"Białe kropki na stopach - tajemnicza zagadka"
Czerwone plamy na nogach i stopach – rodzaje zmian
Dziwna plama na stopie lub kropki na łydkach mogą wystąpić niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeżeli dolegliwość nie mija, to trzeba się jej przyjrzeć. Czasami takie dolegliwości są objawem niebezpiecznych schorzeń.
Zmiany skórne na nogach i stopach to mogą być:
- Sine i czerwone plamy na nogach nad kostkami
- Czerwone plamy na stopach w okolicach palców
- Czerwone plamy i opuchnięte stopy
- Drobne czerwone plamy na piszczelach, łydkach oraz w dołach kolanowych
- Dziwna plama, która pojawia się w różnych miejscach na nodze.
- Czerwone kropki na nogach, szczególnie w okolicach łydek
Nie wszystkie plamy są swędzące. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu i z jakiego powodu pojawiają się takie wykwity. Pojawienie się dziwnej i nietypowej plamy może być dokuczliwe, a nawet groźne. Dlatego warto wiedzieć, co mogą oznaczać takie zmiany na skórze.
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Białe i bolące krosty na języku, którym towarzyszy uczucie pieczenia w jamie ustnej mogą wskazywać na kandydozę, czyli zakażenie grzybicze. Inną przyczyną powstania krost na języku jest anemia. Leczenie polega na zwalczeniu choroby podstawowej powodującej tworzenie się tego rodzaju zmian.
Pojawienie się krost na języku może świadczyć o rozwoju choroby w obrębie jamy ustnej, np. zapaleniu gardła. U osoby zdrowej język jest pozbawiony nalotu, plamek, grudek, pęcherzyków oraz krostek. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Wyprysk potnicowy – przyczyny
Wyprysk potnicowy (ang. dyshidrotic eczema, pompholyx) należy do najczęściej występujących chorób skóry (dermatoz). Potnica to charakterystyczne zapalenie skóry zlokalizowane na dłoniach oraz stopach, będące reakcją alergiczną organizmu na kontakt z którąś z uczulających substancji. Alergeny mogą być pochodzenia wewnętrznego (endogennego), jak i zewnętrznego (egzogennego). Najczęstszymi alergenami są metale ciężkie (m.in. nikiel, kobalt, chrom) oraz bakterie. Wyprysk potnicowy może się też ujawnić pod wpływem stosowanych leków. Choć nazwa tej dermatozy kojarzy się z potem, to powstające w przebiegu choroby pęcherzyki nie są związane z gruczołami potowymi.
Wyprysk potnicowy ma formę niedużych (maksymalna średnia to ok. 2–3 mm), bezbarwnych pęcherzy wypełnionych surowiczym płynem. Pęcherze powstają w skupiskach. Wyprysk potnicowy czasem, chociaż nie zawsze, powoduje ból. Charakterystyczne dla wyprysku potnicowego jest uporczywe swędzenie. Zmiany skórne pojawiają się głównie na dłoniach (w ok. 70% przypadków), na dłoniach i podeszwach stóp (20% przypadków) albo tylko na podeszwach (10%). Wyprysk potnicowy może mieć związek z zakażeniem grzybiczym (np. obecność pęcherzy na dłoniach może oznaczać grzybicę stóp). Choroba bardzo często występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry.