Białe pryszcze na penisie - przyczyny i sposoby leczenia

Białe kropki na penisie

Białe kropki na penisie , które pojawiają się “znikąd” i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie . Są to torbiele naskórkowe, które powstały w wyniku zaczopowania porów wydzieliną z gruczołów łojowych i potowych. Takie same zmiany pojawiają się często na skórze twarzy. Pryszcze na penisie są przypadłością młodych mężczyzn do 30. roku życia.

Pryszcz zazwyczaj pojawia się na penisie, na skórze moszny lub w rowku zażołędnym. Jest to biała lub żółtawa krostka, która po uciśnięciu wydala z siebie gęstą, białą ciecz. Prosaki nie dają żadnych objawów - nie swędzą, nie pieką, nie bolą i nie są zaczerwienione. Te objawy pojawiają się dopiero, kiedy dojdzie do zainfekowania pryszcza na penisie i rozwinięcia się stanu zapalnego.

Czerwone krostki na penisie – przyczyny

Czerwone krostki na penisie najczęściej są objawem alergii kontaktowej, która może być spowodowana np. uczuleniem na prezerwatywy oraz środki, którymi są one nawilżane, uczuleniem na lubrykanty, a także uczuleniem na środki plemnikobójcze i przedłużające stosunek. Reakcje alergiczne mogą też powodować środki myjące, środki do prania oraz płyny do płukania tkanin. Czasami reakcję alergiczną mogą wywołać barwniki do tkanin, dlatego przed założeniem nowej bielizny trzeba ją najpierw wyprać.

Czerwone plamki na penisie mogą pojawić się także wskutek przegrzewania męskich okolic intymnych i być skutkiem podrażnienia, które powoduje pot.

W przypadku reakcji alergicznych lub niegroźnych stanów zapalnych, które spowodowane są np. przegrzaniem lub otarciami naskórka zwykle nie występują żadne dodatkowe dolegliwości, może pojawić się jedynie niewielki świąd i zaczerwienie podrażnionego naskórka, które mijają po zaprzestaniu stosowania uczulających produktów.

Krosty na penisie a alergia

Krostki na penisie mogą być objawem chorób skóry. W takiej sytuacji najczęściej mają postać plamek. Mogą powodować swędzenie prącia albo uczucie podrażnienia skóry. Alergię może wywołać stosowanie nieodpowiednich środków do prania bądź płukania tkanin. Czerwone plamki i wysypka skórna mogą być też efektem nieprawidłowej higieny intymnej albo stosowania zbyt podrażniających preparatów do higieny intymnej.

W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zmienić środki stosowane do prania bielizny. Warto sięgnąć po produkty hipoalergiczne albo dziecięce, które nie uczulają. Oprócz tego dobrze jest również zmienić produkty do higieny intymnej na hipoalergiczne. Dobrze jest stosować również ziołowe napary np. z rumianku, który działa łagodząco i może hamować wysypkę. Przemywanie prącia naparem z rumianku może złagodzić nieprzyjemne objawy.

Jeśli wysypka nie zniknie, można oznaczać alergię pokarmową. Niektóre pokarmy w czasie reakcji alergicznej powodują objawy skórne. Dobrze jest wykluczyć z diety produkty bogate w skrobię i cukier. Warto także zapisać się na konsultację z lekarzem, ponieważ być może należy wykonać testy alergiczne.

Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...