Bolesne pryszcze na głowie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Podsumowanie

Krosty to małe pęcherzyki wypełnione treścią ropną. Na skórze głowy pojawiają się na skutek nieprawidłowej higieny i czynników zewnętrznych, a także niektórych chorób (m.in. zapalenia mieszków włosowych, trądziku, grzybicy). W ich zwalczaniu pomocne są kosmetyki o działaniu złuszczającym, nawilżającym, łagodzącym i regulującym wydzielanie sebum. Oprócz delikatnych szamponów warto od czasu do czasu zastosować peeling lub naturalny olej. W przypadku krostek spowodowanych chorobą, konieczna jest wizyta u dermatologa i rozpoczęcie specjalistycznego leczenia.

Angelika Janowicz, Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się pisaniem o zdrowiu, ponieważ dla niej edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa są jednymi z najważniejszych elementów profilaktyki. Prywatnie wielbicielka pieszych wędrówek i kuchni greckiej.

Domowe sposoby na krosty na głowie

Krostki na skórze głowy mogą być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak łupież, trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry. W zależności od przyczyny, mogą być wymagane różne metody leczenia. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu krost na skórze głowy:

  • Regularnie myj włosy: Regularne mycie włosów może pomóc w usunięciu nadmiaru sebum i brudu, co może przyczynić się do krost. Dobrze jest stosować łagodne szampony i unikać silnych detergentów.
  • Przemywanie skóry głowy roztworem octu jabłkowego: Ocet jabłkowy posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które mogą pomóc w zwalczaniu drobnoustrojów powodujących krosty na skórze głowy. Przygotuj roztwór z jednej części octu jabłkowego i jednej części wody i przetrzyj nim skórę głowy.
  • Stosowanie olejów eterycznych: Niektóre oleje eteryczne, takie jak olej z drzewa herbacianego czy olej lawendowy, mają właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zwalczaniu krost na skórze głowy. Przed użyciem należy je rozcieńczyć z innym olejem nośnym, takim jak olej kokosowy.
  • Unikanie czynników drażniących: Unikanie substancji drażniących skórę głowy, takich jak silne kosmetyki do włosów, może pomóc w zapobieganiu krost na skórze głowy.

W przypadku silnych, uporczywych lub nawracających krost na skórze głowy, zaleca się skonsultować z dermatologiem.

Dr n. med. Piotr Turkowski

Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.

Krosty na głowie - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Przyczyny i leczenie

Krosty na głowie mogą świadczyć o rozwoju groźnych infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a także innych schorzeń, jak łuszczyca czy trądzik. Jakie są inne przyczyny powstawania tego typu wykwitów? Sprawdź, co stosować na swędzące i bolesne wypryski pojawiające się między włosami.

  • Krosty na głowie nie są problemem, który należy ignorować. O czym świadczą?
  • Wśród potencjalnych przyczyn wykwitów skórnych na głowie wymienić można: infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, trądzik, czy łuszczycę. Co jeszcze?
  • Leczenie krost skóry głowy zaczyna się od diagnozy. Do jakiego lekarza najlepiej się udać?
  • Od czego robią się krosty we włosach? Przyczyny
  • Ropne krosty na głowie we włosach
  • Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni
  • Czy swędząca skóra głowy i krostki to ospa wietrzna?
  • Czerwone krosty na głowie to może być łuszczyca
  • Czym leczyć krosty na skórze głowy?

Krosty z tyłu głowy i strupy w okolicach skroni

Krosty z tyłu głowy, a także w okolicach skroni mogą być jednym ze skórnych objawów kiły - groźnej choroby układowej przenoszonej przez błony śluzowe w trakcie kontaktów seksualnych, spowodowanej przez bakterię względnie beztlenową Treponema palidum (krętek blady).

Rozprzestrzeniające się w organizmie zakażenie z czasem prowadzi do wystąpienia objawów także na twarzy i na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza na potylicy.

W przebiegu tzw. kiły drugorzędowej, po upływie kilku miesięcy od zakażenia, pojawia się tak zwana osutka. Jest to wysypka, na którą składają się grudki, krostki, plamki i inne wypryski oraz przebarwienia.

Co niezwykle istotne, u wielu pacjentów w ciągu 2-3 miesięcy od wystąpienia osutki, rozpoczyna się proces łysienia kiłowego. Jest ono bardzo charakterystyczne, ponieważ na głowie powstają niewielkie „wygryzione” łyse placki, zlokalizowane zazwyczaj tam, gdzie włosy trzymają się najlepiej, a więc na potylicy i skroniach.

Jak wyglądają pryszcze na głowie?

Pryszcze na głowie, szczególnie o treści ropnej lub o czerwonym zabarwieniu, pojawiają się najczęściej w sezonie zimowym i mogą świadczyć o zapaleniu mieszków włosowych, trądziku, grzybicy lub łuszczycy. Zmiany skórne powodują swędzenie, jednak warto pamiętać o tym, że ich drapanie bardziej zaostrza objawy. Pryszcze na głowie pod włosami są wyczuwalne w postaci grudek, które czasami sprawiają niewielkie dolegliwości bólowe.

Przetłuszczająca się skóra głowy wymaga właściwej pielęgnacji, a w przypadku stanu przewlekłego – wizyty u dermatologa i podjęcia leczenia farmakologicznego. Niestety, jednym z podstawowych błędów osób z tendencją do ropnych pryszczy na głowie jest stosowanie nieodpowiednich szamponów, serum zatykającego pory skóry lub tłustych olejków. Błędy pielęgnacyjne są jednym z czynników zaostrzających stany zapalne.

Jak wyciskać pryszcze, aby pozbyć się całej zawartości zatkanych gruczołów? Najlepiej w ogóle nie wyciskać pryszczy. W przypadku zmian podskórnych lub zaskórników z ropną treścią istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia chorobotwórczych bakterii na całą powierzchnię głowy, a nawet na twarz lub inne części ciała. Należy zachować także dużą ostrożność podczas czesania włosów, ponieważ ząbki grzebienia mogą spowodować naruszenie struktury krosty i tym samym przyczynić się do rozwoju rozległych stanów zapalnych.

Aby skutecznie zniwelować zmiany skórne zawsze należy znaleźć przyczynę, z pomocą specjalisty, następnie odpowiednio wdrożone leczenie i lub terapia gabinetowa połączona z pielęgnacją domową przyniosą oczekiwane efekty.

Czytaj dalej...

Wskutek zwiększania się ilości sebum dochodzi do pęknięcia ścianek mieszka włosowego łój nie może wydostać się na powierzchnię normalną drogą, czyli poprzez ujście mieszka , treść łojowa rozlewa się w ten sposób powstaje bolesny stan zapalny i szpecącą krosta.

Czytaj dalej...

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Przykładami takich produktów są perfumowane płyny do mycia ciała, płyny zawieraj ące Laurylosiarczan sodu SLS - środek pieniący występujący w niektórych mydłach i niektóre oleje, takie jak olej kokosowy.

Czytaj dalej...