Biała chemia a wypadanie włosów - Przyczyny, Skutki i Rozwiązania

Włosy po chemioterapii. Jak radzić sobie z łysieniem?

Co takiego dzieje się z włosami po chemioterapii, co doprowadza do ich nagłej utraty, do okresu 4 tygodni, a czasami nawet kilku dni?

Następuje zahamowanie podziałów komórkowych macierzy, co prowadzi do ścieńczenia i wypadania włosów. Warto pamiętać, że nie tylko chemioterapia i cytostatyki doprowadzają do tego typu łysienia. Również radioterapia, przechodzenie bardzo ciężkich infekcji, oraz zatrucie pierwiastkami i związkami chemicznymi (arsen, ołów, pestycydy). Jednakże najczęściej mówi się o utracie anagenowej włosów właśnie podczas chemioterapii.

Zadbaj o swoje włosy od wewnątrz – sprawdź poziom witamin i hormonów we krwi

Biała chemioterapia (biała chemia) - skutki uboczne

Powszechne działania niepożądane związane z przyjmowaniem białej chemii:

  • objawy grypopodobne,
  • gorączka,
  • wysypka,
  • pokrzywka dermatograficzna,
  • przebarwienia,
  • wypadanie włosów,
  • dreszcze,
  • nudności,
  • wymioty,
  • zaburzenia psychiczne,
  • dezorientacje,
  • świszczący oddech,
  • reakcje alergiczne,
  • ciemnienie lub rogowacenie skóry,
  • przebarwienia palców rąk i nóg.

Najpoważniejszym powikłaniem, pojawiającym się przy podaniu wysokiej dawki bleomycyny w białej chemii, jest zwłóknienie płuc oraz upośledzenie ich czynności.

Czytaj też:

  • Chemioterapia: rodzaje. Jak działa chemioterapia?
  • Chemioterapia doustna - tabletka zamiast kroplówki
  • Jak się przygotować do chemioterapii - praktyczne rady

Zioła na włosy – 10 ziół wzmacniających i hamujących wypadanie włosów

Zioła na włosy dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom są w stanie wzmocnić nasze włosy, zapobiec wypadaniu, a także zmniejszyć ich przetłuszczanie się. Jakie zioła pomogą nam uzyskać bujną i zdrową fryzurę? W jaki sposób je stosować? Przeczytajcie.

Stosowanie naturalnych, domowych metod i regularne sięganie po zioła, może pomóc nam w zadbaniu o kondycję włosów, a także wzbogacić ich codzienną pielęgnację.

Zioła na włosy mają szerokie spektrum działania:

  • oddziałują na skórę: koją podrażnienia, pomagają zwalczyć łupież, zwiększają jej ukrwienie,
  • wzmacniają cebulki włosowe, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów, stymulują ich wzrost,
  • nadają włosom blask, wzmacniają ich kolor, maskują siwiznę.

Do ziół, które w pozytywny sposób wpływają na włosy należą: skrzyp polny, cassia, brzoza brodawkowata, pokrzywa zwyczajna, shikakai, kozieradka, bhringaraj, amla, tatarak, łopian. Wymienione rośliny możemy stosować w formie: spożywanych doustnie naparów, naparów i odwarów do użytku zewnętrznego, wcierek oraz płukanek. Wykonuje się z nich także naturalny olej, odżywkę, szampon.

Dlaczego utrata włosów podczas choroby onkologicznej jest tak trudna dla kobiet?

Związane jest to z faktem, iż kobiety przechodząc chemię muszą się zmagać nie tylko z ciężką walką o swoje zdrowie, ale również z trudnym przetrwaniem okresu utraty niezwykle istotnego aspektu utożsamianego z urodą.

Aby zrozumieć wagę posiadanych włosów podczas leczenia, przeprowadzono wiele badań, z których udało się dowiedzieć, że wśród różnych skutków ubocznych chemioterapii (np. nudności, zmęczenia) łysienie jest nadal oceniane jako jedno z najbardziej niepokojących doświadczeń kobiet, które muszą je znieść.

Dla wielu kobiet łysienie po chemioterapii okazywało się trudniejszym emocjonalnie przeżyciem niż utrata piersi! Opisywane doświadczenia powinny nasunąć wnioski dotyczące umożliwienia pacjentom onkologicznym korzystania z pomocy w zakresie wsparcia ich problemu włosowego, który tak samo nieoczekiwanie wkradł się w ich życie, jak rak odbierający zdrowie fizyczne i siły witalne.

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Bardzo często osoby tracące swoje włosy nie mają pojęcia w jakiej sytuacji się znajdują- czy włosy odrosną, czy stracą wszystkie, jak szybko będą odrastać - ta niewiedza powoduje dodatkowy stres. Wparcie emocjonalne, z czym mogą się spotkać, ale też pokazanie możliwości, jak sobie radzić nawet w trudnej sytuacji całkowitej utraty włosów po chemioterapii, może dać pacjentowi poczucie pewnego planu działania oraz „teoretycznego” przygotowania, z czym mogą się zmierzyć.

Choć może to brzmieć abstrakcyjnie, wiele badań pokazało, iż to właśnie przygotowanie nas do tego, co może się stać w naszym życiu (również tego złego) pozwala nam w większym stopniu podejmować różnego rodzaju aktywności, nawet jeśli mogą być one obarczone obawą zmierzenia się z tym co trudne.

Biała chemioterapia (biała chemia) - jak działa?

Biała chemioterapia (biała chemia) to potoczne określenie na terapię onkologiczną z wykorzystaniem wlewów zawierających bleomycynę. W powszechnej opinii jest uważana za najmniej obciążającą dla organizmu. Warto jednak zaznaczyć, że indywidualne reakcje pacjentów na lek mogą się od siebie różnić. Jak działa biała chemioterapia? Jakie działania niepożądane są związane z tą formą terapii onkologicznej?

Spis treści

Biała chemioterapia jest zazwyczaj dobrze tolerowana przez pacjentów. W przeciwieństwie do czerwonej chemii, nie uszkadza szpiku kostnego. Określanie rodzajów chemioterapii kolorami jest częste wśród pacjentów onkologicznych. Czasami tych nazw używają również lekarze. Wymienia się białą, żółtą i czerwoną chemię. Określenia odnoszą się do barw jakie mają podawane wlewy dożylne. Posługiwanie się kolorami jest bardzo dużym uproszczeniem, ale ułatwia pacjentom dzielenie się doświadczeniami i praktycznymi poradami. W tej nomenklaturze chemia biała uchodzi za bezpieczną i mało inwazyjną, natomiast czerwona budzi lęk ze względu na związane z nią działania niepożądane.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Czytaj dalej...

Depilacja laserowa przeprowadzana w profesjonalnym salonie to w dzisiejszych czasach właściwie jedyna tak skuteczna i bezpieczna metoda na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia, także z okolic brzucha.

Czytaj dalej...

Oprócz tego białe pryszcze na penisie można traktować maścią z retinoidami, na przykład tretinoiną albo retinolem, które ułatwiają złuszczanie naskórka i mogą w pewnym stopniu udrażniać kanaliki gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...