Bólące pryszcze pod pachami - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Ból pod pachą to objaw wielu różnych dolegliwości

Jeżeli źródło dolegliwości nie jest oczywiste, należy skonsultować się z lekarzem – podobnie w przypadku dużego nasilenia symptomów, braku poprawy stanu z upływem czasu oraz przy dodatkowych objawach. Samodzielne wykonanie badań palpacyjnych dostarczy wielu wartościowych informacji, ale niektóre zmiany (stopień uszkodzeń, pochodzenie wyczuwalnych pod skórą guzków) można rozpoznać i ocenić tylko po fachowej diagnostyce. Niepokoją cię długotrwałe, silne bóle pod pachą? Zgłoś niedyspozycję, weź L4 online i umów wizytę lekarską!

Wśród możliwych przyczyn bólu pachy są między innymi:

  • urazy mechaniczne, naruszenie struktur anatomicznych w dole pachowym,
  • promieniowanie bólu z innych części ciała i narządów,
  • alergie,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • rozrost węzłów chłonnych (z różnych powodów).

Swędzące plamy pod pachami w przebiegu grzybicy

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Swędzące plamy pod pachami często oznaczają rozwój grzybicy skórnej. Jest to przewlekła i niezwykle trudna w leczeniu choroba wywoływana przez dermatofity (Trichophyton i Microsporum), drożdżaki (Candida albicans) albo pleśnie. Fałdy skórne pach stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów – jest tam ciepło, wilgotno i nie zawsze idealnie czysto, a skóra często jest zmacerowana (rozmiękczona, uszkodzona).

Problem ten najczęściej występuje u osób, które:

  • nadmiernie się pocą, nie stosują dezodorantów, nie myją się starannie lub nie osuszają świeżym ręcznikiem po kąpieli, noszą ciasną, nieprzewiewną odzież wykonaną z tworzyw sztucznych,
  • są osłabione po infekcji, po antybiotykoterapii, w przebiegu chorób hematologicznych, a także HIV i AIDS.

Warto zapamiętać, że sporadycznie świąd występować może w związku ze schorzeniem zwanym grzybicą włosów pachowych. Wbrew mylącej nazwie nie jest ona wywoływana przez grzyby, lecz bakterie Gram dodatnie Corynebacterium tenuis (maczugowece).

Choroba jest efektem głównie zaniedbań higienicznych oraz nadmiernej potliwości. W przeważającej części dotyka mężczyzn, u kobiet golących lub depilujących pachy praktycznie nie występuje.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Guzek pod pachą może wywołać uzasadniony niepokój, ponieważ to przejaw wielu dolegliwości. Bywa bezbolesny, ale czasami powoduje dyskomfort i ból. W wielu przypadkach obecność guzków pod pachami nie świadczy o groźnej patologii, jednak każda zmiana pod pachami powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może też świadczyć o chorobie nowotworowej.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Guzek pod pachą to dolegliwość stosunkowo częsta. Może się pojawić w każdym wieku i u obydwu płci (chociaż u mężczyzny występuje rzadziej). Bardzo często taki guzek u dziecka jest stwierdzany przypadkowo i wcale nie świadczy o groźnej chorobie.

Guzki mogą być małe i bolesne albo niebolące i właśnie taka zmiana powinna być przyczyną do niepokoju. Każdy guzek pod pachą utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie powinien być wskazaniem do konsultacji. Tylko lekarz może określić dalsze postępowanie i stwierdzić, czy zmiana nie świadczy o patologii, czy jest wyrazem groźnej choroby. Leczenie występujących pod pachami guzków jest ściśle uzależnione od przyczyny ich powstania.

Nie podnosisz rąk publicznie, bo się wstydzisz mokrych plam pod pachami? Jak zwalczyć nadpotliwość? Specjalista radzi

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

fibromialgia choroba często charakteryzuje się różnym przebiegiem, jednak w większości przypadków, wspólnym mianownikiem jest ból, który najczęściej rozpoczyna się w obszarze krzyża i promieniuje aż do potylicy.

Czytaj dalej...