Bąble na opuszkach palców - przyczyny, leczenie i zapobieganie

Co powoduje bolesne, popękane opuszki palców?

W większości przypadków pękanie i łuszczenie się skóry wokół opuszków palców jest spowodowane suchością skóry.

Pęknięte i bolesne palce są oznaką bardzo suchej skóry, znanej jako xerosis. Wiele osób doświadcza suchej skóry spowodowanej niektórymi produktami i czynnikami środowiskowymi, takimi jak:

  • Silne chemikalia w mydłach do rąk i środkach czyszczących
  • Klimat suchy
  • Starzenie się
  • Zmieniające się pory roku, szczególnie zima
  • Ekspozycja na słońce
  • Długie, gorące prysznice

Wiele osób doświadcza również suchej skóry w wyniku częstego mycia rąk, ponieważ mydło potrzebne do usunięcia bakterii i innych zarazków ze skóry również ją wysusza.

W niektórych przypadkach popękane, bolesne palce mogą wskazywać na podstawowy stan chorobowy, który może wymagać leczenia.

Choroby skóry

Bolesna suchość skóry wiąże się z przewlekłymi chorobami skóry, w tym egzemą i łuszczycą.

  • Egzema: stan zapalny skóry, który powoduje łuszczącą się, zapalną, swędzącą wysypkę. Wyprysk jest bardziej prawdopodobny na opuszkach palców, ale jeśli masz łuszczące się, łuszczące się plamy, mogą to wskazywać na łuszczycę.
  • Łuszczyca: zapalna choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do zmian lub stanów zapalnych łuszczących się plam na skórze.

Uważa się, że oba te stany są związane z nadaktywnym układem autoimmunologicznym i oba mogą być wywołane przez czynniki środowiskowe, w tym alergeny i zmieniające się temperatury.

Rozmowa z dermatologiem może pomóc w ustaleniu, który z tych stanów może powodować pękanie palców. Prowadzenie dziennika objawów i ich pojawiania się może pomóc w identyfikacji wyzwalaczy i unikaniu ich w przyszłości.

Cukrzyca

Osoby z cukrzycą często doświadczają zmian w przepływie krwi w kończynach, zwłaszcza w dłoniach i stopach. Może to spowodować wysuszenie i pękanie skóry.

Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin

Szczególną skłonność do wysuszenia i rozwarstwiania się skóry mają osoby z niedoborami żywieniowymi. Niski poziom niektórych witamin oraz minerałów może objawiać się właśnie w pogorszeniu kondycji naskórka. Chcąc zapobiec pękaniu skóry, warto przeanalizować swoją dietę i zwiększyć ilość produktów, które zawierają związki takie jak m.in.:

  • witaminy z grupy B – biorą udział w procesach regeneracyjnych naskórka, ich niedobory objawiają się pęknięciami skóry, nie tylko na dłoniach, lecz także w kącikach ust,
  • witamina A – jest antyoksydantem niezbędnym do zachowania zdrowej, jędrnej skóry,
  • witamina C – odpowiada m.in. za zachowanie elastyczności naskórka,
  • witamina E – bierze udział w nawilżaniu skóry i zapobiega jej wysuszeniu,
  • cynk – przyspiesza gojenie ran, pęknięć oraz innych uszkodzeń,
  • selen – działa antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie i łagodząco,
  • magnez – m.in. stymuluje regenerację komórek naskórka.

Spis treści:

  • Dlaczego skóra pęka? Etapy odwodnienia i wysuszenia naskórka na rękach.
  • Jakiej pielęgnacji i ochrony potrzebuje pękająca skóra na dłoniach? Jak zapobiegać dalszym przypadkom?
  • Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.
  • Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?
  • Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny
  • Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin
  • Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko

Ciało człowieka, w zależności od płci, stylu życia, wieku i stanu zdrowia, składa się w 50-75% z wody, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Naskórek jest nawilżony przez wodę od wewnątrz, jak i zewnątrz, a poznanie i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jest kluczowe dla zachowania zdrowia komórek skóry i innych narządów.

Przez uciekanie wody z naskórka ten traci elastyczność, pory ulegają rozszerzeniu, pojawiają się łuszczące fragmenty i obszary bardziej narażone na postęp procesów starzenia. Pęknięcia pojawiają się najczęściej na opuszkach. Gdy w tym momencie nie podejmiemy żadnych kroków, pękająca skóra na dłoniach, stopach, zgięciach kolan oraz łokci szybko stanie się problemem nie tylko estetycznym, lecz także zdrowotnym.

Skóra dłoni ma specyficzną budowę – jest bardzo cienka, wrażliwa na niskie temperatury, a także pozbawiona gruczołów łojowych, których zadaniem jest m.in. nawilżanie i ochrona naskórka. Na powierzchni dłoni, w przeciwieństwie do rąk, znajduje się też stosunkowo niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu naskórek dłoni jest bardziej narażony na odwodnienie, wysuszenie oraz rozwarstwianie się, co wygląda nieestetycznie.

Odwodnienie prowadzi kolejno do przesuszenia, a to skutkuje skłonnością do podrażnień. Przerwanie ciągłości tkanek zwykle dotyczy miejsc najbardziej narażonych na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, dlatego problemem jest zwykle pękająca skóra na palcach u rąk i nóg.

