Czerwone policzki u dziecka nie muszą być wcale objawem choroby, mogą być też. oznaką ząbkowania. Ząbkowanie u dziecka może przebiegać różnie – być prawie bezobjawowe lub wręcz przeciwnie – może pojawiać się brak apetytu, ból gardła, zaczerwienienie w jamie ustnej, intensywne ślinienie i podwyższona temperatura ciała, której skutkiem są u niemowląt czerwone policzki.
Zaczerwienione policzki u dziecka mogą także pojawiać się w przypadku, gdy u dziecka wystąpi poparzenie słoneczne, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry. Zaczerwienienie na policzkach u dzieci może pojawiać się też pod wpływem wiatru, mrozu czy wysiłku fizycznego, również suchego powietrza. Te przyczyny zaczerwienienia na policzkach nie powinny niepokoić.
Czerwone policzki u dziecka mogą być także wywołane przez substancje drażniące, np. kosmetyki i detergenty. W przypadku miejscowej ekspozycji na ten detergent może pojawić się tylko jeden czerwony policzek.
Mimo że czerwone policzki to naturalna reakcja organizmu na różne bodźce, u niektórych ludzi wypieki na twarzy pojawiają się częściej i przybierają o wiele bardziej widoczną formę. Czasem do tego stopnia, że zaczynają to zauważać znajomi.
Jednak czy jest się czego obawiać? Czy zaczerwienienie wynika z naturalnych przyczyn, czy może ma patologiczne podłoże?
Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź.
SPIS TREŚCI:
1. Wypieki na twarzy — przyczyny
2. Kiedy zaczerwienione policzki powinny niepokoić?
3. Podsumowanie
4. FAQ – najczęściej zadawane pytania
Chcesz skutecznie zadbać o zdrowie i sylwetkę? Zgłoś się do Just be FIT. Dyplomowani dietetycy i trenerzy pomogą ci osiągnąć marzenia skutecznie, szybko i (co najważniejsze) bezpiecznie.
Czerwone policzki u dziecka występują często i przyczyn tego jest wiele – nie zawsze muszą być one groźne. Najczęściej czerwone i gorące policzki oznaką gorączki – podwyższonej temperatury ciała. Czerwone policzki u dziecka mogą też być wynikiem: atopowego zapalenia skóry, rumienia zakaźnego, poparzenia słonecznego, a także wynikiem ząbkowania.
Przede wszystkim należy stwierdzić, czy czerwone policzki są jedynym objawem oraz czy zaczerwienienie występuje tylko na twarzy dziecka, czy także na innej części ciała.
Jedną z przyczyn czerwonych policzków u dziecka są choroby zakaźne, na przykład rumień nagły (gorączka trzydniowa), która często występuje u niemowląt i małych dzieci. Pojawiają się wówczas:
Mimo wysokiej gorączki rzadko występuje złe samopoczucie u dziecka. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową 1 .
Inną przyczyną czerwonych policzków u dziecka może być rumień zakaźny (tzw. piąta choroba, należąca do grupy sześciu schorzeń wieku dziecięcego, które objawiają się m.in. wysypką).
Objawy rumienia zakaźnego to:
Do zakażenia także dochodzi drogą kropelkową, a choroba może być niebezpieczna dla kobiet w ciąży 2 . Zarówno rumień zakaźny jak i rumień nagły nie są groźnymi chorobami, ale są częstą przyczyną konsultacji dziecka u lekarza pediatry.
Czerwone policzki u dziecka mogą być także wywołane atopowym zapaleniem skóry. Atopowe zapalenie skóry (inna nazwa: skaza białkowa), to choroba w której występują:
Nie w każdym przypadku należy niepokoić się zaczerwienieniem na twarzy, zazwyczaj wynika to z dość prostych przyczyn, jednak czasami w naszym organizmie dochodzić może do niepokojących zmian, które unaocznione zostają czerwonymi policzkami. W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.
Czerwone policzki u niemowlaka — czym smarować?
Czerwone policzki u niemowlaka smaruje się odpowiednimi kremami lub oliwkami w zależności od tego, co jest przyczyną zaczerwienienia. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultuj sprawę z lekarzem.
Jak pozbyć się czerwonej twarzy?
Nieodpowiednie zaczerwienienie na twarzy dotyczy raczej cery wrażliwej, skóry naczyniowej. Zaczerwienionych policzków pozbędziesz się często dzięki odpowiedniej, delikatnej pielęgnacji (o ile nie jest objawem choroby). Unikaj podrażniających substancji i posiłków rozszerzających naczynia krwionośne (np. alkohol czy ostre przyprawy), a ponadto stosuj delikatne kosmetyki do cery naczynkowej i kremy z filtrem.
Od czego dziecko może mieć czerwone policzki?
Czerwone policzki u dzieci wynikają z różnych przyczyn. Czasem jest to po prostu przegrzanie. Innym razem rumień na policzkach u dziecka pojawia się w wyniku alergii, podrażnienia, pieluchowego zapalenia skóry czy rumień zakaźny. Pierwszy objaw rumienia zakaźnego to wysypka.
Potrzebujesz pomocy na drodze do lepszego zdrowia i wymarzonej sylwetki? Zgłoś się do dyplomowanych specjalistów z Just be FIT. Przygotują dla ciebie indywidualny plan treningowy i dietetyczny, dzięki czemu szybciej osiągniesz swoje cele!
Dla wielu ludzi czerwone policzki są problemem estetycznym. Szczególnie wtedy, gdy zamiast zarumienienia przybierają formę poważnego zaczerwienienia.
Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać w kilku czynnikach:
Jak już wspomnieliśmy, to normalne, że rumieńce na twarzy pojawiają się w tych sytuacjach. Ponadto będą o wiele bardziej widoczne u ludzi, którzy mają jasną karnację — i to bez względu na płeć. Czerwona twarz u mężczyzn może występować tak samo często, jak u kobiet. Poza tym cera naczynkowa jest bardziej narażona na podrażnienia.
To napisawszy należy zaznaczyć, że są sytuacje, w których rumień na policzkach może być objawem choroby i nie powinniśmy go lekceważyć.
Czytaj dalej, a dowiesz się o tym więcej.
Niedawno szerokim echem odbiły się ustalenia naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wprost zakomunikowali, że jego działanie na alergię to mit, a co więcej - nadużywane może szkodzić osłabiając działanie profesjonalnych leków.
Najskuteczniejsze domowe sposoby na alergię to unikanie kontaktu z substancjami powodującymi bezpośrednie reakcje uczuleniowe, takimi jak nikiel czy lateks, a także eliminacja z diety składników zawierających alergeny szkodliwe dla danej osoby.
Za przykład może posłużyć nietolerancja cukru znajdującego się w mleku laktozy spowodowana niedoborem rozkładającej ją na dwie cząsteczki cukrów glukozy i galaktozy enzymu laktazy, umożliwiającej trawienie mleka.
Należy pamiętać, że proszki do prania dla dzieci powinny być przeznaczone dla tej kategorii wiekowej, przebadane pod kątem właściwości alergizujących, wolne od silnych konserwantów i substancji zapachowych.