Czy masz alergię na płyn do prania? Dowiedz się, jak sobie pomóc!

Uczulenie na proszek u dorosłych

Uczulenie na proszek u dorosłych pojawia się rzadziej, aczkolwiek nie ma szczegółowych danych epidemiologicznych na ten temat. Na temat alergii na proszek powstało relatywnie niewiele prac naukowych opartych na wynikach badań.

Choć od lat siedemdziesiątych dostrzega się wyraźny związek między stosowaniem detergentów, a występowaniem objawów skórnych, skala zjawiska nie jest dobrze znana. Niektórzy autorzy sugerują, że bynajmniej nie musi być na tak znacząca, jak zwykło się sądzić.

Tak jak w przypadku dzieci, jeśli u osoby dorosłej wystąpi uczulenie od proszku, należy zastosować działania profilaktyczne, eliminacyjne, to znaczy usunąć dany detergent ze swojej łazienki i zastąpić innym, dokonując wyboru wśród produktów hipoalergicznych.

Doraźnie można też zastosować jeden z łagodnych leków przeciwhistaminowych, które blokując aktywność tak zwanego receptora H1, ograniczają reakcję zapalną organizmu i łagodzą objawy alergii.

Uczulenie na proszek do prania u niemowląt

W przypadku niemowląt należy zachować szczególną ostrożność pod kątem doboru kosmetyków do pielęgnacji i proszków do prania. Zdarza się, że noworodki czy niemowlęta mimo stosowania hipoalergicznych proszków i płynów do prania dostają objawów alergii skórnej. Należy bowiem pamiętać, że nadal ubrania rodziców czy innych osób, które biorą dzieci na ręce, są prane w zwykłych środkach piorących, a tym samym mogą alergizować.

Aby uniknąć uczulenia niemowląt na środki piorące, konieczne jest stosowanie hipoalergicznych środków dostosowanych do delikatnej skóry dziecka. Należy też zabezpieczać twarz niemowlęcia przed bezpośrednim kontaktem z ubraniem opiekuna poprzez osłonięcie jej pieluchą. Jeśli objawy alergii występują po styczności z ubraniami wypranymi w alergizującym proszku, zaleca się obmycie zaczerwienionej skóry wodą i zmianę proszku. Objawy ustępują samoistnie po eliminacji czynnika drażniącego. W razie nasilonych objawów, duszności czy pojawienia się świszczącego oddechu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Zobacz, jak samodzielnie zrobić proszek do prania i czym warto kierować się przy zakupie tego rodzaju produktów.

Objawy uczulenia na proszek do prania

Wystąpienie alergii na proszek jest powodem negatywnej reakcji organizmu, na działanie substancji chemicznych zawartych w składzie produktu. Jest to rodzaj uczulenia skórnego, ponieważ uprana odzież ma bezpośredni kontakt ze skórą. Za reakcję organizmu odpowiada układ odpornościowy człowieka.

W wyniku uczulenia na proszek do prania może wystąpić miejscowe zaczerwienienie skóry, wokół którego często pojawiają się pęcherzyki z płynem. Stan zapalny skóry może przerodzić się również w uporczywy świąd oraz nadmiernie wysuszyć skórę (zwiększa się wówczas podatność na uszkodzenia naskórka). To jednak nie wszystkie objawy uczulenia na proszek do prania.

Najczęściej występującą reakcją alergiczną, zwłaszcza u niemowląt jest wysypka. Dzieci są szczególnie narażone na alergeny, a objawy uczulenia na proszek do prania mogą być trudne do rozpoznania. Alergia może bowiem powodować zaburzenia snu, rozdrażnienie, duszności, a nawet chrapanie. W razie gdy zauważymy uczulenie dziecka na proszek do prania, konieczna jest szybka reakcja wdrażająca leczenie. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł o praniu ręcznym.

Jak wygląda uczulenie na płyn do płukania?

Uczulenie na kapsułki do prania oraz na płyn do płukania wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku proszku do prania. Objawy są zbliżone i charakterystyczne dla kontaktowego zapalenia skóry.

Należy podkreślić, że reakcje uczuleniowe zachodzą w odpowiedzi przede wszystkim na konserwanty i barwniki zawarte w środkach do prania i płukania. Istnieje więc ryzyko, że proszek lub płyn bardziej pachnący będzie też tym, który uczula w większym stopniu.

Jeśli chodzi o alergię na płyn do płukania, dużo uwagi poświęca się lanolinie. Jest to owczy wosk, powszechnie stosowany do zmiękczania materiałów, zwłaszcza wełny, nadający im też świeży, przyjemny zapach. O ile dla większości osób jest ona całkowicie obojętna, o tyle dla uczulonych na nią alergików może stanowić źródło poważnych problemów skórnych.

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Na przykład u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele alergia skórna na twarzy obejmuje policzki oraz okolice oczu i ust, ponadto wysypka występuje np.

Czytaj dalej...

Najskuteczniejsze domowe sposoby na alergię to unikanie kontaktu z substancjami powodującymi bezpośrednie reakcje uczuleniowe, takimi jak nikiel czy lateks, a także eliminacja z diety składników zawierających alergeny szkodliwe dla danej osoby.

Czytaj dalej...

Za przykład może posłużyć nietolerancja cukru znajdującego się w mleku laktozy spowodowana niedoborem rozkładającej ją na dwie cząsteczki cukrów glukozy i galaktozy enzymu laktazy, umożliwiającej trawienie mleka.

Czytaj dalej...