"Tabletki antykoncepcyjne a depilacja laserowa - Wpływ na Skuteczność i Bezpieczeństwo"

Antykoncepcja a depilacja laserowa

Zanim wybierzesz się na zabieg do specjalistycznego gabinetu, w Twojej głowie pojawia się masa pytań. Czy będzie bolało? Jak przygotować się do wizyty? Jakie są przeciwwskazania? Zapewne jedną z najbardziej nurtujących kwestii jest depilacja laserowa a tabletki antykoncepcyjne. Wątek ten często poruszany jest na forach oraz w gabinecie. Możesz być spokojna, ponieważ tabletki antykoncepcyjne a depilacja laserowa nie wykluczają się. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobieta stosująca tabletki lub plastry antykoncepcyjne, nie mogła zdecydować się na zabiegi depilacji laserowej. Zanim zdecydujesz się na wizytę u kosmetyczki, sprawdź czy zażywane przez Ciebie tabletki nie są światłouczulające – niestety te substancje nie są wskazane podczas depilacji laserowej.

Kiedy decydujesz się na depilację laserową, wydajesz pieniądze, poświęcasz swój czas oraz znosisz ból towarzyszący zabiegowi, liczysz na zadowalające efekty. Chcesz mieć gładkie nogi na zawsze, żeby nie męczyć się dłużej z goleniem, nie podrażniać skóry i nie cierpieć na małe zacięcia. Depilacja laserowa a antykoncepcja nie są przeciwwskazane, ale czy mogą negatywnie na siebie wpływać, poprzez mniejszą skuteczność zabiegów? Niestety, ale przyjmowanie niektórych preparatów może powodować, że nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. Jeżeli nie jesteś pewna, porozmawiaj ze specjalistą przed depilacją, podaj mu wszystkie swoje leki, a na pewno udzieli Ci odpowiedzi.

Czym są leki fotouczulające?

Substancje fotouczulające mogą znajdować się w lekach, suplementach diety, ziołach, przyprawach, a nawet pokarmach. Przyjmowanie środków farmakologicznych stało się tak popularne i nagminne, że wyjątkowo rzadko można natrafić na kogoś, kto nie zażywa jakiegoś rodzaju leków lub dodatków mających polepszyć stan zdrowia lub pozytywnie wpłynąć na urodę. W takiej formie dbania o siebie nie ma nic złego, jednak zawsze należy mieć na względzie fakt, iż wchłaniane przez układ pokarmowy substancje mają bardzo szerokie spektrum działania na całe ciało. W mniejszym stopniu dotyczy to kosmetyków stosowanych zewnętrznie, aczkolwiek one również mogą przedostawać się do krwiobiegu. Ich wpływ nie jest wtedy ograniczony jedynie do miejsca na skórze, na którym zostały zastosowane.

Leki fotouczulające zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które po przeniknięciu z krwi do tkanek zwiększają wrażliwość komórek na promieniowanie UV. Pochodzi ono nie tylko ze słońca, ale również lamp używanych w solariach i laserach kosmetycznych. Substancje fotouczulające to związki chemiczne, które wchodzą w reakcję z energią promieniowania świetlnego, a następnie przekazują ją do substancji, które biorą udział w różnych reakcjach fotochemicznych. Gdy komórki skóry zawierają fotosensybilizatory, zwiększa się ich wrażliwość na światło, przede wszystkim na skoncentrowaną wiązkę lasera. Zetknięcie energii świetlnej z lekami fotouczulającymi wywołuje tak zwaną reakcję fototoksyczną. Na nadwrażliwej na promieniowanie UV skórze może pojawić się wykwit tożsamy z poparzeniem słonecznym, obrzęk, rumień, tkliwość oraz przebarwienia.

Depilacja laserowa a antybiotyki

Na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej znajdują się także niektóre antybiotyki, głównie te zawierające w swoim składzie azytromycynę, metronidazol, kotrimoksazol oraz tetracyklinę. Jeżeli przyjmujesz takowe, a chcesz skorzystać z depilacji laserowej, to musisz odstawić je na około 2 tygodnie przed zabiegiem.

Przed laseroterapią nie można przyjmować też preparatów homeopatycznych, steroidowych, tiazydowych, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych, na serce, moczopędnych, sulfonamidów, niesteroidowych środków przeciwreumatycznych, leków przeciwbakteryjnych, przeciwdepresyjnych, przeciwwymiotnych czy pochodnych retinoidów, w tym szczepionej, m.in. przeciwko grypie.

