Białe swędzące krostki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie

Swędzenie dłoni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Swędzenie dłoni to bardzo uciążliwa dolegliwość, która nieraz spędza sen z powiek – i to dosłownie! Świąd może obejmować grzbiet dłoni, jak i jej wewnętrzną stronę. Nieraz towarzyszy mu zaczerwienienie, pieczenie, a nawet krostki i pęcherzyki. Sprawdźcie, jakie mogą być przyczyny swędzenia dłoni i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Swędząca skóra dłoni może być skutkiem po prostu jej przesuszenia czy stosowania drażniących kosmetyków. W takim przypadku najczęściej wystarczy wprowadzić drobne zmiany, żeby pozbyć się nieprzyjemnego świądu. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone, świądowi towarzyszy wysypka, a zwłaszcza gdy swędzenie nasila się wieczorem i w nocy, potrzebna będzie pomoc specjalisty. Może się okazać, że za swędzenie dłoni odpowiada poważniejsza choroba.

Spis treści:

  1. Swędzące krostki i pęcherzyki z płynem na dłoniach
  2. Swędzenie dłoni bez wysypki
  3. Swędzenie dłoni od wewnętrznej strony
  4. Swędzenie dłoni nasilające się w nocy
  5. Swędzenie dłoni i stóp w ciąży
  6. Swędzenie dłoni u dziecka
  7. Domowe sposoby na swędzenie dłoni

Swędzące krostki i pęcherzyki z płynem na dłoniach

Swędzeniu dłoni może towarzyszyć zaczerwienienie i wypełnione płynem pęcherzyki. Wówczas mówimy o pokrzywce. Taka wysypka na dłoniach, nazywana też egzemą, jest bardzo uciążliwa. Świąd jest mocno nasilony, skóra piecze, pokryta jest „bąbelkami”. Najczęściej takie objawy są wynikiem alergii zarówno na czynnik zewnętrzny (np. nikiel, składnik kosmetyku), jak i wewnętrzny. Swędząca wysypka może pojawić się np. w wyniku uczulenia na przyjmowany doustnie antybiotyk.

Wyprysk może występować również w przypadku atopowego zapalenia skóry, a więc choroby dermatologicznej o podłożu alergicznym. Charakterystyczne jest przesuszenie skóry, często jest ona zaczerwieniona, a nawet pęka. Oprócz dłoni zmiany typowe dla AZS pojawiają się zwykle też w zagięciach łokci i kolan.

Krostki na rękach – przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Krostki na rękach mogą być skutkiem jej zaburzonego rogowacenia, objawem alergii, zakażenia skóry lub choroby układu pokarmowego. By ich się pozbyć, czasami wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja skóry. Często jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie.

Krostki na rękach często są nie tylko problemem estetycznym. Może im bowiem towarzyszyć uciążliwe swędzenie, a ich obecność wskazywać na znacznie poważniejszą dolegliwość. Dlatego krostki pokrywające ramiona, przedramiona czy dłonie warto pokazać lekarzowi. Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czy niedoskonałości warto usuwać mechanicznie, a jeśli musisz to zrobić jak wycisnąć pryszcza higienicznie oraz bez trwałych uszkodzeń skóry.

Czytaj dalej...

Białe kropki na penisie , które pojawiają się znikąd i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie.

Czytaj dalej...

Innymi objawami anginy, poza białymi krostami na języku, są ogólne złe samopoczucie, ból gardła o silnym natężeniu, trudności w połykaniu, wysoka gorączka sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza , powiększenie i przekrwienie migdałków oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...