Uczulenie na pierze - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia
Alergia na pierze – zmień pościel!
Objawy alergii pojawiające się podczas snu powinny skłonić nas do wizyty u alergologa. Konieczne jest stwierdzenie, czy uczulenie wywoływane jest faktycznie przez pierze, czy jednak przez roztocza. Alergia na ptasie pióra bezwzględnie będzie wymagać zmiany pościeli na syntetyczną i hipoalergiczną. Wciąż powtarzany jest przesąd, jakoby więcej roztoczy gromadziło się w pierzynach. Nie jest to prawdą – te pajęczaki w równym stopniu zasiedlają sztuczne i naturalne kołdry. Żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego są obecne w łóżku w dużych ilościach. Niektóre badania wręcz stwierdzają, że w syntetycznej pościeli może być ich więcej niż w tej wypełnionej pierzem. W przypadku alergii na kurz ważniejsze będzie częste pranie kołder i poduszek w temperaturze powyżej 60°C. Pierzyny możemy oddać do specjalnych pralni, które dokładnie je wyczyszczą.
Alergia na pierze dotyczy nie tylko puchu obecnego w kołdrach, ale wszelkich ptasich piór. Alergik musi więc zrezygnować z posiadania domowych ptaków, takich jak kanarki, papugi czy zeberki. Ptasie alergeny z łatwością dostają się do powietrza, a stamtąd do naszych dróg oddechowych. Z tego powodu mogą wywoływać bardzo nasilone objawy uczulenia. Warto uważać również na puchowe kurtki, które często są sprzedawane w sklepach sportowych. Wypełnia się je delikatnymi piórami puchowymi uzyskanymi od gęsi i kaczek, dlatego są lekkie i bardzo ciepłe. Niestety, u alergika także mogą wywołać przykre dolegliwości. Niekiedy po zmianie pościeli i ubrań na syntetyczne nadal cierpimy z powodu wodnistego kaszlu czy duszności. Wtedy należy rozważyć, czy uczulenie nie jest wywołane przez roztocza. Nasze wątpliwości rozwieje wizyta u alergologa i przeprowadzone testy na alergię.
Alergia na mięso a reakcje krzyżowe
Alergia na mięso nie musi być spowodowana pierwotnym uczuleniem na alergeny mięsa. Uczulenie to może być również związane z tzw. reaktywnością krzyżową alergenów mięsa oraz alergenów pochodzących z innych źródeł. Wśród nich są zarówno alergeny pokarmowe jak i powietrzno-pochodne.
- Najlepszym przykładem są tu osoby uczulone na albuminę surowicy kota (Fel d 2), które mogą reagować na spożytą wieprzowinę. Powodem tego jest uczulenie krzyżowe na albuminę surowicy wieprzowej (Sus d 1/Sus s1), czyli tzw. „zespół wieprzowina-kot”.
- Innym przykładem jest uczulenie na mięso wołowe i/lub cielęce oraz mleko, spowodowane uczuleniem na albuminę surowicy bydlęcej (Bos d 6). Najbardziej zaskakujący jest natomiast związek uczulenia na ślinę kleszcza z anafilaksją po spożyciu mięsa czerwonego.
- Alergia na kurczaka też potrafi zaskoczyć, o czym można przeczytać w tekście https://strefaalergii.pl/trendy/jesli-pragniesz-mojej-zguby-krokodyla-gotuj-luby/.

Alergia (uczulenie) na sierść - diagnostyka
Każdy właściciel zwierzaka, u którego pojawiają się objawy świadczące o alergii powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Choroba wymaga rozpoznania jej przyczyny w celu unikania kontaktu z alergenem, a także leczenia.
Aby potwierdzić przyczynę alergii (zwykle sami podejrzewamy uczulenie na sierść zwierząt, ponieważ niepokojące objawy pojawiają się zawsze po kontakcie z czworonogiem), lekarz zleci testy alergiczne. Pomogą one zdiagnozować przyczynę uczulenia oraz dobrać leki.
