Jak skutecznie walczyć z alergią
Jak rozpoznać objawy anemii
Niestety objawy anemii nie są łatwe do rozpoznania, przez co mało kto rozpoczyna leczenie. Chorobę tą wykryć można jedynie, przeprowadzając podstawową morfologię krwi. Jednak przyznaj, kiedy ostatni raz sama z siebie poprosiłaś o skierowanie na te badania?
Możesz podejrzewać, że i Ty cierpisz na tę dolegliwość jeśli zauważysz u siebie częste zawroty głowy i problemy żołądkowe, zwłaszcza jeśli są one związane z trudnościami we wchłanianiu żelaza.
Dodatkowo niski poziom hemoglobiny może skutkować wypadaniem włosów oraz stale towarzyszącym uczuciem zimna. Co więcej, w anemii nie trudno o siniaki. Jeśli zauważysz, że nawet po mocniejszym dotknięciu na twojej skórze pojawi się siniak, możesz być prawie pewna, że cierpisz na anemię.
Jak walczyć z cukrzycą — broń w rękach pacjenta
Jeśli już doświadczasz cukrzycy, nie martw się — istnieje wiele sposobów, by skutecznie z nią walczyć:
- Kontrola poziomu cukru we krwi – regularne badania są kluczowe dla monitorowania stanu zdrowia oraz odpowiedniego dostosowania leczenia.
- Dieta– zdrowa, zrównoważona dieta bogata w błonnik, witaminy i składniki mineralne pomoże kontrolować poziom cukru we krwi. Jeśli chcesz kontrolować poziom cukru w organizmie, polecamy naszą dietę low IG, dzięki której ustabilizujesz poziom cukru we krwi oraz unikniesz nagłych spadków energii.
- Aktywność fizyczna– regularne ćwiczenia, takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie, poprawią wrażliwość komórek na insulinę oraz pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
- Leki przeciwcukrzycowe – w zależności od typu cukrzycy, lekarz może przepisać odpowiednie leki oralne lub insulinę, które pomogą utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie.
- Współpraca z lekarzem – regularne konsultacje z diabetologiem oraz edukacja na temat samokontroli i zarządzania chorobą są niezbędne w skutecznej walce z cukrzycą.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Związki chemiczne wchodzące w skład smogu są niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. To realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Częste oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować reakcje alergiczne oraz wpływać na pojawienie się wielu chorób układu krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Częsta ekspozycja na smog obniża odporność organizmu, co szczególnie może być zauważalne wśród dzieci.
Zanieczyszczenia powietrza stanowią jedną z najważniejszych przyczyn dolegliwości ze strony układu oddechowego. Najbardziej niebezpieczne dla dróg oddechowych są pyły zawieszone PM10, PM2.5 benzo(a)piren i WWA.
Pyły PM10 (cząsteczki o średnicy poniżej 10 mikrometrów) osadzają się głównie w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Te, które docierają do płuc, mogą zaostrzać reakcje alergiczne oraz powodować pojawienie się kaszlu lub trudności z oddychaniem. Najnowsze dane wskazują negatywny wpływ pyłu PM10 na zdrowie kobiet w ciąży i samego płodu.
Z powodu swojego ultramałego rozmiaru jeszcze bardziej niebezpieczne dla człowieka są pyły PM2.5. Mają one zdolność przenikania bezpośrednio do krwi, co w konsekwencji może mieć istotny wpływ na przebieg i rozwój chorób serca, a nawet nowotworów – szczególnie płuc.
Benzo(a)piren to związek silnie rakotwórczy, który długotrwale kumuluje się w organizmie. Jest bardzo częstym skutkiem niskiej emisji, związanej ze spalaniem węgla, drewna i śmieci. Wywołuje podrażnienie oczu, gardła, nosa i oskrzeli. Może powodować choroby nadnerczy, zaburzenia w pracy wątroby i prowadzić do niepłodności.
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne powstają przede wszystkim w wyniku niecałkowitego spalania węgla i drewna, a także w procesie wytwarzania spalin mechanicznych i emisji przemysłowych. Powstają również wskutek działania natury – np. podczas pożarów lasu. WWA wykazują działanie rakotwórcze, zaburzają procesy endokrynologiczne. U kobiet w ciąży zwiększają ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i nieprawidłowego rozwoju płodu.
Po czym rozpoznać alergię na roztocza?
Stuprocentową pewność co do tego, czy cierpisz na alergię na kurz i roztocza , możesz uzyskać jedynie po wykonaniu testów alergicznych . Twoją czujność powinny jednak wzbudzić następujące objawy:
- zatkany nos i spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina – zazwyczaj od razu po przebudzeniu,
- pogorszenie węchu,
- długotrwale utrzymujący się wodnisty katar,
- częste kichanie,
- zaczerwienione i łzawiące oczy,
- świąd skóry i pokrzywka.
Zignorowana i nieleczona alergia na roztocza może doprowadzić do poważnej choroby zwanej astmą oskrzelową. Jej pierwszymi objawami są ostre napady duszności oraz ciężki, świszczący oddech.
Alergia na kurz i żyjące w nim roztocza może się nasilać przede wszystkim podczas sprzątania, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem, a także po wejściu do długo niewietrzonych i wilgotnych pomieszczeń. Właśnie z tego powodu objawy są najbardziej dotkliwe jesienią i zimą – w sezonie grzewczym rzadziej wietrzy się mieszkania, w wyniku czego stężenie alergenów w powietrzu jest wyższe niż przez pozostałą część roku.
