Białe swędzące krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie

Drobne krostki na rękach

Bardzo drobne krostki na rękach, przypominające podskórną kaszkę, które z reguły nie swędzą i nie są zaczerwienione, to najczęściej zmiany skórne wywołane przez alergię pokarmową lub alergię kontaktową. Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Zmiany pojawiające się na rękach mogą także świadczyć o poważnych chorobach. Krostki na rękach i przedramionach, które układają się w okręgi to objaw ziarniaka obrączkowego – samoistnej choroby zapalnej, którą zwalcza się stosując preparaty miejscowe.

Jeśli z kolei drobne krostki, jak i skóra wokół nich jest zaczerwieniona, a poprzednio spędziliśmy wiele czasu na słońcu, to naprawdopodobniej obserwowane zmiany skórne to objaw oparzenia słonecznego. Okolicy zmian skórnych towarzyszyć będzie także obrzęk i tkliwość. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie łagodzących kosmetyków z panthenolem, pomocny będzie także domowy sposób w postaci nakładania jogurtu bądź kefiru w celu zredukowania zmian zapalnych.

Swędzenie dłoni bez wysypki

Ze swędzeniem dłoni nie zawsze współwystępuje wysypka. Mogą natomiast pojawić się plamy, czerwone lub przeciwnie – odbarwione, przesuszone, łuszczące się. Takie zmiany najczęściej towarzyszą chorobom o podłożu infekcyjnym, takim jak grzybica czy świerzb. Dla infekcji grzybiczej dość typowe są zmiany zlokalizowane między palcami. Skóra w tym miejscu złuszcza się, pęka, mogą powstawać drobne ranki. Lokalizacja zmian między palcami jest też charakterystyczna dla zakażenia pasożytniczego. Świerzbowce drążą korytarze w warstwie rogowej naskórka, najczęściej na palcach i między nimi.

Zobacz także

Bardzo uciążliwym świądem i łuszczeniem skóry charakteryzuje się również łuszczyca, która często występuje właśnie na dłoniach. Jest to przewlekła choroba dermatologiczna, w której okresy nasilenia przeplatają się z okresami remisji, a jej początek bywa gwałtowny i niespodziewany.

Swędzenie dłoni, któremu nie towarzyszy pęcherzykowata wysypka, może być też po prostu skutkiem przesuszenia skóry. Jest to zjawisko powszechne zimą, kiedy skóra dłoni narażona jest na działanie zimna, mrozu, wiatru oraz suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach.

Świądem może objawiać się podrażnienie będące wynikiem kontaktu z określonym detergentem, np. podczas sprzątania. Wysuszenie dłoni stało się prawdziwym utrapieniem zwłaszcza obecnie, podczas epidemii COVID. Nakładane na skórę środki do dezynfekcji na bazie alkoholu mocno ją wysuszają i naruszają ochronną powłoczkę hydrolipidową.

Nierzadko nie udaje się ustalić konkretnej przyczyny swędzenia dłoni. Może się okazać, że występuje ono na tle nerwowym.

Swędzące krostki na dłoniach i na stopach

Swędzące krostki na dłoniach i na stopach są typowym objawem łuszczycy krostkowej ograniczonej. Jest to przewlekła choroba, obejmująca skórę dystalnych części zarówno kończyn górnych jak i dolnych. Powodowanie jest ona nadmiernym i przyspieszonym rogowaceniem komórek naskórka, przy jednoczesnym występowaniu silnego stanu zapalnego.

Wyróżnia się dwie jej podstawowe postaci:

  • łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw (Palmoplantar pustular psoriasis),
  • krostkowe zapalenie skóry palców (Acrodermatitis continua Hallopeau).

Częściej występującą jest ta pierwsza. W jej przebiegu dłonie i stopy zostają pokryte krostami wypełnionymi jałową treścią, które wyrastają na zmienionym chorobowo podłożu (rumień, złuszczanie się). Możliwe są też wykwity grudkowe.

Zrogowaciała skóra ma tendencję do pękania, powodując silną bolesność. Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw zazwyczaj dotyka kobiety w wieku 50+. Druga z postaci choroby, czyli krostkowe zapalenie skóry palców, występuje zdecydowanie rzadziej. Wyróżnia się umiejscowieniem zmian, które lokalizują się na opuszkach palców, wałach paznokciowych i płytkach paznokci.

Swędzące krostki na rękach

Krostki na rękach (w tym także dłoniach), które mają postać swędzących wyprysków mogą być objawem alergii pokarmowej, a zwłaszcza nietolerancji glutenu. Należy więc ją potwierdzić. Za to swędzące krostki na rękach, które dotyczą tylko obszaru dłoni mogą być objawem uczulenia na kosmetyki (a zwłaszcza na detergenty) lub biżuterię (pierścionki, bransoletki). Krostki mają wtedy zazwyczaj postać wypełnionych płynem pęcherzyków i towarzyszy im swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Zobacz także

W takim przypadku należy zidentyfikować produkt, który powoduje reakcję alergiczną (to może być mydło do rąk lub płyn do zmywania naczyń) i wymienić go na taki, który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej. Jeżeli zaś krostki na dłoniach są skutkiem uczulenia na biżuterię – a konkretnie zawarty w niej nikiel lub złoto – trzeba z takiej ozdoby zrezygnować.

Uczulać i powodować różne objawy skórne mogą także kosmetyki i płyny do prania, które do tej pory nie dawały takich objawów. Czerwone krostki, które swędzą pojawią się wtedy zazwyczaj nie tylko na rękach, ale także na nogach, szyi czy brzuchu. Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.

rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych.

Czytaj dalej...

Warto pamiętać, że higiena intymna nie może ograniczać się jedynie do umycia penisa; musi ona także uwzględniać stosowanie czystego ręcznika, który przeznaczony będzie do osuszania okolic intymnych, aby nie przenosić niebezpiecznych drobnoustrojów, które bytują np.

Czytaj dalej...

Innymi objawami anginy, poza białymi krostami na języku, są ogólne złe samopoczucie, ból gardła o silnym natężeniu, trudności w połykaniu, wysoka gorączka sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza , powiększenie i przekrwienie migdałków oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...