Czy masz alergię na płyn do prania? Dowiedz się, jak sobie pomóc!

Uczulenie na proszek do prania - zapobieganie

1. Należy stosować proszki do prania: hypoalergiczne (minimalizujące ryzyko wystąpienia alergii), przetestowane dermatologicznie i ekologiczne (bez szkodliwych zeolitów i fosforanów). Takie są specjalnie stworzone dla alergików.

2. Lepiej zrezygnować ze stosowania wybielaczy, płynów do płukania tkanin lub zmiękczających tkaniny (one również mogą być odpowiedzialne za alergię).

3. Podczas prania w pralce warto stosować funkcję dodatkowego płukania.

4. Należy prać najwyżej w temperaturze 60 stopni C, bez prania wstępnego.

5. Niektóre pralki mają specjalny program do prania dziecięcych ubranek. Program domyślne ustawia wydłużone pranie w wyższej temperaturze oraz dodatkowe płukania, co może być przydatne w przypadku dzieci i osób ze skórą skłonną do alergii.

6. Każde ubranie (zwłaszcza dziecięce) powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Proszek do prania dla alergika powinien posiadać pozytywną opinię renomowanego ośrodka medycznego, np. Instytutu Matki i Dziecka.

Alergia (uczulenie) na proszek do prania - przyczyny, objawy i leczenie

Uczulenie (alergia) na proszek do prania może wystąpić u każdego, jednak najczęściej pojawia się u dzieci i niemowląt. Alergia na proszek do prania zwykle powoduje jedynie dokuczliwe objawy skórne, jednak w niektórych przypadkach może zagrażać życiu. Jakie są przyczyny i objawy uczulenia na proszek do prania? Jak przebiega diagnoza i leczenie? Jak zapobiec ponownemu wystąpieniu tego typu alergii?

Spis treści

Alergia (uczulenie) na proszek do prania to nadmierna reakcja układu odpornościowego na działanie substancji lub grupy substancji chemicznych wchodzących w skład detergentu.

Uczulenie na proszek do prania należy do rodzaju alergii kontaktowych (skórnych) - tzn. takich, które powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancją (alergenem), na który dana osoba jest uczulona (rzadko prowadzi do reakcji ogólnoustrojowej).

Najczęściej uczulają środki zapachowe i konserwanty, w związku z tym im bardziej kolorowy i pachnący proszek, tym większe ryzyko alergii.

W przypadku alergii na proszek do prania objawy uczulenia mogą się pojawić na skórze rąk w wyniku prania ręcznego lub po nałożeniu ubrań wypranych w danym proszku.

Jaki proszek do prania dla alergików jest dobry?

Obecnie w sprzedaży mamy sporo produktów przeznaczonych dla alergików. Środki te charakteryzują się łagodniejszym składem niż tradycyjne proszki oraz nie zawierają intensywnych substancji zapachowych. Mogą być stosowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Każdy proszek do prania hipoalergiczny powinien posiadać atest i rekomendację.

Podczas przeglądu znanych i polecanych marek, na pierwszym miejscu znajduje się proszek do prania antyalergiczny marki Jelp. Nie dość, że jest hipoalergiczny, to w dodatku ekologiczny. Nie zawiera sztucznych substancji ani perfum chemicznych. Dobrymi opiniami może poszczycić się również proszek do prania dla alergików firmy Lovela dla dzieci.

Wśród polecanych proszków dla dzieci z tendencją do uczuleń, znajdują się także Biały Jeleń oraz Dzidziuś. W przypadku osób dorosłych warto inwestować w preparaty typu sensitive. Jednym z nich jest niemiecki proszek do prania dla alergików Omo. Formułę sensitive zawierają także Vizir i Persil. Alternatywą środków piorących dla alergików są ekologiczne proszki BIO.

Różne przyczyny mogą prowadzić do pojawienia się tego objawu, od niewinnych reakcji na zmiany temperatury czy proces ząbkowania, aż po stany wymagające uwagi medycznej, takie jak infekcje wirusowe czy atopowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...

Najskuteczniejsze domowe sposoby na alergię to unikanie kontaktu z substancjami powodującymi bezpośrednie reakcje uczuleniowe, takimi jak nikiel czy lateks, a także eliminacja z diety składników zawierających alergeny szkodliwe dla danej osoby.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...