Uczulenie na pierze - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Alergia (uczulenie) na sierść - diagnostyka

Każdy właściciel zwierzaka, u którego pojawiają się objawy świadczące o alergii powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Choroba wymaga rozpoznania jej przyczyny w celu unikania kontaktu z alergenem, a także leczenia.

Aby potwierdzić przyczynę alergii (zwykle sami podejrzewamy uczulenie na sierść zwierząt, ponieważ niepokojące objawy pojawiają się zawsze po kontakcie z czworonogiem), lekarz zleci testy alergiczne. Pomogą one zdiagnozować przyczynę uczulenia oraz dobrać leki.

Najczęstszym sposobem na wykrycie szkodliwego alergenu jest wykonanie skórnych testów alergicznych. U dorosłych i starszych dzieci przeprowadza się testy punktowe: na przedramieniu nakłuwa się delikatnie skórę w kilku miejscach i wprowadza tam po kropli różnych alergenów, aby przedostały się do krwi.

Po kilkunastu minutach obserwuje się, czy powstał odczyn i jaki ma charakter: swędzenie, zaczerwienie oznacza, że dany alergen uczula pacjenta.

U małych dzieci wykonuje się testy alergiczne z krwi, oceniające stężenie swoistych przeciwciał przeciwko określonym alergenom. Testy nie zawsze są wiarygodne – jeśli są przeprowadzone w czasie, gdy dziecko nie stykało się akurat z alergenem, dają wynik ujemny.

Które zwierzęta uczulają?

  • Alergia na kota - ogromna liczba kotów w otoczeniu sprawia, że alergeny z kociej sierści mogą znajdować się w powietrzu nawet w domach, w których nie ma tych zwierząt. Alergeny kocie znajdują się głównie w gruczołach łojowych - silniejsze są u samców, które mają ich więcej (badania pokazują, że kastracja zmniejsza wydzielanie wydzielanie łoju, a pośrednio zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych u właściciela). Najczęstsze objawy uczulenia na sierść kota to kaszel, duszności oraz katar.
  • Alergia na psa - źródłem alergenów jest naskórek psa. To, czy są one silne, czy nie, zależy od rasy zwierzęcia (a więc wyglądu sierści - najgroźniejsze są psy, które linieją) oraz od jego płci. Najczęstsze objawy alergii na sierść psa to katar, zapalenie spojówek, pokrzywka. Czasami alergia może spowodować wystąpienie astmy oskrzelowej.
  • Alergia na królika - alergeny występują w ślinie, naskórku i moczu królika. Najsilniej uczulają króliki długowłose, które częściej się wylizują, zostawiając na futrze resztki śliny z alergenami. Uczulenia objawia się katarem, łzawieniem oczu, kaszlem.
  • Alergia na ptaki domowe - uczulenie wywołane jest reakcją organizmu na pierze. Najczęściej uczulają papużki, kanarki, ale również ptaki, z którymi nie mamy bezpośredniej styczności, np. gołębie czy kury przebywające w naszym otoczeniu. Objawy to katar, duszności, napady kichania.
  • Alergia na świnkę morską - zwierzak ten ma bardzo silne alergeny - 2 na 3 właścicieli świnki cierpi na uczulenie na jej sierść. Objawia się to nieżytem nosa, łzawieniem oczy, zapaleniem spojówek, niekiedy obrzękiem gardła i uczuciem drapania w jamie ustnej.
  • Alergia na chomika - podobnie, jak u królika, za alergię odpowiedzialne są białka znajdujące się w ślinie, łoju oraz moczu. Uczulenie na sierść chomika może objawiać się katarem, wysypką, zapaleniem spojówek.

Alergia na mięso – co więc uczula w mięsie czerwonym

Uważa się, że głównymi alergenami odpowiadającymi za reakcje alergiczne po spożyciu mięsa są albuminy surowicy, immunoglobuliny i α-Gal.

Albuminy surowicy to duże białka syntetyzowane w wątrobie. Są bardzo podobne pod względem budowy u wielu zwierząt, w tym ssaków i ptaków. W organizmach zwierzęcych odpowiedzialne są za transport substancji nierozpuszczalnych w wodzie oraz zapobiegają przenikaniu wody z krwi do tkanek. Ze względu na duże podobieństwo albuminy wykazują bardzo wysoki stopień tzw. reaktywności krzyżowej. Czyli przeciwciała powstałe dla albuminy z jednego gatunku zwierzęcia mogą wiązać także albuminy innych zwierząt. Reaktywność krzyżowa między białkami tej rodziny z różnych gatunków jest powszechna, ale najczęściej dotyczy albumin z podobnych źródeł. Oznacza to, że przypadki równoczesnej alergii na albuminy pochodzące od ssaków i ptaków są bardzo rzadkie. Białka te odpowiadają za występowanie zespołów alergii krzyżowej jak „zespół wieprzowina – kot” oraz „zespół jajo/mięso-pierze”. Albuminy obecne są we krwi, wydzielinach,, ślinie, moczu, mleku, mięsie, jajach oraz łupieżu i naskórku zwierząt. Mogą wywoływać uczulenie drogą wziewną oraz pokarmową.

Biorąc pod uwagę możliwości zapobiegania wystąpieniu objawów alergii po spożyciu mięsa warto zapamiętać, że albuminy są wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Już w 50ºC ulegają częściowemu rozpadowi. Dlatego objawy alergii na mięso bardzo często występują po spożyciu mięsa surowego (np. tatar), niedgotowanego lub niedopieczonego (np. krwisty stek). Zdarzają się też po wypiciu surowego mleka. Nie obserwuje się ich jednak u osób uczulonych, jeśli jedzą mięso, które zostało uprzednio poddane długotrwałej obróbce termicznej.

Ponieważ w zasadzie każde zwierzę ma albuminy surowicy, to każda z nich może być potencjalną przyczyną uczulenia. Nie wszystkie jednak są tak samo istotne klinicznie, czyli nie tak samo często uczulają.

Immunoterapia w niektórych przypadkach, gdy alergia na pierze jest ciężka i nie reaguje na inne metody leczenia, lekarz może zalecić immunoterapię, która polega na stopniowym wprowadzaniu alergenu do organizmu w celu zmniejszenia reakcji alergicznej.

Czytaj dalej...

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Dla osób pracujących w szpitalach lateksowe rękawiczki , salonach fryzjerskich metale, z których wykonane są nożyczki czy restauracjach płyny do zmywania, niektóre produkty spożywcze , problem ten nosi znamiona choroby zawodowej.

Czytaj dalej...

To, czy i w jakim stopniu wystąpi alergia na kosmetyki, zależy od wielu czynników, przede wszystkim od częstotliwości i czasu ich używania, stanu skóry i miejsca, na które kosmetyk został zaaplikowany.

Czytaj dalej...