Uczulenie na pierze - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia
Alergia (uczulenie) na sierść - diagnostyka
Każdy właściciel zwierzaka, u którego pojawiają się objawy świadczące o alergii powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Choroba wymaga rozpoznania jej przyczyny w celu unikania kontaktu z alergenem, a także leczenia.
Aby potwierdzić przyczynę alergii (zwykle sami podejrzewamy uczulenie na sierść zwierząt, ponieważ niepokojące objawy pojawiają się zawsze po kontakcie z czworonogiem), lekarz zleci testy alergiczne. Pomogą one zdiagnozować przyczynę uczulenia oraz dobrać leki.
Najczęstszym sposobem na wykrycie szkodliwego alergenu jest wykonanie skórnych testów alergicznych. U dorosłych i starszych dzieci przeprowadza się testy punktowe: na przedramieniu nakłuwa się delikatnie skórę w kilku miejscach i wprowadza tam po kropli różnych alergenów, aby przedostały się do krwi.
Po kilkunastu minutach obserwuje się, czy powstał odczyn i jaki ma charakter: swędzenie, zaczerwienie oznacza, że dany alergen uczula pacjenta.
U małych dzieci wykonuje się testy alergiczne z krwi, oceniające stężenie swoistych przeciwciał przeciwko określonym alergenom. Testy nie zawsze są wiarygodne – jeśli są przeprowadzone w czasie, gdy dziecko nie stykało się akurat z alergenem, dają wynik ujemny.
Alergia (uczulenie) na sierść - leczenie
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się alergii jest unikanie kontaktu z alergenem. O ile w przypadku alergenów pokarmowych można czasem kompletnie wykluczyć je z diety, o tyle alergeny wziewne, jakimi są białka z sierści zwierzęcia, trudno wyeliminować ze swojego życia (znajdują się wszędzie wokół nas, nie tylko w domu, ale i na ulicy).
Dlatego konieczne jest leczenia alergii poprzez podawanie leków przeciwhistaminowych, rozszerzających oskrzela w przypadku osób cierpiących na duszności lub stosowania miejscowych leków – np. maści na pokrzywkę.
Leki przeciwhistaminowe to preparaty blokujące receptor histaminowy wywołujący reakcje alergiczne. Wśród nich znajdują się leki na bazie cetyryzyny, loratadyny i desloratadyny. Dzięki nim uciążliwe objawy, jak katar, kaszel czy łzawienie oczu mijają.
Trzeba jednak mieć świadomość, że leki te łagodzą objawy alergii, nie likwidując jednak jej przyczyny.
Leki przeciwhistaminowe II i III generacji nie powodują skutków ubocznych, takich jak kardiodepresyjność czy objawy ze strony układu nerwowego. Może jednak powodować senność lub nadmierne pobudzenie (np. u małych dzieci).
Osoby, które miały kiedyś wstrząs anafilaktyczny spowodowany alergią, powinny nosić przy sobie peny z dawką adrenaliny.
Sposobem walki z alergią jest też odczulanie – to tzw. immunoterapia swoista, polegająca na regularnym podawaniu podskórnie (w formie zastrzyków) coraz to większych dawek alergenu, które organizm uczy się tolerować.
Dzięki temu przestaje negatywnie reagować na kontakt z groźnymi dla niego substancjami. Odczulanie najlepsze efekty przynosi u małych dzieci (nie powinno się go jednak stosować u maluchów poniżej 5. roku życia).
CZYTAJ TEŻ: Odczulanie - najskuteczniejszy sposób leczenia ALERGIILeczenie rozpoczyna się, gdy osoba uczulona nie ma żadnych objawów alergicznych i przeprowadza w dwóch etapach: najpierw zastrzyk podawany jest co tydzień (ten etap trwa kilka miesięcy), a potem co 4-5 tygodni przez kilka kolejnych miesięcy.
Na widelcu, czyli alergia na mięso
Alergia na mięso uważana jest za problem stosunkowo rzadko spotykany, choć dokładne szacunki dotyczące tej nadwrażliwości nie są znane. Przykładowo - częstość występowania alergii na wołowinę, szacuje się na ok. 0,3%. Uważa się, że uczulenie na mięso dotyczy przede wszystkim dzieci, rzadziej osób dorosłych. Choć takie generalizowanie nie wydaje się być właściwe, gdyż niektóre postaci alergii na mięso są zdecydowanie domeną osób dorosłych.
Możliwe jest uczulenie na każdy rodzaj mięsa, w tym wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę czy drób. Chociaż zdarza się również alergia na wiele innych, bardziej egzotycznych gatunków, jak np. mięso kangura, wieloryba, foki czy krokodyla.
Około 15 lat temu okazało się, że alergia na mięso wcale nie musi być spowodowana uczuleniem na białka mięsa. Rozpoznano wówczas nową, początkowo zaskakującą, postać opóźnionej anafilaksji na mięso czerwone. Jest ona związana z uczuleniem na wielocukier, tzw. α-Gal, obecny w ślinie kleszcza. Ten szczególny przypadek uczulenia określa się mianem „zespołu α-Gal”.
Wśród objawów alergii na mięso trzeba wymienić:
- wymioty,
- biegunkę,
- ból brzucha,
- wzdęcia, atopowe
- zapalenie skóry,
- pokrzywkę i/lub inne zmiany skórne
- ataki astmy.
Ciężkie reakcje ogólnoustrojowe (anafilaksja) zdarzają się bardzo rzadko. Uczulenie na mięso może być również przyczyną alergii zawodowej u osób pracujących w przemyśle mięsnym.
Objawy alergii na mięso zdecydowanie częściej występują po spożyciu go w postaci surowej lub niedogotowanego (niedopieczonego), niż poddanego długotrwałej obróbce termicznej. Jest to związane z tym, iż najważniejsze alergeny mięsa (albuminy surowicy) są wrażliwe na wysokie temperatury oraz trawienie.
Jak leczyć alergię na pierze?
Najlepszym sposobem na leczenie wielu rodzajów alergii jest odczulanie. To metoda długofalowa, którą zaleca się przede wszystkim w sytuacjach, w których odizolowanie czynnika drażniącego nie jest możliwe (np. przy alergii na kurz domowy, pyłki traw itd.).
Początek treści sponsorowanej
Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.
Koniec treści sponsorowanej
Jak natomiast leczyć alergię na pierze? Przede wszystkim należy spróbować unikać kontaktu z piórami ptaków. Jeśli z jakiego powodu unikanie alergenu jest utrudnione lub niemożliwe (np. pojawia się on w środowisku pracy), można zastosować leczenie uczulenia na pierze - z zastosowaniem środków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowo działających leków na alergię.
Kiedy alergia na pierze objawia się zmianami skórnymi, pomocne mogą być maści, kremy lub żele o działaniu przeciwalergicznym. Katar sienny można łagodzić kroplami lub sprayami do nosa np. z chlorowodorkiem azelastyny.
Warto także przepłukiwać zatoki roztworem soli fizjologicznej, by pozbyć się z nich zalegających substancji drażniących.
Doustne leki na alergię to środki hamujące wydzielanie histaminy i tym samym niwelujące przykre objawy uczulenia. Substancją o takim działaniu jest m. in. dichlorowodorek cetyryzyny, w niższych dawkach dostępny w aptekach bez recepty.
Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia