Alergia na twarzy - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia Wysypki

Alergia skórna – leczenie domowe

Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.

Domowe sposoby

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.

Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.

Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.

Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.

Alergia skórna – objawy

Alergia skórna to nie tylko wysypka na twarzy, zaczerwienienie czy podrażnienie, to również takie objawy jak:

  • krostki
  • przebarwienia
  • świąd
  • wypryski ropne
  • rumień
  • pokrzywka
  • sucha, napięta i łuszcząca się skóra
  • obrzęk naczynioruchowy

Objawy alergii skórnej w postaci wysypki czy ropnych wykwitów pojawiają się na skutek reakcji organizmu na działanie alergenów. Mogą uporczywie swędzieć i piec, a drapanie zmian uczuleniowych doprowadzić do infekcji czy późniejszego powstania blizn.

Ponadto uczulenie może występować jedynie miejscowo, ale również obejmować inne części ciała oraz duży obszar ciała, przemieszczać się lub zaostrzać podczas bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą.

Wysypka na czole i policzkach. Czym złagodzić uczulenie na twarzy?

W celu złagodzenia objawów uczulenia na twarzy stosuje się różne metody. W przypadku silniejszych reakcji alergicznych konieczne może być leczenie farmakologiczne na alergie skórne. Dostępne w aptekach maści na uczulenie (wysypkę) na policzkach, czole czy brodzie mogą zawierać leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory H1 i tym samym ograniczają reakcję alergiczną, a także łagodne glikokortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają zmniejszyć obrzęk i świąd.

W razie wysypki na czole, brodzie czy policzkach, zastosowanie znajdują również maści na uczulenie na twarzy bez recepty, zawierające składniki łagodzące. W leczeniu alergii skórnej sprawdzą się kosmetyki z aloesem, alantoiną, pantenolem, ekstraktem z ogórka i witaminą E. Również rumianek i nagietek pomagają poprawić kondycję podrażnionej skóry i ograniczyć silny świąd.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące uczulenia na twarzy.

Czy uczulenie na twarzy może być spowodowane kosmetykami?

Niektóre składniki kosmetyków mogą powodować reakcje alergiczne u osób o wrażliwej skórze. Dlatego do codziennej pielęgnacji warto wybierać produkty hypoalergiczne.

Uczulenie na twarzy po kremie – co robić?

W przypadku zaobserwowania u siebie uczulenia po kremie do twarzy, należy zrezygnować ze stosowania kosmetyku i skonsultować się z lekarzem. W trakcie wizyty przeanalizuje on skład kremu, który może wywoływać reakcję alergiczną.

Czy dieta może wywoływać uczulenie na twarzy?

Wybrane pokarmy, takie jak białka mleka krowiego czy gluten mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Warto obserwować, czy niektóre produkty zwiększają nasilenie objawów.

Czy uczulenie na twarzy może być dziedziczne?

Skłonność do reakcji alergicznych może mieć podłoże genetyczne, dlatego osoby z rodziną obciążoną alergiami są bardziej narażone na rozwój uczulenia na twarzy.

e -Konsultacja z Receptą Online Alergia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Jak wygląda uczulenie na twarzy?

W przypadku alergii skórnej na twarzy, pacjenci mogą doświadczać różnorodnych symptomów. Do najczęściej obserwowanych należy zaliczyć takie zmiany skórne, jak zaczerwienienie naskórka, uczucie swędzenia oraz pojawienie się wysypki. Alergia kontaktowa, pokarmowa lub wziewna może objawiać się wysypką na policzkach, na czole, brodzie, w okolicy skroni oraz pobliżu nosa i ust.

Dodatkowo, osoby dotknięte alergią mogą obserwować u siebie obrzęk, pieczenie skóry twarzy, a nawet jej ból przy dotyku. Charakterystyczne są również takie dodatkowe objawy, jak nadmierna suchość skóry, która może prowadzić do jej łuszczenia się.

Możliwe jest też pojawienie się pęcherzyków (pokrzywka alergiczna) czy drobnych krostek alergicznych na twarzy, nazywanych potocznie kaszką. Zmiany alergiczne mogą również objawiać się poprzez rumień, czyli odczyn zapalny skóry.

Warto zwrócić uwagę, że objawy wywołane reakcją alergiczną nie ograniczają się wyłącznie do twarzy – mogą rozprzestrzeniać się także na szyję i dekolt.

W niektórych przypadkach alergia skórna może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz do zaczerwienienia, swędzenia i łzawienia oczu. Rzadziej występują objawy ogólnoustrojowe: podniesiona temperatura ciała, uczucie ogólnego rozbicia i bóle głowy.

Na przykład u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele alergia skórna na twarzy obejmuje policzki oraz okolice oczu i ust, ponadto wysypka występuje np.

Czytaj dalej...

Według dyrektywy Unii Europejskiej miód to słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, a następnie przerabiają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach.

Czytaj dalej...

Kaszka na skórze twarzy, czerwone suche plamy na policzkach, wysypka na szyi i dekolcie to tylko kilka objawów uczulenia na twarzy, które mogą wystąpić jako reakcja alergiczna na słońce, dane pokarmy, kosmetyki, środki drażniące i inne.

Czytaj dalej...

Ważna jednak jest także codzienna pielęgnacja przesuszonej i swędzącej skóry - zwykle zaleca się natłuszczanie jej i nawilżanie za pomocą kosmetyków z grupy emolientów emulsje do kąpieli, kremy, maści, lotiony.

Czytaj dalej...