Antybiotyk w leczeniu trądziku różowatego - Skuteczne strategie i najnowsze odkrycia
Trądzik różowaty – zapobieganie
Trądzik różowaty występuje u osób z predyspozycją genetyczną (występuje również u innych członków rodziny) bądź u osób ze skłonnością osobniczą do tego typu zmian skórnych. Tacy pacjenci powinni prawidłowo pielęgnować skórę, unikać pikantnych potraw, silnego nasłonecznienia (podczas ekspozycji na słońce stosować preparaty z filtrami co najmniej SPF 30), alkoholu, w miarę możliwości zredukować sytuacje stresowe.
Czy kontynuować leczenie izotretynoiną? Zażywam izotretynoinę, jednak cały czas wątpię, czy ten lek jest odpowiedni w moim przypadku. Czy może powinnam poszukać innego lekarza i zacząć leczyć się kolejny raz środkami antykoncepcyjnymi? Dodam, że podczas przyjmowania leku zmiany zajęły całą twarz. Nigdy wcześniej nie miałam problemów z cerą.
Trądzik różowaty – pierwsze objawy Czy na tym etapie wystarczyłoby leczenie laserem, czyli zamknięcie naczynek i pozbycie się rumienia, czy trzeba udać się do dermatologa i wdrożyć jakieś leczenie?
Czy trądzik różowaty jest chorobą zakaźną? Czy trądzik różowaty jest chorobą zakaźną? Mam w pracy kolegę, który ma zdiagnozowany - wygląda po prostu paskudnie, z jakimiś czerwonymi „czyrakami” na twarzy.
Jak wyleczyć trądzik różowaty? Od ponad trzech lat mam problem z trądzikiem różowatym. Dwukrotnie z polecenia dermatologa stosowałam antybiotyk Unidox Solutab 100 mg przez 2-3 miesięce (2x dziennie) bez większych rezultatów. Co mogę zrobić, żeby się go pozbyć?
Trądzik różowaty na nosie (rhinophyma), czyli podskórne zmiany guzkowate na nosie Proszę o podanie najnowszych metod leczenia trądziku różowatego. Mam 70 lat i cale życie z nim walczę. Ostatnio robią mi się zgrubienia na nosie.
Wybrane treści dla Ciebie
Trądzik - leczenie izotretynoiną: retinoidy doustne i stosowane miejscowo Od początku 2011 r. leczę trądzik na twarzy. Zaczęłam od kuracji antybiotykiem, przyjmowałam zastrzyki, próbuję leczyć trądzik laserem. Czym mogę wyleczyć tak uciążliwy trądzik?
Trądzik różowaty – leczenie naturalne
Przy trądziku różowatym leczenie naturalne również może okazać pomocne, szczególnie gdy dotychczas stosowane metody zawiodły lub pomogły tylko na krótko. Warto wypróbować na przykład picie ziół, które wspomagają wydalanie toksyn z organizmu. Należą do nich: ziele krwawnika, ziele fiołka trójbarwnego, ziele czystka, liść pokrzywy, ziele skrzypu, kwiat nagietka, owoc dzikiej róży. Dodatkowo wspomniane zioła mają także właściwości przeciwzapalne, a niektóre z nich uszczelniają naczynka krwionośne (dzika róża, fiołek trójbarwny). Najlepiej działają stosowane w mieszankach.
Co na trądzik różowaty? Trądzik różowaty należy leczyć, ale niestety nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą tę chorobę. Celem terapii jest wyciszanie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian. Leczenie niekiedy bywa żmudne i długotrwałe, i może nie przynosić rezultatów tak szybko, jak początkowo się spodziewaliśmy. Oprócz stosowania się do zaleceń dermatologa, wspomagająco warto sięgać po kosmetyki dostosowane do potrzeb cery i wprowadzić odpowiednie zmiany do stylu życia, aby w przyszłości cieszyć się zdrowszą skórą.
Bibliografia:
1. Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
2. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997
3. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
4. Trznadel-Budźko E, Kaszuba A, Wieczorek M., Trądzik różowaty – etiopatogeneza, klinika oraz wybrane metody leczenia, 1999
5. Bakar O., Demircay Z., Yuksel M., Haklar G, Sanisoglu Y., The effect of azithromycin on reactive oxygen species in rosacea, 2007
Nasza opinia o Clindacne
Po trzymiesięcznej kuracji Clindacne można liczyć na znaczną poprawę kondycji skóry. Niedoskonałości wyraźnie znikają, a cera staje się gładsza. Mimo wszystko lek ten nie rozwiązuje całości problemu, a pewne aspekty jego stosowania mogą budzić kontrowersje.
Po pierwsze jest to żel do działania miejscowego i jak wiele podobnych produktów nie nawilża skóry. I wtedy pojawia się dylemat, kupować krem nawilżający czy nie, skoro nie zalecają stosować innych produktów na skórę? A jeżeli nie będziemy nawilżać skóry, może popękać, stać się sucha i matowa. Jest to problem, który pojawia się przy wielu produktach o działaniu naskórnym, a co więcej, Clindacne to antybiotyk, więc tym bardziej trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością i częstością smarowania.
Drugą wadą leku jest jego tymczasowe działanie. Jest to produkt likwidujący zmiany trądzikowe o charakterze łagodnym i umiarkowanym, aczkolwiek nie zapobiega nawrotom choroby. Jeżeli chcemy, aby trądzik się nie pojawiał, musimy zmienić dietę i pamiętać o witaminach. A co z trądzikiem hormonalnym, który pojawia się niezależnie od pożywienia? No właśnie, producenci leku nie wzięli pod uwagę tych aspektów, przez co, pomimo dobrej ceny, Clindacne nie jest do końca skutecznym lekiem.
