Pasta na zęby na pryszcze - Mit czy rzeczywistość?
Pasta z kurkumy – jak wzmocnić jej działanie?
Kurkumina jest słabo przyswajana w formie doustnej, słabo absorbuje się z jelita i zanim dotrze do krwiobiegu, jest metabolizowana w wątrobie. Aby wykorzystać wyjątkowe właściwości lecznicze, kurkumę należy połączyć z tłuszczem oraz ze zmielonym czarnym pieprzem. Wjego składzie znajduje się piperyna, która ułatwia wchłanianie kurkuminy do krwiobiegu. Warto też wiedzieć, że olejki eteryczne znajdujące się w ostryżu (głównie turmerony) poprawiają wchłanianie kurkuminy. Połączenie kurkumy z piperyną zwiększa jej biodostępność o 2000%.
Pasta z kurkumy na stawy
Kurkumę na stawy można stosować w postaci miejscowych okładów, suplementów diety. Można także sięgnąć po świeżą kurkumę, jako składnik potraw. Decydując się na świeżą kurkumę, warto wybierać tę z upraw ekologicznych.
Korzystne działanie kurkumy na stawy zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Roślina łagodzi objawy związane ze zwyrodnieniem stawów lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, takie jak ból oraz sztywność. Niektórzy badacze dowodzą, że skuteczność stosowania kurkumy jest porównywalna z typowym leczeniem przeciwzapalnym.
Dobroczynne działanie kurkumy to efekt przeciwzapalnych i przeciwutleniających właściwości. Kurkuma jako silny przeciwutleniacz neutralizuje nadmiar wolnych rodników, które mogą mieć związek z chorobami stawów.
Europejska Agencja Leków (EMA) w leczeniu zapalenia stawów zaleca przyjmowanie kurkumy w dawce 8–60 g 3 razy dziennie (doustnie świeżego kłącza) lub 400–600 mg kurkuminy 3 razy dziennie w postaci suplementów.
Pasta z kurkumy na raka
Niezwykłe lecznicze właściwości kurkumy doceniali już starożytni. Współcześnie udało się wykazać zdolność związków aktywnych zawartych w kurkumie do unieszkodliwiania substancji kancerogennych, blokowania cyklu komórkowego i namnażania się wielu typów komórek nowotworowych oraz prowokowania ich apoptozy, czyli śmierci.
Domowe sposoby na pryszcza
Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:
- aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
- czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
- biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
- miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
- pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.
WSKAZÓWKA
Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.
Jak stosować pastę do zębów na pryszcze?
Pastę do zębów najlepiej aplikować bezpośrednio na zmianę. Składniki, takie jak mentol, woda utleniona, kwas salicylowy i soda działają antybakteryjnie i wysuszająco. Można również znaleźć przepis na maseczkę z pasty do zębów. Wystarczy wymieszać pół łyżeczki pasty z 1 łyżką soku z cytryny i 1 rozgniecioną tabletką aspiryny. Mieszankę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na niej nie więcej niż 10 minut. Po tym czasie maseczkę należy dokładnie spłukać.
Skutki uboczne
Pasta do zębów nie jest przeznaczona do stosowania na skórę, dlatego używając jej w walce z trądzikiem należy zachować szczególną ostrożność. Skutkami ubocznymi mogą być nadmierne wysuszenie skóry i różne reakcje alergiczne, takie jak świąd, łuszczenie, pieczenie czy zaczerwienienie skóry.
Zanim zdecydujesz się zastosować pastę na skórze, warto wcześniej sprawdzić reakcję własnego organizmu. Wszelkie działania niepożądane powinny być sygnałem, że ta metoda nie jest dla Ciebie.
- zdrowie
- uroda
- pielęgnacja
- pryszcze
- krosty
- cera
- skóra
- pasta do zębów na pryszcze
- trądzik
- leczenie trądziku
- sposoby na pryszcze
- sposoby na trądzik
- maseczka z pasty do zębów