Bólące pryszcze pod pachami - Przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Ból pod pachą to objaw wielu różnych dolegliwości

Jeżeli źródło dolegliwości nie jest oczywiste, należy skonsultować się z lekarzem – podobnie w przypadku dużego nasilenia symptomów, braku poprawy stanu z upływem czasu oraz przy dodatkowych objawach. Samodzielne wykonanie badań palpacyjnych dostarczy wielu wartościowych informacji, ale niektóre zmiany (stopień uszkodzeń, pochodzenie wyczuwalnych pod skórą guzków) można rozpoznać i ocenić tylko po fachowej diagnostyce. Niepokoją cię długotrwałe, silne bóle pod pachą? Zgłoś niedyspozycję, weź L4 online i umów wizytę lekarską!

Wśród możliwych przyczyn bólu pachy są między innymi:

  • urazy mechaniczne, naruszenie struktur anatomicznych w dole pachowym,
  • promieniowanie bólu z innych części ciała i narządów,
  • alergie,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • rozrost węzłów chłonnych (z różnych powodów).

Ból pachy po urazie – nadwyrężenie, uszkodzenie mięśni dołu pachowego

Do nadwyrężenia mięśni najczęściej dochodzi w wyniku błędów popełnianych podczas uprawiania sportu. Brak rozgrzewki, nieodpowiednie rozciąganie czy zbyt duże obciążenia treningowe zwiększają prawdopodobieństwo nadmiernego stężenia kwasu mlekowego. W większości przypadków ból pod pachą ustępuje samoistnie po kilku dniach. Niektórzy stosują zabiegi i akcesoria fizjoterapeutyczne, by przyspieszyć powrót do pełni formy i sprawności. Najważniejsze struktury mięśniowe w obrębie dołu pachowego to mięśnie:

  • najszerszy grzbietu,
  • kruczo-ramienny,
  • obły większy,
  • podłopatkowy
  • mniejszy i większy piersiowy,
  • dwugłowy ramienia (głowa krótka),
  • przedni zębaty.

Przy naderwaniu lub zerwaniu więzadeł i ścięgien pojawia się ból zdecydowanie silniejszy, często rwący – poważniejsze uszkodzenia wymagają odpowiedniego leczenia, często przez zabieg chirurgiczny. Bolesności pach nie ustąpią samodzielnie. Na skutek wypadku, uderzenia czy przeciążeń może też dojść do kontuzji innych części ciała.

Przyczyny swędzenia pod pachami

Swędzenie pod pachami może być świadectwem zaniedbań higienicznych, podrażnień chemicznych i mechanicznych (składniki dezodorantu, golenie, depilacja), ale też objawem groźnych chorób, w tym także onkologicznych i hematologicznych.

Receptorami świądu są zakończenia włókien nerwowych typu C, które ulegają pobudzeniu pod wpływem substancji syntezowanych w nadmiarze przez organizm ludzki w przebiegu rozlicznych schorzeń i zaburzeń.

Do potencjalnych mediatorów świądu należą między innymi:

  • hormony aminowe (histamina, serotonina, dopamina, melatonina, adrenalina, noradrenalina),
  • cytokiny prozapalne (IL-1 do IL-11, TNF-a i TNF-b).

Substancje te wydzielane są w przypadku reakcji alergicznych, w stanach zapalnych, w związku z rozwojem chorób nowotworowych.

Swędzące pachy jako objaw raka

Swędzące pachy mogą być manifestacją lub zwiastunem nowotworu. Świąd utrzymujący się chronicznie powyżej 6 tygodni uznawany jest za jeden z objawów tzw. zespołu paraneoplastycznego, stanowiącego efekt nadpodaży hormonów oraz cytokin w organizmie u osób cierpiących na raka.

W takim przypadku objawy skórne w danym miejscu nie są związane z przerzutem, nie muszą też wynikać z bezpośredniego sąsiedztwa guza. Możliwe jest, że świąd pojawia się wówczas nawet na wiele lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Najczęściej swędzenie skóry pod pachami występuje w przebiegu chłoniaków (nowotworów układu limfatycznego), zarówno ziarniczego (Hodgkina), jak też nieziarniczego.

Niejednokrotnie w ten sposób objawia się też rak piersi. We wszystkich tych przypadkach odnotowuje się znaczną aktywność ulokowanych pod pachami węzłów chłonnych, odpowiedzialnych za produkcję cytokin.

Oprócz objawów zaliczanych do zespołu paraneoplastycznego, możliwe jest też wystąpienie świądu będącego bezpośrednim symptomem zmian rozrostowych, zazwyczaj nacieków nowotworu na różnego typu struktury wewnętrzne. Także i w tym przypadku swędząca skóra pod pachami jest konsekwencją przede wszystkim postępującego raka piersi.

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Zmiany trądzikowe na plecach zazwyczaj pojawiają się u tych osób, które walczą z trądzikiem pospolitym w ich przypadku za pojawianie się wyprysków i krost odpowiadają hormony i wywołana ich działaniem nadmierna aktywność gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum krętek blady.

Czytaj dalej...