Naturalne metody leczenia bolesnych krost pod pachami

Domowe sposoby leczenia półpaśca

Czym smarować półpaśca

Nasze babcie znały domowe sposoby na różne problemy domowe i dolegliwości. Wiele z nich odeszło w niepamięć. Lecz wiele tych sposobów nadal stosujemy lub powracamy do nich, jako do metod bardziej naturalnych z mniejszym użyciem chemii. Mamy różne domowe sposoby na przykład, jak pozbyć się mrówek z ogrodu lub jak wyprostować włosy bez prostownicy. Osoby, które chcą wspomagać swoje zdrowie domowymi sposobami zwykle wiedzą jak jak zrobić lewatywę. Warto jednak wiedzieć więcej na temat domowych sposobów, aby upewnić się, czy są one bezpieczne. Większość domowych sposobów nie może zaszkodzić i nie mają efektów ubocznych. Ważne jest jednak, aby stosować je nie zamiast leczenia zaleconego przez lekarza, lecz obok jako terapię wspomagającą.

Czy istnieją domowe sposoby na półpaśca? Czym smarować półpaśca na skórze? Bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć tej choroby. W przeciwnym razie będzie ona trwała dłużej i mogą pojawić się powikłania. Domowe sposoby należy stosować wyłącznie jako terapię wspomagającą, obok leczenia zaleconego przez lekarza.

Skórę z półpaścem można smarować olejem rycynowym. Zmiany możemy również delikatnie przecierać roztworem zieleni brylantowej. Podsuszone pęcherze możemy posmarować octem jabłkowym, który przyspiesza gojenie. Ponadto robimy okłady ziołowe z takich ziół jak:

  • piołun,
  • łopian,
  • wrotycz pospolity,
  • sok z aloesu,
  • mięta pieprzowa.

W przypadku półpaśca przyjmujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Ponadto należy zachować higienę i często zmieniać pościel i bieliznę. Bardzo ważna jest również dieta. Warto zrezygnować w tym czasie z potraw smażonych i ciężkostrawnych, za to zwiększamy ilość warzyw i owoców. Wzbogacamy potrawy o imbir, którego należy w tym okresie spożywać więcej i pod różnymi postaciami. Dobrze jest także przyjmować propolis. W czasie choroby bardzo ważny jest wypoczynek.

Gdzie występują potówki?

Potówki u niemowlaka i potówki u dorosłych mogą zlokalizować się niemalże we wszystkich miejscach na ciele. Często narażone są obszary, które nadmierne się pocą, a więc np.: pod biustem czy pod pachami. Mogą one wystąpić na skutek dużego stresu czy zbyt intensywnej aktywności fizycznej.

Gdzie stany zapalny może się ulokować?

  • potówki na twarzy,
  • potówki na plecach,
  • potówki na stopach,
  • potówki na czole,
  • potówki na nogach,
  • potówki na dłoniach,
  • potówki na udach,
  • potówki na pośladkach,
  • potówki pod pachami.

Jak widać stan zapalny może powstać praktycznie na całym ciele. Bardzo często obecne są w miejscach, gdzie ubranie jest szczególnie przylegające, a więc np. na plecach czy pośladkach.

Pryszcze podskórne: czym są?

To różnej wielkości podskórne ropne zmiany znajdujące się w głębokiej warstwie skóry, niemożliwe do wyciśnięcia, ponieważ ich ujście zasłonięte jest przez skórę. Czasem są rozsiane po twarzy i drobne. Częściej jednak mają formę cyst lub nawet twardych guzków. Guzki znajdują się głębiej niż cysty i są twarde. Cysty są nieco bardziej miękkie i czasem widocznie nabrzmiałe ropą, ponieważ znajdują płycej niż ropne guzki. Zmiany mogą mieć lekko siny lub czerwonawy odcień, czasem jedynie czerwoną obwódkę. Zarówno cysty, jak i guzki charakteryzują się tym, że przy dotknięciu bolą, chociaż przy mniejszych pryszczach ból może nie być wyczuwalny, szczególnie u odpornych osób. Nie należy ich wyciskać, ponieważ zostawiają trwałe, ciemne blizny. Przyjmuje się, że najczęściej podskórne pryszcze tworzą się w strefie T (czoło, nos, broda), podobnie jak inne zaskórniki. Nie jest to prawda. W rzeczywistości mogą wystąpić w bardzo wielu miejscach na ciele, przede wszystkim na policzkach i na czole tuż przy włosach, na skroniach, na szyi, w okolicach uszu, na plecach oraz na dekolcie. Kiedy pryszcz podskórny się pojawi, warto dać mu czas. Niektóre same wchłaniają się już po kilku dniach, a te mniejsze okazują się być zwykłymi pryszczami, które wychodzą na wierzch, przez co stają się o niebo prostsze do usunięcia. Jeśli jednak podskórne cysty i guzki nie znikają lub pojawiają się regularnie, należy się temu przyjrzeć. Czytaj też: Trądzik: objawy i skuteczne leczenie Trądzik zaskórnikowy: jak go wyleczyć? Pryszcze na pośladkach: jak powstają i jak się ich pozbyć?

  • używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt tłustych kremów
  • skłonności genetyczne
  • choroby, np. cukrzyca oraz inne choroby metaboliczne
  • długotrwały stres (szczególnie, kiedy pryszcze występują w okolicy szyi i uszu)

Rodzajem pryszczy podskórnych można też nazwać łagodne czyraki, czyli ropne zmiany skórne wynikające z zapalenia mieszków włosowych. Są bardziej bolesne i większe od zwyczajnych pryszczy. Bolą bez dotykania, kiedy już urosną. Częste występowanie czyraków może świadczyć o chorobach nerek i wątroby, cukrzycy, osłabionej odporności organizmu, zarażeniu wirusem HIV. Jeśli zdiagnozujesz u siebie czyraka, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Zrób domowy antyperspirant

Domowy antyperspirant można z łatwością wykonać z rzeczy, które większość osób na co dzień posiada w domu. W tym celu należy zmieszać:

  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 4 łyżki sody oczyszczonej,
  • 4 łyżki nierafinowanego oleju kokosowego,
  • kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Po uzyskaniu jednolitej konsystencji miksturę przełożyć należy do słoiczka i przechowywać w lodówce. Stosować, nacierając pachy niewielką ilością preparatu.

W razie potrzeby warto sięgnąć po wysokiej jakości antyperspirant taki jak Perspirex. Preparat zapewnia świeżość nawet do 5 dni – aktywny system pielęgnacji redukuje podrażnienia, gwarantując komfort na dłuższy czas.

W przypadku intensywnej potliwości, która utrzymuje się dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o obecności chorób. Wówczas konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub wdrożenie innych metod terapeutycznych.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum krętek blady.

Czytaj dalej...