Przyczyny i leczenie alergii prowadzącej do czerwonych policzków u dziecka

Czym smarować czerwone policzki u dziecka?

Pielęgnacja czerwonych policzków u dziecka i niemowlaka zależy od przyczyny ich występowania . Gdy zaczerwienienie jest wynikiem czynników zewnętrznych (np. temperatury czy tytoniu), zniknie samoistnie.

Jeśli przyczyną wysypki czy plamek jest alergia pokarmowa , AZS lub egzema, smaruj buzię dziecka emolientami . Wybieraj wyłącznie produkty o krótkim składzie, bez substancji zapachowych, oznaczone jako hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie i przeznaczone dla niemowląt.

NO CONFIG FOR SLOT: AMP_ART_intext_8

W przypadku zaczerwienienia przy ząbkowaniu możesz smarować buzię dziecka kremem nawilżającym dla niemowląt zabezpieczającym przed wysuszeniem i wzmacniającym barierę hydrolipidową skóry .

Nigdy nie stosuj maści antyhistaminowych ani innych silnych środków (np. maści na bazie sterydów) bez uprzedniej konsultacji z pediatrą. Używaj ich wyłącznie na polecenie lekarza i nie stosuj ich dłużej, niż zalecił specjalista.

Zaczerwienione policzki u dziecka = ząbkowanie

Czerwone policzki u dziecka nie muszą być wcale objawem choroby, mogą być też. oznaką ząbkowania. Ząbkowanie u dziecka może przebiegać różnie – być prawie bezobjawowe lub wręcz przeciwnie – może pojawiać się brak apetytu, ból gardła, zaczerwienienie w jamie ustnej, intensywne ślinienie i podwyższona temperatura ciała, której skutkiem są u niemowląt czerwone policzki.

Zaczerwienione policzki u dziecka mogą także pojawiać się w przypadku, gdy u dziecka wystąpi poparzenie słoneczne, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry. Zaczerwienienie na policzkach u dzieci może pojawiać się też pod wpływem wiatru, mrozu czy wysiłku fizycznego, również suchego powietrza. Te przyczyny zaczerwienienia na policzkach nie powinny niepokoić.

Czerwone policzki u dziecka mogą być także wywołane przez substancje drażniące, np. kosmetyki i detergenty. W przypadku miejscowej ekspozycji na ten detergent może pojawić się tylko jeden czerwony policzek.

6 najlepszych naturalnych składników dla twojej skóry

Pojawienie się czerwonych policzków nie zawsze oznacza, że mamy cerę naczynkową. Zaczerwienienie policzków może wskazywać na trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, kontaktowe zapalenie skóry lub toczeń. Każda z tych chorób ma inny przebieg i obraz kliniczny. Ważne jest, aby nie podejmować prób pozbycia się problemu na własną rękę, ale skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

Istotnym problemem są także czerwone policzki u dziecka. O ile zarumienienie wywołane dużą zmianą temperatur czy wysiłkiem fizycznym jest u dziecka czymś zupełnie normalnym, tak pieczenie policzków i utrzymujący się rumień może mieć podłoże chorobowe. U dziecka najczęstszą przyczyną czerwonych i piekących policzków jest:

  • rumień zakaźny – zaczerwienienie na twarzy, które przypomina skrzydła motyla,
  • atopowe zapalenie skóry: u niemowlaków i dzieci do 2 roku życia zmiany rumieniowe występują przede wszystkim na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy, u dzieci między 3 a 13 rokiem życia choroba manifestuje się w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na grzbietach rąk i stóp,
  • płonica (szkarlatyna) – na twarzy (z wyjątkiem trójkąta między fałdami nosowymi a brodą) pojawia się drobnoplamista wysypka,
  • alergia pokarmowa – powoduje świąd skóry, rumień, powstawanie pęcherzy i obrzęku naczynioruchowego, zaczerwienienie policzków może pojawić się do kilku godzin od zjedzenia danego produktu,
  • uczulenie na białko mleka krowiego – dotyczy przede wszystkim niemowląt ( około 3 miesiąca życia), większe ryzyko zachorowania występuje jeśli rodzice chorują na atopowe zapalenie skóry lub alergię pokarmową,
  • ząbkowanie – może towarzyszyć mu delikatne zaczerwienienie policzków, jeśli dodatkowo pojawiają się krostki lub inne zmiany skórne należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Wypieki na twarzy — przyczyny

Dla wielu ludzi czerwone policzki są problemem estetycznym. Szczególnie wtedy, gdy zamiast zarumienienia przybierają formę poważnego zaczerwienienia.

Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy szukać w kilku czynnikach:

  • czerwona twarz po gwałtownej zmianie temperatur,
  • czerwona twarz po jedzeniu,
  • czerwone policzki po alkoholu,
  • czerwona twarz po wysiłku.

Jak już wspomnieliśmy, to normalne, że rumieńce na twarzy pojawiają się w tych sytuacjach. Ponadto będą o wiele bardziej widoczne u ludzi, którzy mają jasną karnację — i to bez względu na płeć. Czerwona twarz u mężczyzn może występować tak samo często, jak u kobiet. Poza tym cera naczynkowa jest bardziej narażona na podrażnienia.

To napisawszy należy zaznaczyć, że są sytuacje, w których rumień na policzkach może być objawem choroby i nie powinniśmy go lekceważyć.

Czytaj dalej, a dowiesz się o tym więcej.

Do chorób o podłożu alergicznym zalicza się alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, astmę, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk kontaktowy, alergię pokarmową oraz reakcje anafilaktyczne.

Czytaj dalej...

Ponadto uczulenie może występować jedynie miejscowo, ale również obejmować inne części ciała oraz duży obszar ciała, przemieszczać się lub zaostrzać podczas bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą.

Czytaj dalej...

Za przykład może posłużyć nietolerancja cukru znajdującego się w mleku laktozy spowodowana niedoborem rozkładającej ją na dwie cząsteczki cukrów glukozy i galaktozy enzymu laktazy, umożliwiającej trawienie mleka.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że proszki do prania dla dzieci powinny być przeznaczone dla tej kategorii wiekowej, przebadane pod kątem właściwości alergizujących, wolne od silnych konserwantów i substancji zapachowych.

Czytaj dalej...