Białe pryszcze na penisie - przyczyny i sposoby leczenia
Przyczyny białych krostek na penisie
Białe krosty na penisie mogą mieć różne podłoże, aczkolwiek najczęściej związane są z zaburzeniami układu wydzielania zewnętrznego, odpowiedzialnego za pracę gruczołów łojowych.
Wysypka na penisie może być manifestacją takich dolegliwości jak:
Więcej na temat dwóch pierwszych schorzeń w dalszej części artykułu. Natomiast wspomniane plamki to nic innego, jak gruczoły łojowe o charakterze ektopowym, czyli występujące w niewłaściwych miejscach.
Nie łączą się z mieszkami włosowymi, lecz powstają na powierzchni skóry. Są niewielkimi wykwitami, wypełnionymi łojem. Z reguły mają kolor biały lub lekko żółtawy. Ich średnica wynosi od 1 do 3 milimetrów.
Tego typu białe krostki na członku, po raz pierwszy opisane przez amerykańskiego dermatologa Johna Addison Fordyce’a, najczęściej lokują się na trzonie prącia, natomiast rzadziej na żołędzi.
Może też występować na worku mosznowym. Zmiany te są niebolesne, nie powodują świądu ani pieczenia, nie towarzyszą im żadne inne objawy miejscowe ani ogólnoustrojowe. Skóra wokół jest niezmieniona chorobowo.
Przyczyny powstawania krostek Fordyce'a nie są znane. Wiadomo, że nie mają one podłoża wirusowego, bakteryjnego ani grzybiczego.
Ponieważ często występują w wieku noworodkowym, część hipotez zakłada, iż są one powodowane czynnikami genetycznymi oraz hormonalnymi.
Endokrynologiczne tło potwierdzałoby pojawianie się ich także w wieku dojrzewania, a także w późniejszych fazach życia.
Wykazuje się też pewien związek tego schorzenia z gospodarką lipidową - u starszych pacjentów stosunkowo często korelują one z podniesionym stężeniem cholesterolu całkowitego oraz złej frakcji LDL, a także trójglicerydów.
Generalnie jednak ich podłoże wciąż uznawane jest za idiopatyczne, a więc nie znajdujące wyjaśnienia na gruncie obecnej wiedzy naukowej i dostępnych metod diagnostycznych.
Wiadomo jedynie, że krostki te nie są w żaden sposób zaraźliwe - nie przenoszą się z człowieka na człowieka w czasie zbliżeń seksualnych ani poprzez kontakty fizyczne innego typu.
Krostki na penisie – dlaczego się pojawiają?
Penis narażony jest na działanie wielu różnych czynników, które mogą powodować infekcje intymne u mężczyzn oraz sprawić, że na penisie zaczną pojawiać się białe lub czerwone krostki. W większości przypadków powodem dość wstydliwego problemu jest nieprzestrzeganie zasad higieny, przegrzewanie okolic intymnych, pojawienie się stanów zapalnych, które związane są z drażnieniem delikatnego, męskiego narządu np. zbyt ciasną odzieżą oraz bielizną, a także alergie kontaktowe.
Kolejnym powodem pojawienia się krostek na penisie mogą być choroby przenoszone drogą płciową. Czerwone plamki i krostki mogą być też objawem zakażeń o podłożu bakteryjnym oraz wirusowym, które są dość częstym powikłaniem przygodnego seksu bez zabezpieczenia. Warto wiedzieć, że np. grzybicą można zarazić się także podczas seksu oralnego, jeżeli partnerka cierpi na grzybicę jamy ustnej lub gardła.
Zapalenie napletka
Niekiedy nieprzyjemne dolegliwości w obrębie narządów płciowych są związane z zapaleniem napletka. Jest to stan zapalny, który może powstać na skutek nieprawidłowej higieny intymnej. Może wystąpić u mężczyzn w każdym wieku, także u dzieci.
