Antybiotyk a depilacja laserowa - Czy można łączyć te zabiegi?
Depilacja laserowa: jak przebiega, ile kosztuje i czy boli? Przeciwwskazania i pielęgnacja po zabiegu
Depilacja laserowa przeznaczona jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji. Po kilku zabiegach depilacji laserowej można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się na skórze przez długi czas. Jak przebiega depilacja laserowa i czy boli? Poznaj też przeciwwskazania do tego zabiegu i zasady pielęgnacji po jego przeprowadzeniu oraz dowiedz się, jaka jest cena depilacji laserowej.
Spis treści
- Depilacja laserowa: przeciwwskazania
- Depilacja laserowa: przygotowanie do zabiegu
- Na czym polega epilacja laserem diodowym?
- Depilacja laserowa: przebieg zabiegu
- Depilacja laserowa: po zabiegu
- Depilacja laserowa: cena
- Depilacja laserowa: czy boli?
Depilacja laserowa zalecana jest osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych (grudek i krostek). Największą zaletą tego typu depilacji jest całkowite lub niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Podobny zabieg trzeba powtarzać, ale już po kilku sesjach depilacji laserowej możemy cieszyć się gładką skórą nawet przez parę lat.
Depilacja laserowa a przyjmowane leki – które mogą być przeciwwskazaniem?
Osoby chcące poddać się epilacji najczęściej zastanawiają się nad tym, czy mogą stosować leki hormonalne i przeciwbólowe przed zabiegiem. Przedstawiamy Ci listę najczęstszych wątpliwości wraz z odpowiedziami:
Leki przeciwbólowe a depilacja laserowa – nie wszystkie można przyjąć przed zabiegiem!
Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe to zależność, na którą powinno się uważać: większość dostępnych środków, takich jak Ibuprom, Ibum czy Ketonal należy odstawić na około 2 doby przed odbyciem zabiegu. Zwróć uwagę na substancję czynną w preparatach przeciwbólowych – jeśli dzień przed epilacją złapie Cię migrena, wyłącznie tabletki na bazie paracetamolu będą dozwolone.
Co jeśli złapie choroba? Czyli kwestia antybiotyków
Jeżeli rozchorowałeś się na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem i lekarz przepisał Ci azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol, lepiej przełóż zabieg, ponieważ przyjmowanie tych leków znajduje się na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej. Pozostałe antybiotyki najlepiej skonsultować indywidualnie, podając przed wizytą nazwę oraz dawkę leku.
Depilacja laserowa a leki hormonalne
Leki hormonalne przyjmowane na stałe zazwyczaj nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na przebieg epilacji, ale koniecznie poinformuj o nich podczas konsultacji wstępnej. Wyjątkiem jest występowanie niektórych skutków ubocznych, zwłaszcza tych dotyczących problemów skórnych.
Ważne: Leki hormonalne, między innymi te na tarczycę, nie wykluczają zabiegu, jednak stosując je, musisz się liczyć, że efekt pojedynczej sesji będzie się różnił od standardowego, a całkowita trwała epilacja może być trudniejsza do osiągnięcia.
Przeciwwskazania do laserowej depilacji
Trzeba bowiem pamiętać, że istnieją różne przeciwwskazania do stosowania laseru. Na przykład ciąża jest takim momentem, kiedy zaleca się nie korzystać z depilacji laserowej, ponieważ z jednej strony nie testuje się urządzeń laserowych na osobach w ciąży, a z drugiej kobiece ciało w tym okresie jest w procesie zmian, reaguje inaczej niż zwykle, zwłaszcza pod wpływem hormonów, co może skutkować odczuciami bólowymi, wystąpieniem przebarwień czy podrażnień.
Także zażywanie tak silnych leków jak antybiotyki stanowi przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej. Ani w trakcie kuracji, ani dwa tygodnie po niej nie można poddać się zabiegowi i wypada o fakcie zażywania antybiotyków szczerze powiedzieć osobie przeprowadzającej z nami wywiad przed depilacją. Ponieważ antybiotyki należą do grupy leków światłouczulających, a co za tym idzie uwrażliwiają naszą skórę na światło, a to może prowadzić do wystąpienia poparzeń, podrażnień czy przebarwień pod wpływem działania lasera. Warto wiedzieć, że także dziurawiec – popularne zioło do picia czy składnik herbat – ma właściwości światłouczulające. Jeśli mamy wątpliwości, co do właściwości zażywanych przez nas leków czy ziół, warto zapytać o to lekarza czy farmaceutę. A także pamiętać o tym, że organizm po antybiotykoterapii czy stosowaniu innych silnych leków (np. retinoidów, które też są światłouczulające swoją drogą i ich ślady pozostają w organizmie do kilku miesięcy) jest osłabiony i może gorzej znosić zabieg.