Depilacja laserowa a antykoncepcja. Czy mają na siebie wpływ?

Piękne, gładkie nogi na dłużej są marzeniem wielu kobiet. Stosowanie zwykłej maszynki lub kremów do golenia nie przynosi długotrwałych rezultatów, a sam proces golenia może bywać czasochłonny i uciążliwy. Do tego ryzyko wrastających włosków, zacięcia się lub podrażnienia i wysuszenia skóry. Dużo lepszą perspektywą, chociaż niestety kosztowną, jest depilacja laserowa. Jest to bolesny zabieg, który zabiera trochę czasu, ale przynosi rewelacyjne efekty. Po serii zabiegów oraz corocznym podtrzymującym rezultat, można cieszyć się trwałym efektem gładkich nóg!

Co znajdziesz w artykule?

Depilacja laserowa a przyjmowane leki – które mogą być przeciwwskazaniem?

Osoby chcące poddać się epilacji najczęściej zastanawiają się nad tym, czy mogą stosować leki hormonalne i przeciwbólowe przed zabiegiem. Przedstawiamy Ci listę najczęstszych wątpliwości wraz z odpowiedziami:

Leki przeciwbólowe a depilacja laserowa – nie wszystkie można przyjąć przed zabiegiem!

Depilacja laserowa a leki przeciwbólowe to zależność, na którą powinno się uważać: większość dostępnych środków, takich jak Ibuprom, Ibum czy Ketonal należy odstawić na około 2 doby przed odbyciem zabiegu. Zwróć uwagę na substancję czynną w preparatach przeciwbólowych – jeśli dzień przed epilacją złapie Cię migrena, wyłącznie tabletki na bazie paracetamolu będą dozwolone.

Co jeśli złapie choroba? Czyli kwestia antybiotyków

Jeżeli rozchorowałeś się na około 4 tygodnie przed umówionym zabiegiem i lekarz przepisał Ci azytromycynę, tetracyklinę czy kotrimoksazol, lepiej przełóż zabieg, ponieważ przyjmowanie tych leków znajduje się na liście przeciwwskazań do depilacji laserowej. Pozostałe antybiotyki najlepiej skonsultować indywidualnie, podając przed wizytą nazwę oraz dawkę leku.

Depilacja laserowa a leki hormonalne

Leki hormonalne przyjmowane na stałe zazwyczaj nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na przebieg epilacji, ale koniecznie poinformuj o nich podczas konsultacji wstępnej. Wyjątkiem jest występowanie niektórych skutków ubocznych, zwłaszcza tych dotyczących problemów skórnych.

Ważne: Leki hormonalne, między innymi te na tarczycę, nie wykluczają zabiegu, jednak stosując je, musisz się liczyć, że efekt pojedynczej sesji będzie się różnił od standardowego, a całkowita trwała epilacja może być trudniejsza do osiągnięcia.

Chociaż w przypadku poważniejszych form trądziku konieczna może być konsultacja z dermatologiem i stosowanie specjalistycznych leków, istnieje również wiele domowych sposobów, które mogą wspomóc leczenie ropnych pryszczy na twarzy.

Czytaj dalej...

Co więcej, nadmierne owłosienie może być symptomem wielu różnych chorób, dlatego przeprowadza się także badania obrazowe, takie jak USG na przykład w celu stwierdzenia zespołu policystycznych jajników.

Czytaj dalej...

Szarpanie podczas rozczesywania i używanie szczotek z ostro zakończonymi igiełkami wybierzmy bardziej elastyczne szczotki, o miękkich lub okrągłych zakończeniach i rozczesujmy włosy delikatnie, zaczynając od dolnych partii.

Czytaj dalej...

Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.

Czytaj dalej...

Preparaty tego typu mają jednak czasami zbyt mocne działanie i mogą podrażniać skórę, dlatego jako bezpieczniejszą alternatywę warto stosować naturalne tabletki na trądzik , które od środka oczyszczają cerę, przywracają właściwą równowagę przy produkcji łoju, odtykają zablokowane pory, możesz też spróbować maseczki oczyszczające z trądziku.

Czytaj dalej...