Biała chemia a wypadanie włosów - Przyczyny, Skutki i Rozwiązania
Biała chemia – wskazania w leczeniu nowotworów
Wskazaniem do stosowania białej chemioterapii jest lity guz nowotworowy. Bardzo często ta metoda leczenia onkologicznego jest częścią terapii skojarzonej, która ma na celu uzupełnienie działania chemioterapii innymi terapiami przeciwnowotworowymi. Ze względu na stosunkowo niewielki wpływ na zdrowe komórki, biała chemioterapia pozwala uniknąć skutków ubocznych o znacznym nasileniu.
Biała chemioterapia może być podawana kilkoma drogami – zawsze dobór terapii oraz droga podania leków są dostosowane do rodzaju choroby nowotworowej. Białą chemioterapię najczęściej podaje się dożylnie, domięśniowo oraz podskórnie. W niektórych przypadkach jest ona stosowana bezpośrednio w ognisku choroby.
Pomocniczo biała chemia jest stosowana w leczeniu raka piersi. Lek przeciwnowotworowy, który zawiera biała chemioterapia, został dopuszczony do stosowania także w leczeniu innych typów nowotworów m.in. raka jądra, raka szyjki macicy, raka sromu oraz raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi.
Czy odrastające włosy po chemioterapii są słabsze?
Nie jest to prawdą, że włosy po leczeniu onkologicznym będą odrastały słabe i o delikatniejszej strukturze. Najczęściej włosy odrastają w tak samo dobrej kondycji. Ważne są indywidualne predyspozycje genetyczne, dotyczące wrażliwości mieszków włosowych, oraz od podatności na stres.
Tutaj w największym stopniu utrudnień w odroście włosów po chemioterapii mogą spodziewać się osoby z tendencją do łysienia, już z rozwiniętą łysiną (powolny czas odrostu włosów).
Jeżeli martwi nas stan naszych włosów po zakończonej chemioterapii, wydaje się nam, że włosy odrastają bardzo wolno, warto udać się do specjalisty (trychologa, dermatologa), który będzie miał możliwość obserwowania przy pomocy mikrokamery postępów „włosowych”- tempa odrostu, pojawiania się nowych włosów rosnących, ich struktury.
Pacjent onkologiczny walczy o własne zdrowie, życie. Ta walka często jest niesprawiedliwa, bo musi być stoczona często bez przygotowania, z poświęceniem swojego czasu, energii, zdrowia bliskich osób, realizacji swoich planów i marzeń. Może tez zabrać nam nasze włosy. I śmiało możemy przyznać na głos, że nas to boli i jest to dla nas ważny aspekt urody i jest nam z tym ciężko, nawet w obliczu walki o zdrowie, a czasami i życie. Takim wyznaniem możemy rozpocząć ścieżkę szukania odpowiedniej pomocy u specjalistów, którzy zatroszczą się o pomoc w kwestiach włosowych.
Zioła na włosy – bhringaraj
Bhringaraj stosuje się zewnętrznie na włosy oraz skórę. Dzięki zawartości antyoksydantów i substancji antybakteryjnych roślina dba o prawidłową kondycję skóry głowy, pomaga zwalczyć łupież. Wzmacnia cebulki i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, a także stymuluje ich porost i poprawia kondycję. Ziele może lekko przyciemniać włosy.
W użytku na skórę przyspiesza gojenie się ran i podrażnień, redukuje wypryski, zmiany trądzikowe oraz chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Przepis na maskę do włosów i twarzy: Zmielone ziele należy zmieszać z wodą – proporcje wybrać tak, aby powstała gęsta pasta. Maskę nakłada się na wilgotne włosy i pozostawia na 1 godzinę (w przypadku włosów o ciemnej barwie lub włosów siwych) lub maksymalnie 15 minut (w przypadku włosów blond).
Maska stosowana na skórę przeznaczona jest dla wszystkich rodzajów cery. Pomaga zmniejszyć zmiany trądzikowe.