Aby wyleczyć stan zapalny, należy dokładnie przestrzegać zasad czystości. Napletek należy myć ciepłą wodą (osoby dorosłe mogą sięgnąć po płyny do higieny intymnej dla mężczyzn), a następnie osuszać. Jeśli nie będziemy napletka odsuwać, będzie się w nim gromadził brud, kurz i drobnoustroje, które mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Czasem krostki na penisie pojawiają się na skutek nieprawidłowych nawyków higienicznych, a niekiedy wskutek noszenia nieprzewiewnej bielizny. Warto o tym pamiętać i nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów i włókien. Okolice intymne muszą oddychać, to zmniejsza ryzyko infekcji.
Czerwone krostki a grzybica penisa
Czerwone krostki mogą wskazywać także na grzybicę penisa. Może się ona rozwinąć pod wpływem działania kilku czynników np. nieprzestrzegania zasad higieny, noszenia nieprzepuszczającej powietrza bielizny i odzieży ze sztucznych włókien oraz stosowania do wycierania okolic intymnych wspólnych ręczników. Warto pamiętać, że higiena intymna nie może ograniczać się jedynie do umycia penisa, musi ona także uwzględniać stosowanie czystego ręcznika, który przeznaczony będzie do osuszania okolic intymnych, aby nie przenosić niebezpiecznych drobnoustrojów, które bytują np. na stopach.
W przypadku grzybicy pojawieniu się krostek na penisie towarzyszy także uporczywy świąd, pieczenie i zaczerwienienie naskórka, pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz nieprzyjemnie pachnąca wydzielina.
Infekcje intymne u mężczyzn nie należą do rzadkości, jednak można im skutecznie zapobiegać poprzez właściwą higienę oraz unikanie przygodnych kontaktów płciowych bez zabezpieczenia, które mogą zakończyć się o wiele poważniejszymi problemami np. zakażeniem wirusem HIV.

Krostki na penisie – przyczyny
Grzybica
Grzybica penisa najczęściej dotyczy żołędzi i napletka. Jej przyczyną są chorobotwórcze grzyby, przede wszystkim drożdżaki z rodzaju Candida . Oprócz krostek na penisie, które zwykle występują z rumieniem, często obserwuje się niewielkie pęcherzyki. Zmiany te mogą się zlewać. Objawy towarzyszące to swędzenie, pieczenie, biały nalot, a nawet sącząca się wydzielina.
Grudki perliste prącia
Kłykciny kończyste
Na początku kłykciny kończyste przybierają postać niewielkich czerwonych krostek na penisie, które z czasem zlewają się w kalafiorowate wykwity. Są one wynikiem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Choć specjaliści określają je jako wykwity łagodne, w ich obrębie mogą rozwijać się zmiany nowotworowe. Czujność powinny wzbudzić owrzodzenia na narządach płciowych i krwawienie.
Wyprysk (egzema)
Krostki na penisie mogą być także wynikiem podrażnienia lub alergii. Do czynników wywołujących należą m.in.: leki, środki myjące, kosmetyki, czynniki mechaniczne (w tym prezerwatywy), środki antyseptyczne, konserwanty.
W rzadkich przypadkach krostki na penisie są objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Typową cechą dla tej choroby są różnie wyglądające zmiany skórne.
Łuszczyca
To najbardziej powszechna choroba zapalna narządów płciowych. Jej cechą charakterystyczną jest przewlekły, nawrotowy przebieg z okresami zaostrzeń i remisji. W przebiegu łuszczycy występują czerwone, czasami swędzące grudki. Zmiany mogą pojawiać się po urazie mechanicznym, co nazywane jest objawem Koebnera. Można zaobserwować złuszczanie się zmian, jednak nie jest ono bardzo widoczne w obrębie narządów płciowych.
Kiła
Wczesny objaw zakażenia Treponema pallidum pojawia się w okolicach żołędzi lub na napletku. Jest to zmiana twarda, niebolesna, z lśniącym dnem. Gdy pojawi się owrzodzenie, zmiana zanika w ciągu 4 tygodni. Objaw towarzyszący to powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, które stają się twarde i ruchome.
