Czy należy wyciskać białe pryszcze?

Jak pozbyć się pryszczy – domowe sposoby

Na szczęście istnieje wiele alternatyw na to, aby skutecznie pozbyć się pryszczy bez wyciskania ich. Tutaj w szczególności istotną rolę odgrywa odpowiednia dieta na trądzik. Warto usunąć z niej produkty zawierające bardzo duże ilości soli, tłuszczów odzwierzęcych czy cukrów. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu oraz nabiału. Do diety warto wprowadzić także duże ilości świeżych warzyw i owoców, które są źródłem witamin i minerałów, które również wpływają korzystnie na stan naszej skóry.

Domowe sposoby na wypryski obejmują także maseczki, które możemy przygotować samodzielnie. W walce z niedoskonałościami świetnie sprawdzi się maseczka z miodu, kurkumy, płatków owsianych czy rumianku.

Odpowiednia pielęgnacja cery

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie odpowiednia pielęgnacja cery dobrana do potrzeb naszej skóry ma decydujący wpływ na to, czy uda nam się pozbyć niedoskonałości.

Konsekwentne i regularne oczyszczanie twarzy odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli jesteś posiadaczem cery trądzikowej. Odpowiedni produkt pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, które mogą prowadzić do zatkania porów. W przypadku cery trądzikowej bardzo ważne jest, aby produkt myjący wykazywał się łagodnym działaniem i nie podrażniał skóry. Jaki kosmetyk wybrać? Warto rozważyć wybór Żelu oczyszczającego do twarzy Effaclar. Produkt ten skutecznie i delikatnie oczyszcza skórę, dbając o zachowanie właściwego pH. Nie tylko pozostawia skórę czystą i odświeżoną, ale również redukuje nadmiar sebum i pomaga odblokować pory. W jego nowej formułe znalazła się Phylobioma. To składnik aktywny, który skutecznie wspiera równowagę mikrobiomu.

Czy wyciskanie pryszczy jest dobre?

W pogoni za piękną cerą musisz pożegnać się z wyciskaniem niedoskonałości na własną rękę. Ich kompulsywne usuwanie w niebezpiecznych częściach Twojej twarzy tzw. trójkącie śmierci (umiejscowionym między kącikami ust górnej wargi i szczytem piramidy nosa) niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Poprzez nieumiejętne wygniatanie zmian możesz doprowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych w obrębie twarzy.

Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Karina Kowalczyk

Tak jak wspomniano, pryszcze to zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko u nastolatków. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Co więcej, mogą pojawić się nie tylko u osób, które na co dzień zmagają się z trądzikiem. Okresowe pojawianie się pryszczy u wielu kobiet ma miejsce np. tuż przed miesiączką.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania wyprysków na brodzie i pozostałych częściach twarzy, ich obecność potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Wiele osób właśnie ze względu na widoczne niedoskonałości czuje się źle i ma trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu. To właśnie jeden z powodów, dla którego takie osoby mogą zdecydować się na wyciskanie pryszczy.

Poza tym wyciskanie pryszczy na twarzy to dla wielu osób najlepszy i najszybszy sposób na to, jak szybko pozbyć się pryszczy. Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie – na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Wyciskanie pryszczy: czy to dobra praktyka?

Stajesz przed lustrem, a na brodzie lub czole widzisz gigantycznego pryszcza? Nic nie potrafi tak zepsuć dobrego humoru, jak wysyp nowych niedoskonałości… Zapewne Twoją pierwszą myślą jest to, żeby jak najszybciej go wycisnąć. Czy to jednak dobra decyzja? Czy wyciskanie pryszczy sprawi, że znikną one szybciej czy wręcz przeciwnie – wydłuży proces regeneracji naskórka?

Wyciskanie pryszczy to dość kontrowersyjny w świecie pielęgnacji skóry. Eksperci jednogłośnie zgadzają się, że należy unikać tej praktyki, jednak niemal każdemu z nas zdarza się, częściej lub rzadziej, „dłubać” przy skórze.

Wiele osób określa wyciskanie pryszczy mianem swojego „guilty pleasure”. To nic innego, jak aktywność, która jest nieco wstydliwa i budzi zakłopotanie doświadczającej jej osoby, ale jednocześnie daje wielką satysfakcję. Dość powszechne jest przekonanie, że „wyduszenie” niedoskonałości jest jedynym sposobem na to, by się ich pozbyć. Niestety, zwykle sesja wyciskania krost przed lustrem przynosi efekty w postaci zaczerwienienia, zadrapań czy nawet niewielkich siniaków.

Skrajnym przypadkiem jest kompulsywne wyciskanie pryszczy, które może być związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby, które borykają się z tym problemem, mają trudności z kontrolowaniem impulsu do wyciskania i mogą spędzać godziny na obsesyjnym badaniu oraz manipulowaniu swoją skórą. Kompulsywne wyciskanie pryszczy może prowadzić nie tylko do fizycznych obrażeń skóry, takich jak blizny czy infekcje, ale również potęgować problemy psychiczne – obniżać poczucie własnej wartości, prowadzić do izolacji społecznej oraz pogarszać samopoczucie.

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Białe kropki na penisie , które pojawiają się znikąd i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie.

Czytaj dalej...

Innymi objawami anginy, poza białymi krostami na języku, są ogólne złe samopoczucie, ból gardła o silnym natężeniu, trudności w połykaniu, wysoka gorączka sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza , powiększenie i przekrwienie migdałków oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...