Ból w palcach

Ból w końcach palców może objawiać się w mniejszej liczbie przypadków. Najbardziej bolesne momenty to oznaki uszkodzenia fizjologicznego i mechanicznego.

Zapalenie stawów charakteryzuje się specjalnym zapalnym rytmem bólu, który spada o godzinie 3-4 rano. Warto zauważyć, że różne formy zapalenia stawów wpływają na różne palce. Ból w dużym palcu wskazuje na dnę, reaktywne lub łuszczycowe zapalenie stawów. Reszta palców mówi o reumatoidalnym zapaleniu stawów, rzadziej o łuszczycy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, popularnie zwana dną moczanową, chociaż nie ma z tym nic wspólnego, jest uderzająca, jak to zostało wcześniej dokładnie napisane przez wielki palec u kobiet. W przypadku artrozy kciuk silnie opiera się o drugi palec, staw zacznie mocno wybrzuszać się na boki, a powstałe bulwy często będą pocierane butami. Staw deformuje się, staje się praktycznie nieruchomy. Do tej choroby prowadzi długotrwałe buty o wąskim nosku. Przy dalszym odkształceniu złącza można przesunąć pozostałe palce stopy na bok. Jest leczony metodami terapeutycznymi.

Również u kobiet występuje choroba nerwiaka Mortona. Ból zaczyna się u podstawy palców, nerw jest zablokowany. Najczęściej jest to postać przewlekła, nerw zgęszcza się i staje się bardziej wrażliwy i bolesny. Boli u podstawy drugiego, trzeciego i czwartego palca.

Drętwienie stóp i palców w szczególności może mówić o cukrzycy. W tym przypadku, szczególnie w nocy, następuje pieczenie, które jest spowodowane zwiększoną aktywnością zakończeń nerwowych.

Zaczerwienienie skóry palców, a także ból podczas wysiłku fizycznego może powiedzieć o problemach związanych z naczyniami krwionośnymi, aw szczególności - tętnicami nóg. W tkankach nóg nie ma wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, więc stopy zaczynają boleć, włosy stają się cienkie, skóra i paznokcie są zepsute, a wrażliwość na zimno jest zwiększona.

Jeśli palec jest bardzo obolały, zaczerwieniony lub spuchnięty, najprawdopodobniej masz paznokieć. Podobne przypadki występują w ubogich pedicure lub podczas chodzenia w niewygodnych butach.

Plamy starcze i wątrobowe. Czym są przebarwienia na skórze dłoni?

Naturalny koloryt skóry jest uwarunkowany genetycznie, jednak w ciągu życia może wielokrotnie ulegać zmianom pod wpływem wielu czynników, takich jak:

  • aktywność komórek barwnikowych skóry (melanocytów),
  • poziom dotlenienia tkanek,
  • stężenie związków pigmentacyjnych,
  • grubość naskórka.

O plamach mówimy, gdy występują obszary ciemniejsze lub jaśniejsze od kolorytu naszej skóry. Część osób ma genetycznie uwarunkowane zaburzenia funkcji melanocytów, w związku z tym proces syntezy melaniny, odpowiadającej za ciemne zabarwienie skóry, przebiega nieprawidłowo, przez co skóra traci równomierne zabarwienie. Wiele zmian skóry zachodzi również wraz z wiekiem i jest elementem procesu starzenia się skóry. Miejscowe skupiska melaniny są widoczne jako ciemniejsze plamy, które ze względu na głębokość występowania dzieli się na plamy:

  • naskórkowe – tworzą się w zewnętrznej warstwie skóry w wyniku nagromadzenia komórek barwnikowych lub nadprodukcji melaniny,
  • skórne – powstają w warstwie brodawkowej skóry właściwej w wyniku punktowego nagromadzenia melaniny,
  • mieszane – powstają przez nagromadzenie się melaniny w wierzchniej, jak i głębszej warstwie skóry.

Jako najczęściej spotykane plamy na dłoniach wymienia się te wynikające z zaburzeń funkcji melanocytów. Na skutek nierównomiernie rozłożonej melaniny mogą powstawać żółte, pomarańczowe, brązowe, beżowe lub nawet brunatne plamy na dłoniach.

Częstym problemem estetycznym są plamy soczewicowate. Określa się je również jako starcze lub wątrobowe. Kluczowy wpływ na ich powstawanie ma częstotliwość ekspozycji na słońce, dlatego występują także u osób w młodym wieku. Ten rodzaj plam nie ma też nic wspólnego z chorobami wątroby – nazwa nawiązuje tylko do ciemnej barwy tego narządu.

Brązowe plamy na dłoniach najczęściej mają postać drobnych zmian, niekiedy rozsianych po całym ciele. Występują w różnych odcieniach brązu. Zmiany powstałe po ekspozycji na słońce mogą stopniowo zaniknąć, jednak te powstałe w starszym wieku zwykle mają charakter stały.


Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Niekiedy nie udaje się uniknąć powstania pęcherza, a wówczas niezbędna jest pewna wiedza chroniąca przed zbyt pochopnym działaniem, które, zamiast przyspieszyć proces gojenia, tylko pogorszy sytuację.

Czytaj dalej...

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...