Opinie o Clindacne, które można spotkać w internecie, są różne. Od pozytywnych po kompletnie negatywne, w zależności od tego, jak produkt podziałał indywidualnie. Jak widać, jest to żel, który warto wypróbować, jeżeli zaleci go lekarz, jednak niekoniecznie będzie złotym środkiem na trądzik.
Zobacz też: Rozex – opinie, efekty. Czy działanie miejscowe ma sens?
Clindacne to produkt na receptę, przepisywany przez dermatologów, ale czy trzeba udać się do lekarza, aby znaleźć coś, co pomoże nam w walce z trądzikiem? Tabletki Nonacne wciąż górują na listach rankingów najlepszych środków na trądzik i są dostępne bez recepty, a ich działanie zostało potwierdzone przez wielu użytkowników.
Trądzik różowaty – odmiany
Trądzik różowaty jest przypadłością, której przyczyny nie są w stu procentach znane. Zwykło się uznawać, że występuje on u osób z tak zwaną predyspozycją do zachorowania na trądzik różowaty. Jest to skłonność do silnych reakcji na zewnętrzne bodźce, objawiająca się nagłym, silnym zaczerwienieniem twarzy. Jednocześnie wyróżnia się najbardziej prawdopodobne przyczyny trądziku:
- Predyspozycje genetyczne – nie da się dokładnie ocenić prawdopodobieństwa pojawienia się trądziku różowatego, jednak uważa się, że ryzyko wystąpienia objawów wzrasta, gdy rodzice lub dziadkowie zmagali się z tą przypadłością. Nie oznacza to jednak, że trądzik różowaty nie może pojawić się u osoby nieobciążonej genetycznie. I przeciwnie – gdy u rodziców dziecka pojawiło się to schorzenie, nie ma pewności, że pojawi się również u dziecka.
- Zaburzenia pracy naczyń krwionośnych przy jednoczesnym nadmiernym ukrwieniu – gdy ściany naczyń krwionośnych są kruche i nieelastyczne, nie wytrzymują naporu krwi i rozszerzają się, a potem nie powracają do pierwotnych rozmiarów (lub trwa to długo). To przyczynia się do powstania rumienia (zwłaszcza w centralnej części twarzy, czyli tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych). Nadmierne ukrwienie może doprowadzić do stałych zmian w skórze twarzy.
- Zaburzenia hormonalne – nadprodukcja estrogenów, czyli hormonów płciowych, wpływa na rozluźnianie mięśni naczyń krwionośnych. Prowadzi to zwiększenia rumienia i pojawiania się na powierzchni skóry widocznych, rozszerzonych naczyń.
- Stany zapalne gruczołów łojowych i nadprodukcja łoju – w obrębie gruczołów łojowych powstają stany zapalne, które mają charakter nawrotowy. Wpływa to na przyrost tkanki łącznej i widoczne zgrubienie skóry, które mogą prowadzić do nieodwracalnej guzowatości. Dodatkowo pojawiają się wypryski i rozszerzone pory, a skóra jest przetłuszczona.
- Rumień może pojawiać się na twarzy w wyniku stresu, zmiennych warunków atmosferycznych, skoków temperatury, gorących kąpieli, sauny, spożywania alkoholu, gorących lub pikantnych potraw, promieniowania UV, drażniących lub rozgrzewających kosmetyków czy przegrzania w wyniku wysiłku fizycznego.
Trądzik różowaty – leki, które są stosowane
Ze względu na sposób stosowania, leki na trądzik różowaty możemy podzielić na zewnętrzne oraz doustne.
Leki na trądzik różowaty do stosowania miejscowego mają postać kremów, żeli, maści lub płynów. Są nakładane na chorobowo zmienioną skórę.
Najczęściej przepisywane zostają preparaty zawierające:
- metronidazol – jest to lek o działaniu przeciwzapalnym. Posiada też właściwości przeciwutleniające. Zmniejsza zaczerwienienia oraz zmiany zapalne,
- kwas azelainowy – charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i keratolitycznym. Ogranicza zmiany rumieniowe oraz krostki i grudki. Jest skuteczny w redukowaniu przebarwień pozapalnych,
- 10% sulfacetamid sodu z 5% siarką – działają bakteriostatycznie i pomagają zmniejszyć rumień oraz zmiany zapalne.
Rzadziej stosowane są:
- nadtlenek benzoilu – jego głównym przeznaczeniem jest leczenie trądziku pospolitego. 5% nadtlenek benzoilu w połączeniu z 1% klindamycyną daje dobre efekty w leczeniu postaci przerostowo-naciekowej trądziku różowatego. W pozostałych postaciach może działać drażniąco,
- klindamycyna – to antybiotyk na trądzik różowaty, który zwalcza zmiany ropne,
- erytromycyna – tak jak klindamycyna, jest antybiotykiem stosowanym na objawy ropne,
- inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) – zapobiegają naciekom zapalnym. Według niektórych badań takrolimus jest skuteczny w leczeniu trądziku różowatego posterydowego,
- retinoidy – stosowane w mniejszych dawkach niż przy trądziku zwykłym mogą przynosić pozytywne rezultaty.
Doustne leki na trądzik różowaty to najczęściej antybiotyki z grupy tetracyklin. Mają one zdolność do blokowania działania proteaz serynowych. Proteazy serynowe są enzymami niszczącymi włókna kolagenowe, co skutkuje tym, że naczynia krwionośne zostają umiejscowione płytko pod powierzchnią skóry i stają się bardzo widoczne. Tetracykliny hamują ten proces, a do tego łagodzą stany zapalne. Dają stosunkowo mało działań niepożądanych, dzięki czemu leczenie nimi może trwać wiele miesięcy.