Antybiotyk na zapalenie mieszka włosowego - Skuteczne leczenie i porady

Leczenie zapalenia mieszków włosowych i pielęgnacja zainfekowanej skóry - 5 rad

1. Odpowiednia higiena
Aby zapobiec infekcji, którą wywołuje gronkowiec złocisty, trzeba dbać o higienę ciała. Dobrze jest używać mydła ze środkami o działaniu dezynfekującymi. Należy również regularnie zmieniać bieliznę.

2. Podrażnienie po depilacji
Często do infekcji dochodzi w wyniku depilacji, dlatego należy pamiętać o regularnym czyszczeniu maszynki do golenia czy depilatora, używając np. wody utlenionej. Zapalenie mieszków włosowych na nogach wyglądem nie różni się od zwykłego podrażnienia. Jednak istnieje sposób na to, żeby odróżnić te dwa schorzenia, można nanieść na miejsce po depilacji lekką maść. W przeciwieństwie do zapalenia mieszków włosowych, podrażnienie zniknie po nałożeniu produktu.

3. Stosowanie maści z antybiotykiem
Gdy mieszek włosowy jest zainfekowany, . Poprawa powinna przyjść po kilku dniach. W innym przypadku należy zacząć zażywać doustnie antybiotyk. W takiej sytuacji konsultacja z lekarzem wydaje się niezbędna. Oprócz antybiotyku można dodatkowo zażywać witaminę C i witaminy z grupy B.

4. Nie wyciskaj ropnych zmian!
O skórę lepiej dbać, zapobiegając, niż lecząc, jednak gdy powierzchowna infekcja przerodzi się, np. w czyraki, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wolno wyciskać czy wyduszać zmian, gdyż może to spowodować spotęgowanie się stanu zapalnego i jego rozprzestrzenienie. Czas sam sprawi, że czyraki samoistnie się zagoją. W celu przyspieszenia dojrzewania czyraka i jego zniknięcia, możemy na zmienione miejsca kłaść wilgotne i rozgrzewające kompresy.

5. Dobrze dobrane kosmetyki
Oprócz stosowanie mydła o działaniu dezynfekującym, należy wyposażyć kosmetyczkę w odpowiednio dobrane kremy czy żele, które nawilżą i złagodzą naszą skórę. Nie powinny zawierać konserwantów. Kosmetyki takie jak Lipikar Fluid od La Roche-Posay to odpowiedni produkt do codziennej pielęgnacji skóry potrzebującej nawilżenia, ukojenia i wzmocnienia bariery ochronnej. Kojąco-ochronna emulsja pozytywnie wpłynie na promienny wygląd cery, uelastycznienie oraz zredukowanie podrażnień i swędzenia. W skład produktu wchodzą substancje takie jak:

Stan zapalny mieszków włosowych a pielęgnacja skóry

Wiadomo już, że w przypadku zapalenia mieszków włosowych jedyną skuteczną terapią jest antybiotykoterapia. Niemniej przestrzeganie zasad higieny osobistej, odpowiednia dieta oraz pielęgnacja mogą wspomóc leczenie i sprawić, że nasza skóra będzie w o wiele lepszej kondycji.

Jeśli stan zapalny dotyczy okolicy głowy, najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiedni szampon na zapalenie mieszków włosowych. Bardzo ważne, aby był delikatny, wykazywał działanie nawilżające i zawierał łagodne substancje myjące. Intensywne pocieranie skóry głowy lub substancje drażniące, zawarte w niektórych szamponach do włosów, mogą wywołać zaostrzenie objawów.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pielęgnacji twarzy i ciała. Zmagając się z zapaleniem mieszków włosowych, powinniśmy unikać produktów, które mocno oczyszczają, a przy tym wysuszają skórę. Do oczyszczania twarzy i ciała warto sięgnąć po żel myjący Lipikar. Produkt wykazuje się niezwykle łagodnym działaniem, nawilża i zmiękcza naskórek. Jest to zasługą obecności kojącego niacynamidu oraz dobroczynnego masła shea, które już w trakcie kąpieli uzupełniają poziom lipidów w skórze, zapobiegając jej przesuszeniu. Żel posiada neutralne pH, neutralizuje szkodliwy wpływ twardej wody na skórę i sprawdzi się do stosowania w okolicach intymnych, a także do kąpieli niemowląt.

