Bąble na opuszkach palców - przyczyny, leczenie i zapobieganie
Pękająca skóra na palcach – objawy i przyczyny pękającej skóry dłoni. Jak temu zapobiegać i tworzyć warstwę ochronną? Poznaj skuteczne sposoby.
Pękająca skóra na palcach, zwykle rąk, ale też u nóg, jest wynikiem odwodnienia i podrażnienia tkanek. Często występuje zimą, kiedy w pomieszczeniach panuje niska wilgotność i suche powietrze, a na zewnątrz jesteśmy narażeni na zmienną pogodę i działanie czynników atmosferycznych. Jednak za pękający naskórek na palcach mogą odpowiadać rozmaite przyczyny, w tym rodzaj pracy, niedobory witaminowe czy choroby dermatologiczne. Podpowiadamy, jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra dłoni skłonna do wysuszenia i pękania oraz co stosować do leczenia ran!
Ból w opuszkach palców
Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.
Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.
Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.
Czasami, wykonując rutynowe czynności, opiekuńcze lub odpoczynku, odczuwasz ból w opuszkach palców? Jak reagować, jeśli ten ból powtarza się okresowo? Jaki jest dowód tak bolesnych chwil? Co robić i jak sobie z tym radzić?
Szczotka tego mężczyzny ma 14 stawów łączących paliczki palców. Każde połączenie jest rodzajem małego zawiasu, który jest zasilany przez system mięśni przedramion i złożony układ ścięgien, które znajdują się w dłoni, aż do połączenia nadgarstka. Dlatego należy ostrożnie obchodzić się z dłońmi, nie dopuszczać stanów zapalnych i uszkodzeń stawów, ponieważ takie obrażenia mogą prowadzić do utraty zdolności do ich poruszania.
Choroby rozwijające się w stawach palców są niezwykle trudne do wyleczenia. Po udanych kursach leczenia może wystąpić zjawisko szczątkowe - pewna sztywność, dyskomfort lub ból na wyciągnięcie ręki. W niektórych przypadkach, po doznanych obrażeniach może pojawić się na wyglądzie palców - mogą pozostać wypaczone lub nieprawidłowo poruszające.
Tak więc, jeśli opuszki palców lub środkowe paliczki puchną, oznacza to pojawienie się w twoim życiu choroby zwanej zdeformowanym chorobą zwyrodnieniową stawów. Choroba ta objawia się głównie u osób starszych i objawia się jako "węzły" na palcach. Zwykle ta choroba nie powoduje żadnego szczególnego dyskomfortu i jest leczona przy pomocy zwykłych ćwiczeń dotyczących mobilności i zdolności motorycznych rąk.
Często Zadawane Pytania
Jak szybko leczyć bolesne, popękane opuszki palców?
Jeśli masz bardzo suche opuszki palców, ważne jest, aby regularnie nawilżać dłonie składnikami zalecanymi przez dermatologów.
Chociaż nie ma szybkiego rozwiązania na suche, popękane opuszki palców, regularne stosowanie kremu nawilżającego powinno pomóc w ciągu kilku dni. Zawsze pamiętaj o nawilżaniu po umyciu rąk.
Dlaczego moje opuszki palców są popękane i bolesne?
W niektórych przypadkach popękane i bolesne opuszki palców są tylko oznaką suchej skóry. W takim przypadku będziesz w stanie zwalczyć suchą skórę i pomóc naprawić uszkodzenia poprzez regularne nawilżanie. Stosuj krem do rąk za każdym razem, gdy myjesz ręce.
Jeśli nawilżenie nie poprawi stanu Twojej skóry w ciągu kilku dni, popękane, bolesne opuszki palców mogą być oznaką podstawowej choroby. Jeśli regularnie nawilżasz, ale nadal masz popękane i bolesne opuszki palców, powinieneś porozmawiać z dermatologiem o innych możliwościach leczenia.
Suche, popękane i bolesne opuszki palców mogą być niewygodne i nieestetyczne. Jest jednak nadzieja na uzdrowienie. Wdrażanie regularnej rutyny nawilżającej i stosowanie kremu do rąk po umyciu rąk może pomóc w wyleczeniu pękniętych opuszków palców.
Jeśli regularne nawilżanie nie działa, powinieneś porozmawiać z dermatologiem lub lekarzem, aby uzyskać profesjonalną opinię. Pamiętaj, że nawet niewielkie objawy mogą wskazywać na bardziej istotny stan chorobowy. Aby lepiej poczuć suche, bolesne opuszki palców, nie wahaj się zasięgnąć porady medycznej.
Ból w palcach
Ból w końcach palców może objawiać się w mniejszej liczbie przypadków. Najbardziej bolesne momenty to oznaki uszkodzenia fizjologicznego i mechanicznego.
Zapalenie stawów charakteryzuje się specjalnym zapalnym rytmem bólu, który spada o godzinie 3-4 rano. Warto zauważyć, że różne formy zapalenia stawów wpływają na różne palce. Ból w dużym palcu wskazuje na dnę, reaktywne lub łuszczycowe zapalenie stawów. Reszta palców mówi o reumatoidalnym zapaleniu stawów, rzadziej o łuszczycy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów, popularnie zwana dną moczanową, chociaż nie ma z tym nic wspólnego, jest uderzająca, jak to zostało wcześniej dokładnie napisane przez wielki palec u kobiet. W przypadku artrozy kciuk silnie opiera się o drugi palec, staw zacznie mocno wybrzuszać się na boki, a powstałe bulwy często będą pocierane butami. Staw deformuje się, staje się praktycznie nieruchomy. Do tej choroby prowadzi długotrwałe buty o wąskim nosku. Przy dalszym odkształceniu złącza można przesunąć pozostałe palce stopy na bok. Jest leczony metodami terapeutycznymi.
Również u kobiet występuje choroba nerwiaka Mortona. Ból zaczyna się u podstawy palców, nerw jest zablokowany. Najczęściej jest to postać przewlekła, nerw zgęszcza się i staje się bardziej wrażliwy i bolesny. Boli u podstawy drugiego, trzeciego i czwartego palca.
Drętwienie stóp i palców w szczególności może mówić o cukrzycy. W tym przypadku, szczególnie w nocy, następuje pieczenie, które jest spowodowane zwiększoną aktywnością zakończeń nerwowych.
Zaczerwienienie skóry palców, a także ból podczas wysiłku fizycznego może powiedzieć o problemach związanych z naczyniami krwionośnymi, aw szczególności - tętnicami nóg. W tkankach nóg nie ma wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, więc stopy zaczynają boleć, włosy stają się cienkie, skóra i paznokcie są zepsute, a wrażliwość na zimno jest zwiększona.
Jeśli palec jest bardzo obolały, zaczerwieniony lub spuchnięty, najprawdopodobniej masz paznokieć. Podobne przypadki występują w ubogich pedicure lub podczas chodzenia w niewygodnych butach.