Zabieg laserowy na trądzik różowaty - Cena, Skuteczność i Wszystko, Co Powinieneś Wiedzieć

2 Trądzik różowaty może być oznaką chorych jelit

Trądzik różowaty może iść w parze z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, w tym z chorobami zapalnymi jelit, celiakią, zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku (GERD), infekcją Helicobacter pylori i rozrostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO) 5 . Dlatego leczenie jelit może dać efekt domina w postaci uzdrowienia skóry.

W rzeczywistości pewne badanie wykazało, że leczenie SIBO doprowadziło do remisji trądziku różowatego we wszystkich przypadkach 6 . Jednym z ogólnych sposobów wspomagania dobrego zdrowia jelit jest stosowanie diety bogatej w pokarmy prebiotyczne, takie jak jabłka, szparagi, czosnek, cebula i siemię lniane, a także - probiotyczne, takie jak jogurt, kefir, miso, kimchi i kapusta kiszona.

Trądzik różowaty - objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?

Niezwykle ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na pierwsze, często niepozorne zmiany skórne, jak nawracający rumień twarzy. Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń – ekspert kampanii „Róż się do lekarza” dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Początek trądziku różowatego może przebiegać jako napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Między epizodami występowania rumienia skóra wygląda prawidłowo.

Trądzik różowaty - diagnoza

Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz badania pacjenta. Charakterystyczne dla trądziku różowatego jest występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych umiejscowionych głównie w środkowej części twarzy, tzw. wzmożonej reakcji naczynioruchowej (zaczerwienienie pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych), współistnienia objawów łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień utrzymujący się w centralnej części twarzy. Biopsja skóry rzadko jest konieczna.

Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego. Leczenie jest dobierane przez lekarza dermatologa dla konkretnego pacjenta, w zależności od objawów trądziku różowatego, jego przebiegu, stanu skóry, czynników zaostrzających, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i odpowiedzi na leczenie.

Trądzik różowaty – leczenie niefarmakologiczne

Trądzik różowaty - leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol w postaci żelu lub kremu.

Ponadto stosuje się kwas azelainowy, iwermektynę oraz nadtlenek benzoilu.

Lekami redukującymi zaczerwienie twarzy są brymonidyna i oksymetazolina.

Do stosowanych miejscowo antybiotyków należą: iwermektyna, erytromycyna, klindamycyna.

Trądzik różowaty – leczenie laserem

Leczenie jest zawsze zlecane przez lekarza, istnieje szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża i laktacja, bielactwo, niewyrównana cukrzyca, poważne przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym rozrusznik serca), choroby autoimmunologiczne, padaczka, tendencja do powstawania bliznowców. Zabiegi naświetlania są bezbolesne, ale mogą powodować działania niepożądane, takie jak rumień lub uczucie ściągnięcia skóry.

Trądzik różowaty – leczenie ogólne

W nasilonych postaciach trądziku różowatego lekarz może zlecić – oprócz leczenia miejscowego – także leczenie ogólne, czyli doustne.

Do leków stosowanych ogólnie (doustnie) należą antybiotyki, głównie doksycyklina, a także limecyklina, chlorowodorek tetracykliny, oksytetracyklina, azytromycyna.

Wybierać można spośród takich propozycji, jak Laser Palomar Emerge, Harmony XL pro iPixel, Harmony XL pro Clearlift, geneO , Cellu M6 Integral, Mobilift, Pollogen Legend, Surgen Maximus oraz laser frakcyjny CO2 Smart Xide2.

Czytaj dalej...

Jednakże, ważne jest zauważenie, że efekty mikrodermabrazji mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stan skóry, rodzaj zabiegu, a także regularność i jakość przeprowadzanych zabiegów.

Czytaj dalej...

W przypadku zastosowania na ciele, poza głębokim oczyszczaniem pozbędziemy się też łatwiej toksyn zalegających w skórze oraz zbędnej tkanki tłuszczowej, gdyż zabieg ten pobudza ukrwienie i usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

Czytaj dalej...

kwas mlekowy należy do alfa-Hydroksykwasów AHA dzięki działaniu złuszczającemu wpływa na oczyszczenie i zwężenie porów, niwelując ryzyko powstawania nieestetycznych czarnych kropek , a także wpływa na zmniejszenie przebarwień, a dodatkowo stymuluje syntezę ceramidów,.

Czytaj dalej...