiek
- zasinienie dolnych powiek (tzw. podkrążone oczy)
- bladość
- suchość skóry
- wyprysk (lokalizacja zależna od wieku)
- zmiany skóry spowodowane drapaniem (tzw. przeczosy)
- dodatkowe poziomo przebiegające fałdy skórne dolnej powieki (tzw. linie Dennie-Morgana)
- blade bąble otoczone rąbkiem zaczerwienionej skóry
- spadek ciśnienia tętniczego
- zimna, spocona skóra
- zwiększenie częstotliwości tętna
- utrata przytomności
- inne objawy (np. chrypka czy świsty przy wdychaniu powietrza w przypadku obrzęku krtani, pokrzywka, świsty nad płucami)
Objawy alergii - jak objawia się alergia?
Objawy alergii pojawiają się nagle, jednak wcale nie są takie oczywiste. U różnych osób alergia może się objawić na wiele sposobów, w zależności od jej typu. Jeśli nie jest to alergia utajona, to objawy pojawiają się szybko, niedługo po bezpośrednim kontakcie z alergenem.
Jedak postawienie diagnozy wcale nie jest proste. Zwykły katar lub kaszel nie wskaże nam na co jesteśmy uczuleni. Warto jednak obserwować swoje reakcje na podstawie sytuacji. Jeśli objawy takie jak kaszel czy zaczerwienienie oczu nasilą się w przypadku kontaktu ze zwierzęciem, podejrzenie może paść na alergię na sierść.
Podobnie w przypadku odkurzania - jeśli objawy alergii stają się bardziej uporczywe podczas odkurzania, można przypuszczać, że spowodowane jest to alergią na roztocza.
Znacznie trudniej natomiast zdiagnozować alergię na pyłki lub alergie pokarmowe, ponieważ bardzo często w ich przypadku dochodzi do reakcji krzyżowych. W przypadku zauważenia u siebie uporczywych objawów, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie testy alergiczne, pozwalające na wykrycie źródła alergii, wdrożenia odpowiedniego leczenia, a w rezultacie zminimalizowania jej objawów.
Czytaj też:
- Alergiczne testy z krwi - wskazania, przebieg, wyniki
- Testy prowokacyjne - wskazania, przebieg, przeciwwskazania
- IgE alergenowo swoiste w diagnostyce alergii

Jakie są objawy alergii?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy podejrzewać alergię, ponieważ przebieg i objawy choroby mogą być różne u różnych ludzi. Ponadto np. objawy skórne nie muszą pojawiać się tylko po zetknięciu się skóry z alergenem - pokrzywka może być także objawem uczulenia na białko mleka krowiego.
Dolegliwości mogą też pojawiać się wyłącznie okresowo - np. gdy dziecko pobawi się z kotkiem sąsiada, a jest uczulone na sierść tych zwierząt, albo stale - np. gdy jest uczulone na wszędobylskie roztocze kurzu domowego.
Dlatego bardzo ważne jest, byśmy bacznie obserwowali swoje pociechy i wyławiali wszelkie nietypowe reakcje organizmu na nowe pokarmy w diecie czy kontakt ze zwierzętami albo z pyłkami roślin w czasie ich kwitnienia.
Wziewna
Pokarmowa
Kontaktowa
Przez drogi oddechowe
Przez układ pokarmowy
Roztocza kurzu domowego (a właściwie ich suche, unoszące się w powietrzu odchody), pyłki roślin, sierść i wydzieliny zwierzęce, zarodniki pleśni
Białko mleka krowiego, jaja, soja, cielęcina, wołowina, wieprzowina, podroby, ryby i owoce morza, cytrusy, gluten - czyli białko roślinne znajdujące się w ziarnach zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa), brzoskwinie, truskawki, pomidory, szparagi, ziarna roślin strączkowych, czekolada, kakao, sery pleśniowe, orzechy, kwas glutaminowy (stosowany do przyprawiania potraw w chińskich i wietnamskich jadłodajniach)
Detergenty, barwniki zawarte w odzieży, kosmetyki, metale (zwłaszcza nikiel) znajdujące się np. w biżuterii, klamrach pasków do spodni czy zegarków
Intensywne napady kichania, wodnisty katar, zatkany i swędzący nos, drapanie w gardle, suchy napadowy kaszel, duszność, podkrążone oczy, zapalenie spojówek, częste długo trwające i oporne na leczenie infekcje dróg oddechowych, czasem – wysypka
Wymioty, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, swędząca wysypka (rzadziej na całym ciele, częściej na płatkach usznych, w zgięciach łokci i kolan), katar, chrypka, przewlekły kaszel, obrzęk krtani, zapalenie ucha środkowego, czasem duszność
