Czy należy wyciskać białe pryszcze?

Jakie krosty można wycisnąć?

Jakie krosty możemy wyciskać, a jakich pod żadnym pozorem nie wolno ruszać? Kosmetolog Karolina Zajas, którą na Instagramie obserwuje aż 260 tysięcy osób, wskazała, czym kierować się przy podejmowaniu tej decyzji, by nie zrobić sobie większej krzywdy. Na opublikowanej przez ekspertkę grafice widzimy, jakie krostki wyciskać, a jakie nie.

I tak - pozbyć się możemy pryszczy z białym czubkiem. Takie, u których czubek się nie wykształcił, nie powinny być dotykane. - Uwaga, bardzo ważne, jeśli nie jesteś pewna, czy wyciskać, czy nie, lepiej zostaw, a wyciskając, zawsze pamiętaj o zasadach wyciskania i higienie - napisała kosmetolog.

Niestety, sądząc po komentarzach internautów, nie każdy potrafi się dostosować do tej bardzo ważnej zasady. - "Wszystko, co w kółku to cel, niby chcę jeden, a potem stoję i cisnę wszystko", "A ja bym wycisnęła wszystkie i jeszcze więcej", "Myślę, że przeginam z wyciskaniem", "Jestem uzależniona od tego" - pisali pod postem Karoliny Zajas.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podskórne pryszcze mogą więc mieć różne przyczyny, ale zasady postępowania z nimi są zawsze takie same. Przede wszystkim w żadnym przypadku nie należy ich wyciskać. Odpowiednia dieta i ruch zmniejsza ryzyko powstawania nowych wykwitów. Jeżeli już się pojawią – nie dotykamy ich i każdego dnia dokładnie oczyszczamy skórę, by zmniejszyć ryzyko zapalenia mieszka włosowego. Stosujemy też pielęgnację przeznaczoną dla naszej cery. W tym przypadku są to kosmetyki działające przeciw niedoskonałościom. Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu, potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek, mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny. Dodatkowo warto też zastosować oczyszczający żel myjący bez mydła i oczyszczający tonik bez alkoholu, który zwęża pory i widocznie matuje. Wszystkie te kosmetyki posiada w swoim asortymencie marka Mixa.

Przemysł kosmetyczny nie przestaje nas zaskakiwać. Każdego roku na półkach drogerii pojawia się coraz większa liczba innowacyjnych kosmetyków, wzbogacanych o składniki, które w jeszcze większym stopniu mają odpowiedzieć na różnego rodzaju problemy skórne, sprawić, że nasza skóra będzie w jak najlepszej kondycji, pełna blasku i pozbawiona niedoskonałości. Jednym ze składników, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów, jest niacynamid. To substancja aktywna, która posiada bardzo szerokie zastosowanie w kosmetologii i ma stanowić skuteczne rozwiązanie na różnego rodzaju problemy skórne. Tak jak w przypadku każdej substancji aktywnej, tak i w przypadku niacynamidu należy mieć świadomość tego, kiedy go używać, aby zapewnić naszej skórze jak najwięcej korzyści. Poznaj jego właściwości, działanie, zastosowanie, a także sprawdź, kiedy go nie stosować.

Odpowiedni czas

Pryszcza wyciskamy dopiero, gdy mamy pewność, że już ma tak zwany „łepek”. Jeśli jest jeszcze płaski lub dopiero zaczyna się tworzyć, to lepiej nałożyć na niego jakiś plasterek czy serum punktowe. Możliwe, że to wystarczy i wyprysk sam zniknie. Od tego zawsze zaczynamy. Najpierw dajemy szansę kosmetykom czy maściom *jeśli takie mamy, a dopiero później możemy działać łapkami.
Z takich punktowych produktów lubię duetus i sylveco, zawierają między innymi olejek herbaciany. Wolę go w gotowych kosmetykach, bo stosowany w czystej postaci częściej podrażnia.

Najlepsza pora na takie kombinacje to wieczór. Tak, aby niepotrzebnie nie chodzić z ranką, nie narażać jej na dodatkowe zanieczyszczenia i nie dotykać… nawet kontrolnie, bo wiem, że kusi.
To także pomaga zadbać o maksymalną higienę. Podstawą jest, abyśmy mieli jeszcze możliwość umycia rąk i buzi przed i po takim „zabiegu”.

Jak dbać o cerę, aby uniknąć niedoskonałości?

Wyciskanie pryszczy powinno być wyłącznie wyjściem awaryjnym, a nie codzienną praktyką. O wiele skuteczniej z niechcianymi krostkami poradzi sobie dobrze dobrana pielęgnacja. Co musisz o niej wiedzieć?

Codzienne oczyszczanie twarzy jest kluczowe, jeśli chcesz cieszyć się promienną, zdrową cerą. Do tego celu wybierz delikatną piankę lub żel do mycia twarzy, które usuwają zanieczyszczenia bez jednoczesnego podrażnienia i wysuszenia. Szukaj takich kosmetyków, które w swoim składzie nie zawierają mocnych detergentów, alkoholu czy sztucznych aromatów. Wieczorem rekomendujemy dwuetapowe oczyszczanie, które skutecznie pozbywa się nawet wodoodpornych produktów do makijażu.

Oprócz codziennego oczyszczania, ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Przynajmniej raz w tygodniu sięgaj po peeling. Ten enzymatyczny od marki Sensum Mare nadaje się do każdego typu cery, nawet tej naczynkowej i wrażliwej. Jego formuła została wzbogacona o enzymy z papai, mango i żurawiny, wyciąg z alg morskich oraz wodę z lodowca.

Nawilżenie skóry jest istotne nawet w przypadku cery tłustej. Nadmiar sebum wcale nie oznacza, że skóra jest odpowiednio nawilżona – czasem może to być reakcja obronna na stosowanie zbyt wielu wysuszających preparatów. Lekki, niekomedogenny krem nawilżający to obowiązkowy produkt w każdej kosmetyczce.

A co z bliznami i przebarwieniami, które już są „pamiątką” po sesjach wyciskania? W ich usunięciu może pomóc serum z witaminą C. Ma właściwości rozjaśniające, wygładzające i przeciwstarzeniowe.

Wyrób sobie dobry nawyk sięgania po maski do twarzy. Ta z glinką i pianką Thank You Farmer pomaga w regeneracji i odnowie skóry oraz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Białe kropki na penisie , które pojawiają się znikąd i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...