Alergia skórna na kwas foliowy - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Alergia skórna na kwas foliowy

1. Wysypki alergiczne a kontaktowe zapalenie skóry

1.1. Wysypka na twarzy jako wyprysk fotoalergiczny

1.2. Reakcja alergiczna na twarzy i ciele a atopowe zapalenie skóry

1.3. Uczulenie na twarzy, czerwone plamy a alergie pokarmowe i wziewne

2. Alergia skórna – domowe sposoby

3. Wysypki alergiczne leczenie

  • Wysypka alergiczna może pojawić się na skórze w wyniku kontaktu z alergenem, np. środkami czystości, kosmetykami, olejkami eterycznymi czy roślinami.
  • Może to prowadzić do alergicznego wyprysku kontaktowego, objawiającego się grudkami lub plamkami, zwłaszcza na dłoniach i twarzy.
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) z kolei to choroba przewlekła charakteryzująca się zaczerwienieniem, grudkami, strupkami – i też może być powiązane z alergią pokarmową lub wziewną.
  • Leczenie alergii skórnych obejmuje pielęgnację skóry – stosowanie emolientów, unikanie substancji drażniących, a także terapię farmakologiczną i odpowiednie postępowanie dietetyczne.
  • Więcej o tym, jak radzić sobie z alergią i jak łagodzić jej objawy przeczytasz na Zdrowych Rozwiązaniach >>>

Łagodzi i redukuje dyskomfort powodowany przez podrażnioną i uszkodzoną skórę, zmniejszając reakcje zapalne oraz wspierając regenerację.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

Wysypki alergiczne a kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry, inaczej alergia kontaktowa lub alergiczny wyprysk kontaktowy jest częstym powodem pojawienia się uczulenia na dłoniach lub twarzy.

Wysypka alergiczna może pojawić się na skutek zetknięcia z:

  • środkami czystości stosowanymi do mycia kuchni czy łazienki,
  • preparatami dezynfekującymi skórę,
  • składnikami kosmetyków, takimi jak: substancje zapachowe, oleje mineralne (wazelina, wosk mikrokrystaliczny), lanolina, chemiczne filtry UV, barwniki,
  • olejkami eterycznymi (miętowy, cytrusowy, lawendowy),
  • trującymi roślinami, takimi jak: trujący bluszcz, sumak octowiec,
  • biżuterią (metale – np. nikiel),
  • lateksem.

Warto wiedzieć, że naturalne składniki, zwłaszcza ekstrakty roślinne używane do produkcji kosmetyków, uczulają równie często co związki syntetyczne.

Leczenie alergii skórnej

Mówiąc o leczeniu alergii skórnej, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie może ono obyć się bez nadzoru lekarza. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na to, że specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, będzie w stanie określić, z jakim problemem skórnym mamy do czynienia i co odpowiada za wystąpienie alergii.

W tym celu często wykorzystuje się testy płatkowe, które pozwalają na wykrycie zarówno alergenów kontaktowych, pokarmowych i wziewnych, jak i tzw. próby prowokacyjne oraz testy skórne punktowe. W zależności od opinii lekarza może zostać przeprowadzone odczulanie (jednak jest ono możliwe tylko w przypadku alergii wziewnych oraz pokarmowych).

Poznanie czynników stojących za alergią skórną jest istotne również ze względu na fakt, że w przyszłości pozwoli nam na skuteczne unikanie alergenów, co zalicza się do profilaktyki.

Co na uczulenie skóry? Leczenie najczęściej posiada charakter objawowy i polega na miejscowym stosowaniu maści, kremów czy też płynów, które łagodzą objawy alergii. Należy pamiętać, że wszelkie tabletki na alergie skórne oraz inne preparaty jak chociażby kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe powinny zawsze być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

Przyczyny alergii skórnych

Objawy alergii skórnej, o których opowiemy za chwilę, mogą zostać wywołane przez różne czynniki. To sprawia, że tak naprawdę nie istnieje jedna przyczyna, która byłaby odpowiedzialna za pogorszenie kondycji skóry. Niezależnie od tego, czy miejsce ma alergia skórna u dziecka, czy też u osoby dorosłej, przyczyny w wielu przypadkach mogą być podobne.

