Zabieg laserowy na blizny potrądzikowe - Droga do Gładkiej i Promiennej Skóry
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych
dr n med. Łukasz Bełza
Szkolenie specjalizacyjne z zakresu ginekologii i położnictwa ukończył w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu. Swoją wiedzę pogłębiał w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej przy PTL w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji medycznych. Jego filozofia ginekologii i medycyny estetycznej jest nastawiona na odtwarzanie utraconego z czasem piękna i proporcji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa zabiegów.
Szpecące zmiany i przebarwienia to pamiątka po wypryskach występujących w wieku dorastania, chociaż wielu pacjentów zmaga się również z trądzikiem różowatym wieku dorosłego. Blizny potrądzikowe są powodem wielu kompleksów, szczególnie jeżeli zmiany występują na twarzy (szczególnie policzkach) i są na tyle głębokie, że nie da się ich “zamaskować” kryjącym makijażem. Blizny po trądziku to blizny zanikowe – wklęsłe, ponieważ dochodzi do ubytku tkanki.
W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, trądzik różowaty raczej nie występuje u osób młodych przed 25. rokiem życia. Jest trudniejszy w leczeniu – środki naskórne i leki doustne (antybiotyki, retinoidy) mogą okazać się nieskuteczne. Właśnie dlatego szpecące blizny występują po tym rodzaju trądziku częściej niż po trądziku pospolitym czy młodzieńczym (na tle zmian hormonalnych).
Trądzik to stan zapalny naczyń uszkadzający tkankę. Nieprawidłowe gojenie się uporczywych wyprysków powoduje powstanie ziarninujących zmian tam, gdzie doszło do nie ustrukturyzowanego wzrostu włókien kolagenowych (chodzi o sposób ich ułożenia). Przykrym efektem są widoczne zagłębienia, często określane przez samych pacjentów mianem “kraterów”. Sprzyja temu zdrapywanie i “wyciskanie” swędzących krost kiedy choroba jest jeszcze w przebiegu, nieprawidłowa kuracja anty-trądzikowa lub jej brak. Bliznom towarzyszyć mogą również przebarwienia – te po trądziku czasem znikają same.
Blizny po trądziku – czym właściwie są?
Chcąc zrozumieć, jaki jest mechanizm powstawania blizn potrądzikowych, należy pamiętać, że wyprysk jest stanem zapalnym. Blizny to efekt walki naszego organizmu z takimi zmianami.
Gdy na twarzy pojawia się wyprysk, rozpoczyna się proces gojenia. W głębszych warstwach skóry dochodzi do zastąpienia uszkodzonej warstwy przez tkankę ziarninującą. Pojawiają się też włókna kolagenowe, które początkowo rozmieszczone są bezładnie. Następnie włókna te zostają zastąpione nowymi, ułożonymi w sposób uporządkowany. W kolejnej fazie enzym kolageneza pochlania tkanki bliznowate, redukując bliznę.
Niestety, czasem proces ten nie przebiega w pełni poprawnie, a na skórze pozostają widoczne ślady. Najczęstszym winowajcą są martwe bakterie i komórki, które nie zostały całkowicie usunięte z okolic wyprysku.
Peelingi chemiczne zmniejszają blizny potrądzikowe
Jednym z najpopularniejszych zabiegów są peelingi chemiczne. Wykazują one wiele zalet. Zmniejszają widoczność blizn, normalizują pracę gruczołów łojowych, rozjaśniają przebarwienia, a także redukują zmarszczki. Stosowanie kwasów prowadzi do regeneracji struktur skóry. Odnowione zostają włókna kolagenu i elastyny. Peelingi wykonuje się przy pomocy kwasu migdałowego, kwasu pirogronowego, kwasu salicylowego oraz kwasu glikolowego. Każda z wymienionych substancji wykazuje inną intensywność. Wybór odpowiedniego kwasu zależy od rodzaju cery, ale też efektów, jakie chce się uzyskać.
Mezoterapia igłowa jest świetnym uzupełnieniem innych zabiegów na blizny potrądzikowe. Zabieg polega wstrzykiwaniu pod skórę cienką igłą odpowiednio przygotowanych koktajli odżywczych. Ich składniki stymulują skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, a także wypełniają bliznę od środka. Dzięki temu blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne.
Co dzieje się w skaleczonej skórze?
Gdy ktoś się skaleczy albo oparzy, tkanka łączna włóknista wypełnia miejsce rany. Tak powstaje blizna. Jest zgrubiała i twardawa, bo inaczej niż w ciele wokół zachowują się w niej kolagen i elastyna. To białka odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Żeby blizna była mniej widoczna, trzeba ją wygładzić i poprawić jej koloryt. Do pewnego stopnia da się to załatwić „babcinymi sposobami”, chociażby maścią z nagietka. Ale są pacjenci, których to nie uratuje. Na pomoc im musi przybyć mocniejsza siła – laser.
W trybie frakcyjnym, czyli estetycznym, promienie lasera dokonują w skórze wielu mikrouszkodzeń. Ich cel to mobilizacja organizmu do gojenia ran. Zaczyna się gwałtowna produkcja kolagenu i elastyny, więc znikają nierówności, skóra się napręża.
Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 114 placówkach wykonujących laserowe usuwanie blizn:
Jaki laser na blizny?
Wybór techniki zabiegowej zależy od rodzaju blizn, stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego, zanim laser przystąpi do pracy, konieczna jest konsultacja lekarska.
