Uczulenie na pierze - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Alergia na mięso a reakcje krzyżowe

Alergia na mięso nie musi być spowodowana pierwotnym uczuleniem na alergeny mięsa. Uczulenie to może być również związane z tzw. reaktywnością krzyżową alergenów mięsa oraz alergenów pochodzących z innych źródeł. Wśród nich są zarówno alergeny pokarmowe jak i powietrzno-pochodne.

  • Najlepszym przykładem są tu osoby uczulone na albuminę surowicy kota (Fel d 2), które mogą reagować na spożytą wieprzowinę. Powodem tego jest uczulenie krzyżowe na albuminę surowicy wieprzowej (Sus d 1/Sus s1), czyli tzw. „zespół wieprzowina-kot”.
  • Innym przykładem jest uczulenie na mięso wołowe i/lub cielęce oraz mleko, spowodowane uczuleniem na albuminę surowicy bydlęcej (Bos d 6). Najbardziej zaskakujący jest natomiast związek uczulenia na ślinę kleszcza z anafilaksją po spożyciu mięsa czerwonego.
  • Alergia na kurczaka też potrafi zaskoczyć, o czym można przeczytać w tekście https://strefaalergii.pl/trendy/jesli-pragniesz-mojej-zguby-krokodyla-gotuj-luby/.

Rodzaje mięs

W zależności od pochodzenia i cech organoleptycznych wyróżniamy kilka rodzajów mięsa.

Biorąc pod uwagę pochodzenie, rozróżnia się mięso ssacze oraz drobiowe.
Ssaczym nazywa się:

  • mięso dużych zwierząt rzeźnych (np. wołowe, wieprzowe, cielęce, jagnięce, baranie i kozie),
  • dużych zwierząt łownych (tzw. dziczyzna)
  • drobnych ssaków (np. królików i zajęcy).

Mięso drobiowe pochodzi z ptaków hodowlanych (np. kurczaki, indyki, kaczki, gęsi) oraz łownych (np. przepiórki, kuropatwy, bażanty).
Uwzględniając cechy organoleptyczne mięso dzielimy na białe i czerwone. Drób oraz mięso królicze i zajęcze to mięso białe. Mięso czerwone pochodzi z dużych ssaków hodowlanych i łownych.

Podział ten nie uwzględnia egzotycznych dla naszej kuchni gatunków mięsa, jak np. krokodyla. W Polsce najczęściej spożywa się wieprzowinę i kurczaka. Najczęściej uczula kurczak i wołowina, zaś mięso królika uważane jest za najmniej uczulające.

Jak leczyć alergię na pierze?

Najlepszym sposobem na leczenie wielu rodzajów alergii jest odczulanie. To metoda długofalowa, którą zaleca się przede wszystkim w sytuacjach, w których odizolowanie czynnika drażniącego nie jest możliwe (np. przy alergii na kurz domowy, pyłki traw itd.).

Początek treści sponsorowanej

Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.

Koniec treści sponsorowanej

Jak natomiast leczyć alergię na pierze? Przede wszystkim należy spróbować unikać kontaktu z piórami ptaków. Jeśli z jakiego powodu unikanie alergenu jest utrudnione lub niemożliwe (np. pojawia się on w środowisku pracy), można zastosować leczenie uczulenia na pierze - z zastosowaniem środków o działaniu miejscowym lub ogólnoustrojowo działających leków na alergię.

Kiedy alergia na pierze objawia się zmianami skórnymi, pomocne mogą być maści, kremy lub żele o działaniu przeciwalergicznym. Katar sienny można łagodzić kroplami lub sprayami do nosa np. z chlorowodorkiem azelastyny.

Warto także przepłukiwać zatoki roztworem soli fizjologicznej, by pozbyć się z nich zalegających substancji drażniących.

Doustne leki na alergię to środki hamujące wydzielanie histaminy i tym samym niwelujące przykre objawy uczulenia. Substancją o takim działaniu jest m. in. dichlorowodorek cetyryzyny, w niższych dawkach dostępny w aptekach bez recepty.

Stosuje się u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów kataru siennego (katar, zatkany nos, kichanie, świąd oraz zaczerwienione i łzawiące oczy) oraz innych postaci alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek (obrzęk, świąd, zaczerwienione i łzawiące oczy). Lek może być również stosowany do leczenia swędzących wysypek skórnych (bąble lub pokrzywka). Bilastyna hamuje powstawanie bąbli oraz zaczerwienienia skóry przez 24 godziny po przyjęciu pojedynczej dawki, dzięki czemu poprawia się jakość snu i jakość życia

Immunoterapia w niektórych przypadkach, gdy alergia na pierze jest ciężka i nie reaguje na inne metody leczenia, lekarz może zalecić immunoterapię, która polega na stopniowym wprowadzaniu alergenu do organizmu w celu zmniejszenia reakcji alergicznej.

Czytaj dalej...

Zamień płyn na inne rozwiązanie jeśli mimo podjętych środków ostrożności nadal odczuwasz reakcje uczuleniowe, warto rozważyć zamianę płynu do płukania na inną metodę prania, na przykład proszek do prania.

Czytaj dalej...

Uczulenie na tusz od tatuażu może być spowodowane przez różne składniki, takie jak metale nikiel, kadm, miedź, chrom, kobalt, mangan, aluminium, tlenek żelaza, rtęć , pigmenty, barwniki i substancje chemiczne.

Czytaj dalej...

Charakterystyczną cechą polimorficznej osutki świetlnej jest to, że jest najbardziej nasilona wiosną i wczesnym latem, łagodnieje wraz z postępem lata i ustępuje jesienią lub zimą, a następnie powraca kolejnej wiosny.

Czytaj dalej...