Wszystko, co musisz wiedzieć o dużych pryszczach pod skórą
Czerwony pryszcz pod okiem
Czerwony pryszcz pod okiem pojawia się w wyniku procesów zapalnych w ciele. Najczęściej czerwone pryszcze są haljaziami, czyli zapaleniem gruczołu powieki. Choroba rozwija się z powodu zablokowania kanału wyjściowego i gromadzenia w nim sekretu. W okulistyce halachazion jest dość powszechnym problemem, stanowiąc około 8% wszystkich patologii powiek. Choroba występuje w każdym wieku, ale najczęściej dotyka pacjentów w wieku 30-50 lat.
- Na tle jęczmienia mogą tworzyć się czerwone pryszcze, zwłaszcza gdy leczenie nawrotów jest niepełne. Choroby przewodu pokarmowego, skóry tłustej, łojotoku, dysbakteriozy, trądziku różowatego i wielu innych chorób przyczyniają się do rozwoju gradacji. Częste przeziębienia, hipotermia i stres, nieprzestrzeganie higieny osobistej i infekcje oczu, również przyczyniają się do powstawania wysypek pod oczami.
- W haljazione pod skórą górnej lub dolnej powieki znajduje się okrągła formacja sferoidalna. Pryszcz rośnie bardzo powoli i osiąga rozmiar 5-7 mm. Chorobie towarzyszy łzawienie i swędzenie. Wraz ze wzrostem nowotwór naciska na rogówkę, wywołując astygmatyzm.
- Bez szybkiej diagnozy i leczenia, nie ujawniony cholazion przekształca się w torbielowatą formację z zawartością śluzu. Gdy ropienie występuje objawy zapalne: obrzęk, zaczerwienienie skóry, pulsujące bóle głowy i ból na orbicie, zwiększenie temperatury ciała.
Do leczenia stosuje się konserwatywne metody: wkraplanie z kroplami do oczu dezynfekujących, suche kompresy termiczne. Czerwony pryszcz pod okiem jest przeciwwskazany do rozgrzania, ponieważ sprzyja rozprzestrzenianiu się zapalenia w pobliskich tkankach, rozwojowi ropnia lub ropnia. W szczególnie zaniedbanych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem lub laserem. Rokowanie choroby zależy całkowicie od skuteczności leczenia. Jeśli kapsułka nowotworu nie zostanie całkowicie usunięta, doprowadzi do nawrotów z powikłaniami.
Biały pryszcz pod okiem
Białe pryszcze pod okiem to milium lub prosyanka. To jest biały węgorz lub, po prostu, zamknięty czas pokryty łojem. Miliumoma nie powoduje bolesnych wrażeń, ale psuje ich wygląd. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wrażliwa, blisko zakończeń nerwowych. Takie pryszcze nie mają kontaktu z powierzchnią, więc nie stają się zaognione i pozostają białe przez długi czas. Proces zapalny rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy zarazki pojawią się w odpowiednim czasie. Ale mimo bezpieczeństwa tego rodzaju wysypki, wszystkie pryszcze, które pojawiają się w okolicy oczu, wymagają porady lekarskiej. Lekarz pomoże wykluczyć zapalny, infekcyjny i wirusowy proces wysypki.
Białe pryszcze pod okiem często pojawiają się u właścicieli skóry tłustej. Ten rodzaj skóry jest podatny na procesy zapalne, różne wysypki i defekty. Wynika to z aktywnej pracy gruczołów łojowych, które produkują w dużych ilościach podskórny tłuszcz, którego kanały nie mają czasu, aby przejść na powierzchnię skóry. Prowadzi to do zablokowania mieszków włosowych, tłuszcz gromadzi się pod grubą skórką i przechodzi w ropienie, czyli trądzik.
Biały trądzik pod oczami może sygnalizować, że organizm ma nadmiar cholesterolu, a skóra reaguje na niego. Nie polecam samoleczenia milium, musisz przejść badanie w klinice i, jeśli to konieczne, poprosić o pomoc kosmetologów. Do usuwania potrząsaczy stosuje się techniki laserowe, mechaniczne usuwanie i elektrokoagulację. Obowiązkowe są zabiegi profilaktyczne: regularne oczyszczanie skóry, staranny dobór kosmetyków i właściwe odżywianie.
Pryszcze – Guzki i guzy
Jak wyglądają guzy?
Są podobne do grudek, ale o ile grudki są umiejscowione dość płytko, to guzy rozwijają się w głębszych warstwach skóry. Po naciśnięciu takiego guza (jest na wierzchu czerwony) czuć wyraźnie ból i twardość umiejscowioną dość głęboko.
Jak powstają guzy?
Guzy powstają w sposób podobny do grudek tzn. najpierw dochodzi do powstania luki w ścianie pora skóry, a następnie luka ta wypełnia się zanieczyszczeniami, dołączają się bakterie i rodzi się problem.
Problem jest tym większy, że głęboko w skórze może dojść do kolejnych pęknięć i tworzenia się kolejnych luk i w ten sposób guz rośnie i wypełnia głęboko położone warstwy skóry.
Jak postępować z guzami?
Nawet jeśli mocno się postarasz, to guza i tak nie wyciśniesz. Jest to oczywiście niewskazane, a powiedziałabym wręcz, że absolutnie zabronione. Próbując wycisnąć guza możesz jedynie doprowadzić do rozlania się jego zawartości wewnątrz skóry i rozprzestrzenić problem na większe powierzchnie.
Pojedyncze guzki mogą (i powinny) zanikać tak, jak grudki. Możesz je smarować po wierzchu środkami przeciwbakteryjnymi i też powinny zadziałać, choć nie tak dobrze, jak przy grudkach (muszą głębiej penetrować skórę).
Jeśli masz skłonności do tworzenia się guzów i masz ich sporo na ciele – konieczne będzie leczenie dermatologiczne, prawdopodobnie ogólnoustrojowe (tabletki). Samodzielnie niewiele zdziałasz.
Pryszcze podskórne – czym są i gdzie powstają?
Pryszcze podskórne są to ropne zmiany skórne, które powstają pod powierzchnią naskórka , a więc w głębszych warstwach skóry. Rozsiane są w różnych miejscach ciała, ale najczęściej pojawiają się w na czole, skroniach, policzkach, szyi, dekolcie czy na plecach. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. Zazwyczaj przyjmują one postać cyst lub twardych guzków , a czasem stanowią jedynie drobne wybrzuszenia naskórka.
Cysty powstają bezpośrednio pod naskórkiem i charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Głównie są koloru czerwonego lub białego z czerwoną obwódką. Mogą być nabrzmiałe, ponieważ są wypełnione ropą. Guzki są twardsze od cyst, ponieważ powstają w głębszych warstwach skóry. Obie formy pryszczy podskórnych bolą przy dotyku. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać, ponieważ zostawiają po sobie trwałe i ciemne blizny, które trudno się leczy i maskuje [1, 4].
