Przyczyny i leczenie alergii prowadzącej do czerwonych policzków u dziecka

Czerwony pieprzyk – czy jest groźny, jak usunąć pieprzyk?

Może wydawać się to banalne, ale jak prawidłowo myć twarz?

Należy pamiętać, aby myć twarz chłodną wodą, nie wskazana jest woda bardzo zimna, ani gorąca. Mając skórę wrażliwą lub naczynkową należy stosować syntetyczne detergenty, których ph wynosi 5,5-7, czyli najbliżej zbliżone do naturalnego ph skóry. Ich zadaniem jest łagodne oczyszczanie, ale bez utraty warstwy lipidowej. Mycie zwykłym mydłem, którego funkcją jest oczyszczanie z zanieczyszczeń i tłuszczu, nadaje się do mycia rąk, ale nie do twarzy. Ponadto, ich ph wynosi 9, czyli zasadowe, drażniące dla skóry twarzy.

” W domowej pielęgnacji unikaj gruboziarnistych peelingów i scrubów, szczotek sonicznych do czyszczenia skóry twarzy ”

Jaki wpływ ma pora roku na cerę wrażliwą lub naczynkową?

W ciągu roku zdarzają się okresy zaostrzenia się objawów. Jest to zima, wczesna wiosna. Skóra jest wówczas nie do zniesienia, szczypie, piecze, występuje uczucie wbijających się igiełek i nawet nałożenie kremu jest bolesne. Zalecam wtedy jeszcze większe zwrócenie uwagi i dbałość o prawidłowe mycie twarzy. W momencie zaostrzenia objawów unikałabym nawet używania tych syndetów, czyli produktów syntetycznych. Lepsze jest mycie skóry smarując ją balsamem do skóry alergicznej lub atopowej. Po nałożeniu balsamu, chusteczkami dla niemowląt delikatnie ścieramy produkt.

” Krem nawilżający powinno nakładać się na skórę suchą. Jeśli po umyciu twarzy chcemy ją nawilżyć, musimy odczekać, aż będzie ona sucha, ponieważ nałożenie kremu na wilgotną twarz, dodatkowo może ją podrażnić ”

W jaki sposób w okresie zaostrzonych objawów zmywać makijaż?

Makijaż można zmywać za pomocą olejków roślinnych, np. olejem kokosowym. Rozcieramy odrobinę oleju na dłoni, nakładamy na twarz i ścieramy również chusteczkami dla niemowląt. W codziennej pielęgnacji należy również pamiętać, że krem nawilżający powinno nakładać się na skórę suchą. Jeśli po umyciu twarzy chcemy ją nawilżyć, musimy odczekać, aż będzie ona sucha, ponieważ nałożenie kremu na wilgotną twarz, dodatkowo może ją podrażnić.

Rumień a czerwone policzki u dziecka

Czerwone policzki u dziecka mogą być nie tylko przejawem naturalnych reakcji organizmu, ale również objawem takich chorób jak rumień nagły czy rumień zakaźny. Rumień nagły, znany także jako gorączka trzydniowa, objawia się wysypką na twarzy maluszka, złym samopoczuciem, podwyższoną temperaturą i bólem głowy. W tym przypadku, wysypka często ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Rumień zakaźny to choroba, która choć jest groźniejsza, również zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Charakteryzuje się grudkowatą wysypką, która poza czerwonymi policzkami może pojawić się także na innych częściach ciała. W przypadku tej choroby, leczenie ogranicza się zazwyczaj do stosowania leki przeciwgorączkowych i wspierania naturalnej odporności dziecka poprzez odpoczynek i odpowiednie nawodnienie.

Warto pamiętać, że oba rodzaje rumienia, mimo że są nieprzyjemne dla dziecka, zwykle nie wymagają intensywnej interwencji medycznej. Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak wysypka na policzkach czy gorące policzki u dziecka, skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć inne, poważniejsze przyczyny.

Szukasz więcej ciekawych informacji w tej tematyce? Odwiedź stronę główną - babyboom.pl

6 najlepszych naturalnych składników dla twojej skóry

Pojawienie się czerwonych policzków nie zawsze oznacza, że mamy cerę naczynkową. Zaczerwienienie policzków może wskazywać na trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, kontaktowe zapalenie skóry lub toczeń. Każda z tych chorób ma inny przebieg i obraz kliniczny. Ważne jest, aby nie podejmować prób pozbycia się problemu na własną rękę, ale skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

Istotnym problemem są także czerwone policzki u dziecka. O ile zarumienienie wywołane dużą zmianą temperatur czy wysiłkiem fizycznym jest u dziecka czymś zupełnie normalnym, tak pieczenie policzków i utrzymujący się rumień może mieć podłoże chorobowe. U dziecka najczęstszą przyczyną czerwonych i piekących policzków jest:

  • rumień zakaźny – zaczerwienienie na twarzy, które przypomina skrzydła motyla,
  • atopowe zapalenie skóry: u niemowlaków i dzieci do 2 roku życia zmiany rumieniowe występują przede wszystkim na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy, u dzieci między 3 a 13 rokiem życia choroba manifestuje się w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na grzbietach rąk i stóp,
  • płonica (szkarlatyna) – na twarzy (z wyjątkiem trójkąta między fałdami nosowymi a brodą) pojawia się drobnoplamista wysypka,
  • alergia pokarmowa – powoduje świąd skóry, rumień, powstawanie pęcherzy i obrzęku naczynioruchowego, zaczerwienienie policzków może pojawić się do kilku godzin od zjedzenia danego produktu,
  • uczulenie na białko mleka krowiego – dotyczy przede wszystkim niemowląt ( około 3 miesiąca życia), większe ryzyko zachorowania występuje jeśli rodzice chorują na atopowe zapalenie skóry lub alergię pokarmową,
  • ząbkowanie – może towarzyszyć mu delikatne zaczerwienienie policzków, jeśli dodatkowo pojawiają się krostki lub inne zmiany skórne należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Niedawno szerokim echem odbiły się ustalenia naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wprost zakomunikowali, że jego działanie na alergię to mit, a co więcej - nadużywane może szkodzić osłabiając działanie profesjonalnych leków.

Czytaj dalej...

Najskuteczniejsze domowe sposoby na alergię to unikanie kontaktu z substancjami powodującymi bezpośrednie reakcje uczuleniowe, takimi jak nikiel czy lateks, a także eliminacja z diety składników zawierających alergeny szkodliwe dla danej osoby.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...