Tuż po kąpieli warto zadbać o zatrzymanie nawilżenia w skórze oraz jej odżywienie. Do tego celu idealnie sprawdzi się Lipikar Baume AP+M balsam do bardzo suchej skóry. To kosmetyk polecany przede wszystkim przy skórze atopowej i wrażliwej, jednak bardzo dobrze sprawdzi się także w przypadku problematycznego zapalenia mieszków włosowych. Kosmetyk w natychmiastowy sposób koi wymagającą skórę i niweluje nieprzyjemne uczucie swędzenia. Dogłębnie odżywia skórę, wspomaga odbudowę jej warstwy hydrolipidowej oraz przywraca naturalną równowagę mikrobiomu. Jego konsystencja jest niesamowicie lekka i szybko się wchłania, dlatego bez obaw można stosować go także w ciągu dnia.

Jak się objawia czyrak?

Czyrak zaczyna się jako zmiana rumieniowo-naciekowa w otoczeniu mieszka włosowego, z następowym powstaniem drobnego czerwono-fioletowego guzka. Guzek ten (średnio po około 4–6 dniach) przekształca się w krostę, która ulega martwicy i rozpadowi z wydzieleniem tzw. czopa martwiczego. Czyraki mają tendencję do samoczynnego opróżniania się z wytworzeniem kraterowatego ubytku skóry, po którego zagojeniu powstaje niewielka blizna. Może się zdarzyć, że nie dojdzie do pęknięcia czyraka i wytworzy się zagłębiona blizna. Obecność czyraków wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi, które ustępują w momencie pęknięcia zmiany.

Czyraki mogą być zlokalizowane praktycznie wszędzie, gdzie występują mieszki włosowe. Najczęściej są to twarz, pacha, kark, pośladki oraz przedsionek nosa i przewód zewnętrzny ucha. Groźną lokalizacją dla czyraków, która może się wiązać z powikłaniami ze strony układu nerwowego, są czyraki w okolicy twarzy (wargi górnej, nosa czy oczodołu) – z uwagi na bezpośrednie połączenia z żyłami z rejonu mózgowia, może nastąpić przejście zakażenia na zatokę jamistą lub opony mózgu.

Mnogie, nawracające czyraki oraz czyraki gromadne mogą przebiegać z powiększeniem węzłów chłonnych czy gorączką.

Zapalenia mieszków włosowych - rozpoznanie

Rozpoznanie zapalenia mieszków włosowych ustala się na podstawie stwierdzenia typowych wykwitów związanych z mieszkami włosowymi. Nie są wymagane dodatkowe badania laboratoryjne. W przypadku zmian skórnych zlokalizowanych na skórze twarzy konieczne może być badanie mykologiczne w celu zróżnicowania bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych z zakażeniem grzybiczym. W przypadku zmian przewlekłych i nawracających wskazane jest wykonanie badania na nosicielstwo gronkowca złocistego (wymaz z nosa).

Leczenie zapalenia mieszków włosowych o etiologii bakteryjnej polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina. W zmianach skórnych o bardziej nasilonym przebiegu wskazana może być antybiotykoterapia ogólna (często z uwzględnieniem antybiogramu). W przypadku figówki leczenie jest trudne i wymaga dłuższego podawania antybiotyków ogólnie.

Klasyczne formy gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych reagują dobrze na miejscowe antybiotyki. W postaciach przewlekłych konieczne może być wykonanie dodatkowych badań bakteriologicznych. Figówka natomiast może po sobie pozostawić bliznowacenie, a jej leczenie jest niekiedy kilkumiesięczne.

Unikaj stosowania niektórych substancji na skórę na kilka dni przed zabiegiem unikaj aplikowania na skórę produktów zawierających retinol, kwas salicylowy czy inne substancje mogące zwiększyć wrażliwość skóry na światło.

Czytaj dalej...

Odpowiedzialne stosowanie Niewłaściwe stosowanie antybiotyków, takie jak nadużywanie lub niekompletne kuracje, może prowadzić do rozwoju oporności bakterii, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Czytaj dalej...

Wrastające włoski pojawiają się, gdy po goleniu lub depilacji włos zamiast odrastać i przebić się ponad powierzchnię skóry, zagina się i zaczyna wrastać w skórę, w konsekwencji czego dochodzi do powstawania nieestetycznych i bolesnych krostek.

Czytaj dalej...

Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.

Czytaj dalej...