Bolesne pryszcze na brodzie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Trądzik na brodzie – jakie są jego przyczyny? Dlaczego się pojawia?
Przyczyn trądziku może być wiele. Najczęściej dopada nas po raz pierwszy w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy). Później może występować z wielu powodów: od problemów na tle hormonalnym, poprzez nieprawidłową dietę, stres i zmęczenie, aż po czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia), niewłaściwą pielęgnację, a nawet częste dotykanie twarzy. Trądzik może również przybierać różne postaci. Często szczególnie dokuczliwy jest trądzik różowaty, któremu najczęściej towarzyszy widoczne zaczerwienienie skóry w miejscu stanów zapalnych.
Trądzik na brodzie to, wbrew pozorom, nie tylko problem osób młodych, będących w okresie rozkwitania. Skoro przyczyn powstawania trądziku jest wiele, to nie powinno nas dziwić, że problem ten dotyka również dorosłych – nawet tych w średnim wieku. Szczególnie narażeni na wystąpienie trądziku na brodzie są jednak posiadacze cery tłustej, u których powstawanie wyprysków jest często efektem nadprodukcji sebum. A jakie formy może przybierać trądzik na brodzie?
Trądzik na brodzie to nie tylko bolesne krosty o charakterze zapalnym. To również zaskórniki i podskórne pryszcze, których obecność bywa również niezwykle dokuczliwa. Co więcej, trądzik na brodzie może przybierać postać rozsianych pryszczy lub całego skupiska krostek. Każda forma trądziku wymaga starannej pielęgnacji, a często również odpowiedniego leczenia. Najważniejsza jest zatem wizyta u dermatologa w celu ustalenia przyczyny problemu oraz dopasowania skutecznych leków i preparatów wspierających walkę z trądzikiem.
Trądzik na brodzie - dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć?
Trądzik może przybierać wiele postaci – to schorzenie dermatologiczne, które występuje na nie tylko na twarzy, lecz także na ciele: w dodatku z różną intensywnością. Szczególnie częsty i problematyczny jest trądzik na brodzie. Jakie mogą być przyczyny trądziku na brodzie? Co warto stosować, aby skutecznie go zwalczyć? Na co uważać i czego unikać? Przekonajmy się!
RADA EKSPERTA
Konkretne umiejscowienie zmian zapalnych na twarzy często może sugerować przyczynę pojawienia się niedoskonałości. Trądzik w okolicy brody i żuchwy bardzo często związany jest z zaburzeniami hormonalnymi, warto zwrócić uwagę na m.in.: dihydrotestosteron, prolaktynę, progesteron, kortyzol, hormon wzrostu, insulinę, hormony tarczycy. Zmiany trądzikowe występujące na dolnej części twarzy często są również konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji i diety (pozbawiona składników odżywczych, bogata w produkty przetworzone i cukry proste). Broda należy do strefy T, a więc do obszaru o dużej koncentracji gruczołów łojowych. Aby skutecznie zniwelować zmiany skórne zawsze należy znaleźć przyczynę, z pomocą specjalisty, następnie odpowiednio wdrożone leczenie i/lub terapia gabinetowa połączona z pielęgnacją domową przyniosą oczekiwane efekty
- radzi kosmetolog, Aleksandra Cybruch.
Pryszcze na brodzie - jakie przyczyny?
Trądzik na brodzie jest problemem dermatologicznym dotykającym wiele osób bez względu na wiek czy płeć. Chociaż często kojarzony z okresem dojrzewania, może on występować również w dorosłym życiu, co stanowi dla wielu powód do niepokoju i dyskomfortu. Przyczyny pojawiania się pryszczy na brodzie są różnorodne i mogą obejmować czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Według badań, trądzik, w tym trądzik na brodzie, jest je dnym z najczęstszych schorzeń skóry na świecie. Dotyka on nie tylko nastolatków, ale również dorosłych, szczególnie kobiet w wieku 20-40 lat. Pryszcze, wypryski i krosty na brodzie mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie i pewność siebie osób dotkniętych tym problemem. Zrozumienie przyczyn pojawiania się wyprysków na brodzie jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania ich powrotowi.
Od czego są pryszcze na brodzie po 40-50 roku życia?
Od czego są pryszcze na brodzie u osób w starszym wieku? Po 40-50 urodzinach przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety i ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzalnego. Jest to jeden z podstawowych objawów zjawiska znanego jako hipoandrogenizm. Bezpośrednią jego przyczyną jest gwałtowne obniżenie produkcji estrogenów w jajnikach, przy jednoczesnym niewielkim tylko spadku ilości syntezowanych androgenów. Prowadzi to do zaburzenia równowagi na rzecz hormonów męskich.
Efektem tego jest:
- trądzik – wykwit krost w różnych częściach twarzy, ale przede wszystkim na brodzie. W wyniku działania androgenów dochodzi donasilenia lipogenezy, wzrostu komórek łojowych oraz zwiększonego wydzielania łoju,
- hirsutyzm– pojawienie się męskiego owłosienia na twarzy, ramionach, brzuchu, a nawet na plechach,
- Wirylizacja – zwiększenie masy mięśniowej, obniżenie tonu głosu, powiększenie łechtaczki, pomniejszenie piersi.
- łysienie typu męskiego.
Pryszcze na brodzie po 30 roku życia - przyczyny powstawania
Pryszcze na brodzie po 30, a nawet 40.roku życia wskazywać mogą na trądzik późny, zwany też hormonalnym. Jest to schorzenie o podobnej etiopatogenezie, jak trądzik młodzieńczy – kluczowym czynnikiem sprawczym są zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach choroba ta stanowi swoiste przedłużenie dolegliwości występujących w okresie dojrzewania (postać przetrwała), choć zdarza się też, że występuje po raz pierwszy dopiero po 25 urodzinach (postać z późnym początkiem).
Cechą charakterystyczną trądziku późnego jest występowanie pryszczy na brodzie, linii żuchwy i szyi, zdecydowanie zaś rzadziej w innych strefach, w tym na czole czy nosie. Objawy zazwyczaj są zbliżone do grudkowo-krostkowej postaci Acne juvenilis.
Pryszcze wypełnione są ropą i mają wyraźnie żółtawy odcień, pomiędzy nimi dostrzec też można czerwone podskórne grudki. Obecny jest stan zapalny, nie występuje jednak silny łojotok. Wyjątkiem jest odmiana retencyjna – w tym przypadku łój wydzielany jest w dużych ilościach, jednak zamiast ropnych pryszczy, na brodzie pojawiają się głównie zaskórniki.