Objawy uczulenia na proszek do prania
Uczulenie na proszek do prania - objawy
W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego skóry (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry):
- uporczywy świąd miejsc zmienionych zapalnie
- zaczerwienienie skóry (jak w przebiegu pokrzywki)
- w obrębie rumienia występują liczne pęcherzyki wypełnione płynem
- sucha, podatna na uszkodzenia skóra
Alergiczny wyprysk kontaktowy zwykle pojawia się w miejscach, w których doszło do styczności z alergenem, jednak jego objawy najczęściej można zauważyć w zgięciach łokciowych i podkolanowych.
Ponadto u dziecka może się pojawić szereg innych objawów, takich jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.
- Nieleczone uczulenie na proszek do prania może doprowadzić do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych na zmienionej chorobowo skórze.
- Jeśli pojawiają się duszność i obrzęk, potrzebna jest szybka wizyta u lekarza, gdyż są to objawy, które mogą zagrażać życiu.
- Alergie u małych dzieci są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych, gdyż alergen działa na procentowo większą powierzchnię, co z kolei powoduje gwałtowniejsze objawy. Poza tym możliwości leczenia alergii u małych dzieci są bardziej ograniczone, gdyż nie wszystkie leki można im podawać.
Domowy proszek do prania
Domowej roboty proszek do prania nie zawiera substancji chemicznych, które niszczą środowisko i nas samych. Jego wykonanie jest bardzo szybkie, ilość składników niewielka a korzyści dla zdrowia bezcenne.
Czego potrzebujesz do wykonania proszku do prania:
- soda kalcynowana ( związek chemiczny, który ma działanie zmiękczające wodę. Za kilogram zapłacimy około 7 zł, a kupimy ją w sklepie chemicznym lub w sieci),
- nadwęglan sodu (pomaga w usuwaniu plam, działa rozjaśniająco na tkaniny. Za kilogram trzeba zapłacić około 10 zł),
- boraks ( zmiękcza wodę, pomaga w usuwaniu plam i nieprzyjemnych zapachów. Za niego również zapłacimy około 10 zł za kilogram),
- płatki mydlane (np. mydło marsylskie, które zawiera minimum 72 proc. olejów roślinnych, jest hipoalergiczne oraz bakteriobójcze – polecane przy pielęgnacji skóry całej rodziny, w tym noworodków),
- soda oczyszczona (działa neutralizująco na zapachy i wybiela),
- kwasek cytrynowy (posiada ma właściwości odplamiające i czyszczące).
Dla fanów zapachowych środków czyszczących można dodać do domowej roboty proszku do prania olejków eterycznych. Najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne: cytrynowy – ma właściwości wybielające, pozwalające zachować biel prania, lawendowy – odświeża i chroni ubrania przed molami, z drzewa herbacianego – dezynfekuje pranie, polecany także do prania pieluch i ubranek dzieci po chorobie. Ma silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, eliminuje bakterie E. coli.
Jakiego proszku do prania używasz?
Przepis na proszek do prania
- 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych,
- 1 szklanka sody oczyszczonej,
- 1 szklanka boraksu,
- 15 kropel olejku eterycznego.
Zastosowanie: dodaje się 2 łyżki do prania. Uwaga - olejek eteryczny dodaje się do przegródki na płyn.
Przepis na płyn do płukania (jednorazowy)
Alergia (uczulenie) na proszek do prania - przyczyny, objawy i leczenie
Uczulenie (alergia) na proszek do prania może wystąpić u każdego, jednak najczęściej pojawia się u dzieci i niemowląt. Alergia na proszek do prania zwykle powoduje jedynie dokuczliwe objawy skórne, jednak w niektórych przypadkach może zagrażać życiu. Jakie są przyczyny i objawy uczulenia na proszek do prania? Jak przebiega diagnoza i leczenie? Jak zapobiec ponownemu wystąpieniu tego typu alergii?
Spis treści
Alergia (uczulenie) na proszek do prania to nadmierna reakcja układu odpornościowego na działanie substancji lub grupy substancji chemicznych wchodzących w skład detergentu.
Uczulenie na proszek do prania należy do rodzaju alergii kontaktowych (skórnych) - tzn. takich, które powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancją (alergenem), na który dana osoba jest uczulona (rzadko prowadzi do reakcji ogólnoustrojowej).
Najczęściej uczulają środki zapachowe i konserwanty, w związku z tym im bardziej kolorowy i pachnący proszek, tym większe ryzyko alergii.
W przypadku alergii na proszek do prania objawy uczulenia mogą się pojawić na skórze rąk w wyniku prania ręcznego lub po nałożeniu ubrań wypranych w danym proszku.