Przyczyny i leczenie bolących krostek na palcach u rąk - Skuteczne strategie pielęgnacyjne

Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.

Jeśli Twoja skóra rozwarstwia się, jest atopowa, skłonna do egzemy czy podatna na pieczenia, wysuszenia kontaktowe i inne dolegliwości, zwróć szczególną uwagę na codzienną rutynę pielęgnacyjną. Unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi i czynnikami drażniącymi, w tym detergentami, powinno być uzupełniane stosowaniem dobrego kremu ochronnego o właściwościach nawilżających. Działania te warto wspierać kompleksową pielęgnacją ciała. Poniżej kilka sugestii:

  • Dodawaj do kąpieli odrobinę oliwy – pamiętaj jednak, że kąpiel powinna trwać maksymalnie 15 minut. Na co dzień lepszym wyborem, głównie dla naskórka, jest prysznic.
  • Jeśli dokucza Ci suchość i nawracające stany zapalne, mocz dłonie i stopy w ziołowych naparach, np. z mięty, rumianku lub lawendy. Dobrze wpływają na kondycję naskórka.
  • Sprawdź dobroczynne właściwości medyczne miąższu z aloesu – nadaje się jako środek łagodzący podrażnienia, przyspiesza też gojenie popękanej skóry, wypróbuj np. balsam do ciała z miąższem z liści z aloesu SWEDERM® BLISS HAND and BODY CREAM.
  • Zwracaj uwagę na rodzaj noszonej odzieży – ma to znaczenie głównie przy wyborze obuwia, które powinno być lekkie, przewiewne i wygodne. Pamiętaj też o noszeniu rękawiczek zimą — ciepłych i miękkich.
  • Ciepłe rękawice przy wychodzeniu z domu to jedno, ale te nieprzemakalne, zakładane podczas domowych porządków powinny być codzienną normą, niezależnie od pory roku.
  • Dezynfekcję dłoni przeprowadzaj za pomocą środków, które nie wysuszają delikatnej skóry dłoni. Wypróbuj np. SWEDERM® ALCO GEL z nawilżającą gliceryną i łagodzącym pantenolem.
  • Pamiętaj o nawilżeniu powietrza w mieszkaniu. Nic, tak jak niska wilgotność, nie przyczynia się do przesuszenia skóry i rozwarstwiania się oraz zwiększania tendencji do rozwarstwiania się.

Ból w opuszkach palców

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Czasami, wykonując rutynowe czynności, opiekuńcze lub odpoczynku, odczuwasz ból w opuszkach palców? Jak reagować, jeśli ten ból powtarza się okresowo? Jaki jest dowód tak bolesnych chwil? Co robić i jak sobie z tym radzić?

Szczotka tego mężczyzny ma 14 stawów łączących paliczki palców. Każde połączenie jest rodzajem małego zawiasu, który jest zasilany przez system mięśni przedramion i złożony układ ścięgien, które znajdują się w dłoni, aż do połączenia nadgarstka. Dlatego należy ostrożnie obchodzić się z dłońmi, nie dopuszczać stanów zapalnych i uszkodzeń stawów, ponieważ takie obrażenia mogą prowadzić do utraty zdolności do ich poruszania.

Choroby rozwijające się w stawach palców są niezwykle trudne do wyleczenia. Po udanych kursach leczenia może wystąpić zjawisko szczątkowe - pewna sztywność, dyskomfort lub ból na wyciągnięcie ręki. W niektórych przypadkach, po doznanych obrażeniach może pojawić się na wyglądzie palców - mogą pozostać wypaczone lub nieprawidłowo poruszające.

Tak więc, jeśli opuszki palców lub środkowe paliczki puchną, oznacza to pojawienie się w twoim życiu choroby zwanej zdeformowanym chorobą zwyrodnieniową stawów. Choroba ta objawia się głównie u osób starszych i objawia się jako "węzły" na palcach. Zwykle ta choroba nie powoduje żadnego szczególnego dyskomfortu i jest leczona przy pomocy zwykłych ćwiczeń dotyczących mobilności i zdolności motorycznych rąk.

Ból w palcach

Ból w końcach palców może objawiać się w mniejszej liczbie przypadków. Najbardziej bolesne momenty to oznaki uszkodzenia fizjologicznego i mechanicznego.

Zapalenie stawów charakteryzuje się specjalnym zapalnym rytmem bólu, który spada o godzinie 3-4 rano. Warto zauważyć, że różne formy zapalenia stawów wpływają na różne palce. Ból w dużym palcu wskazuje na dnę, reaktywne lub łuszczycowe zapalenie stawów. Reszta palców mówi o reumatoidalnym zapaleniu stawów, rzadziej o łuszczycy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, popularnie zwana dną moczanową, chociaż nie ma z tym nic wspólnego, jest uderzająca, jak to zostało wcześniej dokładnie napisane przez wielki palec u kobiet. W przypadku artrozy kciuk silnie opiera się o drugi palec, staw zacznie mocno wybrzuszać się na boki, a powstałe bulwy często będą pocierane butami. Staw deformuje się, staje się praktycznie nieruchomy. Do tej choroby prowadzi długotrwałe buty o wąskim nosku. Przy dalszym odkształceniu złącza można przesunąć pozostałe palce stopy na bok. Jest leczony metodami terapeutycznymi.

