Uczulenie na płyn do prania - Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać reakcjom alergicznym

Uczulenie od proszku – których produktów lepiej unikać?

Proszki dla alergików czy dla dzieci są zwykle łagodne, posiadają wręcz „zubożały” skład. Wszystko po to, by nie wywoływały na skórze jakichkolwiek podrażnień. Jeśli więc zauważymy na skórze uczulenie od proszku, powinniśmy natychmiast zamienić dotychczasowy środek, na proszek do prania hipoalergiczny. W celu prewencji warto stosować podczas prania w pralce dodatkowe płukanie.

Proszek do prania dla alergików nie powinien intensywnie pachnieć. Dlatego pamiętajmy, aby unikać proszków, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Hipoalergiczne proszki znacznie lepiej wypłukują się z tkanin, co jest ich ogromną zaletą. Ponadto, każdy proszek do prania antyalergiczny poddawany jest testom dermatologicznym. Między innymi na tej podstawie uzyskuje rekomendację.

Dlaczego proszek do prania uczula?

Proszek do prania zawiera różnego rodzaju środki zapachowe, środki konserwujące i substancje czynne odpowiedzialne za czyszczenie ubrania. Substancje zawarte w proszku mogą podrażniać wrażliwą skórę. Szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci. Wystąpienie reakcji alergicznej na proszek do prania może mieć również związek z nadmierną ekspozycją na tę substancję, zarówno pod kątem stężenia, jak i czasu ekspozycji. Wobec tego z pewnością bardziej będą narażone osoby pracujące w pralni i mające dużo większy niż każdy inny człowiek kontakt z proszkiem do prania. Uczulenie na proszek do prania może również być efektem niewłaściwego wypłukania odzieży, kiedy wśród włókien dochodzi do zalegania resztek proszku, który ma później styczność ze skórą.

Uczulenie na proszek do prania jest najczęściej kojarzone ze świądem skóry i jej zaczerwienieniem w miejscu kontaktu odzieży ze skórą. Powstaje wtedy kontaktowe zapalenie skóry, jest ona zaczerwieniona, mogą pojawić się dodatkowo wysypka, pokrzywka, świąd, liczne pęcherzyki. Zdarza się jednak, że reakcja jest bardzo nasilona. Oznacza to, że może dojść do obrzęku błon śluzowych, a nawet do duszności. Czasami objawy alergii na proszek polegają po prostu na pojawieniu się wodnistego kataru i kichania. Często bardzo trudno zidentyfikować czynnik sprawczy, ponieważ podobne objawy mogą dać perfumy czy odplamiacz dodany do prania. Jednak najczęściej objawy pojawiają się po zmianie proszku do prania. Jeśli objawy nie są nasilone, ustępują samoistnie po zdjęciu ubrań czy zmianie pościeli z pozostałością proszku do prania.

Uczulenie na proszek do prania - objawy

W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do stanu zapalnego skóry (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry):

  • uporczywy świąd miejsc zmienionych zapalnie
  • zaczerwienienie skóry (jak w przebiegu pokrzywki)
  • w obrębie rumienia występują liczne pęcherzyki wypełnione płynem
  • sucha, podatna na uszkodzenia skóra

Alergiczny wyprysk kontaktowy zwykle pojawia się w miejscach, w których doszło do styczności z alergenem, jednak jego objawy najczęściej można zauważyć w zgięciach łokciowych i podkolanowych.

Ponadto u dziecka może się pojawić szereg innych objawów, takich jak rozdrażnienie, zaburzenia snu czy chrapanie.

  • Nieleczone uczulenie na proszek do prania może doprowadzić do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych na zmienionej chorobowo skórze.
  • Jeśli pojawiają się duszność i obrzęk, potrzebna jest szybka wizyta u lekarza, gdyż są to objawy, które mogą zagrażać życiu.
  • Alergie u małych dzieci są bardziej niebezpieczne niż u dorosłych, gdyż alergen działa na procentowo większą powierzchnię, co z kolei powoduje gwałtowniejsze objawy. Poza tym możliwości leczenia alergii u małych dzieci są bardziej ograniczone, gdyż nie wszystkie leki można im podawać.

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

atopowe zapalenie skóry najczęściej występująca postać tego schorzenia, spowodowana czynnikami wewnętrznymi, takimi jak alergiczna skłonność do choroby; obok niej mogą występować dodatkowe objawy alergii, takie jak katar sienny, suchy kaszel, świszczący oddech lub duszności.

Czytaj dalej...

Kaszka na skórze twarzy, czerwone suche plamy na policzkach, wysypka na szyi i dekolcie to tylko kilka objawów uczulenia na twarzy, które mogą wystąpić jako reakcja alergiczna na słońce, dane pokarmy, kosmetyki, środki drażniące i inne.

Czytaj dalej...

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...