Antybiotyk a depilacja laserowa - Czy można łączyć te zabiegi?

Antybiotyki a depilacja laserowa

Depilacja laserowa to obecnie najnowocześniejsza i najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. W stosunkowo krótkim czasie daje rewelacyjne efekty – trwale pozbywamy się włosków i zyskujemy ogromny komfort życia. Jednak decydując się na tę metodę, trzeba zachować pewne środki ostrożności. Zwłaszcza kiedy stosujemy antybiotykoterapię.

Innowacyjne lasery pozwalają dziś na pozbycie włosków niezależnie od naszego fototypu. Zminimalizowane są także odczucia bólowe podczas zabiegu, co sprawia, że jest on dostępny nawet dla osób z delikatną, szczególnie wrażliwą skórą czy umożliwia depilację tak czułych miejsc jak pachy czy strefy intymne. Już jeden zabieg depilacji laserowej usuwa do 30% niechcianego owłosienia z wybranego przez nas obszaru. Aby jednak uzyskać zadowalające efekty i pozbyć się do 95% włosków, trzeba poddać się serii zwykle 9 zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Chodzi o to, że nasze włosy na ciele są w tym samym czasie w różnych fazach wzrostu, a laser działa tylko na te, które są w fazie zwanej anagenem.

Depilacja laserowa: czy boli?

Osoby zastanawiające się nad zabiegiem depilacji laserowej obawiają się przede wszystkim bólu. To, jak go odczuwamy, zależy od naszej kombinacji włosów i melaniny - osoby czarnoskóre mają jej więcej niż białe, a te o ciemniejszej karnacji więcej niż osoby blade. Im ciemniejsze i gęstsze włosy i ciemniejszy odcień skóry, tym odczuwany ból będzie większy.

Wiele zależy też od progu odczuwania bólu przez daną osobę. To, co dla jednych jest "ukłuciem komara", innych może bardzo boleć. Kosmetolożka przykłada laser do ciała punkt po punkcie, laser wydaje specyficzny dźwięk - "strzał", który również może powodować dyskomfort. Kobiety określają ból podczas depilacji laserowej jako pieczenie, szczypanie. Niektóre porównują go do depilacji depilatorem, inne - do wyrywania brwi pęsetą.

dr Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej, założycielka kliniki Estetica Nova

- Mediostar Next Pro to laser stosowany m.in. w zabiegach usuwania owłosienia. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego i wysoce wydajnego systemu chłodzenia zabiegi depilacji są praktycznie bezbolesne. To bardzo ważne dla naszych pacjentek, które często bardzo nieprzyjemnie wspominają zabiegi depilacji innymi urządzeniami. Mediostar Next Pro łączy w sobie z wygodę i efektywność zabiegu. Głowica depilacyjna pracuje na 2 długościach fali 808 nm i 940 nm.

W zależności od fototypu i koloru włosów różny jest procentowy rozkład tych fal w wiązce. Dlatego właśnie laser jest bezpieczny nawet dla wyższych fototypów i skutecznie depiluje jasne włosy. Dodatkowym atutem jest możliwość podpięcia kilku innych głowic zabiegowych. W klinice stosuję również głowicę vaskularną o długości fali 940 nm, bardzo skutecznie zamykającą naczynka zarówno na twarzy, jak i na nogach.

Komfort i bezpieczeństwo zabiegu zapewni pacjentkom laser Motus AX. W przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku posiada unikatową szafirową głowicę, która schładza skórę do temperatury 15 stopni. Laser świetnie sprawdzi się również na jasnych włosach (z wyjątkiem białych i siwych).

Niewskazane suplementy? Herbaty ziołowe muszą zaczekać

Wśród suplementów do odstawienia na minimum miesiąc przed epilacją znajduje się wiele preparatów ziołowych (w tym również domowe herbatki i napary) lub nawet te zawierające zioła jako jeden ze składników. Wśród ziół, na które musisz uważać, znajdują się m.in. tak powszechnie używane rośliny jak mięta czy pokrzywa. Reszta z nich to:

  • bratek,
  • skrzyp,
  • nagietek,
  • dziurawiec,
  • melisa,
  • rumianek,
  • waleriana,
  • lubczyk,
  • kminek,
  • bergamotka,
  • arcydzięgiel.

Tak jak w większości przypadków, tutaj ważna będzie ilość. Jedna herbata miętowa dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinna zaszkodzić, natomiast codziennie pite mieszanki na odchudzanie czy detoks organizmu mogą niekorzystnie wpłynąć na efekt lub przebieg zabiegu, dlatego lepiej podejść do nich z głową i wyeliminować z diety przed epilacją. W przypadku depilacji laserowej a sterydów, temat również jest skomplikowany i przede wszystkim przeciwwskazania zależą tu od składu sterydów.

Czy ten post był pomocny?

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

W przypadku silniejszych objawów, leczenie trądziku polega na przyjmowaniu leków doustnie antybiotyk, retinoid w postaci izotretynoiny, leki hormonalne i często też preparatów stosowanych zewnętrznie.

Czytaj dalej...

Odpowiedzialne stosowanie Niewłaściwe stosowanie antybiotyków, takie jak nadużywanie lub niekompletne kuracje, może prowadzić do rozwoju oporności bakterii, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Czytaj dalej...

Oczywiście można postawić na odpowiednią dietę, jednak składniki odżywcze z pożywienia mają różną wchłanialność i czasem jest ich po prostu zbyt mało, dlatego warto zdecydować się na dodatkową suplementację.

Czytaj dalej...