Uczulenie na pierze - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia
Alergia na pierze – zmień pościel!
Objawy alergii pojawiające się podczas snu powinny skłonić nas do wizyty u alergologa. Konieczne jest stwierdzenie, czy uczulenie wywoływane jest faktycznie przez pierze, czy jednak przez roztocza. Alergia na ptasie pióra bezwzględnie będzie wymagać zmiany pościeli na syntetyczną i hipoalergiczną. Wciąż powtarzany jest przesąd, jakoby więcej roztoczy gromadziło się w pierzynach. Nie jest to prawdą – te pajęczaki w równym stopniu zasiedlają sztuczne i naturalne kołdry. Żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego są obecne w łóżku w dużych ilościach. Niektóre badania wręcz stwierdzają, że w syntetycznej pościeli może być ich więcej niż w tej wypełnionej pierzem. W przypadku alergii na kurz ważniejsze będzie częste pranie kołder i poduszek w temperaturze powyżej 60°C. Pierzyny możemy oddać do specjalnych pralni, które dokładnie je wyczyszczą.
Alergia na pierze dotyczy nie tylko puchu obecnego w kołdrach, ale wszelkich ptasich piór. Alergik musi więc zrezygnować z posiadania domowych ptaków, takich jak kanarki, papugi czy zeberki. Ptasie alergeny z łatwością dostają się do powietrza, a stamtąd do naszych dróg oddechowych. Z tego powodu mogą wywoływać bardzo nasilone objawy uczulenia. Warto uważać również na puchowe kurtki, które często są sprzedawane w sklepach sportowych. Wypełnia się je delikatnymi piórami puchowymi uzyskanymi od gęsi i kaczek, dlatego są lekkie i bardzo ciepłe. Niestety, u alergika także mogą wywołać przykre dolegliwości. Niekiedy po zmianie pościeli i ubrań na syntetyczne nadal cierpimy z powodu wodnistego kaszlu czy duszności. Wtedy należy rozważyć, czy uczulenie nie jest wywołane przez roztocza. Nasze wątpliwości rozwieje wizyta u alergologa i przeprowadzone testy na alergię.
Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie
Uczulenie na pyłki roślin często określane jest jako gorączka sienna. W Polsce ten typ alergii jest najczęściej wywoływany przez trawy i występuje zazwyczaj wiosną. Łzawienie oczu czy katar to nie jedyne objawy gorączki siennej. Na czym polega diagnostyka gorączki siennej oraz jak leczyć uczulenie na pyłki?
Spis treści
Uczulenie na pyłki (gorączka sienna) należy do alergii sezonowych. Zaczyna się wiosną, kiedy na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. W rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które niczego nieświadomi przechodnie wdychają każdego dnia. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia, czyli gorączki siennej.

Uczulenie na pyłki - diagnostyka
Jeśli jednak do "przeziębienia" dochodzi co roku w momencie pylenia roślin, warto zadać sobie pytanie, czy objawy nie wskazują na alergię wziewną. W przypadku uczulenia żaden z domowych sposobów na przeziębienie na pewno nie pomoże. Zbędne jest także przyjmowanie antybiotyków lub kwasu acetylosalicylowego.
Aby zdiagnozować alergię na pyłki, należy wykonać testy alergiczne. Można zaliczyć do nich testy skórne oraz alergiczne testy z krwi.
Obecnie w walce z gorączką sienną stosuje się kilka systemów szczepionek. Są to: roztwory wodne (zastrzyki wykonuje się co dwa dni), szczepionki absorbowane na bazie wodorotlenku glinu (jeden zastrzyk tygodniowo) oraz szczepionki na tyrozynie (jeden zastrzyk na dwa tygodnie). Wybór systemu szczepienia jest uzależniony od decyzji lekarza. Oprócz szczepionek w formie zastrzyków dostępne są szczepienia doustne oraz w formie inhalacji. Niestety, nie istnieje możliwość uodpornienia alergików na każdy rodzaj alergenu. Osoby zmagające się z uczuleniem na pyłki drzew, zbóż i chwastów muszą skorzystać z innych form leczenia.