Alergie i zmiany skórne - jak je rozpoznać i leczyć?

Wykwity wtórne

Nadżerka jest powierzchownym ubytkiem naskórka, który ustępuje bez pozostawienia blizny. Nadżerki tworzą się w miejscu wykwitów pierwotnych: pęcherzyków, pęcherzy, krost, sączących grudek.

Przeczos

Fot. 9. Przeczos

Przeczos linijny ubytek naskórka będący następstwem drapania. Odmiennie niż nadżerki, przeczosy występują w skórze niezmienionej na skutek mechanicznych urazów.

Pęknięcie, szczelina

Pęknięcie, szczelina jest płytkim linijnym ubytkiem skóry dotyczącym głównie naskórka. Występuje w okolicach, gdzie skóra narażona jest na napinanie i rozciąganie (okolica otworów naturalnych, brodawek sutkowych, dużych stawów). Czynnikami predysponującymi do pęknięć są: suchość skóry i jej wzmożone rogowacenie (rogowiec dłoni i stóp), obrzęk i stan zapalny (wyprzenia drożdżakowe, grzybica stóp międzypalcowa).

Rozpadlina

Rozpadlina różni się od pęknięcia głębszym usadowieniem, sięgającym do skóry właściwej. Zmiany te łatwiej ulegają wtórnemu zakażeniu, goją się z pozostawieniem blizny.

Łuska

Fot. 10. Łuska

Fot. 11. Strup

Fot. 12. Owrzodzenie

Łuska jest wykwitem powstającym w wyniku niepełnego oddzielania się powierzchownych, zrogowaciałych warstw naskórka.

Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy: złuszczanie otrębiaste (łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra) i złuszczanie płatowe (erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego).

Strup

Strup – wykwit powstający na skutek zasychania na powierzchni skóry płynu surowiczego, ropnego lub surowiczo-krwawego z resztkami rozpadłych komórek, krwinek i bakterii. Następstwem strupów pokrywających nadżerki są przejściowe przebarwienia, natomiast pokrywających owrzodzenia – blizny.

Alergia skórna: jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Alergia skórna objawia się nieestetycznymi wykwitami i uporczywym świądem. Dolegliwości te najczęściej wiążą się z tzw. wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry, ale mogą też stanowić efekt nieprawidłowych reakcji na składniki pokarmu, pyłki roślin czy roztocza kurzu. Jak leczyć tego typu schorzenia?

  • Alergia skórna to różnego rodzaju schorzenia objawiające się w postaci wyprysków skórnych i świądu, takie jak wyprysk kontaktowy czy AZS.
  • Odczyny alergiczne na skórze mogą też wywoływać składniki diety, a także pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie.
  • W leczeniu alergii skórnych zaleca się eliminację czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.
  • Co to jest alergia skórna?
  • Przyczyny alergii skórnej
    • Alergia skórna a tarczyca
    • Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
    • Objawy alergii skórnej u dzieci
    • Leki na alergię skórną u dzieci
    • Maść na alergię skórną

    Co to jest alergia skórna?

    Alergia skórna to uczulenie spowodowane kontaktem z alergenem. Mechanizmy powstawania alergii szczegółowo opisaliśmy w ostatnim artykule, w którym tłumaczyliśmy, jak organizm nadgorliwie reaguje na substancje będące dla zdrowego bezpiecznymi. Dla uczulonego jednak niewłaściwy krem, różne pokarmy, szklanka mleka, zmiana koloru włosów i inne mogą być przyczyną nadprodukcji histaminy odpowiedzialnej za uciążliwe objawy alergii skórnej. Dlatego ważne jest aby poznać jakie alergeny powodują objawy alergii. Ułatwi to unikanie alergenów co z kolei pozwoli ograniczyć czy nawet wyeliminować nieprzyjemne objawy alergii skórnej.

    Przyczyną alergii skórnej jest najczęściej bezpośredni kontakt z alergenem – może to być wiele kosmetyków nowy krem do twarzy, farba do włosów czy tusz do rzęs, ale i złoty łańcuszek na szyi czy nawet okulary przeciwsłoneczne zawierające nikiel. Produkty te mogą być powodem np. wyprysku kontaktowego i nieprzyjemnych zmian skórnych, co z kolei może świadczyć o alergii na nikiel .

    Częstym powodem wystąpienia alergii skórnej jest również spożycie pokarmów alergizujących – orzechów, mleka czy produktów w swoim składzie posiadających gluten – oraz wdychanie alergenów ( alergia wziewna ) w postaci pyłków czy oparów formaldehydu. Tak naprawdę nie ma reguły, co może wywołać alergię skórną, jednak poznanie przyczyny uczulenia będzie pierwszym i najważniejszym krokiem do złagodzenia objawów, a następnie wdrożenia leczenia.

Do chorób o podłożu alergicznym zalicza się alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, astmę, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk kontaktowy, alergię pokarmową oraz reakcje anafilaktyczne.

Czytaj dalej...

Według dyrektywy Unii Europejskiej miód to słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, a następnie przerabiają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach.

Czytaj dalej...

Częstym powodem wystąpienia alergii skórnej jest również spożycie pokarmów alergizujących orzechów, mleka czy produktów w swoim składzie posiadających gluten oraz wdychanie alergenów alergia wziewna w postaci pyłków czy oparów formaldehydu.

Czytaj dalej...

Kluczowe jest przede wszystkim zapobieganie unikanie kontaktu z alergenem, noszenie specjalnych okularów w trakcie pylenia, częste przemywanie oczu i twarzy, czasem nawet przepłukiwanie oka solą fizjologiczną.

Czytaj dalej...