Bolesne zaczerwienienie na nosie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Jakie choroby najczęściej powodują zaczerwienienie, przesuszenie i swędzenie skóry powiek?

Bez wątpienia każdy przypadek jest inny i powinien zostać skonsultowany z lekarzem okulistą. Jednak zdecydowanie częściej niż pozostali na problemy z delikatną skórą wokół oczu mogą narzekać osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry (AZS) . Objawami charakterystycznymi dla AZS jest zaczerwienienie i suchość skóry. Chorzy narzekają na swędzenie, łuszczenie skóry oraz nawracające infekcje bakteryjne. Wspomagająco w leczeniu zachęcani są do pielęgnacji i higieny skóry specjalnymi preparatami zawierającymi emolienty. Co jednak zrobić, jeśli dyskomfort pojawia się w okolicach oczu?

Podobne pytania zadają sobie pacjenci walczący z objawami alergicznego wyprysku kontaktowego , który charakteryzuje się powierzchniowymi swędzącymi zmianami na skórze spowodowanymi alergenami, np. kosmetykami, lekami. Na alergiczny wyprysk kontaktowy cierpi około 10% dorosłych osób, najczęściej dotyczy on kobiet. Gdy skóra wokół oczu jest przesuszona i zaczerwieniona, z pomocą przychodzą emulsje do specjalistycznej pielęgnacji podrażnionych okolic. Emulsje mają za zadanie łagodzić podrażnienia, redukować świąd, zmniejszać zaczerwienienie, nawilżać i regenerować skórę.

Krostki i plamy na języku – rodzaje i przyczyny

Czerwona krosta czy białe grudki?

W ludowych wierzeniach pypeć na języku jest karą za obmawianie innych. Jednak medycyna patrzy na to zjawisko zupełnie inaczej. Istnieje kilka rodzajów krost na języku. W zależności od tego czy są to czerwone krostki czy białe wypryski, przyczyna może być inna i inaczej wygląda leczenie. Zwykle podstawowy podział polega na sprawdzeniu koloru krostek. Jeżeli są one czerwone, to mogą mieć pochodzenie alergiczne, wynikać z niedoboru witamin czy powstawać na skutek rozwoju bakterii.

Białe krostki najczęściej oznaczają grzybicę, szczególnie często spotykane zakażenie grzybami Candida. Jeżeli jednak zamiast wielu krostek pojawia się pojedynczy pryszcz na języku, to może oznaczać niedobór witamin lub wynik zetknięcia powierzchni języka z bakteriami.

W rzadkich przypadkach bąble na języku oznaczają zakażenie wirusowe. Mogą towarzyszyć katarowi, co sprawia, że przeziębienie staje się jeszcze bardziej irytujące niż zwykle. A oto lista możliwych zmian na języku:

  • Plamy na języku – mogą przybierać różny kolor. Białe zwykle świadczą o obecności liszaja płaskiego, żółte mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Czarne plamy, przypominające włoski to niegroźne, ale nieprzyjemne zakażenie bakteryjne. Najbardziej niepokojące są czerwone plamy na języku, które mogą oznaczać niedobór witaminy B12 i wywołaną nim tzw. chorobę Addisona Biermera.
  • Biały nalot – nalot, któremu towarzyszy pieczenie i ból to objaw infekcji grzybiczej. Wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego warto zgłosić się z nim do lekarza. Może to być też objaw aftozy. Afty zwykle atakują również dziąsła. Charakteryzują się białą nadżerką z czerwoną obwódką i umiarkowaną bolesnością. Zwykle pojawiają się u małych dzieci.
  • Krosty – mogą to być niewielkie bąble, białe grudki lub czerwona bolesna krosta. Najbardziej niepokojąca może być boląca krosta, która z czasem pokrywa się owrzodzeniem. Może to świadczyć o kile – zakaźnej chorobie wenerycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o plamach na języku.

Co wpływa na stan skóry okolic oczu i powiek?

Na stan naszych okolic oczu i powiek wpływ ma wiele czynników, takich jak:

  • wiek (z upływem lat skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej skłonna do podrażnień)
  • dieta (uboga w składniki odżywcze),
  • pielęgnacja (ważny jest właściwy dobór kosmetyków i środków do demakijażu)
  • genetyka (predyspozycje w kierunku konkretnych chorób, sposób starzenia się skóry)
  • tryb życia (chroniczne zmęczenie, brak snu i godziny spędzone przed komputerem)
  • ekspozycja na słońce (przebywanie na słońcu może poparzyć delikatną skórę powiek)
  • podrażnienia (spowodowane np. kosmetykami, pyłami, piaskiem, zanieczyszczeniem)
  • choroby (np. atopowe zapalenie skóry, alergiczny wyprysk kontaktowy)

Zmiany skórne w postaci czyraków wynikają najczęściej z obniżonej odporności, a ich powstawaniu sprzyjają również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niewydolność nerek lub wątroby, nowotwory, otyłość czy alkoholizm.

Czytaj dalej...

Warto jednak pamiętać, że samodzielna diagnoza na podstawie zdjęć nie zastąpi wizyty u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak maść na krosty na pupie lub inne specyfiki dostosowane do konkretnej diagnozy.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Różnice w objawach Ważne jest, aby zwracać uwagę nie tylko na ból, ale i na inne objawy, takie jak twardość węzła, jego przesuwalność, trwałość powiększenia, czy towarzyszące ogólne objawy zdrowotne gorączka, utrata masy ciała, nocne poty , które mogą wymagać pilnej konsultacji medycznej.

Czytaj dalej...