Najczęstszym sposobem na wykrycie szkodliwego alergenu jest wykonanie skórnych testów alergicznych. U dorosłych i starszych dzieci przeprowadza się testy punktowe: na przedramieniu nakłuwa się delikatnie skórę w kilku miejscach i wprowadza tam po kropli różnych alergenów, aby przedostały się do krwi.
Po kilkunastu minutach obserwuje się, czy powstał odczyn i jaki ma charakter: swędzenie, zaczerwienie oznacza, że dany alergen uczula pacjenta.
U małych dzieci wykonuje się testy alergiczne z krwi, oceniające stężenie swoistych przeciwciał przeciwko określonym alergenom. Testy nie zawsze są wiarygodne – jeśli są przeprowadzone w czasie, gdy dziecko nie stykało się akurat z alergenem, dają wynik ujemny.
Alergia na pierze – zmień pościel!
Jeszcze niedawno na wsiach tradycyjne kołdry wypełniano pierzem wydartym z hodowlanego ptactwa. Pierzyny były bardzo ciepłe i sprawdzały się w chłodne, zimowe dni. Obecnie także możemy kupić kołdry ze sztucznym lub naturalnym pierzem. Niestety, u niektórych wywołują one przykre objawy uczulenia. Sen staje się koszmarem, gdy alergik zmaga się z wodnistym katarem i napadami kichania. Alergia na pierze zdarza się rzadko, jednak jest bardzo uciążliwa. Czy zmiana pościeli zapobiegnie dolegliwościom?
Wiele osób nadal posiada w domu ciepłe pierzyny. Ich wypełnienie z ptasich piór u alergików powoduje problemy z układem oddechowym. Jeżeli nie zmienimy pościeli, objawy uczulenia będą się nasilać. Rozwinąć się mogą także przewlekłe choroby alergiczne, takie jak zapalenie zatok. Niekiedy jednak alergia na pierze mylona jest z nadwrażliwością wywołaną przez roztocza kurzu domowego. Jak je odróżnić?

Uczulenie na pyłki - jakie rośliny pylą?
Osoby dotknięte alergią na pyłki co roku doświadczają objawów uczulenia - kalendarz pylenia jest w miarę stały i wynika z niego, że w zależności od pogody i tego, co uczula, problemy mogą zacząć się już w styczniu.
Gatunki roślin, które wytwarzają alergeny kwitną w każdym roku mniej więcej o tej samej porze. W naszym kraju największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików.
Alergii na trawy towarzyszy zwykle uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy oraz żyta. Objawy uczulenia pojawiają się równie często z powodu pyłków chwastów. Należy jednak pamiętać, że katar sienny jest równie często skutkiem alergii na pyłki drzew.
Symptomy alergii odzwierciedlają kolejność uwalniania pyłków przez kwiaty poszczególnych roślin.
Już w lutym zaczynają pylić niektóre gatunki drzew, ale szczyt stężenia pyłków w powietrzu ma miejsce w pierwszej połowie kwietnia. W tym czasie pyłki wywołują symptomy alergicznego zapalenia nosa i oczu, a nawet zapalenie oskrzeli.
Do najczęściej uczulających drzew można zaliczyć pyłki:
Następnie alergicy mogą nieco odetchnąć – miesięczna "cisza pyłkowa" pozwala na chwilowe uwolnienie się od objawów alergii. Jednak już od połowy maja aż do końca czerwca ma miejsce okres pylenia traw. Właśnie wtedy większość alergików doświadcza uciążliwych symptomów uczulenia.
Objawy alergii powodują często pyłki traw:
- kupkówki pospolitej
- kostrzewy czerwonej
- mietlicy
- tymotki łąkowej
- tomki wonnej
- życicy trwałej
- wiechliny łąkowej
- żyta
W lecie pylą również chwasty – największe ich stężenie przypada na sierpień i początek września. W wyniku zmian w nasłonecznieniu, temperaturze oraz opadach atmosferycznych może jednak dojść do opóźnienia lub przyspieszenia wegetacji roślin.
