"Białe kropki na stopach - tajemnicza zagadka"

6 chorób, które widać na stopach

Masz te zmiany na stopach? To może oznaczać, że w twoim organizmie zachodzą różne procesy - często związane z chorobami. Wbrew pozorom stopy mogą dużo powiedzieć o stanie zdrowia. Zobacz, jakie choroby można rozpoznać właśnie po stopach.

Spis treści

  1. Choroby widoczne na stopach - stopa cukrzycowa
  2. Choroby widoczne na stopach - grzybica stóp
  3. Choroby widoczne na stopach - niedoczynność tarczycy
  4. Choroby widoczne na stopach - obrzęki
  5. Choroby widoczne na stopach - podagra
  6. Choroby widoczne na stopach - problemy z kręgosłupem

Stopy mogą bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Zobacz, o jakich chorobach mogą świadczyć różne zmiany na stopach. Warto wiedzieć, że stopy, jako podpora naszego ciała, są zbudowane z 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni. To właśnie tam skóra jest najgrubsza. I to właśnie tam widać pierwsze sygnały chorobowe.

O zmianach w organizmie świadczyć mogą także zmiany na ustach. Aż 80 proc. z nas je ma! Dowiedz się więcej: Zmiany na ustach (krostki, grudki, pęcherzyki). 8 najczęstszych przyczyn [ZDJĘCIA]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku

Białe i bolące krosty na języku, którym towarzyszy uczucie pieczenia w jamie ustnej mogą wskazywać na kandydozę, czyli zakażenie grzybicze. Inną przyczyną powstania krost na języku jest anemia. Leczenie polega na zwalczeniu choroby podstawowej powodującej tworzenie się tego rodzaju zmian.

Pojawienie się krost na języku może świadczyć o rozwoju choroby w obrębie jamy ustnej, np. zapaleniu gardła. U osoby zdrowej język jest pozbawiony nalotu, plamek, grudek, pęcherzyków oraz krostek. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Jak leczyć czerwone plamy na stopach?

Leczenie zmian skórnych zależy od ich przyczyn. W przypadku objawów poważniejszych chorób należy zająć się przede wszystkim ich rozpoznaniem i wyleczeniem. Tu decyzję powinien podjąć lekarz. Dodatkowo można łagodzić objawy. Na przykład ze swędzącymi plamami i kropkami poradzimy sobie za pomocą odpowiednich kremów i maści. Suche zmiany na skórze zwykle należy natłuszczać. Dobrze używać do tego delikatnych olejków i kremów dla niemowląt.

Z czerwonymi kropkami i plamami powstałymi w wyniku AZS poradzimy sobie za pomocą maści natłuszczających i steroidowych. Leczenie obejmuje też przyjmowanie preparatów z kwasami Omega-3 i 6.

W przypadku krwistych plam na nogach, wywołanych zaburzeniami krążenia, niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, być może również przepychanie żył. Dodatkowo lżejsze objawy zaburzeń krążenia można łagodzić za pomocą żeli z heparyną. Dobrym domowym sposobem na żylaki i zmiany wywołane zaburzeniem krążenia jest nacieranie nalewką kasztanową.

Ponieważ mówimy przede wszystkim o stopach, to warto powiedzieć więcej o ich leczeniu. Jak wspomnieliśmy częstą przyczyną zaczerwienienia i swędzenia stóp, szczególnie między palcami, jest grzybica. Jeżeli zdiagnozowano u nas grzybicę, to powinniśmy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza. Czasami konieczne będzie zażywanie środka doustnego. W większości przypadków wystarcza maść przeciwgrzybicza. Zabierając się za likwidację grzyba na stopach, trzeba pozbyć się zakażonych butów i skarpetek oraz zadbać o higienę narzędzi do pielęgnacji stóp.

Żeby zachować zdrowe i piękne stopy zwykle wystarczy zapewnić im wygodne obuwie, higienę i regularne ćwiczenia. Trzeba jednak pamiętać, że najczęstszym miejscem, gdzie możemy złapać grzybicę, jest basen czy siłownia. Dlatego tu szczególnie należy chronić stopy.


rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Warto pamiętać, że higiena intymna nie może ograniczać się jedynie do umycia penisa; musi ona także uwzględniać stosowanie czystego ręcznika, który przeznaczony będzie do osuszania okolic intymnych, aby nie przenosić niebezpiecznych drobnoustrojów, które bytują np.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...