Również u kobiet występuje choroba nerwiaka Mortona. Ból zaczyna się u podstawy palców, nerw jest zablokowany. Najczęściej jest to postać przewlekła, nerw zgęszcza się i staje się bardziej wrażliwy i bolesny. Boli u podstawy drugiego, trzeciego i czwartego palca.

Drętwienie stóp i palców w szczególności może mówić o cukrzycy. W tym przypadku, szczególnie w nocy, następuje pieczenie, które jest spowodowane zwiększoną aktywnością zakończeń nerwowych.

Zaczerwienienie skóry palców, a także ból podczas wysiłku fizycznego może powiedzieć o problemach związanych z naczyniami krwionośnymi, aw szczególności - tętnicami nóg. W tkankach nóg nie ma wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, więc stopy zaczynają boleć, włosy stają się cienkie, skóra i paznokcie są zepsute, a wrażliwość na zimno jest zwiększona.

Jeśli palec jest bardzo obolały, zaczerwieniony lub spuchnięty, najprawdopodobniej masz paznokieć. Podobne przypadki występują w ubogich pedicure lub podczas chodzenia w niewygodnych butach.

Spis treści:

  • Dlaczego skóra pęka? Etapy odwodnienia i wysuszenia naskórka na rękach.
  • Jakiej pielęgnacji i ochrony potrzebuje pękająca skóra na dłoniach? Jak zapobiegać dalszym przypadkom?
  • Jak pielęgnować skórę skłonną do pękania? Domowe sposoby na pękającą skórę na palcach dłoni.
  • Jakich sposobów pielęgnacji wymaga sucha i pękająca skóra na palcach u nóg oraz zgięciach palców?
  • Pękająca sucha skóra na palcach u nóg – możliwe przyczyny
  • Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin
  • Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko

Ciało człowieka, w zależności od płci, stylu życia, wieku i stanu zdrowia, składa się w 50-75% z wody, która jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Naskórek jest nawilżony przez wodę od wewnątrz, jak i zewnątrz, a poznanie i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jest kluczowe dla zachowania zdrowia komórek skóry i innych narządów.

Przez uciekanie wody z naskórka ten traci elastyczność, pory ulegają rozszerzeniu, pojawiają się łuszczące fragmenty i obszary bardziej narażone na postęp procesów starzenia. Pęknięcia pojawiają się najczęściej na opuszkach. Gdy w tym momencie nie podejmiemy żadnych kroków, pękająca skóra na dłoniach, stopach, zgięciach kolan oraz łokci szybko stanie się problemem nie tylko estetycznym, lecz także zdrowotnym.

Skóra dłoni ma specyficzną budowę – jest bardzo cienka, wrażliwa na niskie temperatury, a także pozbawiona gruczołów łojowych, których zadaniem jest m.in. nawilżanie i ochrona naskórka. Na powierzchni dłoni, w przeciwieństwie do rąk, znajduje się też stosunkowo niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu naskórek dłoni jest bardziej narażony na odwodnienie, wysuszenie oraz rozwarstwianie się, co wygląda nieestetycznie.

Odwodnienie prowadzi kolejno do przesuszenia, a to skutkuje skłonnością do podrażnień. Przerwanie ciągłości tkanek zwykle dotyczy miejsc najbardziej narażonych na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, dlatego problemem jest zwykle pękająca skóra na palcach u rąk i nóg.

Ból palców ręki - palec młoteczkowaty (palec baseballisty)

Palec młoteczkowaty rozwija się w wyniku urazu, który polega na zerwaniu ścięgna w okolicy stawu mięzypaliczkowego dalszego, czyli położonego najbliżej czubka palca. Jeżeli uraz jest poważny nie można wyprostować palca. Pozostaje on zakrzywiony, jak ptasi szpon.

Przyczyną takiego urazu stawu łączącego dwa paliczki jest silne uderzenie czubkiem palca w twardy przedmiot. Jest to uraz charakterystyczny dla uprawiających baseball, osób pracujących baz rękawic ochronnych na budowie itp. Objawy kontuzji są widoczne natychmiast. Pojawia się bardzo silny ból, a zaraz po nim obrzęk i zasinienie. Mówi się, że palec puchnie w oczach.

Pierwsza pomoc polega na obłożeniu palca lodem lub pod zimną wodę. Niska temperatura powoduje obkurczenie się małych naczyń, dzięki czemu zmniejsza się krwawienie wewnętrzne i obrzęk. Jeżeli uderzenie było bardzo silne i ból nie ustępuje po zimnym okładzie trzeba się skontaktować z lekarzem. Niekiedy konieczne bywa unieruchomienie palca na specjalnej szynie lub włożenie w gips. Dla złagodzenia bólu można brać leki przeciwbólowe bez recepty.

Pryszcze podskórne mogą pojawić się w różnych miejscach na twarzy pryszcze podskórne na brodzie, skroniach, policzkach i żuchwie oraz częściach ciała, czasami bardzo nietypowych podskórne pryszcze pod pachami.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym.

Czytaj dalej...