Przyczyny i Leczenie Czerwonej Świądzącej Skóry Twarzy

Świąd skóry - żylaki, cukrzyca, nerwica

Niewydolność żył sprawia, że niedostatecznie ukrwiona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje. Zmiany skórne mogą prowadzić do wyprysku podudzi – to stan zapalny, objawiający się obrzękiem, zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem skóry łydek.

Problemy ze skórą bywają pierwszym objawem cukrzycy: nadmierna suchość i swędzenie, łuszczenie, podatność na zranienia i infekcje grzybicze. Diagnozę potwierdza badanie poziomu glukozy we krwi.

Świąd skóry, występujący w sytuacjach napięcia emocjonalnego może mieć też podłoże psychiczne, stres może również nasilać objawy choroby dermatologicznej (atopowego zapalenia skóry - AZS). Konieczna jest konsultacja z psychiatrą i ewentualnie dermatologiem.

Swędzenie nosa, swędzenie twarzy, swędzenie szyi – co może powodować świąd?

Świąd skóry może mieć wiele różnych przyczyn, od przesuszenia po reakcje uczuleniowe. Warto zapoznać się z najczęstszymi powodami występowania podrażnień skóry i dowiedzieć się, jak zwalczyć swędzenie brody, swędzenie ust i ogólne swędzenie skóry twarzy. Chociaż wydaje się to dosyć błahym problemem, nie powinno się go lekceważyć. Za każdym razem, kiedy nasza skóra zacznie swędzieć, ma ku temu powód. Może on być mniejszy lub większy, ale zawsze występuje. Pamiętajmy też o tym, że takie niepozorne objawy jak swędząca twarz czy swędzenie dłoni bez wysypki to nie tylko źródło potencjalnego dyskomfortu, ale także możliwy symptom jakichś chorób skórnych. Niestety za swędzenie skóry twarzy mogą odpowiadać przewlekłe jednostki chorobowe, takie jak chociażby AZS, czyli atopowe zapalenie skóry.

Zaczerwienienie i swędzenie skóry twarzy zazwyczaj leczy się poprzez wyeliminowanie bądź ograniczenie czynników, które przyczyniają się do występowania tego zjawiska. Czasami może być to szczególnie uciążliwe lub nawet niemożliwe, kiedy mówimy o takich kwestiach jak warunki atmosferyczne, słońce czy mrozy. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie nam właściwa pielęgnacja i kosmetyki. Jeśli jednak przyczyną świądu jest jakaś przewlekła choroba, taka jak AZS, leczenie przyjmie raczej charakter objawowy, czyli skupiający się na zminimalizowaniu wpływu dolegliwości na życie chorego.

Jak widać, nawet takie błahe i prozaiczne rzeczy jak swędzenie brwi czy swędzenie podbródka mogą wskazywać na poważniejsze problemy. Mogą, ale nie muszą – przeważnie przyczyna, która je wywołuje jest stosunkowo prosta do eliminacji lub jej ograniczenia. Zastanówmy się więc, jakie są najpopularniejsze powody, przez które dotyka nas silny świąd skóry lub świąd twarzy.

Swędzenie skóry na tle nerwowym

Wiele dolegliwości skórnych, a nawet chorób skóry ma podłoże psychiczne. Ponadto objawy wielu schorzeń – takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy egzema – mogą nasilać się pod wpływem mocnego lub przewlekłego stresu.

Stres w niewielkich „dawkach” działa na organizm pozytywnie, motywując go do różnych aktywności. Jeśli jednak napięcie nerwowe jest zbyt silne lub trwa zbyt długo, może przyczyniać się do różnych nieprawidłowości i źle wpływać na ogólną kondycję organizmu, ale również – kondycję skóry.

Czasem swędzeniu na tle nerwowym nie towarzyszą żadne inne objawy, innym razem – pojawiają się zmiany skórne jak wysypka czy czerwone plamy.

Aby pozbyć się problemu, należy przede wszystkim spróbować wyeliminować stresogenny czynnik, a jeśli to niemożliwe, zastosować np. techniki relaksacyjne odwracające uwagę od niego. Jeśli metody te nie przyniosą rezultatów, a świąd skóry będzie się utrzymywał, trzeba skonsultować problem z lekarzem.

Swędzenie skóry może być symptomem nie tylko sytuacyjnego napięcia emocjonalnego, ale też niektórych chorób psychicznych, np. nerwicy lub depresji, dlatego objawów nie powinno się lekceważyć.

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Włosy pojawiające się na podbródku, linii wargowej czy w innych nietypowych miejscach, są często ważnym sygnałem dotyczącym kobiecego zdrowia - ich obecność może być wynikiem różnych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i hormonalnych.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...

Czyraczność to wyraźny sygnał, który pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć to, że czyraki są jedynie objawem choroby, czyli na przykład cukrzycy, niewydolności nerek czy innych problemów z odpornością u pacjenta.

Czytaj dalej...