Przyczyny i leczenie alergii prowadzącej do czerwonych policzków u dziecka

Czerwone policzki u dziecka mogą być objawem choroby. Nie ignoruj ich


Czerwone policzki u dziecka i niemowlaka nie zawsze są objawem choroby. Fot. 123RF.com
  • Czerwone policzki u dziecka mogą być wywołane przez czynniki zewnętrzne – zmiany są wtedy krótkotrwałe i ustępują samoistnie.
  • Jeśli zaczerwienienie utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu inne objawy, może świadczyć o chorobie, alergii lub być wynikiem ząbkowania.
  • Pielęgnując zaczerwienione policzki dziecka i niemowlaka, należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków: czasem nawet te oznaczone jako bezpieczne dla niemowląt mogą podrażniać.

Rodzice rumianego na buzi malucha mogą słyszeć: "Nie przejmuj się, rumieniec to oznaka zdrowia!", "Taka jego uroda" albo "Wyrośnie z tego". Takie komentarze, choć mają na celu wesprzeć rodziców, nie zawsze są zgodne z prawdą. Czerwone policzki u dziecka i niemowlaka mogą bowiem świadczyć o uczuleniu (np. na niektóre pokarmy) lub chorobach skóry . Zdarza się również, że pojawiają się po spacerze, jako efekt przegrzania malca , lub po spotkaniu z palaczem (dym tytoniowy może podrażniać delikatną skórę dziecka). Ważne, by nie ignorować wysypki czy plamek, ale jak najszybciej rozpoznać przyczynę zaczerwienienia.

Czemu dziecko ma czerwone policzki u dzieci ?

Czerwone policzki u niemowlaka często są uważane za urokliwy rumień, symbolizujący zdrowie. Jednakże, ten sam rumień może być objawem różnych stanów zdrowotnych, od nieszkodliwych do tych wymagających uwagi. Jedną z przyczyn może być rumień zakaźny, stan, który jest zakaźny i może być związany z gorączką. U niemowlęcia, czerwone plamy mogą również sygnalizować reakcję alergiczną lub problem z skórą dziecka, takie jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Obok wysypki i maluszka z gorącymi policzkami, często towarzyszy im swędzenie i dyskomfort.

Inną przyczyną może być skaza białkowa, reakcja na białka pokarmowe znajdujące się w mleku, która objawia się zmianami skórnymi na twarzy dziecka. Rumień nagły czy gorące policzki mogą być pierwszym objawem tej kondycji. Warto też wspomnieć o podrażnieniach skóry wywołanych czynnikami środowiskowymi, jak suche czy mroźne powietrze, które zwykle ustępują samoistnie.

Czym smarować czerwone policzki u dziecka?

Pielęgnacja czerwonych policzków u dziecka i niemowlaka zależy od przyczyny ich występowania . Gdy zaczerwienienie jest wynikiem czynników zewnętrznych (np. temperatury czy tytoniu), zniknie samoistnie.

Jeśli przyczyną wysypki czy plamek jest alergia pokarmowa , AZS lub egzema, smaruj buzię dziecka emolientami . Wybieraj wyłącznie produkty o krótkim składzie, bez substancji zapachowych, oznaczone jako hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie i przeznaczone dla niemowląt.

NO CONFIG FOR SLOT: AMP_ART_intext_8

W przypadku zaczerwienienia przy ząbkowaniu możesz smarować buzię dziecka kremem nawilżającym dla niemowląt zabezpieczającym przed wysuszeniem i wzmacniającym barierę hydrolipidową skóry .

Nigdy nie stosuj maści antyhistaminowych ani innych silnych środków (np. maści na bazie sterydów) bez uprzedniej konsultacji z pediatrą. Używaj ich wyłącznie na polecenie lekarza i nie stosuj ich dłużej, niż zalecił specjalista.

Czerwone policzki u dziecka – przyczyny

U zdrowych dzieci, niedotkniętych alergiami czy chorobami skóry, na policzkach może pojawić się rumień po spacerze w mroźny dzień lub podczas upału, kiedy doszło do przegrzania dziecka. Skóra malucha jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne . W takim przypadku czerwone wypieki pojawiają się nie tylko na policzkach, ale też uszach, i zwykle znikają po krótkim czasie. Czerwone policzki mogą pojawić się również po spaniu – wtedy dość szybko kolor skóry wraca do normy. Jeśli jednak zaczerwienienie utrzymuje się dłużej i pojawiają się również inne objawy, przyczyna może być inna.

Czerwone plamy na policzkach mogą być wynikiem alergii , najczęściej alergii pokarmowej . Zaczerwienienie pojawia się po spożyciu produktu, na które dziecko jest uczulone – dlatego przy rozszerzaniu diety niemowlaka zaleca się stopniowe wprowadzanie produktów, by obserwować reakcje dziecka. W razie pojawienia się wysypki łatwiej rozpoznać alergizujący pokarm.

Częstą przyczyną czerwonych plamek jest skaza białkowa . To rodzaj alergii pokarmowej, która ujawnia się po spożyciu mleka krowiego i produktów mlecznych sporządzonych na jego bazie. Przy skazie białkowej wysypka może pojawić się nie tylko na buzi, ale również w zgięciach łokci i kolan, na nadgarstkach czy stopach dziecka. Konieczna jest wtedy eliminacja uczulających produktów z diety. Diety eliminacyjnej nie należy jednak wprowadzać na własną rękę – konieczna jest wizyta u pediatry lub alergologa.

Jeśli policzki dziecka są czerwone, dodatkowe szorstkie i suche, a podobne zmiany występują również na innych częściach ciała, mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry lub egzemie . Wyprysk atopowy i egzema mają postać czerwonych, suchych i łuszczących się plam lub czerwonych skupisk grudek, czasem wypełnionych płynem surowiczym. Zmiany mogą obejmować nie tylko policzki , ale również inne części ciała: brzuch, plecy, kończyny (zwłaszcza zgięcia łokci i kolan oraz nadgarstki).

Niedawno szerokim echem odbiły się ustalenia naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wprost zakomunikowali, że jego działanie na alergię to mit, a co więcej - nadużywane może szkodzić osłabiając działanie profesjonalnych leków.

Czytaj dalej...

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać, że proszki do prania dla dzieci powinny być przeznaczone dla tej kategorii wiekowej, przebadane pod kątem właściwości alergizujących, wolne od silnych konserwantów i substancji zapachowych.

Czytaj dalej...