Alergia, swędzenie skóry oraz inne objawy mogą wynikać ze wspomnianych już uwarunkowań genetycznych oraz niewłaściwej budowy skóry (ma to miejsce w przypadku atopowego zapalenia skóry). Do pozostałych czynników mających wpływ na alergię skórną zaliczamy:

  • alergeny pokarmowe – na przykład gluten, białka mleka krowiego, glutaminian sodu, orzechy, owoce morza,
  • alergeny wziewne – zarodniki pleśni, pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, zanieczyszczenia powietrza,
  • składniki kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażowych – substancje zapachowe, konserwanty, barwniki,
  • naturalne olejki eteryczne,
  • detergenty, środki piorące, SLS, SLES,
  • niektóre metale: kobalt, chrom, nikiel,
  • wybrane leki,
  • jad owadów,
  • lateks.

Choroby alergiczne - atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry oznacza przewlekłą chorobę zapalną skóry, która ma charakter nawrotowy i zaczyna się zwykle we wczesnym dzieciństwie (przed drugim rokiem życia). Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry.

  • świąd,
  • suchość skóry,
  • zmiany wypryskowe,
  • pogrubienie naskórka.

Lokalizacja zmian skórnych zależy od wieku dziecka. W okresie niemowlęcym zmiany pojawiają się zwykle w zgięciach łokciowych i kolanowych, na policzkach i skórze owłosionej.

U dzieci dominuje uogólniona suchość naskórka, często ze strupami będącymi efektem drapania, do czego skłania nasilony świąd. Zmiany lokalizują się u nich w okolicy stawów kolanowych i łokciowych, wokół ust, płatków usznych i oczu.

U dorosłych dominuje wybitna suchość naskórka, zajęcie twarzy i szyi. AZS rozpoznaje się jedynie na podstawie powyższych objawów klinicznych, gdyż nie istnieje test diagnostyczny, na podstawie którego możliwe byłoby pewne potwierdzenie rozpoznania choroby.

Leczenie AZS

Leczenie AZS polega na stosowaniu terapii emolientowej (z wykorzystaniem preparatów nawilżających skórę) oraz na terapii lekami działającymi miejscowo przeciwzapalnie. Leczenie emolientami powinno być prowadzone w sposób stały, nawet w okresach bezobjawowych.

U większość pacjentów obserwuje się poprawę kliniczną i ustąpienie zmian, u około 30% chorych na AZS rozwija się ANN, a u około 30% astma oskrzelowa.

    wybieraj ubrania z miękkich tkanin, najlepiej bawełnianych, które powinny być prane w łagodnych detergentach,

utrzymuj niższą temperaturę w mieszkaniu, zwłaszcza w nocy, ponieważ zmniejsza to pocenie się i przez to podrażnienie naskórka,

nie używaj grzejników i klimatyzacji, gdyż wpływają one niekorzystnie na stan skóry poprzez nadmierne wysuszanie powietrza,

Różne przyczyny mogą prowadzić do pojawienia się tego objawu, od niewinnych reakcji na zmiany temperatury czy proces ząbkowania, aż po stany wymagające uwagi medycznej, takie jak infekcje wirusowe czy atopowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Za przykład może posłużyć nietolerancja cukru znajdującego się w mleku laktozy spowodowana niedoborem rozkładającej ją na dwie cząsteczki cukrów glukozy i galaktozy enzymu laktazy, umożliwiającej trawienie mleka.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że proszki do prania dla dzieci powinny być przeznaczone dla tej kategorii wiekowej, przebadane pod kątem właściwości alergizujących, wolne od silnych konserwantów i substancji zapachowych.

Czytaj dalej...