Depilacja laserowa IPL RF - Wszystko, co musisz wiedzieć
Depilacja IPL a Light Sheer – przeciwwskazania
Zarówno zabieg depilacji IPL, jak i Light Sheer charakteryzują się niezwykłą skutecznością, jednak tak jak w przypadku każdego zabiegu wyróżniamy przeciwwskazania do przeprowadzania tego typu przedsięwzięcia:
- kologenozy, choroby tkanki łącznej,
- epilepsja (padaczka) -zabiegi laserowe emitują błyski światła, które mogą wywołać atak,
- skłonność do przerostowych keloidów – blizny przerostowe,
- porfiria,
- nadwrażliwość na płomienie słoneczne,
- nowotwory i inne choroby skórne,
- ciąża,
- uszkodzenia naskórka w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzany zabieg,
- protezy metalowe i implanty w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg,
- rozrusznik serca.
Występują również pewne ograniczenia co do wykonywania zabiegów laserowych, te ograniczenia nie powodują wyłączenia z zabiegu, jednak jeśli występuje u Ciebie któreś z poniższych, wówczas nasz specjalista w czasie konsultacji podejmie decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu, bądź też przełożeniu go na inny termin.
Jakie to są ograniczenia?
- Żylaki
- Cukrzyca
- Łuszczyca
- Przyjmowanie leków fotouczulających, również ziół – musi być odstęp około 2 tygodni pomiędzy zakończeniem przyjmowania leków, a zabiegiem
- Karmienie piersią
- Świeza opalenizna – podrażniona skóra
- Czerniak w rodzinie
- Aktywne infekcje
- Przeprowadzona w miejscu zabiegu wcześniejsza depilacja woskiem – zalecana jest rezygnacja z używania wosku w okresie 4 tygodni przed zabiegiem
- Brak pełnoletniości – zabieg przed 18 rokiem życia może być wykonywany tylko za zgodą rodziców
- Zażywanie leków rozrzedzających krew
Laser E-light – charakterystyka
Czym jest laser E-light? Depilacja tego typu to technologia, która pozwala usunąć większość kolorów włosów. Ilość zabiegów, które będą składać się na efektywną terapię zależna jest od typu skóry i koloru włosów oraz depilowanego obszaru. Zazwyczaj potrzebne jest wykonanie od 4 do 8 zabiegów. E-light (IPL + RF) łączy ze sobą energię światła IPL z energią RF (radio frequency). Metoda ta opiera się na energii świetlnej, która absorbowana jest przez chromofory, czyli między innymi melaninę, barwnik zawarty we włosach. Energia świetlna ulega przemianie na energię termiczną, która odpowiednio podgrzewa włos, w efekcie czego dochodzi do tak zwanej selektywnej fototermolizy. Wiązka emituje promienie świetlne, które są rozproszone i mają różną długość, przez co mogą penetrować skórę na różnych głębokościach oraz działać wielokierunkowo. Przepływ prądu RF stanowi podstawę działania tej metody, ponieważ uzupełnia działanie IPL. Energia światła zagrzewa łodygę włosa i zniszczy podgrzewany mieszek włosowy. Dlatego bardzo ważne jest dostarczenie do skóry odpowiednio wysokiej energii.
By zabieg zakończył się z powodzeniem, konieczna będzie obecność łodygi włosa w mieszku włosowym. Dlatego przed zastosowaniem tej metody nie należy poddawać się epilacji chemicznej czy na przykład stosować plastrów z woskiem. Jeżeli do tego doszło, to należy odczekać około 4 tygodni po ostatnim zabiegu usuwania włosków.
Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku dniach od zabiegu. Włosy zaczną wychodzić i na skórze pojawiają się “łyse” obszary. W przypadku ciemniejszych i grubszych włosów efekt ten następuje zazwyczaj szybciej.

IPL a laser LightSheer
Warto najpierw wyjaśnić sobie pewne nieścisłości. Jak wskazuje słowo “laser” pochodzące z języka angielskiego, jest to skrót od słów Light Amplification by Stimulated Emissfion of Radiation.
Urządzenie działa przy pomocy uporządkowanej wiązki światła o jednej długości fali. Natomiast IPL nie jest laserem! Z kolei LightSheer jest technologią, która pojawiła się na rynku już w latach 80.
Od tamtej pory jest stale rozwijana, a efekty uzyskane przy pomocy lasera diodowego Light Sheer nie mają praktycznie sobie równych. Od samego początku laser ten gwarantował skuteczne efekty. Jednocześnie funkcjonowały lasery aleksandrytowy, rubinowy, Nd:Yag. Ze względu na to, że zabieg z ich użyciem był inwazyjny i bolesny, zostały wyparte przez laser diodowy.